Ostrov Krk

Počasí v Rijece a kdy sem jet

Počasí v Rijece

Rijeka má vlhké subtropické podnebí s teplými léty a vlhkými lezavými zimami. Vysoké hory zvedající se hned od moře, které Rijeku obklopují, způsobují poměrně velké kontrasty v rámci chorvatského pobřeží a mají za následek také fakt, že v Rijece a okolí se příliš často nevyskytují letní nesnesitelná parna. Počasí bývá i uprostřed prázdnin snesitelné a příjemné. Podle meteorologických dat je v přímo v Rijece 20 dní ročně, kdy teplota dosáhne nebo mírně přesáhne hodnotu 30° C, zatímco jen jeden za rok, kdy teplota nevystoupí nad 0° C. Mlha se zde objeví v průměru 4x za rok, za to však Rijeka patří k nejdeštivějším místům v Chorvatsku. Kromě léta, kdy prší málo, se s častým deštěm setkáte ve všech dalších obdobích, většinou se však jedná o přeháňky a nikoliv dlouhotrvající deště.

  • Zima v Rijece je vlhká s častými přeháňkami (naprší zde asi 2x více než v ČR. Teploty se pohybují kolem 9° C a často fouká silný chladný vítr, který se nazývá bora.
  • Jaro v Rijece charakterizují rychle stoupající teploty, které se pohybují mezi hodnotami 12 až 23° C. Déšť je častý podobně jako v zimě, chladný vítr postupně ustává.
  • Léto v Rijece je hlavní sezónou, kdy panuje nejlepší počasí. Teploty se běžně pohybují mezi 25 a 31° C, od moře sice fouká vítr, ale je většinou příjemně teplý. I v létě je třeba počítat s častými přeháňkami, které však bývají krátké a mírné.
  • Podzim v Rijece je nejdeštivějším obdobím roku, zejména v říjnu a listopadu zde naprší zhruba 3x více než v Česku. Teploty se pohybují mezi 20 a 12 °C a začíná foukat nepříjemný studený vítr. 

Sníh se v zimě přímo ve městě objeví jen velmi zřídka, nicméně už 20 km od Rijeky v horách s nadmořskými výškami kolem 1 200 metrů leží lyžařské středisko, ve kterém se často lyžuje až do konce března.

Teplota moře v Rijece

Kvarnerský záliv, který omývá pobřeží Rijeky, je poměrně teplý. Voda přívětivá ke koupání je zde už v půlce března (cca 20 °C), přes prázdninové měsíce vystoupá zhruba na 24° C a ještě po celé září se drží nad 20° C. Dokonce i první týdny v říjnu má voda v moři stále mezi 18 a 20° C.

Tabulka teplot během roku

Teplota vzduchu a hlavní sezona - Rijeka

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
9 °C
únor
přeháňky
10 °C
březen
přeháňky
12 °C
duben
přeháňky
16 °C
květen
přeháňky
21 °C
červen
polojasno
25 °C
červenec
polojasno
28 °C
srpen
polojasno
28 °C
září
polojasno
24 °C
říjen
přeháňky
19 °C
listopad
přeháňky
13 °C
prosinec
přeháňky
10 °C

Teplota moře - Rijeka

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
13 °C
únor
prázdné
11 °C
březen
prázdné
11 °C
duben
prázdné
13 °C
květen
prázdné
18 °C
červen
prázdné
22 °C
červenec
prázdné
25 °C
srpen
prázdné
27 °C
září
prázdné
25 °C
říjen
prázdné
20 °C
listopad
prázdné
18 °C
prosinec
prázdné
15 °C

Kdy jet do Rijeky

Pokud bude Rijeka vaší zastávkou na cestě k moři, pak nelze doporučit nic jiného než cestu v létě mezi druhou polovinou června a první polovinou září, kdy v Chorvatsku panují nejlepší podmínky na koupání v moři.

Zvažujete-li návštěvu čistě jen města Rijeka například na prodloužený víkend nebo se třeba zaměřujete zejména na pěší turistiku, vypravte se sem v květnu, červnu nebo září, kdy k turistice panují nejpříjemnější teploty.

Chystáš se do Rijeky?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 15. 12. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.