Přestup v Číně a tranzitní vízum zdarma

Napsal

Rozmach čínských aerolinek v posledních letech s sebou přináší nižší ceny z Evropy do Austrálie i jihovýchodní Asie. Někdy se ale kromě finanční úspory objeví nejasnosti s tím, zda přes Čínu vlastně můžeme přestupovat bez tranzitního víza.

Ano, pokud letíme do třetí země, s výjimkou USA. Definici splňuje i cesta z Číny do Hong Kongu, Macaa a na Tchaj-wan, pro tyto účely jsou brány jako samostatné státy.

Ale má to „ale“, a to hned několik.

Vízum nepotřebuji

Při tranzitu přes Čínu mohou nastat dvě situace, kdy nepotřebuji vízum (přesněji, povolení pro dočasný vstup vyřídím zdarma po příletu do Číny). Ty se dále dělí a především obsahují několik výjimek.

1. Přímý tranzit s jedním přestupem na území Číny
  2. Tranzit s více přestupy či mezipřistáními na území Číny

1. Přímý tranzit – jeden přestup v Číně

Přiletím do Číny ze zahraničí, po cestě nebude žádné mezipřistání ani palivový stop na území Číny, stejně tak při návazném letu dál . Tedy např.: Praha – Šanghaj – Kuala Lumpur.

Naproti tomu: Praha – "palivový stop" v Xi'anu – Šanghaj – Kuala Lumpur už spadá do kapitoly 2., viz níže.

Novinka: pokud máte na přestup méně než 24 hodin, tranzitní vízum nepotřebujete, ale existuje šance, že vám úředníci vízum nevydají. Budete moci bezvízově počkat v tranzitní zóně letiště na další let, ale nepustí vás ven. Výjimku tvoří situace, kdy aerolinka nabízí tranzitní hotel zdarma, v takových případech se víza vydávají bez problému i při přestupu kratším než 24 hodin.

Při jednom přestupu nepotřebuji vízum, pokud doba mezi příletem do Číny a odletem z ní bude:

72 hodin

• při přestupu na letištích Kanton (Guangzhou), Chengdu, Qingdao a Changsha – pohybovat se mohu po celé provincii, ve které se dané město nachází, opustit však musím ze stejného letiště, na které jsem přiletěl,
  • při přestupu na letištích Chongqing, Dalian, Harbin, Guilin, Kunming, Shenyang, Wuhan, Xi’an a Xiamen – nesmím opustit hranice města (v případě Xi’anu mohu navštívit i město Xianyang),

144 hodin

•  při přestupu na letištích Pudong a Hongqiao v Šanghaji, Hangzhou a Nanjing, pohybovat se můžu po provinciích Šanghaj, Jiangsu a Zhejiang bez omezení. Opustit Čínu můžu ze kteréhokoliv z výše uvedených letišť (obě v Šanghaji, Hangzhou, Nanjing), ale i mezinárodním vlakem či lodí (ze všech nádražích v Šanghaji a z přístavu Shanghai International Cruise Port). V poslední době se objevují informace, že bezvízový přestup v Šanghaji je možný pouze při transferu delším než 24 hodin!
  • při přestupu v Pekingu, Tianjinu a Shijiazhuang – pohybovat se můžu libovolně v provinciích všech tří míst, odletět můžu ze všech tří letišť nebo odjet/přijet mezinárodním vlakem na pekingské Západní nádraží (pouze vlaky do Hong Kongu).

24 hodin

• na všech ostatních letištích a hraničních přechodech, platí i pro transfery po zemi, vždy však musím mít zakoupenou návaznou jízdenku či letenku pryč z Číny v dané 24hodinové lhůtě,

2 hodiny

• při přestupu na letišti v Urumči (pouze na mezinárodní let, při vloženém vnitrostátním letu je vízum potřeba vždy),

Výjimky

• Bezvízový tranzit se nevztahuje na letiště Huangshan, Yanji, Mudanjiang a Fuzhou, při přestupu přes tato letiště je nutné vždy s předstihem na ambasádě (resp. ve vízovém centru v případě žádání v ČR) vyřídit vízum.

2. Tranzit s více přestupy či mezipřistáními na území Číny

Při více než jednom přestupu/přistání a tím pádem vloženém vnitrostátním letu po Číně mohu využít bezvízový tranzit pouze tehdy, kdy od pravidelného příletu do Číny uplyne maximálně 24 hodin do pravidelného odletu pryč. V těchto případech nelze využít výše uvedené bezvízové politiky na 72, resp. 144 hodin.

Platí i pro tzv. "palivová" či "technická" mezipřistání. Ty se sice často tváří jako jediný let, opak je ale pravdou. V místě mezipřistání vystupujeme a procházíme imigrační kontrolou. Např.:

• Praha – "palivový stop" v Xi'anu – Šanghaj – Hanoj
  • V Xi’anu přistanu ve 14:10, ze Šanghaje odletím pryč z Číny ve 13:30 druhý den => nepotřebuji vízum
  • V Xi’anu přistanu ve 14:10, ze Šanghaje odletím pryč z Číny druhý den ve 14:20 => potřebuji vízum

Dále třeba:

• Paříž – Wuhan – Peking – Sydney
  • Amsterdam – Xiamen – Šanghaj – Bali
  • apod.

Při vícenásobném přestupu, který obsahuje letiště Urumči, nelze bezvízově transferovat.

Návazná letenka

Nejdůležitější podmínka pro bezvízový přestup v Číně je koupená návazná letenka, případně jízdenka na vlak či loď dále z Číny. Potvrzení mějte vždy vytisknuté, v mobilu/e-mailu nestačí! Pro větší klid vytiskněte i potvrzení o ubytování v cílové zemi.

Návazná letenka může být i na oddělené rezervaci (např. Praha – Peking a za čtyři dny jinou nezávislou letenku Peking – Tokyo), důležité zkrátka je, abyste měli důkaz opuštění Číny ve stanovené lhůtě.

Lety ve vašem itineráři, které jsou mimo Čínu, vízovou politiku nijak neovlivní. Je například jedno, zda letíte Amsterdam – Kanton – Sydney nebo Norimberk – Amsterdam – Kanton – Sydney.

Vízum potřebuji

• Vždy, pokud přestupuji na letištích Huangshan, Fuzhou, Mudanjiang a Yanji, na ně se bezvízový přestup nevztahuje za žádných okolností.

Například:

• Amsterdam – Xiamen – Fuzhou – Bali
  • apod.

Jak se počítá čas tranzitu

Aby to nebylo moc jednoduché, v různých městech a v různých situacích se taky rozdílně počítá čas strávený na území Číny.

Měřeno podle pravidelného příletu

Případy, kdy je doba vymezena přesnou dobou daného tranzitního víza (24, 72, 144 hodin) přesným časem pravidelného příletu a odletu, tedy do Číny přiletím ve 12:00, musím nejpozději odletět přesně do 24 resp. 72 či 144 hodin.

• Platí ve všech případech, kdy je povolený přestup maximálně 24 hodin
  • Při povoleném 72hodinovém přestupu platí na letištích Guilin, Kunming, Shenyang a Harbin
  • Při povoleném 144hodinovém přestupu na letišti Peking

Počítáno od následujícího dne

V ostatních případech se čas odpočítává až od 0:01 následujícího dne. Tak například přiletím do Šanghaje 1.1. v 10:00. Mám nárok na bezvízový tranzit v délce 144 hodin, lhůta však začne běžet až v 0:00 2.1. Město tedy mohu opustit nejpozději 8.1. v 0:00.

• Platí při povoleném 72hodinovém přestupu na letištích Changsha, Chengdu, Chongqing, Dalian, Guangzhou, Qingdao, Tianjin, Wuhan, Xi’an a Xiamen
  • Platí při povoleném 144hodinovém přestupu na letištích Šanghaj Pudong, Šanghaj Hongqiao, Nanjing a Hangzhou

A co se stane, když je můj návazný let z Číny zpožděný a já tak překročím povolenou lhůtu? Nic, důležitý je čas pravidelného odletu, případná zpoždění nezpůsobí žádné problémy.

Tranzitní vízum do Číny – jak vyřídit a kolik stojí

Zjistili jste, že máte vyhlédnutou (nebo co hůř – už zakoupenou) letenku s trasováním, při kterém potřebujete tranzitní vízum?

Je nutné jej vyřídit v předstihu na ve vízovém centru v Praze-Karlíně či na velvyslanectví Číny Bratislavě. Tranzitní vízum typu G stojí stejně jako běžné turistické vízum do Číny – tedy 2.700 Kč v Praze, resp. 60 € v Bratislavě. Je možné si bez poplatku navíc navolit počet vstupů do Číny, lze tedy jediné vízum za 60 € využít i pro zpáteční cestu.

Zjistíte-li potřebu víza až na poslední chvíli, existuje možnost expresního vyřízení víza do druhého dne za poplatek 95 €.

Více o vyřizování standardního víza pak najdete v našem průvodci Čínou.

Příklady itinerářů

Ztrácíte se? Asi nejste sami… Na závěr jsme pro vás proto připravili pár nejčastějších itinerářů, na které můžete při přestupu v Číně narazit.

Tranzitní vízum zdarma

• Praha – mezipřistání v Xi’anu – Šanghaj – Bali: Čínu musím opustit do 24 hodin od příletu do Xi’anu
  • Praha – Šanghaj – Bali: možný 144hod. stopover v Šanghaji
  • Amsterdam – Guangzhou – Sydney: možný 72hod. stopover v Kantonu (Guangzhou)
  • Amsterdam – Wuhan – Peking – Šanghaj – Hanoj: Čínu musím opustit do 24 hodin od příletu do Wuhanu
  • Praha – Šanghaj – Kunming – Siem Reap: Čínu musím opustit do 24 hodin od příletu do Šanghaje
  • Praha – mezipřistání v Xi’anu – Šanghaj – Kunming – Rangún: Čínu musím opustit do 24 hodin od příletu do Xi’anu
  • Mnichov – Peking – Taipei: možný 144hod. stopover v Pekingu
  • Amsterdam – Xiamen – Bali: možný 72hod. stopover v Xiamenu
  • Praha – Šanghaj – vlak do Hong Kongu: Čínu musím opustit do 144 hodin od příletu do Šanghaje do opuštění země, počítá se čas přechodu hranice, nikoliv čas odjezdu vlaku!
  • Praha – Peking, vlak Peking (západní nádraží) – Hong Kong: Čínu musím opustit do 144 hodin od příletu do Pekingu do opuštění země, počítá se čas přechodu hranice, nikoliv čas odjezdu vlaku!

Potřebuji vízum předem

• Vídeň - mezipřistání v Urumči - Guangzhou - Manila
  • Amsterdam – Xiamen – Fuzhou – Bali
  • Vlak Ulánbátar – Peking (hlavní nádraží), let Peking – Praha: vlak nestaví na Západním nádraží, které je jako jediné zařazeno do možnosti bezvízového tranzitu
  • Paříž – Guangzhou – vlak do Hong Kongu

Mam podobny dotaz jako Jitka (Budapest +Japonsko). Mame to trochu jinak. Mame Geneva - Peking - Ulaanbator (s 3 hodinovym prestupem v Pekingu) a pak Ulaanbator - Peking - Geneva s 5 dennim pobytem v Pekingu. Da se i v tomto pripade pouzit 144 hod. bezvizovy vstup do Pekingu nebo musime viza vyrizovat? Stejne jako Jitka to chceme vyuzit az na zpatecnim letu (tedy z 3. zeme do Pekingu a ne do 3. zeme) a na rozdil od ni tou 3. zemi je zeme nepatrici do 53 zemi, kterych obcane 144 free vstup mohou pouzit. Hraje to roli? Dekujeme za odpoved.

Tak jestli se z vas stanou navstevou Mongolska obcane te zeme a ztratite ceske obcanstvi, budete tam muset uz zustat, protoze vas nepusti do letadla. V tomto pripade by vam nepomohlo ani vyrizeni viza. Jinak je naprosto nepodstatne, kam Mongolsko patri.

Dobrý den,

měla bych dotaz. V červenci chceme letět z Budapeště přes Peking do Japonska s mezipřistáním 4 hodiny a pak na zpáteční cestě využít 144 hod bezvízový vstup v Pekingu. Je to možné či se to počítá už jako druhý vstup? Stačí nám tedy jen vytištěné letenky na pokračování cesty či musíme žádat o bezvízový vstup? pokud ano kde ? děkuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, je to možné, využít bezvízový tranzit můžete kolikrát chcete. Žádat nemusíte, na letišti v Pekingu dostanete dočasné povolené ke vstupu i příslušné přepážky "144 hours Free Transit".

Avatar uživatele denisapraha8
denisapraha8

Ahoj, prosím o radu. Letíme s priatelom do Sanghaje, máme letenky, praha - sanghaj - praha. 09.04. - 20.04. Budeme potrebovat víza, ak by sme si kupili este...napr....14.04. Sanghaj - Hong kong - Sanghaj 19.04. Stačilo by to takto, aby sme nemuseli riesit víza? Alebo.....tím, že se budeme vracet do Sanghaje, uz je to jiné? moc moc díky za radu, krásny večer. D.

Jeste jsem takovy napad nezaznamenal, ale myslim, ze by nemel byt problem. Treba pri letech Evropa - Sanghaj - Auckland a zpet taky v pohode, ale tam je to jasny tranzit. Otazka je, jak by se tvarili na letenku s kratkym casem v Hong Kongu. Radeji bych koupil 1-smerne. Nikdo ale negarantuje, ze zrovna tomu urednikovi nebude vadit navrat ze Sanghaje zanedlouho po 1. priletu.

Avatar uživatele sexiakcie
sexiakcie

Ahojte, prosim o radu. Povazuje sa let na trase Sydney - Hong Kong - Shanghai a naspat Shanghai - Sydney za vhodny na poziadanie 144 hodinoveho transit visa? Viem, ze treba letiet do tretej krajiny (oblasti), ale neviem za co povazuju prestup na ceste (v tomto pripade HKG). Teoreticky priletim z HKG a odlietam do Australie. Dakujem

Kryštof Hájek

Prakticky ale přiletíte z Austrálie a letíte zpět do Austrálie, tedy za předpokladu, že cesta Sydney - HKG - Šanghaj je na jedné letence. Pokud ano, musíte mít klasické vízum z ambasády.

Avatar uživatele sexiakcie
sexiakcie

Ok, dakujem. Vizum vybavit nestiham, takze jedina moznost je asi kupit zvlast letenky SYD-HKG a druhu, multicity HKG-PVG-SYD...

Avatar uživatele Gejza
Gejza

Ted jsem ponekud zmatenej. Mam koupenou letenku Budapest - Taipei (s mezipristanim v Pekingu), a zpatky Taipei - Peking a Peking - Budapest (s tim, ze na letu Peking - Budapest je stopover v Minsku) jako multi-city od Air China. Na zpatecni ceste chci vyuzit 144 hodinove viza. Mam na ne ted tedy narok, kdyz de-facto v ramci celeho vyletu vlastne priletam a odletam z Budapesti?

Kryštof Hájek

V předchozím případě ale šlo o to, že Čína byla cílovou destinací. Vaší cílovou destinací není, takže je jedno, že přilétáte a odlétáte do/z Budapešti a víza nepotřebujete.

Osobní zkušenost při návštěvě Guangzhou (Kantonu).

Cesta Kuala Lumpur->Guangzhou->Paříž. Využil jsem toho, že se 72 hodinová lhůta počítá až od následující půlnoci, takže jsem v Guangzhou strávil skoro 4 dny. Všechno proběhlo dobře, jen to bylo hodně čekání. Začalo to už na letišti v Kuala Lumpur, kde jsem zasekl okénko pro ověřování dokumentů tak, že se za mnou vytvořila fronta 50 lidí. Zaměstnanci AirAsia asi tohle moc dobře neznají, museli si všechno ověřovat.

Po přistání v Číně si mě vzali stranou, posadili mě na lavici, kde jsem ve výsledku čekal skoro dvě hodiny. Volali do hotelu, jestli mám opravdu rezervaci potvrzenou. A prý čekali na potvrzení aerolinky, že moje letenka do Paříže je platná. Když všechno proběhlo, doběhl jsem na metro a chytil jsem to poslední, takže vlastně docela štěstí.

Ještě malá poznámka: zaměstnanci letiště byli vstřícní, žádné nepříjemné chování nebo tak něco. Jen neuměli moc anglicky.

Pokud máte možnost si udělat přestup v Číně, určitě jděte do toho, je to dobrá zkušenost a je to zase trochu jiný svět a stojí za to to poznat bez nutnosti složitě a draze vyřizovat vízum. Jen si radši do Číny vyberte nějaký dřívější let, aby po přistání v Číně ještě fungovala místní pobočka aerolinky (tuším, že to mohl být ten důvod pro čekání). Počítejte taky s větším množstvím času jak na letišti v Číně, tak radši i na letišti, ze kterého odlétáte.

Pozor taky na to, že v Číně se blokuje internet (Facebook, WhatsApp i Google včetně map!), tak se na to připravte. K veřejným Wifi se bez čínského čísla nepřipojíte. Na letišti ale Wifi fungovala, stejně tak v některých kavárnách.

Díky klukům z CestujLevně za tenhle článek!

Avatar uživatele superweb .
superweb .

Ad internet v Cine - doporucuji poridit expressvpn.com, myslim ze to jde behem par dni zdarma zrusit a ze zkusenosti to ten jejich firewall bez problemu obejde a clovek tak muze pouzivat treba ty google maps

DOH-HKG 46h stopover - CKG 23h stopover - HKG - DOH je třeba vízum ? Díky

Kryštof Hájek

V Chongqingu je bezvízových 72 hodin, takže pokud nemáte ještě někde v Číně přestup nebo technické mezipřistání, pak není.

nebyl jsem si jistý zda se HK počítá jako Čína nebo ne.. technický stop nemám, itinerář je jak jsem ho popsal. Díky za info!

Kryštof Hájek

Hong Kong se jako Čína nepočítá. Má svá vlastní pravidla, vízum tam nepotřebujete ani pro klasickou návštěvu :)

Avatar uživatele zachama2
zachama2

HKG - CKG - HKG ale přece není tranzit do třetí země, takže tranzitní vízum použít nelze...

Kryštof Hájek

A jo, já si nevšiml toho druhého HKG! Četl jsem jako DOH-HKG-CKG-DOH. No tak to pak opravdu musí být vyřízené čínské vízum.

Dobrý den,

chtěl jsem se pro jistotu zeptat, jelikož v tom mám mírně taky guláš. Letím z Mnichova přes Peking do Hanoje. V Pekingu mam asi 18 hodin, takže chci jít do centra (zakázané město atd.), kdyby to šlo rád bych i na Velkou čínskou zeď, ale údajně se vstup vztahuje jen na PEKING samotný, opustit jej nelze. Potřebuju tedy něco dopředu nebo stačí přiletět do Pekingu, ukázat letenku a budu vpuštěn. V případě velké čínské zdi taky prosím o radu :) díky

Jak ukázat letenku:-) Musíš projít imigračním, tedy otisky, pak si vystát frontu k úředníkovi, kterému ukážeš letenku na další let a pak dostaneš teoreticky do pasu permit na 24h. S tím už můžeš kamkoliv...

Kamkoliv ne, ale je to na celou oblast vcetne casti zdi:

mato

fixnite si ten Shenzhen. zakaz TVOW na nom uz neplati.

jop, díky, opraveno.

Hezký den, jsem z toho trochu zmatený, takže možná můj dotaz bude další z těch hloupých, ale snad to někdo uvede na pravou míru. Vídeň-Guangzhou (CAN)-Langkawi (LGK) s přestupem pouze 6 hodin, zde je šance, že nás ven pustí nebo vůbec ne a pokud ano, tak se musí vízum platit nebo ne?

Kryštof Hájek

Hezký den, viz příspěvek ve fóru před necelými 10 minutami: https://www.cestujlevne.com/disk...evek-93062

Kromě toho, že během 6 hodin v Guangzhou byste stejně nic nestihli, takže chodit ven je bezpředmětné, je pravděpodobné, že vízum budete muset mít vyřízeno tak jako tak právě kvůli technickému stopu v Urumči.

Zdravím. Chtěla bych se zeptat letíme Praha-Šanghaj-Bali a na zpáteční cestě by jsme chtěli jít do města na památky, protože tam máme přes 17 hodin času na přestup (přílet do Šanghaje z Bali 7:40 19.4. a odlet 0:55 20.4. směr Praha ). Je to možné bez víza nebo to jde jen na cestě z ČR. Na letenkách nemáme žádné mezipřistání pro tankování. Děkuji za vaši odpověď.

Kryštof Hájek

Bezvízový vstup je možný jakýmkoliv směrem. Ale jak píšeme výše: pokud je přestup kratší než 24 hodin, vízum sice nepotřebujete, ale nemusí vás pustit z letiště. Poslední dobou jsou sice zkušenosti takové, že většinou pouští, nicméně najdou si i opačné případy.

Zdravím, v květnu letím Mnichov-Peking-Hanoj. V Pekingu budu 3 dny (2 noci). Chápu to správně, že v Pekingu nepotřebuji vízum? Moc děkuji za odpověď.

To by se dalo posoudit, pokud bys sem napsala, o které konkrétní lety se jedná.

Avatar uživatele Veronika Škvárová
Veronika Škvárová

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat na těch 144 hodin bez víza. Přečetla jsem i v angličtině instrukce na různých internetových serverech a všude stojí, že je třeba přiletět z jedné země a pokračovat do druhé. Znamená to, že je možné přiletět z Prahy a po 144 hodinách pokačovat třeba do Vídně? I takto můžeme pobývat v Číně 144 hodin bez víza? Na veletrhu Holidayworld v Praze vystavovaly dvě čínské letecké společnosti, jedna mi sdělila, že to je tak možné a druhá, že to možné není, neboť by to byla zpáteční letenka.

Díky za odpověď, či zkušenost.

Veronika

Avatar uživatele richard.pastorek
richard.pastorek

Priletite do Ciny z EU,tak nutne odletet do 3ti zeme, protoze navrat do vidne, je navrat do EU,tj je to povazovano za spatecni letenku a teda viza do ciny budou nutne predem...aspon podle mne,r

Avatar uživatele niemandos
niemandos

Nevim jak to je, ale zkušenost s podobnou “ojebavkou” tady asi moc lidi mít nebude.Kazdopadne něco podobného zkoušet zrovna v Číně není nejlepší nápad.I kdyby to někomu prošlo, tak stačí jiný úředník a je po srande..

Kromě země uvádí v závorce region (což EU je) a je jasné, že transit by to nebyl (je to Transit Visa Exemption a ne Short Stay Visa Exemption). Otázka je, jestli by prošlo třeba Thajsko - Šanghaj - Kambodža (nebo Laos či Vietnam), když je to stejný region. Tak si zaleťte i do Hong Kongu nebo na Tchaj-wan a máte to vyřešené (a uvidíte z čínské kultury víc).

Dobrý den,

Chystáme se s přítelkyní na Filipíny, máme již zakoupene letenky, jedná se o let Praha-Xi An-Shanghai-Cebu. Chtěli bychom se zeptat jak je to se zavazadli, budou k vyzvednutí až v cílové destinaci? Díky za odpověď.

Zdravim. omlouvam se za dotaz, jen se chci doujistit. Plan cesty: prilet do Xi An 14:10, prelet do Shanghai Hongqiao 16:00 - 18:15. pote trasfer po vlastni ose do Shanghai Pu Dong, kde je odlet 23.30 na Novy Zeland. Jsou tedy treba viza? Diky moc.

Ahoj, podle toho co píšeme nahoře, nejsou :)

Dobry den, prosím o informaci chtěl bych strávit 2-3 dny v cantonu,a potom dál do Manili zřejmě budu přestupovat v Pekingu -tam i zpátky-je nutné vizum pro navštěvu 2-3 dnu v kantonu ,Děkuji

V tomto případě je nutné vízum (s 2 vstupy). Nebylo by třeba jen v případě, kdyby byl přílet přímo do Kantonu/Guangzhou (bez mezipřistání v Číně) a odlet do Manily (či jakékoli jiné země než ta, ze které byl přílet). Můžou to být i samostatné letenky.

Avatar uživatele Martin
Martin

Ahoj, protože žádná otázka není hloupá :-), dovolím si jednu položit. Ještě nikdy jsme při tranzitu neopouštěli letiště. V dubnu letím Mnichov-Peking-Ósaka s delším přestupem, máme přidělen tranzitní hotel a doufám, že i letiště opustíme. Jak to vše ale probíhá reálně? Jak je to pak s návratem? Jestli to správně chápu, tak po příletu musíme na nějakou přepážku, kde dostaneme do pasu tranzitní vízum a můžeme opustit letiště. Při návratu pak musíme normálně na odbavení, jako bychom odlétali z Pekingu samostatně? A jak se zavazadly? Musíme si je po příletu vyzvednout, dát do úschovny a na pokračování do Ósaky zase odbavit a nebo když je v Mnichově odbavíme až do Ósaky, tak zůstanou "na letišti" a vyzvedneme si je až v Ósace. Omlouvám se, ale ten reálný průběh tady nikde popsán není a nerad bych udělal nějakou chybu a nebo strávil na letišti více času, než je nutné.

Díky moc za sdílení zkušeností.

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Ahoj, bagly budou odbavene az do Osaky, o ty se nestaras. Pri navratu pujdes klasicky na security, boarding passy bys mel dostat uz v Mnichove.

jarolein

Ahoj, s sebou do příručáku jen věci, které budete potřebovat pro tranzit v Pekingu...vše. co odbavíte v MUC, uvidíte až v Japonsku :-)

Vlastní transit + vizum + hotel probíhal následovně....tam i zpět: projdeš podél imigračních okének směrem k přepážce VISA 24/72 h (je vyznačeno, popřípadě se zeptej...všude někdo ze "soudruhů" stojí a poradí)...narazíš na to asi po 50 m od imigračních okének po levé straně. Na místě u stolku vyplníte formulář na free vízum (hotel , protože jsem ho neznal, jsem napsal transit hotel Air China). Postavíš se do fronty a během chvíle máš vízum v pase - u nás bez nějakého vyptávání. Poté se vrátíš stejným směrem, odkud jsi přišel a normálně se postavíš do fronty k imigračním okénkům - dle aktuální situace, kolik právě přiletělo letadel, se čeká méně, či více dlouho. Po kontrole seběhneš schody a místním vlakem (spojuje terminály) dojedeš až na konečnou (2.zastávka), projdeš okolo pásů s výdejem zavazadel a východem B okolo celníků vyjdeš do už veřejné příletové haly, kde naproti východu od celníků, trochu vlevo (když tak se zase zeptej...všichni vědí :-)) najdeš servis přepážku od Air China. Tam chtěli pas a letenky na navazující let... pověsili mi na krk cedulku se jménem hotelu a za chvíli si nás vyzvedl řidič a odvezl do hotelu ...ca 15 min dodávkou. Hotelů je několik, takže není jisté, kde budete...my měly cestou tam i zpět jiný hotel. Pěkný komunistický retro, ale účel to super splnilo. Do Osaky už se samozřejmě neodbavujete (palubní lístky do Osaky obdržíte už v Mnichově) a zase shuttle vlakem na odletový terminál a potom jen přes bezpečnostní a imigrační kontrolu .

mato
  • (upraveno 2019-02-07T23:41:07+01:00)

pustil som sa do skumania sucasnej situacie v Shenzhene a vyzera to tak, ze situacia sa zmenila.

Sucasny vystup z Timaticu:

Passengers with a confirmed onward ticket for a flight to a third country within 24 hours. They must stay in the international transit area of the airport and have documents required for the next destination. This TWOV facility does not apply at Fuzhou (FOC), Huangshan (TXN), Mudanjiang (MDG), Shenzhen (SZX), Urumqi (URC) and Yanji (YNJ).

Passengers with a confirmed onward air, cruise or train ticket to a third country within 24 hours can obtain an entry permit on arrival. They must have documents required for the next destination.When passengers have obtained an entry permit, they can have multiple transit stops within China (People's Rep.). This TWOV facility does not apply at Shenzhen (SZX) when passengers are traveling to Hong Kong (SAR China) or Macao (SAR China).

Prvy odstavec vravi, ze v SZX neplati TWOV, kde pasazier zostava v tranzitnej zone - co je pochopitelne, kedze SZX tranzitnu zonu nema.

Z druheho odstavca mi vyplyva, ze s vynimkou pokracovania do HK a Macaa klasicky TWOV platny 24hr so vstupom do Ciny PLATI.

Dobrý den, rada bych se zeptala, zda mame narok na transitni hotel zdarma? Letime s China Eastern: Praha - Shanghai - Bali. Prestup: 17 hod. Dekuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, China Eastern tranzitní hotel zdarma nabízí jen pro lety z USA nebo Kanady. Takže nárok nemáte.

Zdravím,

mám dotaz na zkušenosti k přestupu na letišti v Šanghaji (Pudong). Letíme Auckland-Šanghaj-Paříž-Praha. Jelikož máme na přestup cca 4 hodiny, tak ani neplánujeme žádnou návštěvu do města, ale jen se dokodrcat na odletový gate. Nicméně přiletíme do Šanghaje na terminál 2, ale odlítáme z terminálu 1. Z informací, které se mi podařilo se dá mezi terminály dojít pěšky cca za 10-15 minut, ale informace se již různí ohledně vyzvednutí zavazadel, opatření transitního víza, imigrační kontroly a nového check-inu. Dle článku by tedy nemělo být potřebné transitní vízum, když jen přejdu v rámci transitu uvnitř letiště. Nicméně níže v komentářích psala Jolana, že kolečko opatření transit víza, vyzvednutí zavazadel, imigrační kontrola a check-in bylo potřebné i v rámci 4hod. přestupu... Nemáte někdo další zkušenosti? Díky Pavel

Ahoj vsichni, pridavam se do diskuze a dekuji za skvely clanek!

Letim z Bali do Guangzhou (prestup 20 hodin) a pak z Guangzhou do Londyna. Problem je, ze pri ceste z Guangzhou do Londyna je planovane technicke pristani v Sanya.

China Southern mi nabidne v Guangzhou hotel zdarma, ale zajimalo by me, zda viza zdarma (pri rezervaci hotely aerolinkou) plati i kdyz cesta obsahuje zminene technicke mezipristani?

Diky za vsechny rady, pripadne pokud nekoho vite na koho se obratit :)

Četl jsi vůbec ten článek?

Kryštof Hájek

Ahoj, viz výše: "Pozor! V případě přestupu přes letiště Kanton (Guangzhou) platí výjimka, kdy potřebuji vždy vízum, pokud mám více přestupů/mezipřistání! Detailně viz níže." Takže musíte mít vízum předem. Rezervace hotelu nemá na vízové povinnosti v tomto případě žádný vliv.

Ony se tady i pletou pojmy, nejde o žádné "tranzitní vízum zdarma", ale o bezvízový tranzit. Koukám na nálepku v pase a je v ní výslovně napsáno "Temporary Entry Permit" a "Type: 24-hour Visa-free Transit". Používání výrazu "tranzitní víza zdarma" mi proto připadá poněkud zavádějící - někteří lidé si evidentně myslí, že dostanou jakési vízum zdarma, což není pravda. Ve výše popsaném případě si zřejmě bude muset chabý čtenář vízum pořídit (čti: zaplatit); dost pochybuju, že se i s dvacetihodinovou přestávkou v Kantonu a "technickým" mezipřistáním vejde do 24 hodin. Obrátit se tedy bude muset na... čínskou ambasádu! :-)

Kryštof Hájek

Je to pravda, na druhou stranu lidi spíš mátlo, když se řekl bezvízový tranzit, jelikož si mysleli, že nemusí procházet žádnou kontrolou. A jak popisuji výše, v případě dvojitého přestupu, pokud jeden z nich je přes Kanton, je úplně jedno, zda se vejde do 24 hodin. Bezvízový tranzit (ani tranzitní vízum zdarma, ani dočasné povolení ke vstupu) není v tomto případě možný nikdy. No a s tou ambasádou je to dnes taky trochu složitější, neb ta pražská nově víza nevydává, je třeba se obrátit na speciální vízové centrum: http://bio.visaforchina.org/PRG2_EN/

Samozřejmě za patřičný bakšiš...

• (upraveno 2019-01-07T20:27:58+01:00)

Aha, no možná jsem to s vízovým centrem někde četl, ale zapomněl, protože si dávám pozor, abych se do těch podmínek bezvízového tranzitu vešel. Nic nepokazí dovolenou tak, jako nesmlouvavý čínský uniformovaný soudruh. :)

Docela by mě zajímalo číslo toho letu z Kantonu, zatím jsem pokusně nic s takzvaným technickým stopen nenašel. Kdyby mi někdo prodal takovouhle letenku, aniž by mi řekl takovou zásadní informaci, že je tam nějaká zastávka navíc, tak na něj budu asi hodně zlej a budu chtít prachy zpátky.

A to, že by si mohl někdo plést bezvízový tranzit s přestupem bez kontroly, by mě fakt nenapadlo.

Taky by mě zajímalo, ale víš jak to je. Většinou se jde po ceně a dohaduj se pak s kiss, go2gate atd.:-) Já bych si to hlavně předem pokusil maximálně ošéfovat.

Kryštof Hájek

On je taky problém, že China Southern mohla tech-stop vložit až po koupi letenky. A čínské aerolinky starosti s vízy opravdu netrápí, oni to prostě berou jako stejný let. Posledně byl problém s lety FRA-CAN, které se prodávaly jako nonstop, ale CZ následně vložily mezipřistání v CSX a lidi se pak divili, když je v lepším případě prodejce upozornil na nutnost víza, v horším skončili ve FRA u přepážky...

Jinak ten let CAN-SYX-LHR je CZ651.

Načíst všechny komentáře

Pour féliciter 2019 aneb Děkujeme vám za rok letošní a přejeme to nejlepší v příštím
David Eiselt 2018-12-31T11:14:00+01:00 15 komentářů

Znovu se nám rok s rokem schází a pro nás to znamená jediné, zrekapitulovat dosavadní vývoj cestovatelského portálu Cestujlevne.com. Ať už vás zajímají zákulisní fakta a věci, na kterých…

Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 6 komentářů

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 64 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…