Kostel sv. Anastázie

Jak se dostat do Zadaru

Letecky

Turisti, kteří chtějí zvolit nejrychlejší dopravu do Zadaru, si určitě vyberou leteckou dopravu. Z Prahy a okolí ČR létá několik přímých linek. V letních termínech dosahuje cena za zpáteční letenku kolem 3 000 Kč, mimo sezonu to je 2 000 Kč. V zimních měsících přímé spojení se Zadarem nefunguje a musí se letět s přestupem v Záhřebu. Doba letu z Prahy do Zadaru je asi 1 hodinu a 20 minut.

Přímé lety do Zadaru operuje Ryanair z těchto měst: Prahy, Vídně, Krakova a Wroclawi. Z Bratislavy pak létá aerolinka AirExplore.

Akční letenky se objevují zejména na mimosezónní období, kdy cena zpáteční letenky může klesnout i k částkám kolem 700 Kč. Nejlevnější akční letenky na prázdniny můžou klesnout zhruba na 1 500 Kč za zpáteční let. 

Veškeré detailní informace o cestě letecky najdete na naší stránce Letenky do Zadaru.

Vlakem

Od roku 2020 provozuje letní přímé noční vlaky z Prahy, Brna, Bratislavy a dalších měst do Chorvatska Regiojet. Přímo do Zadaru sice vlak nezajíždí, ale ve stanici Gračac (66 km vzdálená) vždy k vlaku Regiojet navazuje autobus, který rovněž provozuje Regiojet. Ten vás doveze od vlaku až na autobusové nádraží v Zadaru a stejně tak zpět k vlaku. Spojení je garantované, takže autobus čeká na vlak v případě zpoždění.

Výhodou oproti přímým autobusům jiných společností z ČR rovnou do Zadaru je beze sporu ta, že na hlavní část cesty vlakem si můžete připlatit za lůžko a během noci se tak relativně pohodlně vyspat.

Ceny jsou dynamické a zvyšují se s tím, jak se vlak zaplňuje (můžou být až 400 Kč dražší než startující cena). Jednosměrné jízdenky z Prahy do Zadaru vlakem začínají na těchto částkách:

 • Místo k sezení: 890 Kč
 • Lůžko: 1 090 Kč
 • Celé vlastní kupé: 2 872 Kč

Zpáteční jízdenka nemá žádnou slevu a je prostým dvojnásobkem ceny jednosměrné, pokud je i ve směru zpět stejná obsazenost.

Celková délka cesty z Prahy do Zadaru vlakem + návazným autobusem je zhruba 19,5 hodiny, z Brna kolem 16 hodin. Kompletní informace o cestě RegioJetem jsme sepsali do speciální kapitoly Vlakem do Chorvatska.

Autem

Zřejmě nejrozšířenější způsob dopravy do Čechy tak oblíbeného Chorvatska je stále vlastní auto. Do Zadaru a Chorvatska obecně vede několik alternativních tras, nejznámější trasa Praha – Brno – Mikulov – Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb – Zadar trvá zhruba 10 hodin a vzdálenost činí 950 km.

Je zde nutné počítat s nákupem dálničních známek v Rakousku a Slovinsku, v Chorvatsku se platí na mýtných branách za ujeté km. Info o cenách a způsobu zakoupení najdete na našich stránkách:

Pokud jedete ze západu ČR, je pro vás nejlepší variantou jet přes České Budějovice – Linec – Graz a poté se napojit na trasu viz výše. Naopak pokud vyjíždíte z Moravy, je možnost jet přes Bratislavu a Maďarsko, vyhnete se tak dost často ucpaným dálnicím v okolí Vídně, Grazu a Mariboru. Naopak při cestě přes Maďarsko je nutné platit o jednu dálniční známku více (Slovensko + Maďrasko), zatímco při cestě přes Vídeň platíte jen tu rakouskou.

Varianty trasy v Chorvatsku

V samotném Chorvatsku jsou 3 možnosti, jak dojet do Zadaru. První trasa, která je nejpohodlnější a nejrychlejší, vede po dálnici. Jede se přímo ze Záhřebu až na sjezd Zadar Západ, cena za osobní automobil stojí 121 HRK (+ 48 HRK od slovinské hranice k Záhřebu po dálnici A2).

Druhá oblíbená trasa vede po „staré“ silnici, na sjezdu u města Karlovac sjedete z dálnice a dále pojedete na silnici č. 1 přes Plitvická jezera. Tato trasa je oblíbená i právě díky možné zastávce u Plitvických jezer. Cesta po „staré“ silnici je kilometrově kratší, ale časově vychází výrazně delší (až 2x). Na trase se nachází nádherné výhledy do okolí.

Poslední možná trasa vede po pobřeží Jaderského moře. Je nejpomalejší ze všech, ale také nejdelší. Lze ji doporučit jedině, pokud se řídíte heslem „cesta je cíl“ a chcete se kochat výhledy na tyrkysové moře a občas se zastavit na vykoupání či hledáte ubytování takzvaně „na blind“.

Cena cesty autem

Co se týče cen pohonných hmot, tak platí, že v ČR jsou levnější než v ostatních zemích, přes něž pojedete, snad kromě Maďarska, kde ceny mohou být lehce nižší. Musíte počítat s tím, že na dálnicích a rychlostních silnicích jsou ceny vždy vyšší než ve městech či na běžných komunikacích. Aktuální ceny a polohy pump můžete najít zde. Při spotřebě 7 l / 100 km a průměrné ceně 35 Kč za litr vyjde cena PHM za zpáteční cestu na 5 100 Kč.

Dálniční poplatky pak vyjdou zhruba na tyto ceny:

 • Komplet po dálnici: 1 800 Kč (týdenní pobyt), resp. 2 200 (desetidenní kvůli krátké platnosti nejlevnější slovinské dálniční známky)
 • Přes Plitvická jezera: 1 100 Kč (týdenní pobyt), resp. 1 500 (desetidenní kvůli krátké platnosti nejlevnější slovinské dálniční známky)

Celkem vás cesta autem v průměru vyjde na 6 900 Kč obousměrně (cca 3 500 Kč jednosměrně).

Autobusem

V letních měsících zajišťují přímou autobusovou dopravu dvě české společnosti:

Jadran Express

 • Cena jednosměrné jízdenky od 1 600 Kč
 • Doba jízdy z Prahy cca 16 hodin
 • V ČR zastavuje navíc ve Střechově (D1), Humpolci, Jihlavě (D1), Velkém Meziříčí, Brně a Břeclavi
 • Jízdenky koupíte online na webu jadranexpress.cz

Umbrella Holiday

Specializuje se na jízdu komfortními autobusy, rozděleny do tří tříd, ceny jízdenek začínají na cca 1 800 Kč jednosměrně, doba jízdy je cca 16 hodin a lístky koupíte online na webu umbrellaholiday.com.

Flixbus na trase z ČR do Splitu přímé spoje neprovozuje.

Srovnání cen

Pro lepší přehlednost jsme si pro vás připravili jednoduché přibližné srovnání cen u jednotlivých druhů dopravy při cestě ve dvou a ve čtyřech. Ceny počítáme v hlavní letní sezoně - u letenek a vlaku počítáme nejnižší cenu, na kterou se reálně lze dostat.

Ve 2 lidech

 • Letadlem: cca 5 000 až 6 000 Kč
 • Vlakem: cca 3 600 Kč s místem k sezení, resp. 4 400 Kč s lůžkem
 • Autem: cca 7 000 Kč
 • Autobusem: cca 5 000 Kč

Ve 4 lidech

 • Letadlem: cca 10 000 až 12 000 Kč
 • Vlakem: cca 7 200 Kč s místem k sezení, resp. cca 5 800 Kč celé lůžkové kupé
 • Autem: cca 7 000 Kč
 • Autobusem: cca 10 000 Kč

Lodí z Itálie

V Zadaru je významný přístav, ze kterého vyplouvají lodě zejména na okolní ostrovy (více v kapitole "Doprava"), ale také sem pravidelně plují mezinárodní trajekty, zejména z Itálie. Aktuálně je v provozu pouze jediná linka do italského města Ancona. Na trase pluje jen chorvatská společnost, která vyplouvá z přístavu Zadar Gaženica:

 • Jadrolinija - 4-7x týdně, plavba trvá 9 hodin (přes noc). Lístek na sezení (jednosměrně) stojí od 420 HRK, v lůžkové kabině okolo 1 000 HRK. Cena za auto je kolem 550 HRK

Chystáš se do Zadaru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.