Ostrov Pag

Co dělat na ostrově Pag

Pláže a koupání

Do Chorvatska většina turistů míří za mořem, opalováním a koupáním. Ani ostrov Pag není výjimkou a se svojí délkou a členitostí pobřeží nabídne ideální podmínky pro všechny typy plážových dovolenkářů. Pláže na Pagu mají vždy oblázkový nebo písčito-oblázkový povrch. Ačkoliv se na různých webech dočtete, že některé místní pláže pokrývá čistý jemný písek, rozhodně to není pravda, vždy se jedná o kombinovaný povrch s množstvím oblázků.

Výhodou Pagu je fakt, že všechny pláže, včetně těch městských, mají křišťálově čistou vodu a také velmi pozvolný vstup do vody. Většina pláží se totiž nachází v zátokách nebo u průlivů mezi ostrovy, kde moře není nijak zvlášť hluboké.

Kromě Novlaji a okolí, kde na plážích hraje hlasitá hudba až do ranních hodin, jsou prakticky všechny pažské pláže ideální pro rodiny s dětmi.

Městské živé pláže

Podívejte se na seznam pláží a letovisek, na kterých najdete veškeré potřebné zázemí a k ubytování či centru letoviska to bude vždy jen kousek.

  • Pláže Povljana (Mali Dubrovnik a Dubrovnik) – podle nás nejhezčí městské pláže na Pagu
  • Pláže ve městě Pag – skvěle dostupné poblíž centra dění
  • Pláže Novalja – živá městská pláž s ruchem do pozdních nočních hodin
  • Pláže Gajac – dlouhé široké pláže v novém letovisku
  • Pláže Šimuni – krásné upravené pláže v komorním letovisku se členitým pobřežím

Přírodní pláže

Nejhezčí přírodní pláže najdete zejména na severu a západním pobřeží Pagu.

Ceny lehátek a dalších služeb

Běžná cena jednoho lehátka na den se pohybuje kolem 40 HRK, slunečníku asi 30 HRK. Hodina půjčení šlapadla vyjde na 60 HRK, jiné vodní aktivity (jízda na lyžích či vodním banánu) asi na 100 až 150 HRK. Průměrná cena parkování u pláží je 5 až 6 HRK na hodinu.

Noční život a nejlepší plážové kluby

Ostrov Pag je domovem světoznámé vyhlášené pláže Zrće. Už tato věta by měla k představení nočního života na Pagu stačit. Ze Zrće a blízkého letoviska Novalja se během letních prázdnin stává hlavní město mladých lidí, nejlepších party a sjíždí se sem skvělí DJs doslova z celého světa. Zejména pláž Zrće je domovem těch nejlepších evropských klubů a diskoték, ale i centrum Novalji běžně usíná až po 4. hodině ranní.

Detailní informace o cenách vstupů, ubytování, zájezdech nebo dopravě z Novalji na pláž Zrće najdete v detailech míst:

Výlety lodí

Připravte si nevšední zážitek v rámci dovolené a vypravte se jeden den na celo- nebo klidně jen půldenní plavby. Oblíbené jsou tour na blízké ostrůvku Silba nebo Olib, výlety za hledáním delfínů v moři nebo plavby kolem suchého východního pobřeží Pagu, které vypadá jako měsíční krajina. Běžná cena celodenních výletů lodí se pohybuje okolo 250 HRK dle konkrétní destinace. Cokoliv nad 350 HRK už je přestřelená cena. Obvykle v ceně bývá i oběd.

Příklady společností pořádající výlety lodí:

Šnorchlování a potápění

Průzračná křišťálově čistá voda kolem celého ostrova Pag i členité pobřeží s různými kameny a jeskyňkami vytváří ideální podmínky pro šnorchlování, a to zejména pro ty, kteří ještě nikdy nešnorchlovali a raději se drží v mělkých vodách. Šnorchlovat lze prakticky na všech místech Pagu, snad jen s výjimkou městských pláží v Novalji, ve městě Pag a na Zrće, kde toho moc neuvidíte. V místních vodách se vyskytuje několik druhů malých barevnách rybek, hvězdice a na skalních útvarech i decentní korály. Nečekejte pestrobarevný svět jako v Egyptě, Karibiku či Indonésii, ale jako zpestření během koupání poslouží šnorchlování na Pagu výborně.

Nejlepší lokality jsou na poloostrově Lun či v zátokách okolo letoviska Šimuni nebo Bošana.

Potápění na Pagu je rovněž vhodné pro začátečníky, ale i zkušenější potápěče. Nejlepší lokalita na strmých stěnách je v zálivu Stara Novalja nebo v úžině Pažská vrata poblíž města Pag. Vrchol podmořského života zde představují chobotnice, kterých je ve vodách okolo Pagu opravdu hodně, a také podmořské stěny a jeskyně právě v zálivu Stara Novalja.

Na Pagu působí i potápěčské školy pro začátečníky. Standardní ceny kompletního kurzu pro začátečníky se pohybují kolem 450 EUR, pokusné ponory pak okolo 90 EUR. Následné výlety lodí dle počtu ponorů mezi 80 a 200 EUR. Příklady potápěčských škol:

Cyklistika

Pag je svoji členitostí a různými krajinným rázy ideální pro výlety na kole. Silnice jsou většinou asfaltové a provoz není tak velký, zároveň je Pag dostatečně velký na to, abyste během dovolené vyrazili minimálně na 4 celodenní výlety. 

Na mapy cyklistických tras se můžete podívat na webu tzkolan-mandre.com.

Na ostrově si lze kolo samozřejmě půjčit, ceny se pohybují mezi 90 HRK100 HRK na den, případně okolo 500 HRK na týden. Půjčovny jsou například v Novalji nebo v letovisku Mandre.

Chystáš se na ostrov Pag?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 21. 04. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.