Pula
Pula

14 míst co vidět v Pule

Římský amfiteátr (Arena)

Památka

Aréna Pula

Římský amfiteátr, kterému zde nikdo neřekne jinak než "Pula Arena", je zdaleka nejvýznamnější a nejnavštěvovanější památkou v Pule a dokonce v celém Chorvatsku. Nejeden cestovatel jistě podle fotky zaměnil chorvatskou Pulu za Koloseum v Římě. Místní aréna je dokonce co do plochy 6. největším římským amfiteátrem, 3. největším co do výšky a rozhodně patří k nejcennějším a nejzachovalejším památkám římského stavitelství na celém světě.

Aréna je 132 metrů dlouhá, 105 metrů široká a přes 32 metrů vysoká. Její význam podtrhuje zobrazení na 10kunové bankovce. Původní kapacita amfiteátru byla 20 000 diváků, kteří seděli na kamenných terasách po obvodu.

Historie

Aréna se stavěla mezi lety 27 př.n.l. a 68 n.l. v době, kdy Pula byla jedním z významných regionálních center Římské říše, původně za branami města poblíž cesty Via Flavia, která spojovala Pulu s Římem. Původně byla dřevěná, za císaře Klaudia pak byla přestavena za kamennou a do současné podoby a velikosti se dostala kolem roku 81 n.l., kdy Římu vládl Titus. Svému účelu, totiž gladiátorským hrám, sloužil amfiteátr až do 5. století, kdy tuto zábavu zakázal Honorius. 

Během středověku aréna sloužila příležitostným slavnostním soubojům a slavnostem, za Benátské republiky v 16. století se dokonce zvažovalo její rozebrání a přesunu do Benátek. Posledním rokem, kdy byla aréna nějakým způsobem využita, byl 1709, když jeden z jejích kamenů posloužil jako základ pro vybudování Pulské katedrály.

Kompletní rekonstrukcí procházela aréna mezi lety 1816 a 1932, odkdy slouží jako dějiště různých představení a slavností s kapacitou kolem 12 500 až dodnes. V roce 1980 kvůli dodatečným rekonstrukcím přišel amfiteátr o možnost zapsání na seznam UNESCO.

Podzemní chodby, kterými gladiátoři vstupovali do arény, jsou dnes stálým výstavním prostorem místního archeologického muzea.

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je každý měsíc v roce jinak, v zimě obvykle od 8:00 do 17:00, v létě se otevírací doba prodlužuje až do 22:00. Otevřeno je denně kromě 1.1. Více informací na webu pulainfo.hr

Vstupné:

  • Dospělí: 70 HRK
  • Děti a studenti s ISIC kartou: 35 HRK

Chystáš se do Puly?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 10. 07. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.