Ostrov Pag leží v severní Dalmácii asi 900 km od Prahy. Podívejte se na informace o dopravě z Česka na Pag včetně očekávaných cen za cestu.

Autem na Pag

Auto zůstává nejčastějším prostředkem pro dopravu do Chorvatska. Z Prahy vedou dvě klasické cesty: přes České Budějovice nebo přes Brno. První z nich je kilometrově kratší, ale dražší kvůli poplatkům za tunely v Rakousku i náchylnější ke kolonám. Počítejme tedy s trasou přes Brno, kterou využijí i obyvatelé Moravy. 

V samotném Chorvatsku existují dvě základní varianty cesty na Pag – po silničním mostě z jihu nebo trajektem ze severu. 

Po mostě

Silniční most (Paški most) z spojuje ostrov s pevninou na jeho jižním cípu. Za přejezd mostu se neplatí žádné mýto. Při této variantě cesty pojedete po dálnici z Prahy přes Brno, Vídeň, Graz, Maribor, Záhřeb až na sjezd Posedarje, odkud budete pokračovat přímo silnici číslo 106 na ostrov Pag. Verze jižní cestou přes most je vhodná i při cestě přes Plitvická jezera.

* Pojedete-li přes Plitvická jezera, za chorvatské mýto zaplatíte jen 48 HRK na dálnici A2 a 19 HRK na dálnici A1 jedním směrem.

Celkově za cestu oběma směry dohromady zaplatíte zhruba 7 000 Kč. Nestihnete-li se vrátit do týdne v rámci platnosti slovinské známky, pak ještě o cca 390 Kč více.

Trajektem

Severní cesta je kratší co do vzdálenosti, ale delší vzhledem k cestě trajektem a nutnosti se přizpůsobit jízdnímu řádu lodí. Při této variantě cestě pojedete po dálnici z Prahy přes Brno, Vídeň, Graz, Maribor, Záhřeb až na sjezd Žuta Lokva. Odtud pojedete klikatou, ale krásnou silnicí č. 23 přes pohoří Velebit k moři, kde se napojíte na Jadranskou magistrálu a pojedete po ní až do městečka Prizna, kde odbočíte na silnici č. 406, po které dojedete k přístavišti Prizna.

Trajekty jezdí na trase Prizna – Žigljan (ostrov Pag) v sezoně 1-2x za hodinu a plavba trvá 15 minut. Rozhodně je vhodné (až nezbytné) rezervovat lístek online s předstihem alespoň týdne až 14 dní na webu lodní společnosti Jadrolinija.

  • Vzdálenost (do města Novalja): 904 km
  • Čas jízdy: 10 hodin 15 minut za ideálních podmínek (+ čekání na trajekt)
  • Cena za benzín při průměrné spotřebě 7,5 litru/100 km: cca 2 400 Kč jedním směrem
  • Poplatky: rakouská dálniční známka 9,50 EUR (10denní) + slovinská dálniční známka 15 EUR (7denní), měsíční za 30 EUR + chorvatské mýto na dálnicích A2 + A1 za 48 HRK + 60 HRK jedním směrem
  • Trajekt: auto do 5 metrů za 80 HRK, auto vyšší než 2 metry nebo delší než 5 metrů za 134 HRK, karavan za 134 až 208 HRK dle délky (jedním směrem)
  • Vhodná místa pro přespání: slovinský Maribor nebo chorvatský Záhřeb

Celkově za cestu oběma směry dohromady zaplatíte zhruba 6 800 Kč. Nestihnete-li se vrátit do týdne v rámci platnosti slovinské známky, pak ještě o cca 390 Kč více.

Vlakem Regiojet

Cestu pro neřidiče v nočním lehátkovém vlaku nabízí společnost Regiojet na jejich přímém vlaku Praha – Split. Na ostrov Pag sice železnice nevede, ale ve stanici Gračac, kde vlak zastavuje, čekají garantované návazné autobusy Regiojet, které vás rozvezou do letovisek na pobřeží, mj. i na ostrov Pag. Na rozdíl od ostatních návazných spojů, které jezdí od května do září, autobusy na Pag jedou pouze v červenci a srpnu. Na ostrově Pag autobusy zastavují ve 4 zastávkách: město Pagpláž ZrćeNovaljaGajac.

Ceny jsou dynamické a zvyšují se s tím, jak se vlak zaplňuje (můžou být až 400 Kč dražší než startující cena). Jednosměrné jízdenky z Prahy na ostrov Pag vlakem + návazným autobusem začínají na těchto částkách:

  • Místo k sezení: 990 Kč
  • Lůžko: 1 290 Kč
  • Celé vlastní kupé: 3 472 Kč
  • Jízdenky na webu www.regiojet.cz

Zpáteční jízdenka nemá žádnou slevu a je prostým dvojnásobkem ceny jednosměrné, pokud je i ve směru zpět stejná obsazenost.

Celková délka cesty z Prahy na ostrov Pag vlakem + návazným autobusem je zhruba 19,5 hodiny, z Brna kolem 16 hodin. Kompletní informace o cestě RegioJetem jsme sepsali do speciální kapitoly Vlakem do Chorvatska.

Letecky na Pag

Nejbližším letištěm ostrovu Pag je Zadar (ZAD). Zpáteční letenky v hlavní sezoně jen s příručním zavazadlem obvykle stojí mezi 2 500 a 3 500 Kč a koupíte je na webu Ryanair.com, který provozuje přímé lety z Prahy. Z letiště se autobusem navazujícím na letový řád za 25 HRK dostanete na hlavní zadarské autobusové nádraží, odkud na ostrov Pag v sezoně jezdí autobusy několikrát denně za cca 70 HRK (Antonio Tours).

Autobusem na Pag

Přímé autobusové spoje z Česka na ostrov Pag nejezdí. Využít můžete pouze organizovaných zájezdů cestovních kanceláří, které pořádají i autobusové zájezdy na Pag.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu