Dubrovnik
Dubrovník

19 míst co vidět v Dubrovníku

Městské hradby

Opevnění, Vyhlídka

Hradby Dubrovníku

Dubrovnické hradby jsou nejviditelnější památkou a součástí Starého města, které kompletně obepínají a na několika místech jsou zesíleny celými pevnostmi. Opevnění Dubrovníku představuje jednu z nejpevnějších fortifikačních soustav v celém Středomoří a zůstává neporušené ve své kompletní původní podobě o délce 1 940 metrů.

Celkem opevnění tvoří na 22 pevnostních věží, 3 pevností integrované přímo do hradeb (Bokar, sv. Jana a sv. Lukáše) a dvě mohutné samostatně stojící pevnosti (Revelin a Lovrijenac). Na severní straně stojí strážní tvrz Minčeta.

Délka a rozměry hradeb

Dubrovnické opevnění celkem měří 1 940 metrů a jeho celistvost není na žádném místě narušena. Vstup do Staré města je možný skrz tři masivní brány: Pile na západě u autobusové zastávky a Buža na severu u parkoviště určeného pro místní obyvatele a Ploče na východě. Dalšími dvěma branami se pak dá projít od přístavu.

Síla hradeb je monumentální. V nejvyšších místech směrem do vnitrozemí dosahují výšky až 22 metrů, zde jsou navíc posíleny ještě předsunutými menšími hradbami. Tloušťka hradeb se pohybuje okolo 6 metrů, na pobřežní straně pak 1,5 až 3 metry.

Historie opevnění

Hradby obepínaly Staré město již od 8. století, ovšem v podobě, v jaké je známe dnes, vznikly až během 14. století, kdy se Dubrovník odpoutal od nadvlády Benátské republiky a stal se samostatným státem. Opevnění bylo dokončeno v průběhu 15. století.

Masivní zdi byly postaveny natolik kvalitně, že z většiny odolaly i silnému zemětřesení v druhé polovině 17. století, které srovnalo se zemí prakticky celý Dubrovník.

Procházka po hradbách

Celé hradby kolem dokola jsou přístupné veřejnosti po úzkém, ale pohodlném chodníčku. Návštěvu hradeb rozhodně doporučujeme, naskytnou se z nich nejen krásné výhledy na moře a město, ale i netradiční pohledy zblízka na zapadlé kouty dubrovnického Starého města.

Připravte se, že procházka po celých hradbách zabere zhruba hodinu.

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je různě dle ročního období, obvykle od 8:00 do cca 18:00 nebo 19:30.

Cena vstupenky činí 35 EUR, slevu mají děti pod 18 let, kteří zaplatí 15 EUR. Lze platit i kartou a hlavní vstup na hradby se nachází u brány Pile na západní straně.

Chystáš se do Dubrovníku?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 21. 03. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.