Průvodce státem

Thajsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Krajina úsměvů i protikladů

Thajské království se nachází v jihovýchodní části Asie, jehož sousedy jsou ze severu Myanmar a Laos, z východu Kambodža a z jihu Malajsie.

Thajsko, to je svoboda, kterou má země přímo zakomponovanou ve svém názvu. Populárnější i dostupnější cíl dovolenkářů má rozhodně co nabídnout i nezávislým dobrodruhům a digitálním nomádům. Romantická svůdnost v kombinaci s jedinečným poznáním naservírovaná na orientálním podnose. Země mnohých možností, kde se moderní velkoměsta mísí s buddhistickou tradicí, aby tak vytvořila správný koktejl toho, co duše 21. století hledá.

Thajsko je zemí dýchající exotikou, kde pláže s bílým pískem střídají hory nebo čajovníkové plantáže. Ráj na zemi, kde starosti a problémy mizí ve vánku mořských vln nebo je přehluší pulzující džungle Bangkoku. A k tomu usměvavý národ, který svou otevřeností a pohostinností umocní sílu zažitého.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Trginová
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti, při přechodu hranic platí 15 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - únor
Období bezchybného počasí. Nebojte se však vyrazit celoročně.
Více o počasí
Letenky od
13 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x za měsíc a ušetříš cca 27 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Thajska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Historie Thajska byla odjakživa spojena s polním hospodářstvím, především s pěstováním rýže. Velkou měrou ovlivnil současnou podobu krajiny také příchod buddhistických misionářů ze Srí Lanky.

Následující století se vyznačují formováním prvních říší jako například Siam (13.–15. stol. n. l.) se svým centrem v Sukhotai či dřívější království Ayutthaya (14.–18. stol.), jehož vliv sahal na celé území dnešního Thajska. Souběžně s nimi rozkvétala na území v okolí Chiang Mai (dnešní sever Thajska) též říše Lanna (13.–19. stol.). Narůstající nepokoje nakonec vyústily do vyplenění tehdejšího centra Ayutthaye a jeho přestěhování jižněji na opačném břehu řeky Chao Phraya, kde se dnes hrdě vypíná ultramoderní Bangkok.

Jde o jednu z mála zemí „třetího světa“, která se v době expanzivní politiky Evropy nikdy nestala kolonií.

V roce 1932 Siam přechází z abolutistické na konstituční monarchii a oficiálně se stává Thajskem. V době druhé světové války bylo Thajsko nejprve okupované Japonskem, nejdřív (v době Vietnamské války) se stává spojencem USA. Až zásluhy krále Rámy IX., který vládl zemi 70 let (zemřel 13.10.2016), ukončují v zemi krvavé převraty a demonstrace.

V současnosti království, přesněji konstituční monarchie, patří mezi novoindustrializované země jihovýchodní Asie. Dnes se ekonomika Thajska orientuje převážně na cestovní ruch, díky čemuž patřila k jedné z nejrychleji rostoucích v druhé polovině 20. století.

Lidé

Thajci jsou extrémně milý a pohostinný národ. Ne nadarmo se Thajsku říká krajina úsměvů. Člověk se tu cítí skutečně vítaně. Na druhé straně jsou to však poměrně hrdí lidé a na svou domovinu nedají dopustit.

Zpočátku se můžou jevit trochu rezervovaně (se značnou dávkou pokory nebo stydlivosti), což souvisí s hluboko zakořeněnou buddhistickou tradicí. Mnoho Thajců má též problém se sebevyjádřením, s vystupováním na veřejnosti, ba dokonce s něčím pro nás tak banálním, jako je kladení otázek. Vyplývá to z jejich přirozené stydlivosti a způsobu, k jakému byli odjakživa vedeni. V otázce sexu a vztahů jsou znatelně prudérní, ale velmi paradoxně velmi otevření například v otázce změny pohlaví – tzv. Ladyboys.

Thajská babička

Svátky

 • Nový rok – 1. leden,
 • Makha Bucha – datum se mění (od konce ledna do začátku března),
 • Jde o buddhistický svátek, kde se věřící shromažďují k průvodu s rozsvícenými svíčkami,
 • Chakri – 6. duben (připomenutí intronizáce Ramy I.),
 • Songkhran: 13. – 15. duben (Thajský Nový rok),
 • Svátek práce – 1. květen,
 • Korunovační den – 5. květen,
 • Visakha Bucha – datum se mění (květen),
 • Nejdůležitější buddhistický svátek, oslavení Buddhova narození, osvícení a den úmrtí,
 • Asanha Bucha – datum se mění (červenec),
 • Výročí dne, kdy Buddha uskutečnil své první veřejné kázání. Tímto svátkem začíná trojměsíční půst mnichů,
 • Khao Phansa (buddhistický půst) – datum se mění (červenec),
 • Narozeniny Jeho veličenstva královny – 12. srpen (je to zároveň i Den matek),
 • Chulalongkorn – 23. říjen (den smrti Ramy V.),
 • Loi Krathong – svátek světel (slaví se 1. úplněk v listopadu),
 • Narozeniny Jeho veličenstva krále – 5. prosinec (je to zároveň i Den otců),
 • Den ústavy – 10. prosinec,
 • Silvestr – 31. prosinec.

Slavnosti světel

Kultura

Pokoj a pokora domácích doprovázená věčným úsměvem je odrazem 2.500 let staré buddhistické tradice, která je v místních hluboko zakořeněná. Tento psychofilozofický systém se odráží ve způsobu jejich života a je cítit na každém kroku. Domácí tu berou život s mnohem větším nadhledem, než je tomu v západní částí světa. Věci či situace, které k nim přicházejí, jednoduše přijímají s pokorou a nebrání se jim.

Vzhledem k důležitosti buddhismu si je proto při návštěvě země třeba dát pozor na pravidla z něho vycházející. Nohy tu vnímají jako špinavé, je velmi neuctivé a nadmíru neslušné ukazovat na cokoli (na sochu či zobrazení Buddhy) prsty na noze. Hlavu zase vnímají jako posvátnou. Je to část těla, kde sídlí naše moudrost, a tak si nedovolí dotýkat se jich navzájem. Zároveň je třeba při návštěvách svatostánků respektovat vyzutí bot před vstupem do svatyně či zahalení ramen a kolen (zejména u žen).

Každý obraz Buddhy, velký či malý, zničený či opravený se považuje za svatý předmět. Veřejné projevy náklonnosti muže a ženy tu můžou zejména ve venkovských oblastech vyvolat pohoršení. Buddhističtí mniši se nesmí dotknout ženy, natož aby se ženy dotkly jich, dokonce nesmí od ženy nic přijmout. Když chce žena něco mnichovi dát, musí to nejprve podat muži, který mu to následně předá, nebo to položit na místo blízko mnicha.

Je třeba mít též na paměti, že král, jehož lidé doslova milují (ba až zbožšťují), je osobou číslo jedna a místní na něj nedají dopustit. Proto jakékoli hanlivé vyjadřování se na jeho adresu (či na adresu jeho rodiny) může být v souladu s tzv. Lese majesty potrestáno minimálně 15letým vězením nebo vyhoštěním ze země.

Buddha

Jazyk

Thajština je úřední jazyk s 50 miliony uživatelů nejrozšířenějším v zemi. Jde o čtyřtonální jazyk, který svým původem patří k thajsko-kadajské jazykové rodině a je blízký laoštině (asi jako slovenština češtině či polštině). Zapisuje se thajským písmem kruhového charakteru, které má původ v jižní Indii. Jelikož se jedná o tonální jazyk, je náročné se ho naučit, ale neuškodí osvojit si alespoň pár frází, kterými místní obyvatele rozhodně potěšíte a vyjádříte také respekt jejich kultuře.

Minislovníček:

 • Ahoj - Sawaddee ka (pozdrav ženě), Sawaddee krab (pozdrav muži)

Při obou nesmíte zapomenout sepnout ruce ve výšce hrudi a s úsměvem na tváři pokorně sklonit hlavu.

 • Jak se máš? – Sabai dee mai?,
 • Mám se dobře – Sabai dee krab/ka,
 • Děkuji – Kob khun krab / ka,
 • Ne – Mai chay,
 • Ano – Chay,
 • Prosím – Karuna,
 • Kolik? – Town rai?,
 • Laciný – Mai aw,
 • Drahý – Parny.

Turismus

Thajsko je jednou z nejpopulárnějších turistických destinací světa, které jsou rok od roku dostupnější pro širší masy. Z ostatních zemí jihovýchodní Asie je zde cestovní ruch snad nejrozvinutější, a tak zde vše vyřešíte a zařídíte poměrně snadno a jednoduše.

Služby jsou na vysoké úrovni a člověk se zde cítí bezpečně a vítaně.

Ostrov Jamese Bonda

Geografie

Svým povrchem je tato konstituční monarchie více než diverzitní, o čemž svědčí přítomnost doslova kilometrových pláží, krasových ostrovů na jihu podél pobřeží Andamanského moře a Thajského zálivu. To vše v protikladu s hornatým severem. Naplaveninová nížina podél řeky Chao Phraya je zase úrodnou zemí lemovanou krásnými zelenými rýžovými poli. Že je Thajsko přírodním skvostem dokazuje i fakt, že zde lze nalézt desítky národních parků, ale i deštných pralesů, které chrání východní přírodní bohatství této rozmanité země.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Thajský baht

Thajský baht se dělí na sto satangů. Bankovky mají hodnotu 1.000, 500, 100, 50, 20 bahtů. Mince mají hodnotu 25 a 50 satangů,1, 5 a 10 bahtů.

Do země můžete dovézt libovolné množství cizí měny.

Thajský baht

Směnárny a platby kartou

S výměnou peněz nebudete mít jistě problém, protože je v zemi kolem 3.000 bankomatů a spolehlivá síť směnáren. Za bankovky vyšší nominální hodnoty (50, 100 EUR / USD) můžete v některých směnárnách dostat výhodnější kurz. Také oficiální směnárny a banky mají lepší kurzy než hotely a obchodní domy.

Kreditní karty jsou přijímány téměř všude, nejběžnější typy jsou Visa a MasterCard. Bankomaty běžně najdete ve větších městech pod označením ATM, kde si v případě potřeby/nouze bez problémů vyberete hotovost (za malý poplatek – v závislosti na vaší bance).

Kolik co stojí

Ceny v Thajsku jsou oproti našim přibližně poloviční. Neplatí to však o Bangkoku či jiných větších městech (Chiang Mai). Cena luxusního zboží se od té u nás velmi neliší. Obchody bývají otevřené od 9./10. hodiny do 21./22. hodiny s výjimkou 24hodinových večerek (například 7eleven).

Příklady cen:

 • Městská doprava v Bangkoku – 35 bahtů,
 • Taxi (35 kilometrovné se zapnutým taxametrem) – 50–150 bahtů,
 • Tuk tuk – 100 a více bahtů (cenu třeba sjednat před jízdou),
 • Pivo – 50–100 bahtů,
 • Jídlo ve stánku – 40 a více bahtů,
 • Jídlo v restauraci – 100 a více bahtů,
 • Voda 1litr – 15–25 bahtů,
 • Ubytování – 200–2.000 bahtů osoba / noc,
 • Úschovna zavazadel / letiště BKK – 90 bahtů na den,
 • Zlaté šperky 24 karátů – cca 590 bahtů za gram.

Spropitné a smlouvání

Obvykle se nedává, přestože se stává stále běžnějším ho dávat. Většina hotelů a restaurací připočítává 10 % ceny k účtu. Taxikáři spropitné nečekají, ale pokud jim ho dáte, potěší je to. Nosiči zavazadel jsou zvyklí dostávat 10–20 bahtů. Pár bahtů byste měli dát i najatým průvodcům či ho nechat v chrámu po jeho návštěvě.

Na tržištích a v menších krámcích s úsměvem smlouvejte. Vše závisí na vašich schopnostech a náladě prodávajícího. Osvědčily se nám množstevní slevy (při koupi dvou výrobků třetí zdarma; při koupi jednoho výrobku druhý za polovinu apod.).

Jak ušetřit

Nejvíce se dá ušetřit, když se stravujete v pouličních stáncích, zde typicky thajských restauracích, jaké navštěvují domácí a ne turisté (nebo jen zřídka). Trhy také nabízí širokou škálu chutných možností za levné peníze.

Při dopravě se snažte vyhnout taxislužbám. Ty lze nahradit levnějšími tuk-tuky. Případně si na dopravu po turistických oblastech pronajměte skútr/kolo. Naopak ve větších městech je nejlevnější jezdit městskou dopravou a v rámci země zase meziměstskými autobusy.

Tuktuk v Thajsku

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili varianty tří denních rozpočtů.

Pro nízkorozpočtové cestovatele stačí částka v průměru 300–400 Kč (400–600 bahtů) na den pobytu, jídlo se dá pořídit už od dvou dolarů. Samozřejmě se jedná o jídlo v pojízdných stáncích na ulici. Bydlení v Guest House či hostelech, kde člověk sdílí pokoj i sociální zařízení (WC, koupelna) s ostatními cestovateli lze sehnat už od 80–140 Kč na osobu/noc.

I zde však platí, že ve větších městech, resp. turisticky vychytaných destinacích, jsou i tyto položky vyšší. Transfery hromadnou dopravou (autobus, vlak) jsou v tomto případě ideálním prostředkem. Na přesuny v rámci menších měst se vyplatí půjčení skútru. V těch větších dobře poslouží tuk-tuk místo taxíku (viz doprava).

Pokud se chcete ubytovat v pohodlných hotelech střední třídy a stravovat se v příjemných restauracích, počítejte s asi 400–800 Kč (600–1.200 bahtů) na den mimo Bangkok a asi s dvojnásobkem v Bangkoku.

Horní hranice vašich nákladů je prakticky neomezená, především v Bangkoku a přímořských turistických centrech je mnoho luxusních hotelů, barů či restaurací.

Ceny zájezdů organizovaných cestovními kancelářemi se pohybují mezi 20.000–35.000 Kč za týden dovolené v Thajsku. Tuto variantu nedoporučujeme – individuální návštěva vám přinese více zážitků a především vás bude stát méně financí.

Resort v Thajsku

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové částky navíc pro nepředvídatelné situace

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak se dostat do Thajska

Nejjednodušší a v současnosti i nejlevnější způsob, jak se do Thajska dostat, je letecky. Evropská letiště nabízejí širokou paletu přímých letů, resp. s přestupem nejčastěji na Blízkém východě (v závislosti na letecké společnosti). Ceny zpátečních letenek se zpravidla pohybují od 14.000 Kč (v závislosti na termínu však lze nalézt i levnější varianty).

Nejvýznamnějším letištěm v zemi je Suvarnabhumi v Bangkoku, následované letišti na Phuketu, Krabi nebo Koh Samui. Pro cesty po Asii se nabízí využízí bangkokského letiště Don Mueang, které z většiny využívají nízkonákladové aerolinky.

Jak se nejlépe dopravovat

I když má Thajsko jednu z nejhustších dopravních silničních sítí, silnice zde jsou ve výborném stavu. Obecně platná pravidla, jako je zákaz jízdy vlevo, nejvyšší povolená rychlost 60 km za hodinu v městech a 80 km za hodinu na dálnicích, se zde zdají zcela neznámé. Uznané pravidlo je, že největší vozidla mají většinou přednost.

Při cestování po zemi je možné využít několik dopravních prostředků, existují spojení autobusovými linkami, vlakové a letecké spojení.

Autobusem

Autobusová síť je rozsáhlá a spolehlivá a je nejvyužívanějším dopravním prostředkem. Na dlouhé trasy (zejména během dne) doporučujeme klimatizované autobusy s nastavitelnými sedadly. Při nočních linkách je k dispozici na palubě autobusu servis, který rozdává jemné občerstvení jako i deku na přikrytí (klimatizace je skutečně silná, a tak přibalte oblečení s delším rukávem).

Dálkové autobusy se často dají rezervovat online s předstihem, nebo si alespoň ověřit jízdní řády. Existuje několik rezervačních webových stránek:


Vlakem

Kdo chce cestovat pohodlně a bezpečně, nejvhodnější je vlaková doprava. Velmi populární je například spací vůz nočního vlaku mezi Bangkokem a Chiang Mai (sever Thajska).

Thajský vlak

Trajektem

Na ostrovy využijete lodní trajekty, které využívají i místní kanceláře ke kratším výletům.

Vnitrostátním letem

Letecká doprava zažívá v posledních letech velký rozvoj, což se odráží i na stále dostupnějších cenách letenek. K nejvýraznějším a nejlevnějším leteckým společnostem patří Air Asia, levně se dá pohybovat i aerolinkami Nok Air nebo Thai Lion Air. Thajsko má až 22 letišť.

Půjčení auta/motorky

Zejména v turistických oblastech je rozšířený systém půjčování automobilů a motorek. Jako záloha je zvykem dávat pas. Je však zapotřebí vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. Zkontrolujte si podmínky zapůjčení, ale zejména pojištění. Skútr nebo motorku si před půjčením vyzkoušejte a pořádně prohlídněte, abyste zaznamenali všechny škrábance a nemohli vás později za ně vinit. V případě delšího (vícetýdenního) pobytu je výhodnější rovnou motorku/skútr koupit, později je lehce prodáte.

 • Pronájem auta (Suzuki Samurai) – 800 THB / den
 • Benzin – 45 THB / litr
 • Pronájem motocyklů – 200–250 THB / den
 • Půjčovna kol – 50–70 THB / den

Skútr v Thajsku

Městská doprava

V hlavním městě je možné použít MHD, která má několik úrovní od přepravy na ložné ploše nákladního vozidla přes neklimatizované autobusy, klimatizované autobusy až po čluny, které přepravují pasažéry po řece Chao Phraya River a jejích kanálech (pozn. voda v nich je strašně špinavá a zapáchá).

Také zde existují motocyklové taxi, což je po cestě nejrychlejší, ale zároveň nejnebezpečnější způsob přepravy. Pohodlný a rychlý přesun poskytují nadúrovňové vlaky a metro, ty jsou velkým přínosem pro městskou hromadnou dopravu v Bangkoku.

Tuktuk v Bangkoku

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Thajská kuchyně

Jídlo zde mají prostě úžasné. Připravte si chuťové pohárky, je se na co těšit.

Od polévek přes nudle různého typu a tvaru, rýže (hodně rýže), pálivé omáčky, sója, tofu, ryby a plody moře. No a jako dezert úžasně šťavnaté a sladké ovoce, mango sticky rice (rýže vařená spolu s kokosovým mlékem podávaná s plátky manga) či osvěžující kokosová zmrzlina. To vše v absolutní čerstvosti nabízí jen jediná kuchyně na světě a je to právě ta thajská. Jídla sice neskutečně koření (proto pokud nemáte pálivé v lásce, je třeba to zdůraznit už při objednávání), ale pro turisty je míra ostrosti značně upravená.

Thajská kuchyně

Za všechny chutné pokrmy doporučujeme zejména nudle pad thai s nasládlou sójovou omáčkou, zeleninou a arašídy nebo vynikající polévku z kokosového mléka, se zázvorem, masem a citronovým likérem tom yum. Rybou ochucenou kořením a bylinkami také nic nezkazíte. Rychlou a oblíbenou dobrotou je i smažená rýže s kousky krabího či jiného masa, cibulí, vejci a šafránem zvaná kao pat.

Je třeba se připravit i na delikatesy typu kobylky, brouci, cvrčci a jiná havěť. Thajci se prostě řídí heslem: „Sním vše, co nesní mě.” Hladový člověk nezůstane ani v případě, že si ho thajská kuchyně nezíská (což je velmi nepravděpodobné). Na trhu jsou mezinárodní restaurace nabízející kuchyně z celého světa. Stravování v nich je však přirozeně nákladnější.

Upozornění: voda z vodovodních kohoutků není pitná.

Jak se stravovat jako místní

Obyvatelé Thajska velmi dbají na etiku během jídla. Většinou se podávají všechny chody najednou ve větších miskách a všichni si z nich společně nabírají to, na co mají chuť. Jí se zpravidla vidličkou nebo lžící (v závislosti na konzistenci jídla). Není ničím neobvyklým jíst i tradičními hůlkami, ale nůž na stole nečekejte. Jídlo je z tohoto důvodu rozmělněné na malé kousky (akorát do úst).

Thajci jsou společenští, proto neradi jedí sami. Jídlo je pro ně něco jako každodenní rituál, při němž se celá rodina a známí sejdou a společně si užívají chutné pokrmy. Polévka (narozdíl od nás) se jí až jako poslední chod.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v pouličních restauracích, kde je zvykem sedávat na plastových židlích za stoly uloženými jen tak na ulici, kde se stravují místní, se pohybují od 40 do 70 bahtů za jídlo. Restaurace střední třídy nabízí v menu pokrmy od 70–100 bahtů výše. Cena je většinou uváděna bez přílohy, kterou je třeba doobjednat zvlášť. Tou je nejčastěji rýže.

 • Ryby – 50 bahtů / 100 g,
 • Pad thai – 70 THB / porce,
 • Tom yum – 80–100 THB / porce,
 • Pečená rýže s kuřecím masem nebo s hovězím masem atd. – 70 THB / porce,
 • Pečené kuře / hovězí s kari kořením – 100 THB / porce.
Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Masáže a masérské kurzy

Navštívit Thajsko a nedopřát si thajskou masáž je jako jet do Thajska a nekoupat se v moři. Nemyslitelné. Jemné ručičky Thajek uvolní vaše svaly a vy se budete cítit, jako byste létali. Kdo chce ve svém poznávání zajít více do hloubky, rozhodně nevynechejte Chiang Mai na severu země. To je známé nejlepšími masérskými školami v zemi, kde si můžete vybrat z množství kurzů. Ceny 5denních kurzů, za které obdržíte certifikát, se pohybují od 130 do 150 eur.

Thajská masáž

Meditace a jóga

Země buddhismu je ideálním místem na znovunacházení sebe prostřednictvím meditací spojených s jógou. Mnohé organizace nabízejí tzv. „retreat", kde můžete strávit v izolaci i několik dní a žít asketickým životem mnichů. Pokud je váš čas omezen, můžete se alespoň zúčastnit tzv. „Drop in class", kde si za většinou dobrovolné vstupné zameditujete prostřednictvím různých technik a protáhnete tělo díky józe ve společnosti zajímavých lidí.

Meditace

Potápění/šnorchlování

Potápění v Thajsku je možné rozdělit na dvě základní oblasti – východní (Thajský záliv) a západní pobřeží (Andamanské moře). Obecně zajímavější a pro potápění vhodnější je Andamanské moře – Phi Phi ostrovy, Phuket, Koh Yao Yai a to nejlepší – Similanské ostrovy.

Koupání v Thajsku

Thajský box

Ne ne, nepřemlouváme vás, abyste se s někým poprali. Thajský box je bojový sport známý jako umění osmi končetin, protože v zápase se využívají údery pěstmi, údery lokty, kopy nohou a kolena. Tato několiksetletá tradice má původ ve vojenském výcviku.

Kurzy vaření

Ne nadarmo se thajská kuchyně označuje za nejzdravější, nejpestřejší, nejchutnější a zároveň za nejméně náročnou. Ideální kombinace. Proto doporučujeme proniknout do této kultury se vším všudy a obohatit tak své zkušenosti i o poznatky z Thajské kuchyně. Cena 2–3hodinového rychlokurzu se pohybuje od 700 do 1.500 bahtů. Příjemnou tečkou je fakt, že uvařené jídlo si také společně s ostatními účastníky sníte a navážete ještě nové kontakty.

Thajské kurzy vaření

Pláže

Nebudeme si lhát. Pláže jsou hlavním důvodem, proč je země navštěvována ve velkém. Jemný bílý písek s postupným vstupem do moře ve stínu palem je tím pravým relaxem pro tělo i duši. Když k tomu přidáme romantický východ či západ slunce (v závislosti na tom, na které straně pobřeží jste), máte pocit, že jste našli svůj ráj. Pokud však máte rádi větší klid a izolovanost, doporučujeme jeden z mnoha turisty méně navštěvovaný ostrůvků. V Thajsku je z čeho vybírat.

Lodě na Krabi

Thajské národní parky

V Thajsku je však i několik národních parků, které rozhodně stojí za návštěvu. Zejména východ země u hranic s Laosem je turisty méně navštěvovanou částí. Právě zde najdete poklady jako Národní park Phu Kradung a Phu Rua s unikátní faunou a flórou a příjemným svěžím klimatem (což je vždy vítaná změna ve srovnání s exotickými vedry jižního Thajska).

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Zdravotní péče v Thajsku je na velmi vysoké úrovni a kvalita zdravotnických zařízení je dobrá. V odlehlých oblastech je zdravotní péče hůře dostupná. V případě naléhavého zranění vám péči poskytnou i ve vojenských nemocnicích.

Velkou výhodou je dostupnost léků v lékárnách. Léky dostanete bez předpisu a velmi levně. Za lékařské služby se však platí, bezplatné služby neexistují. Turistům se proto doporučuje nechat se před cestou do Thajska pojistit.

Kriminalita

Stupeň kriminality se prakticky neliší od srovnatelné úrovně v jiných světových metropolích. V souvislosti s neklidnou situací v jižních muslimských provinciích vláda dále zpřísnila bezpečnostní opatření. Vláda zpřísnila bezpečnostní opatření i v Bangkoku a dalších turistických centrech.

Dbejte na dodržování všech běžných opatření. Nedoporučuje se procházet se o samotě v tichých uličkách nebo vylidněných částech. Ujistěte se, že všechny peníze, šperky, letenky a pasy jsou dobře uschovány. Zdravá obezřetnost je vždy na místě. Pokud máte jakýkoli problém, můžete volat turistickou policii na telefonní číslo 1155.

Internet

Wifi

Thajsko je doslova rájem pro digitální nomády. S internetem zde není problém, ať už přímo na ubytování, nebo v restauracích/kavárnách. Internetem disponují i vlaky a autobusy (vybrané společnosti).

Simkarta

Simkartu doporučujeme zakoupit hned po příletu ještě na letišti v jednom ze stánků telekomunikačních společností. K dispozici je několik balíčků pro turisty podle délky pobytu (od jednodenní po měsíční) s datovým limitem. Jejich cena se pohybuje od 100 bahtů po více než 1.000 bahtů.

Lze si vybrat z operátorů jako Happy od DTAC's, TrueMove, AIS. Příklad cen a balíčků v lednu 2017:

 • 7 denní s 3 GB za 300 bahtů,
 • 10 denní s 4 GB za 450 bahtů,
 • 15 denní s 5,5 GB za 600 bahtů,
 • 30 denní s 10,5 GB za 850 bahtů.

Elektrické zásuvky

Zásuvky sice nemají totožný tvar s tím naším, avšak použití adaptéru není nutné. Napětí je 220 V, frekvence 50 Hz.

Riziko katastrof

V souvislosti s polohou Thajska nelze vyloučit možné tsunami, resp. záplavy a následné sesuvy půdy spojené s monzunovým obdobím (červen–říjen).

Důležité kontakty

Pro případ nouze uvádíme následující:

 • 199 (hasiči),
 • 1155 (turistická policie),
 • 1554 a 1669 (ambulance a záchranáři),
 • 191 (policie),
 • 219 (v případě přírodní katastrofy),
 • 1193 (dopravní policie),
 • Velvysanectví ČR v Bangkoku.
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Ke vstupu na území Thajska není požadováno vstupní vízum na dobu nejvýše 30 dní. Cestovní pas musí být platný minimálně 6 měsíců ode dne vstupu. Prodloužit uvedenou dobu pobytu je možné jen ve výjimečných případech. Při opakovaném vstupu do Thajska platí, že součet dní strávených v zemi nesmí přesáhnout 90 dnů v rámci 6 měsíců.

Při vstupu přes pozemní hraniční přechod je bezvízová doba zkrácena na 15 dní. Budete-li chtít v Thajsku pobýt více než 30 dní a nechcete vyřizovat vízum, stačí si zajet/zaletět na výlet do některé ze sousedních zemí, při návratu zpět do Thajska obdržíte nové razítko s platností na dalších 30, resp. 15 dní.

V případě delšího pobytu je na Thajskem velvyslanectví možné požádat o turistická víza pro více vstupů, přičemž délka pobytu na jeden vstup může být až 60 dní.

Další dokumenty

Je dobré mít s sebou fotokopii pasu té strany, kde máte fotku a všechny osobní údaje.

Očkování

Do Thajska není povinné žádné očkování. Nicméně doporučuje se být očkovaní na hepatídu A, B i na břišní tyfus. Antimalarika můžete klidně nechat doma, riziko je minimální. Ale je třeba chránit se před kousnutím repelentem, jelikož výskyt malárie bývá zřídka evidován (především při cestě do pohraničních oblastí na jihu a severu země).

Celní předpisy

Do Thajska lze bezcelně dovážet věci osobní potřeby neobchodní povahy v přiměřeném množství. Povolen je dovoz maximálně 1 l alkoholu, 200 ks cigaret nebo 250 g tabáku na osobu. Zcela zakázán je dovoz i vývoz narkotik a pornografie. Vývoz je omezen v případě starožitností, náboženských předmětů a divokých i domácích zvířat. Omezený je také dovoz střelných zbraní a střeliva, úplně zakázán je vývoz pyrotechniky.

Co vidět a navštívit v Thajsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Thajsku

Zavřít boční panel

Hua Hin

Hua Hin je spíše letoviskem pro Thajce, kteří sem míří na víkendy z betonového Bangkoku. Pro vás bude ideální zastávkou při putování na mezi Bangkokem a jihem země.

Najdete tu nejstarší a perfektně zachovalou železniční stanici s královským salónkem, nádherné národní parky, vinice a několik kilometrů dlouhé pobřeží, které však není tím idylickým co od Thajska očekávat. Doporučuji celodenní výlet k chrámu Phraya Nakhon Cave u národního parku Khao Sam Roi Yot National Park.

Zavřít boční panel

Bangkok

Hlavní město Thajska je známé svými protiklady. Džungle národa vás v mnoha ohledech okouzlí, ale i šokuje. „Benátky východu", přívlastek, které město dostalo právě díky mnoha kanálům a řece Chao Praya, která jím protéká, je známé svou hustou dopravou (a to i přes nadzemní víceúrovňové dálnice), přeplněnými ulicemi, ale také oázami klidu, jaké lze nalézt v jednom z městských parků nebo v až 300 chrámech.

Mezi nejnavštěvovanější památky patří Královský palác, jehož součástí je proslulý chrám Wat Phra Kaeo, kde je uložen smaragdový Buddha, největší symbol Thajska vůbec.

Pulzující batůžkářská čtvrť Khao San je doslova rájem pro turisty, kde to žije 24 hodin denně. Nákupy nebo káva v jedné ze stylových kaváren čtvrti Siam dodá poznávání ten správný glanc. A kdo má zájem o zážitky pikantnejšího charakteru, doporučujeme transvestity (tzv. Ladyboys) a sexem proslulou čtvrť Patpong.

Ultramoderní mrakodrapy v kontrastu s historickou zástavbou a stále populárnější shopping centra jsou tou správnou směsí toho, co současné Thajsko nabízí.

Zavřít boční panel

Chiang Rai

Bílý vs. Černý chrám, čajovníkové plantáže a tradiční vesničky ukryté hluboko v horách obklopující město, to je Chiang Rai se svým jedinečným okolím a atmosférou tak odlišnou od ostatního Thajska.

V současnosti je návštěva Chiang Rai využívána i jako příjemná zastávka na cestě do sousedního Laosu.

Zavřít boční panel

Chiang Mai

Mekka digitálních nomádů Asie s přímo magickou atmosférou i úžasnými restauracemi a kavárničkami.

Kdysi hlavní město království Lanna, známé také jako „Království milionu rýžových políček", se dodnes pyšní zachovalými chrámy a kompaktním centrem zčásti opevněným hradbami.

Turista zde najde opravdu mnoho možností jak si zpříjemnit svůj pobyt. Například obohacením se o nové dovednosti, jako jsou kurzy masáží či vaření.

Zavřít boční panel

Pai

Bláznivé Pai s hippie atmosférou nacházející se v údolí obklopeném kopci s listnatým porostem, kam vede klikatá tříhodinová cesta (proto přibalte pilulky proti nevolnosti).

Nejlepší způsob, jak objevovat přírodní zákoutí ukrývající termální prameny, vodopády, kaňony, jeskyně a jiné, je půjčit si motorku či skútr.

Zavřít boční panel

Sukhotai

Hrdý nositel označení UNESCO plné chrámů, kde ještě i dnes můžete cítit spirituální atmosféru.

Za den se dá aura tohoto historicky významného místa dokonale nasát například i na kole. A proč významného? Právě zde se psal začátek historie thajského národa dávno předtím, než vznikl Siam samotný.

Zavřít boční panel

Thajský záliv

Phuket, Ko Phi Phi nebo Krabi? V této kategorii vyhrává Krabi v provincii s příznačným názvem „Les ostrovů". Tyto zelenohnědé krasové ostrůvky vykukující z azurového moře jsou v nádherném kontrastu s dlouhými písečnými plážemi.

Hned naproti se nachází letovisko Phuket a mezi tím známý ostrov Ko Phi Phi, kde se natáčel známý film Pláž s Leonardem Di Capriem.

Zavřít boční panel

Ko Samui

Jeden z nejvyhledávanějších ostrovů, kde se nejkomfortněji dostanete letecky. Pak je už jen na vás, zda si vyberete 9 kilometrů dlouhou pulzující pláž Chaweng, kde to skutečně žije, nebo dáte přednost skrytější zákoutím jako například Lamai.

Zavřít boční panel

Koh Chang

Za návštěvu stojí také ostrov Koh Chang nedaleko hranic s Kambodžou nabízející kombinaci hornatého ostrova, jehož značná část je chráněna dlouhými písečnými plážemi a neuvěřitelnými západy slunce.

Ideálem, jak se dopravovat na ostrově, je půjčit si motorku a projet ho po obvodu.

Zavřít boční panel

Phu Ruea

Národní parky Phu Kradueng a Phu Ruea

Fauna a flóra v dokonalé symbióze nabízí klid duši, stejně jako turistika příjemný aktivní relax pro tělo. Co třeba túra na nejvyšší horu oblasti Khok Moei (1.316 m n. m.)? Nebo zchlazení při 30metrovém vodopádu v NP Phu Ruea známého i pro nejchladnější klima v Thajsku. Různé náročné treky nabízí výhledy do údolí a na řeky Mekong i Hueang. Dohlédnete až do Laosu?

Upozorňujeme, že parky jsou v období dešťů zavřené a teplota zde v prosinci a lednu může klesnout na nulu.

Zavřít boční panel

Khao Sok

Národní park Khao Sok je známý jako jedna z nejkrásnějších přírodních rezervací v zemi. Džungle, vápecnové skalnaté útvary, řeky a jezera, kde v klidu žíjí sloni asijští, jeleni, divoká prasata, tapíři, opice a mnohá jiná zvířata.

Zavřít boční panel

Phanom Rung

Pro milovníky historie, kterým by nestačila ani Ayutthaya se Sukhotai, doporučujeme historický park v provincii Buri Ram. Phanom Rung je komplex chrámů khmerské architektury (podobné té v Kambodžském Angkoru).

Mnohé chrámy stavěné pro oslavy boha Šivy, symbolizující posvátnou horu Kailás, se tyčí do nebes od 10. století. Potěší nejen oko, ale nabídnou přímo božskou atmosféru nakumulovanou po staletí.

Vydejte se poodhalit dávné příběhy ukryté ve stěnách pískovcových svatostánků.

Zavřít boční panel

Kanchanaburi

Město nacházející se v západním Thajsku, kde přírodní scenerie doplněné o vodopády dokresluje slavný most přes řeku Kwai spojený se známou historií během 2. světové války.

Doporučujeme také výlet do jedné z okolních jeskyní.

Zavřít boční panel

Ayutthaya

Pouhou hodinu a půl od Bangkoku najdete bývalé hlavní město tehdejšího Siamského království Ayutthaya, jedná se o turisticky nejpopulárnější zastávku. Objevování majestátních kamenných ruin poodkryje mnohá tajemství tehdejšího materiálního, ale především duchovního bohatství říše. Klidnou atmosféru si nejlépe vychutnáte na kole či z vod řeky Chao Praya.

Počasí a sezóny v Thajsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Thajsko
Společné teploty pro celou zemi

33 °C

33 °C

34 °C

36 °C

35 °C

34 °C

33 °C

33 °C

33 °C

33 °C

33 °C

32 °C

Počasí

Příznivé tropické podnebí v Thajsku je to, co zajišťuje příjemný pobyt v průběhu celého roku. I zde je však třeba počítat se střídáním jednotlivých období a vlhkostí vzduchu v hranicích od 50 do 80 %. Tři roční období dělíme na chladné, horké a monzunové. Průměrné teploty v „chladném“ období (listopad–únor) dosahují 26 °C, v horkém období (únor–květen) cca 36 °C. V deštivém období panuje teplo a velké vlhko, kdy spadne až 1.500 mm srážek a průměrná teplota je 32 °C. Turisté se tohoto období obávat nemusí. Déšť trvá často jen velmi krátce nebo přes noc.

V Bangkoku je třeba počítat se silně znečištěným vzduchem a smogem, který vytváří skleníkový efekt. Přechody z klimatizovaných prostor budov (16 °C–21 °C) do otevřeného prostoru kladou značné nároky na organismus a zdraví.

Sezóny a kdy vyrazit

Thajsko lze navštívit prakticky v kterémkoliv roční období. Nejideálnější čas na návštěvu je právě během chladného období, tedy mezi listopadem až únorem. Klima je mnohem příjemnější, méně vlhké s minimálními srážkami a teploty jsou pro našince lehčeji snesitelné. Tuto část roku lze označit za sezonu, kdy Thajsko navštěvuje nejvíce turistů. Je třeba s tímto faktem proto počítat.

Avatar uživatele Markéta Trginová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 dny
Navrhni úpravu