Pula

Jak se dostat do Puly

Pula leží na nejjižnějším cípu Istrijského poloostrova, je dobře dostupná po dálnici a má i vlastní mezinárodní letiště s poměrně čilým letním provozem. Podívejme se, jak se jednotlivými druhy dopravy dostat nejlépe do Puly.

Autem do Puly

Nejvíce cestovatelů nejspíš bude volit cestu autem, která je z Česka nejrychlejší a asi i nejpohodlnější, pokud vám nevadí řídit dlouhé trasy. Cesta autem se rozhodně vyplatí časově, cenově však po zavedení přímých vlaků Regiojet do Rijeky v kombinaci s návaznými autobusy už moc ne. Při cestě z Prahy a okolí do Puly existují dvě základní varianty trasy, z Moravy pak jedna hlavní.

Přes České Budějovice

Tato cesta je nejkratší, ale kvůli úsekům mimo dálnici zejména na českém území a hned dvěma mýtným branám za průjezd tunely v Rakousku se může časově protáhnout a ve finále být delší než cesta přes Brno.

  • Délka: 853 km
  • Čas jízdy: 9 hodin 30 minut za ideálních podmínek
  • Cena za benzín při průměrné spotřebě 7,5 litru/100 km: cca 2 250 Kč jedním směrem
  • Poplatky: rakouská dálniční známka 9,50 EUR (10denní) + slovinská dálniční známka 15 EUR (7denní), měsíční za 30 EUR + chorvatské mýto na dálnici A9 za 46 HRK jedním směrem + mýto za průjezd tunelem Tauern v Rakousku za 12,50 EUR + mýto za průjezd tunelem Karawanken za 7,60 EUR

Cesta od slovinské hranice do Puly (cca 85 km) se dá zdarma objet po "staré" silnici 21, celková cesta se protáhne asi o 40 minut.

Celkově za cestu oběma směry dohromady zaplatíte zhruba 6 400 Kč. Nestihnete-li se vrátit do týdne v rámci platnosti slovinské známky, pak ještě o cca 390 Kč více.

Přes Brno

Cesta přes Brno a Vídeň je asi o 60 km delší, ale až na krátký úsek od Pohořelic k hranici vede celá po dálnici. V Rakousku vás navíc nezdrží žádné mýtné brány.

Cesta od slovinské hranice do Puly (cca 85 km) se dá zdarma objet po "staré" silnici 21, celková cesta se protáhne asi o 40 minut.

Celkově za cestu oběma směry dohromady zaplatíte zhruba 5 800 Kč (při cestě z Brna cca 4 800). Nestihnete-li se vrátit do týdne v rámci platnosti slovinské známky, pak ještě o cca 390 Kč více.

Vlakem do Puly

Od zavedení přímých nočních vlaků Regiojetu do Chorvatska máte nyní možnost jet pohodlněji, pokud se vám nechce řídit. Výhodou je možnost cesty přes noc v lůžkovém kupé, nevýhodou naopak celková doba cesty a zejména nutnost přestupu v Rijece na návazný autobus Regiojetu, který vás doveze poslední úsek cesty do Puly. Vlak a autobus na sebe navazují a v případě zpoždění i čekají, přestup je garantovaný a řízený pracovníky Regiojetu.

Ceny jsou dynamické a zvyšují se s tím, jak se vlak zaplňuje (můžou být až 400 Kč dražší než startující cena). Jednosměrné jízdenky z Prahy do Puly vlakem + návazným autobusem začínají na těchto částkách:

  • Místo k sezení: 790 Kč
  • Lůžko: 990 Kč
  • Celé vlastní kupé: 2 572 Kč
  • Jízdenky na webu www.regiojet.cz

Zpáteční jízdenka nemá žádnou slevu a je prostým dvojnásobkem ceny jednosměrné, pokud je i ve směru zpět stejná obsazenost.

Celková délka cesty z Prahy do Puly vlakem + návazným autobusem je zhruba 21,5 hodiny, z Brna kolem 18 hodin. Kompletní informace o cestě RegioJetem jsme sepsali do speciální kapitoly Vlakem do Chorvatska.

Letecky do Puly

Kousek od města se nachází mezinárodní letiště Pula, odkud v letní sezoně létá mnoho low-costů po celé Evropě. Bohužel do Česka ani Slovenska se pravidelně z Puly nelétá a charterové lety sem nevypravují ani cestovní kanceláře.

Pro cestující z Moravy či Slovenska však mohou být zajímavé sezonní lety společnosti Ryanair, který do Puly létá 2x z Vídně. Ceny zpátečních letenek během prázdnin se pohybují v částkách mezi 70 EUR a 100 EUR s malým příručním zavazadlem.

Do Puly lze z Prahy samozřejmě doletět s přestupem, obvykle v Záhřebu či ve Frankfurtu. Ceny zpátečních letenek se pohybují kolem 6 000 Kč a nejjednodušeji je zakoupíte v našem vyhledávači.

Autobusem do Puly

V aktuální sezoně provozují přímé spoje do Puly autobusoví dopravci Gumdrop a CK Vega Tour, na které lze koupit i samostatné jízdenky. Prodávají se pouze zpáteční jízdenky za ceny mezi 2 000 a 2 200 Kč, což je sice dražší než noční vlak Regiojetu, na druhou stranu se jede bez přestupu a kratší dobu (cca 17-18 hodin).

Flixbus, který na trase z Prahy jezdil, zatím linku po pandemii Covid neobnovil.

Detailní informace o cestách z Puly po Chorvatsku najdete v kapitole "Doprava".

Z Itálie a Slovinska

Atraktivní spojení Puly a italských Benátek rychlými loděmi nabízí společnost Venezia Lines. Pluje se každý den od dubna do října a cesta trvá 3,5 hodin při ceně kolem 55 EUR (každoročně se mírně mění). Detaily spojení a možnost online rezervace provedete na webu venezialines.com.

Četné spojení je autobusy mezi Pulou, slovinským přístavem Koper, italským Trieste a Benátkami, stejně jako do slovinského hlavního města Lublaň. Nejčastěji spojení provozuje Flixbus, nicméně zatím kvůli pandemii Covid-19 nejezdí.

 

Chystáš se do Puly?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 10. 07. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.