Pula

Počasí v Pule a kdy sem jet

Počasí v Pule

Pula a celý Istrijský poloostrov přivítá návštěvníky vlhkým subtropickým klimatem. Díky řetězci hor ze severu a východu je Pula chráněná před suchým a horkým počasím, za to zde prší mnohem více než v jiných částech Středomoří. Během letních měsíců však nemusíte mít strach, že by vám pobyt v Pule propršel. V létě zde prší dokonce méně často než v ČR a charakter srážek je podobný, tj. klasické letní bouřky, které většinou netrvají déle než pár desítek minut.

Teplotně je toto město velmi příjemným místem. Extrémy se sice nevyhýbají ani Pule nevyhýbají, ale jsou rozhodně méně časté než na jihu Chorvatska nebo ostatních částech Středomoří. Teploty v létě oscilují mezi příjemnými hodnotami 24 °C až 28 °C, suchá spalující horka se tu vyskytují maximálně pár dní v roce, nejčastěji v červenci.

Teploty vzduchu a kdy nejvíce prší

Počasí v lednu

Lednové počasí v Pule je částečně ovlivňované studenými větry z hor zvanými "bora", byť na Istrii nejsou tak silné jako v jiných částech Chorvatska. Teploty se pohybují průměrně kolem 6 °C a většinou zde panuje zataženo s častými přeháňkami. 

Počasí v únoru

Únorové počasí je velmi podobné tomu lednovému. Teploty se pohybují mezi 2 a 8 °C, stále fouká nepříjemný studený vítr z hor a dešťové přeháňky se objevují zhruba každý třetí den. Počasí v únoru je sychravé a pomalu se začíná lepšit až na samém konci měsíce.

Počasí v březnu

Březen je v Pule stále velmi chladným měsícem s teplotami zřídkakdy vystupujícími nad 13 °C, většinou se pohybují kolem 7 °C. Zhruba v půlce března postupně ustává studený vítr bora, častěji svítí slunce a prší v průměru 13 dní v měsíci.

Počasí v dubnu

Duben se nese ve znamení vzrůstajících teplot až k hodnotám kolem 16 °C, prší podobně jako v přechozích měsících, tj. v průměru 10 deštivých dní za měsíc. Příroda se rychle zelená a začíná kvést. Počasí pomalu vybízí k procházkám po městě i okolní. Na rozdíl od typicky českého "aprílového" počasí je v Pule během dubna počasí relativně stálé.

Počasí v květnu

Květnové teploty jsou už příjemné (kolem 18 °C) a ideální na městskou turistiku. Obecně lze květen v Pule přirovnat ke květnu v Česku, počasí je velmi podobné, i srážek zde spadne prakticky stejně jako třeba v Praze. Příroda je svěží a rozkvetlá a třeba Brijunské ostrovy jsou v tuto dobu nejkrásnější a nejzelenější. 

Počasí v červnu

Červnové teploty už běžně překračují 20 °C a od poloviny měsíce se často objevují letní 25 °C. Díky vlhkému mírnějšímu klimatu se zde v červnu neobjevují tak často velká horka jako v jižnějších částech Chorvatska. Červen je statisticky druhým nejméně deštivým měsícem v roce. Moře však ještě není moc prohřáté a koupání je spíše pro otužilejší.

Počasí v červenci

Červenec je nejteplejším a nejméně deštivým měsícem v Pule. Průměrné teploty se pohybují mezi 25 a 28 °C, přes 30 °C se sice na pár dní dostanou také, ale zdaleka ne tak často jako ve zbytku Chorvatska. Drobně sprchne průměrně 10 dní v měsíci, ale jedná se většinou opravdu jen o mírné srážky nebo krátké rychlé večerní bouřky. Červenec je ideálním měsícem k typické plážové dovolené.

Počasí v srpnu

Srpnové počasí v Pule je takřka identické s tím červencovým. V druhé půlce srpna však prší zhruba 2x častěji než v července, stále se ale srážkové úhrny dají přirovnat k hodnotám z ČR. Srpen je spolu s červencem nejlepším měsícem pro letní dovolenou u moře. Teplotní extrémy se příliš často neobjevují ani v srpnu.

Počasí v září

I září, minimálně jeho první polovina, je stále vhodným měsícem pro plážovou dovolenou. Teploty se pořád drží mezi 22 a 24 °C, ke konci září však klesají i pod 18 °C. Moře je ale stále prohřáté z létá a bez problému se tak můžete koupat. V září je v průměru deštivých asi 11 dní v měsíci, jedná se však jen o kratší, obvykle hodinové, srážky či bouřky.

Počasí v říjnu

Říjen v Pule je velmi podobný září a podzim se zde hlásí o slovo jen pomalu. Rozhodně je říjen v Pule běžně mnohem přívětivější než říjen v Česku. Teploty stále pravidelně vystupují k hodnotám kolem 16 i 17 °C a prší podobně jako v září. Navíc se začínají krásně barvit stromy. Pro městskou turistiku nebo výlety do přírody je říjen stále ideálním měsícem.

Počasí v listopadu

Listopad v Pule je pravým podzimním měsícem. Teploty se pohybují mezi 8 a 14 °C, nebývá zde však tak mlhavo a sychravo jako v ČR a i deště je subjektivně méně, alespoň v první polovině měsíce. Prší většinou intenzivně, ale krátce.

Počasí v prosinci

Prosinec je zdaleka nejdeštivějším měsícem v roce. Prší zhruba každý druhý den a srážky jsou často dlouhotrvající. Od poloviny měsíce se navíc začíná hlásit studený vítr bora a pobyt venku dokáže velmi znepříjemnit, byť teploty jen zřídkakdy klesnou pod 5 °C a mráz je zcela ojedinělou záležitostí. Prosinec je také nejtemnějším měsícem v roce, kdy slunce často není vidět dlouhé týdny.

Teplota moře ve Splitu

Teplota vody v moři je obecně trochu zpožděná oproti teplotám vzduchu. Zatímco v červnu už je opravdu teplo, moře ještě není dostatečně prohřáté a může nepříjemně překvapit teplotami kolem 21 °C. O prázdninách teplota moře stále stoupá až k srpnovým cca 26 °C, na maximu je cca v druhé půlce srpna. Během září klesá teplota v moři pomaleji než teploty vzduchu a tak ještě v polovině měsíce se můžete koupat v moři, které bude mít okolo 22 stupňů.

V zimních měsících má moře ve Splitu asi 12-13 °C a na koupání to opravdu nebude.

Tabulka teplot během roku

Teploty vzduchu během roku - Pula

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
10 °C
únor
přeháňky
10 °C
březen
přeháňky
13 °C
duben
přeháňky
16 °C
květen
polojasno
21 °C
červen
polojasno
25 °C
červenec
jasno
28 °C
srpen
jasno
28 °C
září
polojasno
24 °C
říjen
polojasno
20 °C
listopad
přeháňky
14 °C
prosinec
přeháňky
10 °C

Teplota vody v moři - Pula

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
10 °C
únor
prázdné
9 °C
březen
prázdné
10 °C
duben
prázdné
12 °C
květen
prázdné
18 °C
červen
prázdné
22 °C
červenec
prázdné
25 °C
srpen
prázdné
26 °C
září
prázdné
23 °C
říjen
prázdné
19 °C
listopad
prázdné
17 °C
prosinec
prázdné
14 °C

Kdy jet do Puly

Na Istrii a do Puly míří většina cestovatelů během léta, kdy dovolenou spojí většinou s koupáním v moři. To lze doporučit mezi půlkou června a půlkou září, kdy panují příjemné teploty vzduchu i vody v moři. Léto v Pule není nijak exoticky horké ani suché a je vlastně dost podobné létu v našich končinách s tím rozdílem, že zde si můžete užít právě moře.

Bylo by však chybou řadit Pulu čistě mezi letní destinace. Město je plné historických památek a i blízký národní park Brijuni na stejnojmenném souostroví láká na dovolenou i mimo sezonu. Počasí ideální pro městskou turistiku i výlety do přírody je nejlepší v květnu, první polovině června, ale i během září a října, kdy se začínají barvit stromy. 

Jediným nevhodným obdobím pro návštěvu Puly je zima, kdy panuje sychravo a fouká studený vítr.

Chystáš se do Puly?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 10. 07. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.