Kostel sv. Anastázie

Co dělat v Zadaru

Procházky starým městem

Historické centrum Zadaru patří k nejhezčím městským částem v Chorvatsku a vybízí k bezcílnému toulání po místních uličkách a památkách. Staré město Zadaru leží na malém kompaktním poloostrově, který je dlouhý zhruba kilometr a široký cca 250 metrů, zkrátka ho celý pohodlně projdete pěšky během hodiny, pokud se nebudete zastavovat v památkách. Zdržet se ale klidně můžete i den a více, protože na malém prostoru narazíte na mnoho zajímavých míst a památek. Mezi ty nejvýznamnější patří:

Trhy v Zadaru

Městská tržnice se nachází pár minutek pešky přímo od centra starého města v ulici Pod bedemom. Zadarská tržnice je jedna z nejlepších a největších na dalmatském pobřeží. Je otevřena denně 6:00–13:00 hod., čím dříve přijdete, tím budete mít chutnější a čerstvější suroviny. Naleznete zde čerstvou zeleninu, ryby, ovoce, olivové oleje, domácí výborné sýry, pálenky a také samozřejmě maso. Naleznete tu i trh stylem „blešáku“, můžete zde nakoupit levné oblečení a zkusit si i smlouvání.

Stránky s aktualitami najdete na webu trznicazadar.hr.

Pláže  a koupání v Zadaru

Je pro vás opalování nuda? Zkuste jednu z mnoha sportovních aktivit, který jsou nabízeny na plážích v okolí Zadaru. Na pláži Borik můžete vyzkoušet šlapadla, jízdu na banánu, parasailing či vodní lyže. Děti si mohou pohrát v dětském parku. Většina aktivit se dá zařídit přímo na pláži, určitě hned po příchodu uvidíte stánky, kde se tyto adrenalinové zážitky nabízí. I na ostatních plážích naleznete spoustu aktivit, které lze podnikat.

Samotné zadarské pláže nejsou vhodné pro pobytovou dovolenou, ale rozhodně nezklamou při půldenním odpočinku během návštěvy Zadaru či jen zastávky po cestě do vašeho cílového letoviska. Přímo v Zadaru najdete tyto hlavní pláže:

V bezprostředním okolí Zadaru pak najdete několik letovisek s hezkým plážemi. Nejbližšími jsou Bibinje (7 km), Sukošan (10 km), Nin (15km) nebo ostrov Ugljan.

Národní park Kornati – celodenní výlet

Chorvatské souostroví Kornati je nejhustším souostrovím Jadranu. Tyrkysová voda a 89 ostrovů, ostrůvků a útesů, to je NP Kornati (celkem do souostroví patří přes 150 ostrovů). Naleznete zde jedinečnou faunu a flóru, unikátní podmořský svět a labyrint vápencových a křídových ostrovů. Na jednom z ostrovů Dugi otok se nachází slané jezero Mir, které je propojeno podvodní jeskyní s mořem a při bouřích dochází k mísení vody. Letní teploty vody přesahují i 30 °C.

Do národního parku vedou 3 možnosti cesty. Buďto jednodenní výlet lodí s některou z agentur, půjčení vlastní jachty s kapitánem či bez kapitána, nebo pobyt přímo v NP Kornati v rybářském domku.

Jednodenní výlety lodí s CK:

Plavbu výletní lodí nabízí nepřeberné množství společností. Odjezd se uskutečňuje většinou z jednoho z přístavů Zadar, Murter, Biograd, Sukošan atd. U některých společností lze domluvit i vyzvednutí autem z apartmánu. Jak den na moři vypadá? Odjezd bývá v 9:00 hod., vypluje se na otevřené moře a pluje se pod útesy národního parku. Proplouvá se průlivy mezi ostrovy okolo pevností a starobylých kostelů. Cestou je zastávka na oběd, většinou grilovaná ryba nebo kotleta. Poté následuje odpočinek v borovicovém háji a koupání v moři. Některé společnosti zastavují také u jezera Mir. Návrat do přístavu bývá mezi 17.–18. hodinou.

Plavba stojí cca 300 HRK za dospělého a děti do 12 let polovinu. V ceně je vstup do NP Kornati a chráněné krajinné oblasti Telašćica, průvodce na lodi, oběd s vínem a džusem nebo vodou a také aperitiv na lodi.

Například zde uvádíme 3 společnosti, z nichž můžete vybírat: Mikado, Kornat a Taline. Ovšem společností, které nabízí výlety je mnoho, určitě vám poradí i v ubytovacích zařízeních či na místních informacích.

Vlastní loď:

Pokud si chcete užít opravdové dobrodružství bez turistů, doporučujeme vám pronajmout si loď či jachtu. Pro nezkušené se lodě půjčují i s kapitánem. Váš den si budete řídit pouze a jen vy. Objevíte ty nejúžasnější pláže, zátoky, útesy a parky. O možnostech vjezdu se informujte u Správy Národního parku Kornati online nebo v kanceláři ve městě Murter. S výběrem lodě vám pomůže například česká společnost YachtNet. Pobyty v Národním parku Kornati opět zajišťujte přes správu národního parku. Se vším vám pomohou a poradí.

Plitvická jezera – celodenní výlet

O Plitvických jezerech už slyšel asi každý, soustava 16 velkých jezer a několika set vodopádů, které byste určitě neměli opomenout při návštěvě Chorvatska. Je to nejznámější přírodní památka v Chorvatsku. Přírodní rezervace je na seznamu UNESCO a natáčela se zde většina filmů s Vinnetouem. Oficiální stránky národního parku jsou zde.

Doprava

Plitvická jezera jsou od Zadaru vzdálená 144 km a cca 2 hodiny jízdy autem. Pokud vyrazíte na letecký eurovíkend do Zadaru a chcete stihnout výlet na jezera v jeden den, nejlepší variantou bude půjčení auta.

Autem:

Nejpohodlnější a nejrychlejší bude doprava vlastním autem. Doporučujeme se zde zastavit cestou k vaší cílové destinaci u moře nebo když odjíždíte z dovolené směrem do ČR. Vchody do samotného parku jsou 2: severní u vesničky Plitvica Selo a jižní u vesnice Plitvička jezera. U každého z vchodů se nachází velké parkoviště s cenami 8 HRK za hodinu. Pokud však budete u Plitvických jezer přespávat, rozhodně se vyplatí parkovat u penzionu či hotelu.

Autobusem:

Pokud jste na dovolené bez vlastního automobilu, je zde ještě možnost použít hromadnou dopravu. Z města Zadar jezdí autobusy až 3x denně, cena se pohybuje okolo 100 HRK. Jízdní řády najdete na webu jednotlivých dopravců, kteří jezdí přímo ze Zadaru k jezerům, cesta trvá obvykle necelé 2 hodiny:

Otevírací doba se liší dle sezony, otevřeno je ovšem každý den včetně svátků a víkendů.

  • Zima (poslední víkend v říjnu–poslední víkend v březnu): 8:00–16:00 hod.
  • Jaro (poslední víkend v březnu–31. 5.): 8:00–19:00 hod.
  • Léto (1. 6.–20. 8.): 7:00–20:00 hod.
  •  Podzim (21.8.–poslední víkend v říjnu): 7:00–19:00 hod.

Vstupenky můžete zakoupit jak online, tak na místě, platit se dá v hotovosti i kartou. Ceny se liší podle ročního období. V hlavní sezoně stojí vstupné 300 HRK dospělý, 200 HRK student s kartou ISIC, 120 HRK děti 7–18 let a gratis jsou děti do 7 let. V ceně je zahrnuta plavba elektrickou lodí a jízda panoramatickým vláčkem.

Národní park Paklenica – trekování

Nejbližším národním parkem k Zadaru je horské pohoří Paklenica dosahují výšek až přes 1 700 metrů nad mořem. Dopřejte svému tělu pořádnou sportovní aktivitu a vypravte se na trek do hor, výběr turistických tras je zde opravdu velmi bohatý od kratších a jednodušších až po náročné celodenní treky, například na nejvyšší horu národního parku, 1 757 metrů vysoký Vaganski vrh. Národní park Paklenica je porostlý hustými lesy, vyšší partie jsou pak pokryté jen klečí a skálami. Každopádně se vám co chvíli budou otevírat nádherné výhledy na hory s mořem v pozadí.

Za vstup do národního parku se platí na silnici u vjezdu do NP. Cena se liší podle sezonnosti od 20 HRK po 60 HRK, detailní informace nejen o cenách najdete na oficiálním webu NP.

Do Paklenice rozhodně doporučujeme vyrazit autem, ať už vlastním nebo půjčeným, které vám poskytne největší svobodu a budete moct zajet nejblíž k výchozím bodům turistických tras. Pojedete-li autobusem, dojeďte do letoviska Starigrad Paklenica, kde začínají pěší trasy. Ze Zadaru sem jezdí například autobusy společnosti Arriva nebo Brioni Pula.

Národní park Krka – vodopády

Na půlce cesty ze Zadaru do Splitu leží hodinu vzdálený Národní park Krka, který určitě stojí za návštěvu. NP Krka je soustava peřejí, kaskád a vodopádů. Navštívíte zde několik vycházkových okruhů, které zvládnou i rodiny s dětmi. Rozhodně si nezapomeňte plavky, protože se pod vodopády Skradinské a Roški můžete vykoupat.

Vstupné v hlavní sezoně, od června do září, stojí 200 HRK za dospělého a 120 HRK za dítě do 18 let. Je zde i možnost vstupu k jednotlivým vodopádům, kde ceny začínají na 40 HRK. Do NP Krka se dá dostat 10 vstupy, u všech je parkovací plocha pro návštěvníky zdarma, jedinou výjimkou je parkování u města Skradin, kde je parkoviště soukromé a placené. Hlavní vstup naleznete poblíž města Lozovac.

Přímo k vodopádům se nejsnáze dostanete autem asi za 50 minut jízdy, do města Skradin jezdí také pravidelně autobusy, v sezoně 2-3x denně, jízdenky koupíte na webu Flixbusu.

Zrmanja – raftování a kajakování

Milovníci raftingu a kajaků si zde přijdou na své. Ve vesnici Kaštel Žegarski, vzdálené hodinu jízdy autem od Zadaru, sídlí 2 adventery, které pořádají splouvání řeky Zrmanje. Půldenní splouvání řeky s pauzou na koupání stojí 35–40 EUR, děti od 6–12 let platí polovinu. Splouvání řeky je povoleno od 6 let. Cena výletu zahrnuje parkování auta, převoz zpět k autu, průvodce, veškeré vybavení a pojištění. Zážitkové kanceláře v Kaštel Žegarski jsou například raftrek.com nebo Zrmanja river tours.

Chystáš se do Zadaru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.