Co tady objevíš?

Jen málo z nás za svůj život nenavštívilo chorvatské pláže, občas proložené výletem k Plitvickým jezerům nebo do historických center Splitu či Trogiru. Ale ruku na srdce, kolik z vás se při cestě za mořem zastavilo i v chorvatském hlavním městě? Většinou je cedule „Zagreb“ na dálničním obchvatu jen znamení, že nás čeká ještě 300 km za odpočinkem a jen málokdo odbočí. 

Je to škoda. Záhřeb je překvapivě milé město s krásným historickým centrem, mnoha parky a dobrými restauracemi jako stvořené pro jednodenní zastávku na dlouhé cestě. Dejte mu šanci a při další cestě k moři směrovku „Zagreb“ neignorujte a odbočte… 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1 den
Ideální na jednodenní zastávku na dlouhé cestě.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben - říjen
V zimě může být nepříjemně lezavo.
Více o počasí
Letenky od
1 800 Kč
Průměrná cena zpáteční jízdenky na autobus. Letenky 2x dražší.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Kostel Sv. Marka

Místní architektonický klenot a středobod čtvrti Gornji Grad. Na první pohled upoutá především střecha, na níž jsou mozaikou vyobrazené znaky města Záhřebu a starého Chorvatského království. Kostel pochází ze 13. století a je volně přístupný. 

Okolí kostela Sv. Marka vyplňují vládní budovy velikosti větších hostinců, křivolaké uličky a domky připomínající spíše malou vesničku než hlavní město. 

Zavřít boční panel

Trg Jelačiča a ulice Ilica

Hlavní náměstí Trgbana Josipa Jelačiča, které protíná nejdelší záhřebská ulice Ilica, je přirozeným centrem celého města. Dá se přirovnat k pražskému Václavskému náměstí. Najdete tu desítky restaurací a kaváren, turistické informační centrum, přestupní bod tramvají…  

Ulice Ilica je pak nejznámější nákupní třídou Chorvatska, v současnosti plná módních obchodů, luxusních restaurací a obchodů se suvenýry. 

Zavřít boční panel

Tržnice Dolac

Každý den od 6:30 do 15:00 se sjedou na náměstí Dolac, které spojuje Donji a Gornji Grad, stovky farmářů ze širokého okolí Záhřebu, aby prodali své produkty. Nepředstavujte si trh Dolac jako klasické nablýskané farmářské trhy z Česka, které jsou tak trochu vyumělkované. Ty v Záhřebu jsou jednak mnohem větší a jednak za nižší ceny než ze supermarketu. Zakousnout se můžete do šťavnatých jablek, paprik, okurek nebo třeba ochutnat domácí med, marmelády či různé pomazánky.

Zavřít boční panel

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie

Největší a nejznámější záhřebská katedrála se vypíná na okraji čtvrti Gronji Grad a shlíží na město podobně jako ta pražská. Stavba ze 13. století je nejvýznamnější katolickou stavbou v Chorvatsku. Jedna ze dvou 108 metrů vysokých věží prochází od roku 1990 stále nedokončenou rekonstrukcí. 

Zavřít boční panel

Trg Kralja Tomislava

Velké náměstí před hlavním nádražím, jemuž dominuje fontána, socha krále Tomislava a neoklasicisitní Pavilon umění, je jedním z hlavních center Záhřebu. Náměstí navíc volně pokračuje ve dva stejně široké parky, které vytvářejí dlouhou širokou linii zeleně od nádraží směrem k centru.  

Ideální místo k rychlému odpočinku přímo v centru města. 

Zavřít boční panel

Park Bundek

Nově zrekonstruovaný park ve čtvrti Zaprude na druhém břehu Sávy se může pyšnit krásným umělým jezerem s písčitou pláží. Můžete tu zrelaxovat a navodit přímořskou atmosféru ještě před tím, než dorazíte ke skutečnému moři.

Zavřít boční panel

Sljeme a pohoří Medvednica

Už od severního okraje Záhřebu se začínají vypínat kopce malého pohoří Medvednica, jejímž nejvyšším bodem je 1.035 metrů vysoký vrch Sljeme. Vzhledem k dobré dostupnosti, několika kilometrům pěších a dokonce i lyžařských tras, je oblast mezi Záhřebany velmi oblíbená. Vyrazte sem, pokud budete mít v Záhřebu více než jeden den a užijte si chvilku v přírodě. 

Na vrchu Sljeme stojí sice televizní věž, ale prozatím není přístupná veřejnosti. Až úplně na kopec jezdí autobusová linka číslo 140 zhruba každé dvě hodiny z konečné tramvajových linek 8 a 14 Mihaljevac.

Počasí a sezóny v Záhřebu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Záhřeb
V zimě bude lezavé počasí

3 °C

6 °C

11 °C

16 °C

21 °C

24 °C

26 °C

26 °C

22 °C

15 °C

8 °C

4 °C

Počasí

Záhřeb leží na pomezí mírného a subtropického pásma, podhorský terén spíše táhne město do pásu mírného. Střídání ročních období je tu citelnější než více na jihu v přímořských destinacích. Jak srážkově, tak teplotně se dá Záhřeb přirovnat ke kterémukoli nížinatému místu v Česku. Chladné zimy spíše bez sněhu, teplá léta s občasnými bouřkami a teplotami kolem 25 °C.  V zimě občas i nasněží, i když bílých dní je ve městě opravdu jen pár do roka. 

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální pro městskou turistiku jsou jakékoli měsíce, kdy teplota překročí alespoň 10 °C, tj. od konce března do konce října. Záhřeb je malý a za den historické centru v klidném tempu projdete, proto se na počasí nemusíte tolik upínat. Zkrátka a dobře se tu zastavte, když budete mít cestu kolem, nehledě na aktuální období. Když bude pršet, restaurací a hospůdek je tu víc než dost. 

Skvělé akce do Záhřebu

ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
Chorvatsko z Prahy během léta
2 477 Kč
2017-07-31T17:46:12+02:00 11 komentářů
2 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 16 dny
Navrhni úpravu