Kostel sv. Anastázie

Doprava v Zadaru

Po historickém centru města MHD potřebovat nebudete. Rozlohou není velké, takže prochodit ho pešky nebude problém. Pokud budete unaveni nebo pojedete do vzdálenějších míst, je zde možnost přesouvat se autobusy městské hromadné dopravy. Spojují všechny části města, jak staré město, tak i nová předměstí.

Autem

Zadar je dobře dostupný po dálnici A1, ze které vedou do Zadaru dva sjezdy (cca 15 km od centra). Vjíždět se nesmí jen do nejužšího historického centra, jinak není vjezd do města nijak zpoplatněn. Zadar není nijak rozlehlý, hlavní ulice jsou široké a přehledné, tudíž byste neměli v Zadaru nijak zvlášť bloudit.

Parkování v Zadaru

Nejoblíbenější parkoviště pro turisty se nachází na konci hlavní ulice Marka Marulića (přesná poloha na mapě). Je velké a především je zdarma. Do centra odsud dojdete za 5 minut, k městskému přístavišti nebo autobusovému nádraží za 10-15 minut.

Jinak je parkování v Zadaru zdarma na ulicích mimo centrum a promenády, zpoplatněné opravdu jen okolo historického centra, viz mapa a ceny na oficiálních stránkách. Nedaleko výše zmíněného parkoviště zdarma je další ještě větší parkovací plocha, kde se platí jen 2 HRK za hodinu stání, případně 16 HRK na den (viz mapa).

Autobusy MHD

Město křižuje 10 autobusových linek, všechny začínají a končí na hlavním autobusovém nádraží. Historickým centrem projíždí tři linky (2, 8, 10), které vás odvezou na autobusové nádraží, a tady můžete přestoupit na jinou linku. Každá z linek jezdí jednou za 30 až 60 minut, v provozu jsou cca od 5:30 do 22:30.

Příměstské spoje nejsou na mapě znázorněny, ale jezdí v podobných intervalech (30 až 60 minut) do okolních obcí a letovisek. Jízdní řády najdete na webu liburnija-zadar.hr. V sekci "Line Search" vyberte Suburban Transport, ve druhém rozbalovacím seznamu vyberete zastávku, ze které chcete odjíždět (například Central Bus Station - Zadar) a ve třetím sloupci pak vaší destinaci. Následně se zobrazí cena jízdenky i časy odjezdů.

Jízdenky na MHD

Jednosměrná jízdenka stojí 10 HRK a lze ji koupit jen u řidiče, platit můžete jen v hotovosti. Když si koupíte zpáteční, vyjde vás jízdenka na 16 HRK, takový typ jízdenky naopak lze koupit pouze v trafikách Tisak. Jednodušší může být kupovat jízdenky přes mobilní aplikaci Smartica. Děti do 5 let jezdí zdarma. Automaty na zastávkách v Zadaru nejsou.

Za stejnou cenu zakoupíte i jízdenky na linku 10 do letoviska Bibinje, které už je za hranicemi Zadaru.

Další příměstské linky už nejsou označené číslem, ale provozuje je pořád místní dopravní podnik. Ceny se pak mírně liší, lze koupit pouze jednosměrnou jízdenku a jen u řidiče:

 • Sukošan: 15 HRK
 • Biograd: 21 HRK
 • Pakoštane: 25 HRK
 • Nin: 20 HRK

Půjčení auta

Půjčit si auto můžete na letišti v Zadaru nebo také na 3 pobočkách autopůjčoven v centru. Působí zde zhruba 15 různých firem, včetně velkých nadnárodních půjčoven. V Zadaru je levnější půjčení na letišti než v centru města. Půjčení auta je ideální volba, pokud přiletíte přímou linkou Ryanairu a chcete se vydat na výlety po národních parcích (např. Paklenica, Plitvicá jezera nebo Krka).

Nejmenší auta se půjčují za cca 6 000 Kč na týden v sezoně, resp. za cca 3 000 Kč mimo sezonu. Vůz typu Škoda Octavia za 9 000 Kč na týden. V centru města si připlatíte 1 000–2 000 Kč. Ceny jsou bez pojištění a všech dalších příplatků. Benzín je v Chorvatsku zhruba o 4 Kč dražší než v ČR. 

Turistický vláček

Po Zadaru jako mnoha chorvatských městech jezdí turistický vláček. Sveze vás mezi plážemi a centrem města. Zastavuje u vyhlášené pláže Borik a také u pláže Uskok. Cena za dospělého činí 30 HRK a za dítě 20 HRK.

Doprava ze Zadaru po Chorvatsku

Zadar je významným dopravním uzlem v rámci Dalmácie. Hlavní chorvatská dálnice A1 prochází cca 20 km od města a vedou z ní hned 2 sjezdy: Zadar zapad (blíž k Záhřebu) a Zadar istok (blíž ke Splitu). Za mýto od slovinské hranice (Macelj) až do Zadaru zaplatíte celkem 169 HRK. Na detailní výši dálničních poplatků se podíváte na konkrétní stránce Dálniční poplatky v Chorvatsku.

Podél pobřeží autobusem

Do Zadaru sice vede železniční trať, ale jen do města Knin, odkud dál do Splitu nebo Záhřebu musíte přestupovat. Obecně je na všech trasách vlak výrazně pomalejší a především méně frekventovaný než autobus a vůbec se nevyplatí.

Všechny meziměstské autobusové spoje vyjíždějí z hlavního autobusového nádraží (Autobusni kolodvor Zadar), která se nachází východně od historického centra (přesná poloha na mapě). Jízdenky na všechny spoje můžete zakoupit v pokladnách na autobusovém nádraží nebo u většiny společností i online, viz odkazy níže. Podívejte se, kteří autobusoví dopravci jezdí do významných míst v Chorvatsku přímo ze Splitu a kolik průměrně stojí jízdenky (ceny uvádíme jednosměrně):

Lodí na ostrovy

Zadar je významným bodem pro několik linek trajektů na okolí ostrovy. Většinu veřejných trajektů ze Zadaru provozuje společnost Jadrolinija (jako jediná přepravuje i auta) a dále pak společnosti G&V Line a Miatours. Na trasách, kde si konkurují dvě společnosti, bývá většinou Jadrolinija nejdražší, vždy však maximálně o jednotky kun. Trochu matoucí může být fakt, že v Zadaru jsou dvě přístaviště:

 • Přímo v centru města (přesná poloha na mapě) – odsud vyplouvají všechny lodě pouze pro pěší (tzn. katamarány a menší lodě Jadrolinije a všechny spoje G&V Line a Miatours. U přístavu je zastávka autobusů MHD číslo 2 a 9.
 • Gaženica na východě Zadaru (přesná poloha na mapě) – odsud vyplouvají všechny trajekty pro auta (přepravují však i samostatné pěší, vždy za stejnou cenu jako z centra Zadaru). K přístavu jezdí autobus MHD číslo 9.

Ze Zadaru se dostanete přímo na mnoho ostrovů, ceny níže uvádíme jednosměrně a jsou orientační (každý rok se můžou drobně měnit). Lístky můžete koupit online na webu lodních společností (doporučujeme v případě cesty autem) nebo na místě v pokladně (pokud cestujete jako pěší, není třeba lístky řešit v předstihu). 

 • Ugljan (přístav Preko): pěší 15 HRK, auto 90 HRK, plavba trvá cca 25 minut a pluje se cca každou hodinu z obou přístavišť. Jezdí pouze Jadrolinija. Z Ugljanu po mostě i na ostrov Pašman.
 • Dugi otok (přístav Brbinj): pěší 25 HRK, auto 130 HRK, plavba trvá cca 1 hodinu a 45 minut a pluje se z obou přístavišť. Jezdí pouze Jadrolinija.
 • Dugi otok (přístav Božava): pěší cca 20 až 25 HRK, trajekty pro auta sem nejezdí, plavba trvá cca 1 hodinu a 20 minut a pluje se jen z přístavu v centru. Jezdí Jadrolinija a G&V Line.
 • Dugi otok (přístav Sali): pěší cca 20 HRK, trajekty pro auta sem nejezdí, plavba trvá cca 45 minut a pluje se jen z přístavu v centru. Jezdí pouze G&V Line.
 • Ist (přístav Ist): pěší cca 30 HRK, trajekty pro auta sem nejezdí, plavba trvá cca 1 hodinu a 50 minut a pluje se jen z přístavu v centru. Jezdí pouze Jadrolinija.
 • Ist (přístav Kosirača): pěší 25 HRK, auto 130 HRK, plavba trvá cca 2,5 hodiny a jezdí se jen z přístavu Gaženica. Jezdí pouze Jadrolinija.
 • Iž (přístavy Mali a Velki Iž): pěší cca 25 HRK, trajekty pro auta sem nejezdí, plavba trvá cca 35 minut a pluje se jen z přístavu v centru. Jezdí Jadrolinija a G&V Line.
 • Iž (přístav Bršanj): pěší 20 HRK, auto 130 HRK, plavba trvá cca 75 minut a jezdí se jen z přístavu Gaženica. Jezdí pouze Jadrolinija.
 • Mali Lošinj (přístav Lošinj): pěší 50 HRK (pomalý trajekt), resp. 150 HRK (katamarán), auto 200 HRK, plavba trvá cca cca 3 hodiny (katamarán), resp. 5 hodin (trajekt pro auta) a pluje se z obou přístavišť. Jezdí Jadrolinija (trajekt pro auta), G&V Line a Catamaran Line (katamarán).
 • Molat (přístav Brgulje): pěší cca 30 HRK, trajekty pro auta sem nejezdí, plavba trvá cca 65 minut a pluje se jen z přístavu v centru. Jezdí pouze Jadrolinija.
 • Molat (přístav Molat): pěší 30 HRK, auto 130 HRK, plavba trvá cca 50 minut (katamarán), resp. 3 hodiny (trajekt pro auta). Jezdí pouze Jadrolinija.
 • Olib: pěší 30 až 35 HRK, auto 140 HRK, plavba trvá cca cca 2 hodiny (katamarán), resp. 3,5 hodiny (trajekt pro auta) a pluje se z obou přístavišť. Jezdí Jadrolinija (trajekt pro auta) a  Miatours (katamarán).
 • Ošljak: pěší 15 HRK, auto 90 HRK, plavba trvá cca 15 minut a jezdí se jen z přístavu Gaženica. Jezdí pouze Jadrolinija.
 • Pašman (přístav Zaglav): pěší cca 25 HRK, trajekty pro auta sem nejezdí, plavba trvá cca 1 hodinu a pluje se jen z přístavu v centru. Jezdí jen G&V Line.
 • Premuda: pěší 30 až 35 HRK, auto 140 HRK, plavba trvá cca cca 2 hodiny (katamarán), resp. 3,5 hodiny (trajekt pro auta) a pluje se z obou přístavišť. Jezdí Jadrolinija (trajekt pro auta) a Miatours (katamarán).
 • Rava (přístavy Rava a Mala Rava): pěší 20 HRK až 25 HRK, auto 130 HRK, plavba trvá cca 75 minut (katamarán), resp. 2,5 hodiny (trajekt pro auta) a pluje se z obou přístavišť. Jezdí Jadrolinija a G&V Line.
 • Rivanj: pěší 20 HRK, auto 130 HRK, plavba trvá cca 35 až 60 minut a pluje se z obou přístavišť. Jezdí pouze Jadrolinija.
 • Sestrunj: pěší 20 HRK, auto 130 HRK, plavba trvá cca cca 45 minut (katamarán), resp. 1,5 hodiny (trajekt pro auta) a pluje se z obou přístavišť. Jezdí pouze Jadrolinija.
 • Silba: pěší 30 až 35 HRK, auto 140 HRK, plavba trvá cca cca 2,5 hodiny (katamarán), resp. 4,5 hodiny (trajekt pro auta) a pluje se z obou přístavišť. Jezdí Jadrolinija (trajekt pro auta), G&V LineMiatours a Catamaran Line (katamarán).
 • Susak: pěší cca 200 HRK, trajekty pro auta sem nejezdí, plavba trvá cca 3 hodiny 45 minut a pluje se jen z přístavu v centru. Jezdí jen G&V Line a Catamaran Line.
 • Zverinac: pěší 25 HRK, auto 130 HRK, plavba trvá cca 65 až 80 minut a pluje se z obou přístavišť. Jezdí pouze Jadrolinija.

Chystáš se do Zadaru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.