Kostel sv. Marka

Co vidět a navštívit v Záhřebu

7 míst co vidět v Záhřebu

Kostel sv. Marka

Kostel Sv. Marka

Místní architektonický klenot a středobod čtvrti Gornji Grad. Na první pohled upoutá především střecha, na níž jsou mozaikou vyobrazené znaky města Záhřebu a starého Chorvatského království. Kostel pochází ze 13. století a je volně přístupný.  Okolí kostela Sv. Marka vyplňují vládní budovy velikosti větších hostinců, křivolaké uličky a domky připomínající spíše malou vesničku než hlavní město. 

Zobrazit místo
Trg Jelačica

Trg Jelačiča a ulice Ilica

Hlavní náměstí Trgbana Josipa Jelačiča, které protíná nejdelší záhřebská ulice Ilica, je přirozeným centrem celého města. Dá se přirovnat k pražskému Václavskému náměstí. Najdete tu desítky restaurací a kaváren, turistické informační centrum, přestupní bod tramvají…   Ulice Ilica je pak nejznámější nákupní třídou Chorvatska, v současnosti plná módních obchodů, luxusních restaurací a obchodů se suvenýry. 

Zobrazit místo
Tržnice Dolac

Tržnice Dolac

Každý den od 6:30 do 15:00 se sjedou na náměstí Dolac, které spojuje Donji a Gornji Grad, stovky farmářů ze širokého okolí Záhřebu, aby prodali své produkty. Nepředstavujte si trh Dolac jako klasické nablýskané farmářské trhy z Česka, které jsou tak trochu vyumělkované. Ty v Záhřebu jsou jednak mnohem větší a jednak za nižší ceny než ze supermarketu. Zakousnout se můžete do šťavnatých jablek, paprik, okurek nebo třeba ochutnat domácí med,…

Zobrazit místo
Záhřeb katedrála

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie

Největší a nejznámější záhřebská katedrála se vypíná na okraji čtvrti Gronji Grad a shlíží na město podobně jako ta pražská. Stavba ze 13. století je nejvýznamnější katolickou stavbou v Chorvatsku. Jedna ze dvou 108 metrů vysokých věží prochází od roku 1990 stále nedokončenou rekonstrukcí. 

Zobrazit místo
Trg Tomislava

Trg Kralja Tomislava

Velké náměstí před hlavním nádražím, jemuž dominuje fontána, socha krále Tomislava a neoklasicisitní Pavilon umění, je jedním z hlavních center Záhřebu. Náměstí navíc volně pokračuje ve dva stejně široké parky, které vytvářejí dlouhou širokou linii zeleně od nádraží směrem k centru.   Ideální místo k rychlému odpočinku přímo v centru města. 

Zobrazit místo
Bundek park

Park Bundek

Nově zrekonstruovaný park ve čtvrti Zaprude na druhém břehu Sávy se může pyšnit krásným umělým jezerem s písčitou pláží. Můžete tu zrelaxovat a navodit přímořskou atmosféru ještě před tím, než dorazíte ke skutečnému moři.

Zobrazit místo
Sljeme

Sljeme a pohoří Medvednica

Už od severního okraje Záhřebu se začínají vypínat kopce malého pohoří Medvednica, jejímž nejvyšším bodem je 1.035 metrů vysoký vrch Sljeme. Vzhledem k dobré dostupnosti, několika kilometrům pěších a dokonce i lyžařských tras, je oblast mezi Záhřebany velmi oblíbená. Vyrazte sem, pokud budete mít v Záhřebu více než jeden den a užijte si chvilku v přírodě.  Na vrchu Sljeme stojí sice televizní věž, ale prozatím není přístupná veřejnosti. Až…

Zobrazit místo

Chystáš se do Záhřebu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020