Průvodce městem
Zapomenutý Záhřeb
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Záhřebu

Jak se dostat do Záhřebu 

Autem 

Záhřeb leží na hlavní letní dálnici k moři, zhruba 300 km před Zadarem a 700 km od Prahy. Jeví se tak jako ideální zastávka pro unavené řidiče, kteří nechtějí riskovat, že poslední část cesty po chorvatské „ájedničce“ dolů k moři zvládnou bez mikrospánku. 

Z Prahy se můžete dojet klasicky přes Brno a Vídeň s rizikem dlouhých kolon okolo rakouského hlavního města, nebo přes Budějovice, Linec a Graz s rizikem kolon na rakouské dálnici A9. Obě cesty jsou stejně dlouhé a průměrně je ujedete za 7–8 hodin. 

Autobusem 

Nejčastější přímé spojení Prahy a Záhřebu obstarává Flixbus, který jezdí až 3x denně. Průměrná cena jednosměrné jízdenky se pohybuje mezi 800 a 900 Kč a cesta trvá 9–10 hodin. Jeden spoj denně zastavuje i v Brně (jízdenka okolo 750 Kč). 

Jednou až dvakrát týdně jezdí mezi Prahou a Záhřebem i Eurolines, v průměru za 750 Kč jednosměrně. Všechny spoje vyjíždí z centrálního autobusového nádraží v ulici „Avenija Marina Držiča“. 

Letadlem 

Nejpohodlnější, ale zároveň nejdražší možnost představují přímé lety Croatia Airlines i ČSA z Prahy. Zpáteční letenky seženete kolem 4.500 Kč.

Jak se dopravovat po Záhřebu 

Autem a kde zaparkovat 

Pokud nebudete mít dostupné hotelové parkování zdarma, případně zastavíte-li se jen na půldne bez přespání, vězte, že zadarmo v Záhřebu nezaparkujete. Uliční stání vyjde na 100–150 kun / 24 hodin, podle toho, v jaké zóně zrovna budete. Platí se v parkovacích automatech na chodníku. 

Alternativou je zaparkovat na kraji města, kde se za parkování na ulicích neplatí, a do centra dojet tramvají. Při plánování použijte mapu tramvajových linek, do centra dojedete vždy maximálně za 20 minut. 

Tramvají a autobusem 

Páteří záhřebské MHD je hustá síť tramvají, které nabízí pohodlné velmi časté spojení po centru i z okrajů města. Málokdy se stane, že budete čekat déle než 8 minut. Tramvajemi se dostanete všude po centru, k hlavnímu i autobusovému nádraží a do všech sídlišť na okrajích.  

Autobusy jsou spíše doplňkovým způsobem dopravy a pro návštěvníci města je využijí maximálně při cestě z letiště.  

Ke cti záhřebského dopravního podniku ZET je nutné podotknout, že vozy jsou moderní a čisté a zastávky dobře označené.  

Jízdenky zakoupíte u řidiče nebo v trafice a využít můžete následující typy: 

  • Na 90 minut za 15 kun, 
  • Na celý den (platí jen v daný den, ne 24 hodin): 30 kun, 
  • Jízdenky platí v tramvajích, autobusech a na lanové dráze. 

Noční dopravu obstarávají 4 speciální tramvajové a 4 autobusové linky. Platí na nich speciální tarif 15 kun za jednu jízdu.

Více informací najdete na webu záhřebského dopravního podniku ZET.

Lanová dráha 

Historické centrum je rozdělené na Dolní a Horní Město, mezi nimiž je poměrně výrazný výškový rozdíl. Na jednom místě ho můžete překonat pozemní lanovou dráhou, která je oficiálně nejkratší na světě svého druhu. Délka trati je přesně 66 metrů, převýšení pak 31 metrů, na trase jezdí dvě kabiny každých 5–10 minut a platí na nich běžný tarif MHD, viz výše. 

Co tady objevíš?

Jen málo z nás za svůj život nenavštívilo chorvatské pláže, občas proložené výletem k Plitvickým jezerům nebo do historických center Splitu či Trogiru. Ale ruku na srdce, kolik z vás se při cestě za mořem zastavilo i v chorvatském hlavním městě? Většinou je cedule „Zagreb“ na dálničním obchvatu jen znamení, že nás čeká ještě 300 km za odpočinkem a jen málokdo odbočí. 

Je to škoda. Záhřeb je překvapivě milé město s krásným historickým centrem, mnoha parky a dobrými restauracemi jako stvořené pro jednodenní zastávku na dlouhé cestě. Dejte mu šanci a při další cestě k moři směrovku „Zagreb“ neignorujte a odbočte… 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1 den
Ideální na jednodenní zastávku na dlouhé cestě.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben - říjen
V zimě může být nepříjemně lezavo.
Více o počasí
Letenky od
1 800 Kč
Průměrná cena zpáteční jízdenky na autobus. Letenky 2x dražší.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu