Trogir
Trogir

9 míst co vidět v Trogiru

Pevnost Kamerlengo

Kamerlengo

Na západním cípu trogirského ostrova stojí bytelná pevnost Kamerlengo, která bývá označována také jako městský hrad. Její hlavní účel byl obrana přístavu v Trogiru, bylo zde také malé vězení. Dnes je dobře zachovalá památka dějištěm různých kulturních akcí a z jejích hradeb se naskýtají ikonické pohled na celý Trogir.

Architektura a historie

Hrad Kamerlengo se začal stavět v roce 1420, kdy Benátská republika dobyla Trogir, stavba byla dokončena roku 1437. Stala se hlavní posádkou benátských vojsk a chránila kanál směrem k přístavu zejména proti tureckým vojskům.

Původně byl hrad Kamerlengo spojen opěrnou zdí s pevností sv. Marka, dnes se však mezi těmito dvěma stavbami nachází fotbalové hřiště a spojovací zeď zanikla.

Pevnost Kamerlengo je na první pohled dobře postavenou tvrzí. Její hradby tvoří cimbuří s menší čtvercovou věží, které sloužilo pro hlídkování. Dominantou je však masivní kruhová věž zvaná Veriga (řetězová věž), která zde stojí od roku 1380, tudíž ještě před výstavbou samotné pevnosti. Do ní byla Benátčany začleněna a tvoří tak s hradem jeden komplex.

Vstupné a vyhlídka

Hrad je veřejnosti přístupný denně od 9:00 do 21:00.

Vstupné činí 20 HRK, uvnitř sice není žádné muzeum a uvidíte vlastně jen holé kamenné zdi, ale vstupné rozhodně stojí za vyhlídku z věže Veriga, kterou v sobě obsahuje. Právě odsud se naskýtají ty nejkrásnější výhledy na trogirskou promenádou a centrum historického města.

Chystáš se do Trogiru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 26. 04. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.