Kostel sv. Anastázie

Počasí v Zadaru a kdy sem jet

Počasí v Zadaru

V Zadaru, stejně jako ve velké části přímořského Chorvatska, můžete očekávat velmi teplá a suchá léta s teplotami okolo 30 °C. Dešťové přeháňky jsou v letních měsících výjimečné, jde spíše o rychlou přeháňku, popřípadě letní bouřku. Zimní období je naopak studené a deštivé, nejnižší teploty klesají k 6 °C.

Nejvíce srážek spadne v měsících od září do listopadu, naopak od dubna do října je obloha jasná a slunečná. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen.

Teploty a počasí v průběhu roku

  • Zima v Zadaru je nepříjemně lezavá a vlhká. Pod nulu teploty klesnou jen velmi zřídka, běžné teploty se pohybují mezi 5 a 12 °C a prší zde o něco více než v ČR. Ze zimních měsíců je nejdeštivější prosinec, nejméně pak únor. Zhruba na začátku ledna začíná foukat studený vítr bora, který vydrží až do března. Sníh se v Zadaru v průměru každý rok objeví na 1 den.
  • Jaro přeje výletům za památkami a historií a je ideálním obdobím na letecké eurovíkendy. Teploty se pohybují mezi 14 a 21 °C a zejména v květnu už můžou dosahovat i jarních hodnot. Prší podobně jako v zimě, většinou se však jedná o kratší přeháňky. Duben ještě může být nepříjemně větrný, květnové počasí, kdy je všechno svěže zelené už ale vybízí i k pěším túrám, například po horách v NP Paklenica.
  • Léto je v Zadaru hlavní sezonou. Teploty se zde pohybují běžně mezi 25 a 33 °C s tím, že nejtepleji je na přelomu července a srpna. V létě také nejméně prší, nicméně relativně často se objevují klasické letní bouřky tak, jak je známe z ČR. Léto je příjemné ještě cca prvních 14 dní v září, pak se počasí začne rychle lámat, především pokud jde o déšť.
  • Podzim v Zadaru se nese v duchu podobných teplot jako jaro (mezi 13 a 25 °C), nicméně výrazně více prší. Nejdeštivější obdobím v Zadaru je od poloviny září do konce listopadu, kdy zde prší opravdu často a výjimkou ani nejsou celé propršené dny.

Teplota moře

Moře je dostatečně teplé na koupání zhruba od poloviny června do konce září, často až do října. Nejvyšších hodnot dosahuje ve druhé polovině srpna (kolem 26 °C), teplotu přes 23 °C má i v červenci a září. Květnové teploty vody se pohybují mezi 17 a 20 °C, říjnové kolem 19 až 22 °C. 

Tabulka teplot během roku

Teploty vzduchu během roku - Zadar

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
10 °C
únor
přeháňky
11 °C
březen
přeháňky
14 °C
duben
přeháňky
17 °C
květen
polojasno
21 °C
červen
polojasno
25 °C
červenec
jasno
29 °C
srpen
jasno
29 °C
září
přeháňky
24 °C
říjen
déšť
20 °C
listopad
déšť
15 °C
prosinec
přeháňky
12 °C

Teplota vody v moři - Zadar

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
12 °C
únor
prázdné
12 °C
březen
prázdné
12 °C
duben
prázdné
13 °C
květen
prázdné
18 °C
červen
prázdné
22 °C
červenec
prázdné
25 °C
srpen
prázdné
26 °C
září
prázdné
23 °C
říjen
prázdné
20 °C
listopad
prázdné
17 °C
prosinec
prázdné
14 °C

Kdy jet do Zadaru

Hlavní sezona panuje v období našich letních prázdnin, to znamená červenec a srpen. Teplota moře v tomto období dosahuje 22–26 °C. Během letních prázdnin však musíte očekávat vyšší ceny ubytování a služeb, mohou být klidně vyšší až o 30 %. Ideálními měsíci na dovolenou v Zadaru jsou červen a září, nachází se zde méně turistů, ceny jsou nižší a teplota vzduchu a moře je stále vysoká. V září však doporučujeme vyrazit v jeho prvních 14 dnech, později už často prší, naopak v červnu spíše ve druhé polovině měsíce, když už moře začíná být hezky prohřáté.

Pokud plánujete cestu do Chorvatska za turistikou a památkami, pak vám můžeme doporučit také jarní měsíce duben, květen a první polovinu června. Teploty v těchto měsících jsou příjemné tak akorát na procházky, ovšem moře už je studenější.

Chystáš se do Zadaru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 14. 04. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.