Kostel sv. Marka

Doprava v Záhřebu

Jak se dostat do Záhřebu 

Autem 

Záhřeb leží na hlavní letní dálnici k moři, zhruba 300 km před Zadarem a 700 km od Prahy. Jeví se tak jako ideální zastávka pro unavené řidiče, kteří nechtějí riskovat, že poslední část cesty po chorvatské „ájedničce“ dolů k moři zvládnou bez mikrospánku. 

Z Prahy se můžete dojet klasicky přes Brno a Vídeň s rizikem dlouhých kolon okolo rakouského hlavního města, nebo přes Budějovice, Linec a Graz s rizikem kolon na rakouské dálnici A9. Obě cesty jsou stejně dlouhé a průměrně je ujedete za 7–8 hodin. 

Autobusem 

Nejčastější přímé spojení Prahy a Záhřebu obstarává Flixbus, který jezdí až 3x denně. Průměrná cena jednosměrné jízdenky se pohybuje mezi 800 a 900 Kč a cesta trvá 9–10 hodin. Jeden spoj denně zastavuje i v Brně (jízdenka okolo 750 Kč). 

Jednou až dvakrát týdně jezdí mezi Prahou a Záhřebem i Eurolines, v průměru za 750 Kč jednosměrně. Všechny spoje vyjíždí z centrálního autobusového nádraží v ulici „Avenija Marina Držiča“. 

Letadlem 

Nejpohodlnější, ale zároveň nejdražší možnost představují přímé lety Croatia Airlines i ČSA z Prahy. Zpáteční letenky seženete kolem 4.500 Kč.

Jak se dopravovat po Záhřebu 

Autem a kde zaparkovat 

Pokud nebudete mít dostupné hotelové parkování zdarma, případně zastavíte-li se jen na půldne bez přespání, vězte, že zadarmo v Záhřebu nezaparkujete. Uliční stání vyjde na 100–150 kun / 24 hodin, podle toho, v jaké zóně zrovna budete. Platí se v parkovacích automatech na chodníku. 

Alternativou je zaparkovat na kraji města, kde se za parkování na ulicích neplatí, a do centra dojet tramvají. Při plánování použijte mapu tramvajových linek, do centra dojedete vždy maximálně za 20 minut. 

Tramvají a autobusem 

Páteří záhřebské MHD je hustá síť tramvají, které nabízí pohodlné velmi časté spojení po centru i z okrajů města. Málokdy se stane, že budete čekat déle než 8 minut. Tramvajemi se dostanete všude po centru, k hlavnímu i autobusovému nádraží a do všech sídlišť na okrajích.  

Autobusy jsou spíše doplňkovým způsobem dopravy a pro návštěvníci města je využijí maximálně při cestě z letiště.  

Ke cti záhřebského dopravního podniku ZET je nutné podotknout, že vozy jsou moderní a čisté a zastávky dobře označené.  

Jízdenky zakoupíte u řidiče nebo v trafice a využít můžete následující typy: 

  • Na 90 minut za 15 kun, 
  • Na celý den (platí jen v daný den, ne 24 hodin): 30 kun, 
  • Jízdenky platí v tramvajích, autobusech a na lanové dráze. 

Noční dopravu obstarávají 4 speciální tramvajové a 4 autobusové linky. Platí na nich speciální tarif 15 kun za jednu jízdu.

Více informací najdete na webu záhřebského dopravního podniku ZET.

Lanová dráha 

Historické centrum je rozdělené na Dolní a Horní Město, mezi nimiž je poměrně výrazný výškový rozdíl. Na jednom místě ho můžete překonat pozemní lanovou dráhou, která je oficiálně nejkratší na světě svého druhu. Délka trati je přesně 66 metrů, převýšení pak 31 metrů, na trase jezdí dvě kabiny každých 5–10 minut a platí na nich běžný tarif MHD, viz výše. 

Chystáš se do Záhřebu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.