Ostrov Krk
Rijeka

10 míst co vidět v Rijece

Námořní a historické muzeum

Námořní muzeum

Námořní a historické muzeum chorvatského pobřeží je bezesporu jedním z nejnavštěvovanějších v Rijece. Najdete zde mnoho fotografií a artefaktů chorvatské námořní plavby, ale spoustu jiných sbírek od poštovních známek přes obrazy, odznaky, medaile, zbraně a další věci související s mořem. Muzeum se zaměřuje zejména na fotografickou a textovou část, vystavené předměty jsou spíš doplňkem. 

Kromě části zabývající se mořem však stojí za to muzeum navštívit už kvůli samotné budově. Sídlí totiž v bývalém místodržitelském paláci, který roku 1892 nechal vystavět maďarský guvernér Lajos Batthyány a pyšní se zejména překrásným interiérem s monumentálními schodišti i zachovalým nábytkem. Není bez zajímavosti, že budovu paláce projektoval slavný architekt A. Hauszmann, který navrhl například budovu maďarského parlamentu v Budapešti.

Stálá výstava „ Titanic-Carpathia“

Stálou expozicí muzea je příběh lodi Carpathia, která jako první připlula na místo potopení Titanicu a vyzvedla z ledových vod Atlantiku 712 přeživších. A proč je příběh Carpathie vyprávěn právě v rijeckém muzeu? Tato loď v osudný den právě absolvovala rutinní plavbu na tehdejší pravidelné lodní lince Rijeka - New York - Rijeka, přičemž více než čtvrtinu posádky tvořili chorvatští občané.

Vstupné a otevírací doba

Dospělí za vstup zaplatí 15 HRK, děti a studenti 10 HRK.

Otevírací doba se liší podle dnů v týdnu:

  • Pondělí: 9:00 – 16:00
  • Úterý až sobota: 9:00 – 20:00
  • Neděle: 9:00 – 13:00
  • Zavřeno o svátcícj

Oficiální web muzea je ppmhp.hr.

Chystáš se do Rijeky?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 15. 12. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.