Zpět na seznam míst co vidět v Dubrovníku
Řeka Ombla

Řeka Ombla

Jedna z nejraritnějších přírodních zajímavostí se nachází na západním okraji Dubrovníku u velkého zálivu Rijeka Dubrovačka. Pod strmými vápencovými skalami zde protéká řeka Ombla, jedna z nejkratších na světě.

Stejně široká, jako dlouhá

Ombla je tzv. vývěrová řeka, kdy je pramen napájen několika podzemními toky a na jednom místě vyvěrá na povrch. Pramen tedy není malý potůček, ale rovnou tvoří velké jezero, které hned odtéká a vytváří tím řeku s názvem Ombla. V dávných dobách tok Ombly měřil přes 3 km než se vlil do moře, nyní se však dříve hluboké údolí nachází již pod hladinou moře, čímž se z většiny řeky stal záliv Rijeka Dubrovačka a na tekoucí Omblu tak zůstalo jen asi 75 metrů.

S trochou nadsázky se tak dá říct, že říčka Ombla s šířkou nějakých 20-30 metrů je podobně široká, jako dlouhá.

Doprava

Pramen řeky Ombla je snadno dostupný autem i autobusem MHD. Formálně se stále nachází na území Dubrovníku, takže lze využít běžnou městské linky MHD 1A, 1B nebo 1C, na které platí normální celodenní lístek. Tyto linky navíc jezdí velmi často, jelikož pokračují na největší dubrovnické sídliště Nova Mokošica. Zastávka se nachází asi 250 metrů od prameny (stanice se nehlásí a jsou všechny na znamení, takže je vhodné si kontrolovat polohu podle map na mobilu).

  • Naviguj: 42.6754, 18.1366

Další místa v Dubrovníku

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu