Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Teploty vzduchu a hlavní sezona
Pag

11 °C

11 °C

14 °C

16 °C

22 °C

25 °C

29 °C

29 °C

25 °C

21 °C

15 °C

12 °C
Teplota moře
Pag, Novalja

14 °C

13 °C

13 °C

14 °C

18 °C

22 °C

25 °C

27 °C

25 °C

22 °C

19 °C

17 °C

Počasí na ostrově Pag

Počasí na ostrově Pag je vlhké subtropické se stálou vlhkostí vzduchu napříč rokem kolem 80%. Vzduch je také nasycen mořskou solí a proto je pobyt na ostrově Pag mimořádně vhodný pro lidi s dýchacími obtížemi nebo astmatem. 

Léta na Pagu jsou teplá a suchá, teploty překračují běžně 30 °C, v průměru se však drží asi na 28 °C. V létě jsou dešťové srážky výjimečné a koncentrují se do rychlých bouřek, které se objevují jen párkrát do měsíce.

Východní strana ostrova je vyprahlá a suchá, prší zde naprosto výjimečně. Naopak západní návětrná strana je zelená a místy dokonce zalesněná, což způsobují zimní větry bora přinášející velké množství srážek, které se však zastaví právě o západní pobřeží.

Teploty vzduchu a kdy prší

Počasí v květnu

Květen je prvním měsícem, kdy teploty na ostrově Pag dosahují letních 25 °C, v průměru se ale drží zhruba 22 °C. Přeháňky se objevují sporadicky a nemají charakter dlouhotrvajícího deště. Moře je studené a květen je tak vhodný pro výlety po ostrově například na kole.

Počasí v červnu

První letní měsíc se teploty stabilně drží nad 25 °C, přeháňky se stávají výjimečnými a když už, soustředí se na severozápadním pobřeží ostrova. Od poloviny června sem už míří početné davy turistů za plážovou dovolenou, nicméně počítejte ještě s relativně chladným mořem. V uzavřených zátokách okolo města Pag nebo Metanja se však voda ohřívá velmi rychle.

Počasí v červenci

Červenec na ostrově Pag je hlavní sezonou. Prší jen výjimečně při krátkých bouřkách a teploty se běžně pohybují v rozmezí 28 až 33 °C. Voda v mělkém moři se rychle prohřeje a teplota vody se pohybuje kolem 24 až 25 °C. Červencové počasí je stabilní a máte takřka záruku jasného nebe a vysokých teplot.

Počasí v srpnu

Srpen na Pagu je velmi podobný červenci. Letní vysoké teploty kolem 30 °C trvají i na konci měsíce, prší stále jen při krátkých bouřkách a voda v moři je nejteplejší v roce, kdy v průměru dosahuje asi 26 °C, v mělkých zátokách dokonce často i přes 30 °C!

Počasí v září

I září je ještě vhodným měsícem pro letní dovolenou. Teploty vzduchu sice klesají poměrně rychle, stále se ale drží v průměru okolo letních 24 až 25 °C. Teplota vody v moři navíc klesá pomaleji a v teplých zátokách bude mít stále okolo 26 °C. Déšť je stále spíš výjimečný, na obloze se častěji objevují mraky, ale dlouhotrvající srážky se nevyskytují ani v září a šance hezkého počasí je stále velmi vysoká.

Počasí v říjnu

Říjen na ostrově Pag je nejzazším měsícem, kdy lze ještě risknout dovolenou spojenou s koupáním v moři. To má pořád teplotu přes 20 °C a i teplota vzduchu klesá pod 20 °C jen výjimečně a až na konci října. Stále častěji se ovšem objevují srážky a ve večerních a ranních hodinách je nepříjemně chladno. V říjnu už na Pag jezdí jen otužilci nebo nadšenci do cyklistiky či pěší turistiky.

Počasí v zimě

Zimní období se vyznačuje častými dešťovými přeháňkami, které však většinou nemají dlouhého trvání, s výjimkou severního poloostrova Lun, kde prší výrazně více. Teploty jsou značně vyšší než v našich zeměpisných šířkách a pohybují se mezi 13 a 17 °C. Koncem prosince však přichází z hor nepříjemný studený vítr zvaný bora, který trvá až do konce února.

Teploty vody v moři

Ostrov Pag se vyznačuje mělkými vodami a chráněnými zátokami, což způsobuje rychlý ohřev vody v druhé polovině června a pomalé chladnutí. Příjemné teploty moře začínají zhruba poslední týden v červnu, kdy už stabilně vystupují nad 23 °C. Tato teplota drží až do konce října. Během prázdnin je průměrná teplota kolem 26 °C a v mělkých zátokách u břehu i přes 30 °C.

Kdy jet na ostrov Pag

Na ostrov Pag nejspíš zamíříte většinou za koupáním v moři a opalováním na sluníčku. Nejvhodnější období se kryje s našimi prázdninami, tj. v červenci a srpnu, kdy panují nejvyšší teploty vzduchu i moře a srážky jsou výjimečné. Ceny ubytování a služeb jsou v tomto období nejvyšší.

Výborným obdobím pro letní dovolenou u moře je ale i září, sice s větším rizikem krátkých přeháněk, ale stále s jistotou teplého počasí i teplého moře. Podobné pravidlo platí i pro červen, kdy je však moře studenější. Ceny ubytování klesají až o 30% oproti prázdninám.

Jaro a podzim je nejvhodnější pro návštěvu Pagu, pokud sem míříte čistě jen za turistikou a ne za koupáním. Většina aktivit na ostrově se však točí kolem vody, takže se jaro a podzim bude týkat jen velmi omezeného počtu cestovatelů.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu