Ostrov Pag

Doprava na ostrově Pag

Pag je poměrně rozlehlý ostrov ideální na výlety. Chcete-li poznávat více letovisek a pláží, nejlepší volbou bude auto, protože autobusy do menších letovisek zajíždějí obvykle jen 1-2x denně.

Autem

Orientace na ostrově je velmi snadná. Páteří je hlavní silnice číslo 106, které vede od dálnice A1 na pevnině přes Pažský most a pokračuje napříč ostrovem přes letoviska Pag, Šimuni a Novalja do přístaviště Žigljen, odkud vyplouvají trajekty na pevninu do městečka Prizna. Z této silnice pak vedou odbočky do dalších menších letovisek či na pláže, většinou jsou dobře a včas značené.

Čerpací stanice jsou u měst Pag a Novalja a ceny pohonných hmot jsou zhruba o 3 až 4 Kč dražší než v ČR.

Parkování na ostrově Pag

V každém letovisku i u každé pláže narazíte na parkoviště, jejichž kapacita bývá dostatečná. Naprostá většina z nich je placená až na výjimky u malých pláží mimo města. Průměrné ceny se pohybují mezi 5 HRK a 6 HRK na hodinu, někde narazíte na zvýhodněná celodenní stání v částkách kolem 50 HRK. Apartmány a hotely obvykle nabízejí parkovací místa zdarma.

Autobusem po ostrově Pag

Městskou a příměstskou dopravu provozuje město Novalja s velmi frekventovaným spojení mezi centrem města, pláží Zrće a letoviskem Gajac, kde jezdí autobusy 24 hodin denně s intervaly ve vytížených hodinách každých 10 minut. Jízdenka se kupuje u řidiče pouze v hotovosti a stojí 10 HRK přes den a 15 HRK v noci. Zhruba 2x denně jezdí také minibusy z Novalji do Staré Novalji, na poloostrov Lun a do letovisek Metajna a Zubovići. Detaily o MHD v Novalji na oficiálních stránkách citybus.hr.

Další linky po ostrově se omezují pouze na spojení po hlavní silnici, tj. na trase Novalja – Gajac – Šimuni – Pag, kde jezdí v letní sezoně 6-8 spojů denně (společnosti Antonio Tours a Arriva), dva z nich (Antonio Tours) pokračují až do letoviska Povljana. Zbytek obcí je bez obsluhy veřejnou dopravou. Jízdenky můžete koupit online na uvedených odkazech nebo u řidiče. Například lístek mezi Pagem a Novaljí stojí kolem 26 HRK.

Autobusem na pevninu

Pravidelné autobusové spojení ostrova Pag a chorvatské pevniny zajišťují zejména autobusy Antonio Tours. Nejfrekventovanější spojení (až 11x za den) je po trase:

  • Novalja – Gajac – Šimuni – Pag – Povljana – Dinjiška – Zadar (některé spoje nejedou přes Povljanu)
  • Jízdenka do Zadaru stojí 52 HRK z Pagu, resp. 70 HRK z Novalji

Jednou denně pokračuje přímý spoj Antonio Tours ze Zadaru dál po pobřeží přes Biograd, Vodice, Šibenik, Primošten, Trogir do Splitu.

Sezónní spoje do Záhřebu, Crikvenice a Rijeky provozuje autobusová společnost Arriva.

Trajektem

Žigljen – Prizna

Nejvíce frekventovaná trasa trajektu vede z přístaviště Žigljen do městečka Prizna. V sezoně se jezdí 1-2x za hodinu, mimo sezonu cca jednou za dvě hodiny. Spoje provozuje Jadrolinija a pokud jedete s autem, je nutné zakoupit jízdenku v předstihu online na webu jadrolinija.hr. Ceny jsou následující (jednosměrně):

  • Pouze pěší: 14 HRK
  • Osobní auto do 5 metrů a 2 metrů výšky: 80 HRK
  • Osobní auto nad 5 metrů nebo 2 metry výšky: 134 HRK
  • Karavan: 134 HRK208 HRK dle délky

Novalja – Rab – Rijeka

Každý den jezdí Jadrolinija i rychlými katamarány na sousední ostrov Rab přímo z přístavu v centru Novalji. Plavba trvá 50 minut a cena jednosměrné jízdenky pro pěší (auta se nepřepravují) je 40 HRK. Loď pak dál pokračuje (bez nutnosti přestupu) až do Rijeky, kam z Novalji dopluje za 2 hodiny a 40 minut. Cena je 60 HRK.

V letní sezoně zastavuje trajekt i v přístavišti Tovarnelle na severu poloostrova Lun.

Chystáš se na ostrov Pag?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.