Krajina úsměvů i protikladů

Thajské království se nachází v jihovýchodní části Asie, jehož sousedy jsou ze severu Myanmar a Laos, z východu Kambodža a z jihu Malajsie.

Thajsko, to je svoboda, kterou má země přímo zakomponovanou ve svém názvu. Populárnější i dostupnější cíl dovolenkářů má rozhodně co nabídnout i nezávislým dobrodruhům a digitálním nomádům. Romantická svůdnost v kombinaci s jedinečným poznáním naservírovaná na orientálním podnose. Země mnohých možností, kde se moderní velkoměsta mísí s buddhistickou tradicí, aby tak vytvořila správný koktejl toho, co duše 21. století hledá.

Thajsko je zemí dýchající exotikou, kde pláže s bílým pískem střídají hory nebo čajovníkové plantáže. Ráj na zemi, kde starosti a problémy mizí ve vánku mořských vln nebo je přehluší pulzující džungle Bangkoku. A k tomu usměvavý národ, který svou otevřeností a pohostinností umocní sílu zažitého.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Trginová
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti, při přechodu hranic platí 15 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - únor
Období bezchybného počasí. Nebojte se však vyrazit celoročně.
Více o počasí
Letenky od
13 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x za měsíc a ušetříš cca 27 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Thajska

Co vidět a navštívit v Thajsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Thajsku

Zavřít boční panel

Hua Hin

Hua Hin je spíše letoviskem pro Thajce, kteří sem míří na víkendy z betonového Bangkoku. Pro vás bude ideální zastávkou při putování na mezi Bangkokem a jihem země.

Najdete tu nejstarší a perfektně zachovalou železniční stanici s královským salónkem, nádherné národní parky, vinice a několik kilometrů dlouhé pobřeží, které však není tím idylickým co od Thajska očekávat. Doporučuji celodenní výlet k chrámu Phraya Nakhon Cave u národního parku Khao Sam Roi Yot National Park.

Zavřít boční panel

Ko Lanta

Nechce se vám trávit všechen čas jen na mimořádně oblíbeném Phuketu? Vydejte se trochu víc na jih směrem k Malajsii a objevte ostrůvek Ko Lanta ještě nepolíbený masovým turismem.

Průvodce ostrovem Ko Lanta

Zavřít boční panel

Ko Tao

Ráj pro všechny nadšené potápěče i méně zkušené, kteří dávají přednost šnorchlování, představuje souostroví Ko Tao nedaleko oblíbeného ostrova Ko Samui.

Průvodce ostrovem Ko Tao

Zavřít boční panel

Bangkok

Hlavní město Thajska je známé svými protiklady. Džungle národa vás v mnoha ohledech okouzlí, ale i šokuje. „Benátky východu", přívlastek, které město dostalo právě díky mnoha kanálům a řece Chao Praya, která jím protéká, je známé svou hustou dopravou (a to i přes nadzemní víceúrovňové dálnice), přeplněnými ulicemi, ale také oázami klidu, jaké lze nalézt v jednom z městských parků nebo v až 300 chrámech.

Mezi nejnavštěvovanější památky patří Královský palác, jehož součástí je proslulý chrám Wat Phra Kaeo, kde je uložen smaragdový Buddha, největší symbol Thajska vůbec.

Pulzující batůžkářská čtvrť Khao San je doslova rájem pro turisty, kde to žije 24 hodin denně. Nákupy nebo káva v jedné ze stylových kaváren čtvrti Siam dodá poznávání ten správný glanc. A kdo má zájem o zážitky pikantnejšího charakteru, doporučujeme transvestity (tzv. Ladyboys) a sexem proslulou čtvrť Patpong.

Ultramoderní mrakodrapy v kontrastu s historickou zástavbou a stále populárnější shopping centra jsou tou správnou směsí toho, co současné Thajsko nabízí.

Zavřít boční panel

Chiang Rai

Bílý vs. Černý chrám, čajovníkové plantáže a tradiční vesničky ukryté hluboko v horách obklopující město, to je Chiang Rai se svým jedinečným okolím a atmosférou tak odlišnou od ostatního Thajska.

V současnosti je návštěva Chiang Rai využívána i jako příjemná zastávka na cestě do sousedního Laosu.

Zavřít boční panel

Chiang Mai

Mekka digitálních nomádů Asie s přímo magickou atmosférou i úžasnými restauracemi a kavárničkami.

Kdysi hlavní město království Lanna, známé také jako „Království milionu rýžových políček", se dodnes pyšní zachovalými chrámy a kompaktním centrem zčásti opevněným hradbami.

Turista zde najde opravdu mnoho možností jak si zpříjemnit svůj pobyt. Například obohacením se o nové dovednosti, jako jsou kurzy masáží či vaření.

Průvodce městem Chiang Mai

Zavřít boční panel

Pai

Bláznivé Pai s hippie atmosférou nacházející se v údolí obklopeném kopci s listnatým porostem, kam vede klikatá tříhodinová cesta (proto přibalte pilulky proti nevolnosti).

Nejlepší způsob, jak objevovat přírodní zákoutí ukrývající termální prameny, vodopády, kaňony, jeskyně a jiné, je půjčit si motorku či skútr.

Zavřít boční panel

Sukhotai

Hrdý nositel označení UNESCO plné chrámů, kde ještě i dnes můžete cítit spirituální atmosféru.

Za den se dá aura tohoto historicky významného místa dokonale nasát například i na kole. A proč významného? Právě zde se psal začátek historie thajského národa dávno předtím, než vznikl Siam samotný.

Zavřít boční panel

Thajský záliv

Phuket, Ko Phi Phi nebo Krabi? V této kategorii vyhrává Krabi v provincii s příznačným názvem „Les ostrovů". Tyto zelenohnědé krasové ostrůvky vykukující z azurového moře jsou v nádherném kontrastu s dlouhými písečnými plážemi.

Hned naproti se nachází letovisko Phuket a mezi tím známý ostrov Ko Phi Phi, kde se natáčel známý film Pláž s Leonardem Di Capriem.

Zavřít boční panel

Ko Samui

Jeden z nejvyhledávanějších ostrovů, kde se nejkomfortněji dostanete letecky. Pak je už jen na vás, zda si vyberete 9 kilometrů dlouhou pulzující pláž Chaweng, kde to skutečně žije, nebo dáte přednost skrytější zákoutím jako například Lamai.

Průvodce ostrovem Ko Samui

Zavřít boční panel

Koh Chang

Za návštěvu stojí také ostrov Koh Chang nedaleko hranic s Kambodžou nabízející kombinaci hornatého ostrova, jehož značná část je chráněna dlouhými písečnými plážemi a neuvěřitelnými západy slunce.

Ideálem, jak se dopravovat na ostrově, je půjčit si motorku a projet ho po obvodu.

Zavřít boční panel

Phu Ruea

Národní parky Phu Kradueng a Phu Ruea

Fauna a flóra v dokonalé symbióze nabízí klid duši, stejně jako turistika příjemný aktivní relax pro tělo. Co třeba túra na nejvyšší horu oblasti Khok Moei (1.316 m n. m.)? Nebo zchlazení při 30metrovém vodopádu v NP Phu Ruea známého i pro nejchladnější klima v Thajsku. Různé náročné treky nabízí výhledy do údolí a na řeky Mekong i Hueang. Dohlédnete až do Laosu?

Upozorňujeme, že parky jsou v období dešťů zavřené a teplota zde v prosinci a lednu může klesnout na nulu.

Zavřít boční panel

Khao Sok

Národní park Khao Sok je známý jako jedna z nejkrásnějších přírodních rezervací v zemi. Džungle, vápecnové skalnaté útvary, řeky a jezera, kde v klidu žíjí sloni asijští, jeleni, divoká prasata, tapíři, opice a mnohá jiná zvířata.

Zavřít boční panel

Phanom Rung

Pro milovníky historie, kterým by nestačila ani Ayutthaya se Sukhotai, doporučujeme historický park v provincii Buri Ram. Phanom Rung je komplex chrámů khmerské architektury (podobné té v Kambodžském Angkoru).

Mnohé chrámy stavěné pro oslavy boha Šivy, symbolizující posvátnou horu Kailás, se tyčí do nebes od 10. století. Potěší nejen oko, ale nabídnou přímo božskou atmosféru nakumulovanou po staletí.

Vydejte se poodhalit dávné příběhy ukryté ve stěnách pískovcových svatostánků.

Zavřít boční panel

Kanchanaburi

Město nacházející se v západním Thajsku, kde přírodní scenerie doplněné o vodopády dokresluje slavný most přes řeku Kwai spojený se známou historií během 2. světové války.

Doporučujeme také výlet do jedné z okolních jeskyní.

Zavřít boční panel

Ayutthaya

Pouhou hodinu a půl od Bangkoku najdete bývalé hlavní město tehdejšího Siamského království Ayutthaya, jedná se o turisticky nejpopulárnější zastávku. Objevování majestátních kamenných ruin poodkryje mnohá tajemství tehdejšího materiálního, ale především duchovního bohatství říše. Klidnou atmosféru si nejlépe vychutnáte na kole či z vod řeky Chao Praya.

Počasí a sezóny v Thajsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Thajsko
Společné teploty pro celou zemi

33 °C

33 °C

34 °C

36 °C

35 °C

34 °C

33 °C

33 °C

33 °C

33 °C

33 °C

32 °C

Počasí

Příznivé tropické podnebí v Thajsku je to, co zajišťuje příjemný pobyt v průběhu celého roku. I zde je však třeba počítat se střídáním jednotlivých období a vlhkostí vzduchu v hranicích od 50 do 80 %. Tři roční období dělíme na chladné, horké a monzunové. Průměrné teploty v „chladném“ období (listopad–únor) dosahují 26 °C, v horkém období (únor–květen) cca 36 °C. V deštivém období panuje teplo a velké vlhko, kdy spadne až 1.500 mm srážek a průměrná teplota je 32 °C. Turisté se tohoto období obávat nemusí. Déšť trvá často jen velmi krátce nebo přes noc.

V Bangkoku je třeba počítat se silně znečištěným vzduchem a smogem, který vytváří skleníkový efekt. Přechody z klimatizovaných prostor budov (16 °C–21 °C) do otevřeného prostoru kladou značné nároky na organismus a zdraví.

Sezóny a kdy vyrazit

Thajsko lze navštívit prakticky v kterémkoliv roční období. Nejideálnější čas na návštěvu je právě během chladného období, tedy mezi listopadem až únorem. Klima je mnohem příjemnější, méně vlhké s minimálními srážkami a teploty jsou pro našince lehčeji snesitelné. Tuto část roku lze označit za sezonu, kdy Thajsko navštěvuje nejvíce turistů. Je třeba s tímto faktem proto počítat.

Skvělé akce do Thajska

ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 12%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 19%
Akce starší 2 týdnů
190 starších akcí
Avatar uživatele Markéta Trginová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu