Dubrovnik

19 míst co vidět v Dubrovníku

Staré město

Městská čtvrť

Staré město

Dubrovnické Staré město patří k předním evropským památkovým zónám a celé je zapsané na seznamu UNESCO. Podle nás patří vůbec k nejkrásnějším historickým centrům na světě. I přesto, že Dubrovník prošel mnoha destrukčními vlivy od zemětřesení po války, Staré město bylo vždy obnoveno a dodnes si zachovalo svůj původní ráz. K tomu přispívá také fakt, že celé historické centrum je striktní pěší zónou.

Historie Starého města

Historie Dubrovníku sahá až do 5. století, avšak Staré město v dnešní podobě se začalo rozvíjet ve 13. století za nadvlády Benátské republiky a svoje zlaté časy zažilo mezi 14. a 17. století, kdy se Dubrovník od Benátek odtrhl a založil samostatnou Republiku Ragusa.

V roce 1667 postihlo region velké zemětřesení, které značnou část města srovnalo se zemí, ovšem podařilo se jej obnovit v takřka původní podobě, ve které přetrvává dodnes.

Památky a zajímavosti

Staré město sice není velké rozlohou, rychlou chůzí ho křížem krážem projdete za hodinu, přesto zde však můžete trávit celé dny. Atmosféra úzkých uliček stoupajících vzhůru do kopců, strmých schodišť, temných zákoutí i výstavních náměstí a hlavních ulic vás zcela pohltí. Vybíráme jen ty největší zajímavosti, v reálu je však zajímavý doslova každý dům a každá ulička:

Samostatnou kapitolou je mimořádně celistvé a po staletí neporušené městské opevnění, které bez přerušení obepíná celé historické centrum. Takřka 2 km dlouhé hradby jsou ideálním místem k procházkám a krásným výhledům. Celé jsou totiž za poplatek přístupné veřejnosti.

Ubytování ve Starém města

Chcete-li nasát atmosféru středověkého Dubrovníku se vším všudy, zvolte ubytování právě v nitru historického centra. Naprostá většina ubytování jsou apartmány a malé soukromé penziony, ale najdete zde i několik menších luxusních hotelů.

Ceny v centru jsou logicky vyšší, ale i tady seženete jednoduché vlastní pokoje od cca 1 000 Kč na noc, například v apartmánech Kaboga street rooms.

Mezi nejlepší apartmány s poměrem hodnocení a ceny patří City Center Rooms nedaleko pěší zóny Stradun nebo Villa Four Winds s podkrovním pokojem a krásnými výhledy.

Díky městské vyhlášce nemůžou v historickém centru vznikat velké nové hotely, a tak se zde ubytujete jen ve dvou luxusních hotelech Boutique Hotel Stari Grad a The Pucic Palace.

Obchody a restaurace

Staré město je místem s největší koncentrací restaurací a obchodů se suvenýry či luxusním zbožím v Dubrovníku. 

Hledáte-li luxusní michelinské restaurace, pak se projděte po východní části třídy Stradun směrem k dubrovnické katedrále, kde se nachází mnoho luxusních a špičkových restaurací. Počítejte s cenami za hlavní chod okolo 400-500 Kč.

Naopak chcete-li se najíst dobře a relativně levně, pak se projděte po zapadlejší uličce Prijeko, kde najdete skvělé bary, fast-foody s burgery, ale i klasické restaurace.

Na jednom z hlavních náměstí Gundulićeva poljana pak najdete menší supermarket Konzum s běžnými potravinami i cenami.

Doprava

Nejbližší zastávka MHD se nachází u hlavního vchodu, brány Pile, na západě Starého města. Jezdí sem autobusové linky z celého Dubrovníku, konkrétně čísla 1, 1A, 1B, 2, 3, 4, 6 a 9. Detailní informace o cestování autobusem najdete v kapitole Doprava.

Chystáš se do Dubrovníku?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 21. 03. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.