Kostel sv. Marka

Co dělat v Záhřebu

Vyhlášené vánoční trhy

Ačkoliv na výlety za vánočními trhy se tradičně jezdí do Německa nebo Rakouska, zkuste jednou udělat výjimku a zajeďte právě do chorvatského hlavního města. Podle ankety čtenářů webu European Best Destinations byly vánoční trhy v Záhřebu hned třikrát po sobě vyhlášené jako nejlepší v Evropě (v letech 2016, 2017 a 2018). Tradiční dřevěné stánky se svařeným vínem, ručně vyráběnými dárky i různými sladkostmi a pochutinami najdete rozeseté po celém centru, na všech velkých náměstích. Nasajte předvánoční atmosféru spojte výlet do Záhřebu třeba se zastávkami ve Vídni či slovinské Lublani.

Proplétání se úzkými uličkami 

Především Gornji Grad nabídne unikátní zážitek při procházce klikatými úzkými uličkami s jedním zásadním bonusem. Zatímco v takové Praze nebo Vídni se budete historickým centrem proplétat především skrz stovky dalších turistů, v Záhřebu budete ve vedlejších ulicích prakticky sami. Můžete tak doopravdy nasát atmosféru města, bez prodejen turistických cetek, nevkusných poutačů a reklam…  

Posezení s kávou 

Chorvati kávu milují a umí ji výborně připravit. Klidné ulice záhřebského centra nabízejí desítky, možná stovky kaváren. Absence masového počtu turistů navíc způsobuje, že málokdy narazíte na předražené podniky, které úplně ztratily svoji autenticitu.  

Projděte se centrem křížem krážem, vyberte si náměstí, které se vám nejvíc líbí, a užijte si pohodovou jižanskou atmosféru. Pití kávy je pro Chorvaty něco podobného, jako pití piva pro Čechy, takřka národní sport. 

Sportování podél Sávy 

Jižní část města protíná řeka Sáva, podél níž vznikla široká záplavová oblast. Ta se v současnosti využívá jako jeden dlouhý volnočasový areál. Na obou březích vznikly desítky kilometrů stezek, na nichž se můžete prohánět na kolečkových bruslích, běhat nebo se jen tak procházet a krmit kachny. 

Výlety do hor 

Zatímco na jih od centra Záhřeb volně splývá v nížinu podél řeky Sávy, na severním okraji Záhřebu se už zvedají hory. Populárním výletním místem pro místní je přírodní park Medvednica, v němž můžete podniknout klidně celodenní mnohakilometrové túry po značených stezkách. Do hlavní oblasti Medvednice zajíždí dokonce MHD, konkrétně autobusová linka číslo 140. 

Noční život 

V Záhřebu je největší koncentrace univerzit v celé bývalé Jugoslávii, proto je tak nějak přirozeně jasné, že centrum v noci prostě bude žít, a to jak o víkendech, tak ve všední dny. Chorvati se rádi baví, stačí po osmé večerní zapadnout do jednoho z barů či na diskotéku a rázem máte o pár kamarádů navíc. Centrem nočního života je oblast mezi Herbangovou ulicí a třídou Ilica. 

Chystáš se do Záhřebu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.