Trogir

Co dělat v Trogiru

Památky a historie

Trogir patří k nejkrásnějším a nejznámějším chorvatským historickým městům. Jeho staré centrum se nachází na malém ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo a nabídne velkou koncentraci středověkých památek na ploše, kterou obejdete pěšky za hodinku.

Celé historické centrum je zapsáno na seznamu UNESCO a jeho největší část pochází z období 11. až 15. století, tedy doby, kdy byl Trogir samostatným městem i pod nadvládou Uherské republiky či Benátčanů.

Místní jednotlivé památky možná nepatří ke světově slavným, ale dohromady vytváří prostředí, které vám naprosto učaruje a z historického města se vám bude jen těžko odcházet. Památky, které byste neměli vynechat:

Anebo se prostě jen ztraťte v úzkých uličkách města a bezcílně bluďte stinnými zákoutími, nasávejte středověkou atmosféru a užijete si tak Trogiru vůbec nejlépe.

Výlety lodí

Trogirská marina je doslova přeplněná mnoha společnostmi, které nabízejí krátké hodinové, ale i celodenní plavby po krásném chorvatském pobřeží. Přesněji řečeno, ne jen jedna marina. V Trogiru najdete hned tři přístaviště výletních lodí. Jedno přímo na hlavní promenádě v historickém centru a dvě na ostrově Čiovo po přechodu krátkého mostu.

Nejoblíbenější plavby lodí z Trogiu míří do Blue Laggon, tyrkysové laguny s průzračnou vodou vhodnou ke šnorchlování u ostrova Drvenik Veli. V závislosti na celkové délce výletu (obvykle 3-6 hodin podle dalších zastávek) zaplatíte mezi 30 EUR a 40 EUR za osobu.

Příklady agentur pořádajících plavby lodí z Trogiru:

Pláže a koupání

Trogir určitě nepatří mezi hlavní chorvatská plážová letoviska, ale i tak se při zastávce v jeho historickém centru můžete vykoupat na některé z pláží poblíž.

Přímo ve městě, v jeho modernější pevninské části, narazíte na jedinou městskou pláž (Gradska plaža Trogir), která se nachází poblíž výpadovky na Split (přesná poloha na mapě). Cestujete-li autem, na jedno rychlé vykoupání je tato pláž ideální, pro delší trávení času ale není nic moc.

Nejbližší hezké pláže u Trogiru naleznete na ostrově Čiovo, a to konkrétně pláže Okrug a Rožac.

Chystáš se do Trogiru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 26. 04. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.