Zpět na seznam míst co vidět ve Splitu
Katedrála sv. Domnia

Katedrála sv. Domnia

Katedrála svatého Domnia (chorvatsky Sveti Dujam či Sveti Duje) je největší splitská katedrála a hlavní chrám splitsko-makarské arcidiecéze. Katedrála stojí téměř uprostřed komplexu Diokleciánova paláce na místě bývalého diokleciánova mauzolea a je tím pádem nejnavštěvovanější památkou ve Splitu. Stavba pochází ze 4. století (rok 305), je postavena v románském stylu a je druhou nejstarší stavbou na světě použitou k pozdějšímu účelu křesťanského svatostánku. Samotný kostel byl vysvěcen v 7. století zasvěcením Nanebevzetí Panny Marie a patří k nejstarším katolickým katedrálám na světě. Ke kostelu patří 57 metrů vysoká zvonice sv. Domnia postavená ve 12. století a mírně přestavená na přelomu 16. a 17. století. Kostel s věží pak dohromady tvoří právě katedrálu sv. Domnia.

Chrám je postaven na osmihranném půdorysu, vchod do něj střeží socha sfingy z 2. století a po obvodu najdete 24 sloupů tvořících, dalších 8 sloupů korintského typu najdete v interiéru katedrály, který je tvořen čtyřmi obdélníkovými a čtyřmi půlkruhovými výklenky a bohatě zdoben.

V útrobách kostela pak najdete katedrální pokladnici, v níž jsou uschovány vzácné chorvatské rukopisy.

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno pro veřejnost je v následujících časech:

  • Červen až září: 8:00–20:00
  • Květen a říjen: 7:00–12:00 a 17:00–19:00
  • Březen a duben: 8:00–17:00
  • Listopad až únor: 7:00–12:00

U vstupného máte tři možnost, slevy pro studenty a děti se neposkytují.

V letní sezoně je vstup do katedrály přes sakristii, jež se nachází ve vedlejší budově, po pravé straně katedrály, která sloužila jako pokladnice. V mimosezoně je pokladnice zavřená pro veřejnost a vstupuje se hlavním vchodem.

  • Naviguj: 43.5079, 16.4403

Další místa ve Splitu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 23 dny
Navrhni úpravu