Pula

Co dělat v Pule

Historie a památky

Pula se v rámci své velikosti vymyká počtem historických památek. Jako jedno z nejvýznamnějších center Římské říše na Istrii a v širokém okolí zde najdeme mnoho antických památek, z nichž některé patří ke světově významným. Řeč je především o 6. největším římském amfiteátru zvaném Pula ArenaMezi další antické památky pocházející z přelomu letopočtu patří:

Vzhledem ke své strategické poloze a také faktu, že Pula byl nejvýznamnější přístav Rakouska-Uherska, zde můžeme navštívit i několik památek z doby přelomu 19. a 20. století, zejména vojenského charakteru:

Pláže a koupání

Samotná Pula není přímo pobytovým letoviskem, tím nejbližším, kam se jezdí na klasické plážové dovolené je 10 km vzdálený Medulin či 36 km vzdálený Rovinj. Přesto ale i v samotné Pule nepřijdete zkrátka a pokud při dovolené preferujete kombinaci chození po památkách, městského života a koupání v moři, bude v Chorvatsku jen málo lepších míst než je právě Pula. Město má totiž krásnou geografickou polohu na velmi členitém pobřeží plném zátok, poloostrovů a ostrovů, které vytváří krásné scenerie a většinou menší, za to však o to fotogeničtější pláže. V Pule a nejbližším okolí se jedná prakticky vždy o pláže oblázkové nebo kamenité.

Přímo v rámci města Pula jsou nejoblíbenější pláže na poloostrově Verudela. Asi nejhezčí přírodní pláží je kamenitá Seagull Beach s útesy a podmořskými jeskyněmi ideálními na šnorchlování. Plné zázemí v podobě převlékáren, sprch, barů, půjčoven lehátek a nabídkou vodních aktivit, mají jen pláže na poloostrově Verudela. Ostatní jsou většinou bez zázemí, snad s výjimkou menších stánků s občerstvením.

Na severním předměstí Puly pak navštivte letovisko Štinjan, které je z centra výborně dostupné pulskou MHD a splňuje už kritéria klasického letního letoviska, jen v trochu komornějším rázu.

Výlet do Národního parku Brijuni

Nedaleko od Puly a jen 3 km od pobřeží se rozkládá jeden z 8 chorvatských národních parků. Souostroví Brijuni je ideálním místem pro jednodenní výlet z Puly za nádhernou uklidňující přírodou zelených luk a vavřínových hájů, skalnatého pobřeží i za antickou či novodobou historií. 

Z Puly se nejprve příměstským autobusem číslo 21 dostanete do letoviska Fažana, odkud vyplouvají pravidelné trajekty ve správě národního parku. Lodní lístek se prodává spolu se vstupenkou do NP, která stojí mezi 200 a 250 HRK podle sezony a vybrané exkurze. 

Detaily se dočtete na stránce místa Souostroví Brijuni.

Výlet na poloostrov Kamenjak

Druhým z blízkých zajímavých přírodních míst je poloostrov Kamenjak asi 12 km jižně od Puly pod letoviskem Premantura. Poloostrov vyniká svým velmi členitým pobřežím s desítkami romantických pláží a plážiček od oblázkových po fotogenická kamenitá plata, na kterých se dá dobře opalovat. V jižních částech Kamenjaku narazíte i na podmořské jeskyně a útesy a krásné výhledy na moře. Podél pobřeží se různě vinou turistické stezky, na nichž si díky řídkému osídlení poloostrova můžete dosyta užívat čisté přírody. 

Pro cesty na poloostrov je nezbytné auto. Městské autobusy sice jezdí do obce Premantura, ale dál k plážím a na mys se dostanete jedině autem. Vjezd jižně od obce Premantura je pro auta zpoplatněný částkou 80 HRK na den. Více informací najdete na oficiálním webu přírodní oblasti nebo v připravovaném průvodci po Medulinu a okolí.

Potápění

Členité pobřeží jižní Istrie v kombinaci s válečnou historií vytváří zajímavé podmínky pro potápění. Zatímco přímo v rámci města těsně podél pobřeží si užijí milovníci podmořských jeskyní, útesů a kaňonů, na otevřeném moři nějakých 20 km od Puly se ponoříte do hlubin přes 40 metrů za dvěma vraky lodí, obě ztroskotané za Druhé světové války (vrak lodi Varese a vrak lodi Hans Schmidt). Ještě dále pak leží vrak lodi John Gilmoure pravděpodobně z 19. století.

Ceny potápěčských škol pro začátečníky se pohybují mezi 900 a 1200 HRK, ceny jednotlivých ponorů pak mezi 300 a 400 HRK

Podívejte se přímo na webové stránky vybraných potápěčských škol v Pule:

Výlety lodí nejen za delfíny

Máte rádi pohled na moře z lodní paluby? Využijte nabídek několika lodních společností a užijte si výlet lodí za skákajícími delfíny, kterých je ve vodách Jadranu plno, romantických plaveb za západem Slunce nebo třeba okružní plavby kolem souostroví Brijuni se zastávkou na malém ostrůvku Sv. Jerolim, na který se veřejnou dopravou nedostanete. Na druhou stranu při cestě organizovanou plavbou na Brijuni nezastavíte na hlavním ostrově Veli Brijun, na kterém se nachází zdaleka nejvíce zajímavostí.

Plavby trvají většinou 3 až 5 hodin a stojí mezi 220 HRK a 300 HRK. Navíc se platí vstup na ostrov Sv. Jerolim ve výši 30 HRK. Příklady agentur pořádajících plavby:

Výlety na kajaku

Charakter členitého pobřeží okolo Puly není vhodný jen pro potápěče, ale ideální je i pro výlet kajakem, kdy budete proplouvat různými jeskyněmi, zátokami a úzkými průlivy. Přitom zázemí města máte doslova na dosah. Využít můžete dvou základních možností.

Organizované tour

Pokud si netroufáte vyrazit na kajaku sami, v Pule působí několik firem pořádajících každý den organizované výlety, které trvají obvykle mezi 3 a 4 hodinami. Ceny se pohybují mezi 200 HRK400 HRK za výlet. Tour si můžete objednat například u těchto firem:

Půjčení kajaku

Druhou variantou je půjčení kajaku na vlastní pěst. Nejširší nabídku má centrum Pula Kayak, kde se ceny pohybují mezi 30 EUR a 70 EUR na celý den v závislosti na typu kajaku.

[imageFill ]

Urbex tour po vojenských pevnostech

Pula se od poloviny 19. století stala strategicky významným přístavem. Nejprve sem zhruba v letech 1848-9 přesunula svoji hlavní námořní základnu Benátská republika a během První světové války byla Pula zase nejvýznamnějším vojenským přístavem Rakouska-Uherska. V obou případech vznikla nutnost přístav řádně zajistit obrannými pevnostmi, které jsou rozeseté v okolí celého města. 

Valná většina pevností je ve stavu chátrání a pohlcování okolní vegetací, což však dává unikátní příležitosti pro milovníky urbexu. Většina pevností sice není oficiálně přístupná, na druhou stranu se k nim obvykle dostanete po pohodlně vyšlapaných (někdy dokonce i oficiálně) cestičkách, které využívají i běžní turisté a zájemci o historii. 

Chystáš se do Puly?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 10. 07. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.