Ostrov Krk

Co dělat v Rijece

Rijeka není typicky "koupací" destinací, v rámci Chorvatska však vyniká svou rozmanitostí a poslouží jak ideální zastávka na cestě k moři, ale i destinace na prodloužený víkend mimo sezonu.

Procházky Starým Městem

Rijecké Staré Město je hlavním turistickým lákadlem. Procházejte se úzkými uličkami centra, zastavte se v jedné z mnoha malých restaurací na typické chorvatské čevapčiči nebo italské rizoto... Po obědě se projděte po nákupní třídě Korzo, navštivte místní katedrálu sv. Víta nebo krásný Kapucínský klášter. Rijecké Staré Město je relativně malé a s klidem ho projdete za odpoledne. Když vám zbyde čas, vypravte asi 1,5 km do kopce k hradu Trsat.

Obdivujte rozmanitou architekturu

Ačkoliv Rijeka není domovem žádných světoznámých památek či budov, rozhodně se tu nebudou nutit milovníci rozmanité architektury. Rijeka jakožto přístavní město s příhodnou polohou na obchodních trasách v minulosti byla pod nadvládou několika různých státních útvarů od Staré říše římské přes Benátskou republiku a Maďarské království po současné Chorvatsko. V centru Rijeky tak narazíte na palácové stavby typické pro italská města, balkánské nízké domy a úzké uličky, honosné budovy úřadů z dob Maďarské nadvlády, ale samozřejmě i betonové stavby socialistického realismu rozeseté po sídlištích i poněkud nešetrně zabudované do centra města.

Mezinárodní karneval v Rijece

Rijeka se řadí k městům s velkou karnevalovou tradicí. V minulosti, ještě za Rakouska-Uherska, patřil rijecký karneval ke třetímu nejvýznamnějšímu na světě z hlediska počtu účastníků, sjížděli se na něj světoznámí artisti z celé Evropy a lákal místní i smetánku. Po rozpadu Rakouska-Uherska tradice karnevalu takřka vymizela, ale od roku 1982 se začal každoročně až do současnosti pořádat opět. A opět patří k významným karnevalovým událostem minimálně v Evropě, když každoročně přiláká na 150 000 návštěvníků.

Karneval tradičně probíhá v lednu či v únoru před začátkem postní doby. Hlavní rej je plánován vždy na poslední neděli před popeleční středou, kdy začíná obvykle ve 12:00 a vrcholí mezi 20:00 a 21:00.

Přesná data karnevalových průvodů i program každoročně zjistíte na oficiálním webu www.rijecki-karneval.hr.

Navštivte muzea a galerie

V Rijece je na počet obyvatel jedna z největších koncentrací muzeí v celé oblasti Balkánu. Muzejní a galerijní nadšenci si zde užijí zábavu minimálně na dva celé dny v kuse. Podívejte se na seznam muzeí a galerií, která můžete v Rijece navštívit:

Pláže a koupání

Rijeka je sice přístavní město roztahané podél moře, ale velké městské pláže tu nečekejte. Tou největší s rozměry cca 100x20 metrů je pláž Ploče na úplném západním konci Rijeky, která má jako jediná z rijeckých pláží plnohodnotné turistické zázemí (toalety, převlékárny, bary a restaurace). Další malinké pláže najdete naopak na východě města, hned vedle sebe - pláž Sablićevo a Glavanovo. Mají krásné okolí skalnatých útesů, které je oddělují od jakéhokoliv ruchu města. Na druhou stranu na obě pláže vedou poměrně strmé schody a především jsou pláže velmi stísněné a v létě se na ně dost pravděpodobně ani nevejdete, pokud nevyrazíte brzy ráno.

Rijeka však poslouží jako výchozí bod do letovisek na kvarnerské riviéře, ať už směrem na západ, kde do 30 km vzdálenosti leží letoviska Opatija a Lovran, nebo na východ, kde navštívíte letoviska na ostrově Krk, Bakar, Kraljevica nebo Crikvenica.

Výlet do národního parku Risnjak

Vydejte se na celodenní túru po horách s krásnými bílými vápencovými skalami porostlými jedlemi, buky či javory - zamiřte do asi 25 km vzdáleného národního parku Risnjak. Nádherná neporušená krajina zdvihající se až do nadmořských výšek přes 1 500 metrů je domovem pro mnoho zajímavých druhů zvěře (rys, medvěd brtník, vlk, kamzík a další) a skvělým místem pro pěší túry. S rozlohou 63 kmje chráněné území velké na kilometr přesně jako nejmenší český NP Podyjí, značených tras je tu však dostatek na to, abyste se den či dva zabavili.

Hlavním výchozím bodem turistických tras, kde je i centrum národního parku, je vesnička Crni Lug (mapa trasy z Rijeky). Další trasy vedou z lyžařského střediska Platak (mapa trasy z Rijeky). Do vesnice Crni Lug se dostanete 2x denně i regionálním autobusem (jízdní řády na webu Arriva.com.hr).

Chystáš se do Rijeky?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.