Přestup v Číně a tranzitní vízum zdarma

Napsal

Rozmach čínských aerolinek v posledních letech s sebou přináší nižší ceny z Evropy do Austrálie i jihovýchodní Asie. Někdy se ale kromě finanční úspory objeví nejasnosti s tím, zda přes Čínu vlastně můžeme přestupovat bez tranzitního víza.

Ano, pokud letíme do třetí země, s výjimkou USA. Definici splňuje i cesta z Číny do Hong Kongu, Macaa a na Tchaj-wan, pro tyto účely jsou brány jako samostatné státy.

Ale má to „ale“, a to hned několik.

Vízum nepotřebuji aneb tranzitní vízum zdarma

Při tranzitu přes Čínu mohou nastat dvě situace, kdy nepotřebuji tranzitní vízum (přesněji, tranzitní vízum vyřídím zdarma po příletu do Číny). Ty se dále dělí a především obsahují několik výjimek.

1. Přímý tranzit s jedním přestupem na území Číny
  2. Tranzit s více přestupy či mezipřistáními na území Číny

1. Přímý tranzit – jeden přestup v Číně

Přiletím do Číny ze zahraničí, po cestě nebude žádné mezipřistání ani palivový stop na území Číny, stejně tak při návazném letu dál . Tedy např.: Praha – Šanghaj – Kuala Lumpur.

Naproti tomu: Praha – "palivový stop" v Xi'anu – Šanghaj – Kuala Lumpur už spadá do kapitoly 2., viz níže.

Novinka: pokud máte na přestup méně než 24 hodin, tranzitní vízum nepotřebujete, ale nebudete vpuštěni do země - musíte přečkat v tranzitní zóně letiště. Vízum vám úředníci nevydají. Při přestupu delším než 24 hodin můžete volně využít níže uvedených tranzitních víz zdarma a podívat se do města.

Při jednom přestupu nepotřebuji vízum, pokud doba mezi příletem do Číny a odletem z ní bude:

72 hodin

• při přestupu na letištích Kanton (Guangzhou), Chengdu, Qingdao a Changsha – pohybovat se mohu po celé provincii, ve které se dané město nachází, opustit však musím ze stejného letiště, na které jsem přiletěl,
  • při přestupu na letištích Chongqing, Dalian, Harbin, Guilin, Kunming, Shenyang, Wuhan, Xi’an a Xiamen – nesmím opustit hranice města (v případě Xi’anu mohu navštívit i město Xianyang),

144 hodin

• při přestupu na letištích Pudong a Hongqiao v Šanghaji, Hangzhou a Nanjing, pohybovat se můžu po provinciích Šanghaj, Jiangsu a Zhejiang bez omezení. Opustit Čínu můžu ze kteréhokoliv z výše uvedených letišť (obě v Šanghaji, Hangzhou, Nanjing), ale i mezinárodním vlakem či lodí (ze všech nádražích v Šanghaji a z přístavu Shanghai International Cruise Port). V poslední době se objevují informace, že bezvízový přestup v Šanghaji je možný pouze při transferu delším než 24 hodin!
  • při přestupu v Pekingu, Tianjinu a Shijiazhuang – pohybovat se můžu libovolně v provinciích všech tří míst, odletět můžu ze všech tří letišť nebo odjet/přijet mezinárodním vlakem na pekingské Západní nádraží (pouze vlaky do Hong Kongu).

24 hodin

• na všech ostatních letištích a hraničních přechodech, platí i pro transfery po zemi, vždy však musím mít zakoupenou návaznou jízdenku či letenku pryč z Číny v dané 24hodinové lhůtě,

2 hodiny

• při přestupu na letišti v Urumči,

Výjimky

• Bezvízový tranzit se nevztahuje na letiště Shenzhen, Yanji, Mudanjiang a Fuzhou, při přestupu přes tato letiště je nutné vždy s předstihem na ambasádě vyřídit vízum.
  • Bezvízový tranzit se nevztahuje při cestě do USA, nehledě na délku či počet přestupů.

2. Tranzit s více přestupy či mezipřistáními na území Číny

Při více než jednom přestupu/přistání a tím pádem vloženém vnitrostátním letu po Číně mohu využít bezvízový tranzit pouze tehdy, kdy od pravidelného příletu do Číny uplyne maximálně 24 hodin do pravidelného odletu pryč. V těchto případech nelze využít výše uvedené bezvízové politiky na 72, resp. 144 hodin.

Platí i pro tzv. "palivová" či "technická" mezipřistání. Ty se sice často tváří jako jediný let, opak je ale pravdou. V místě mezipřistání vystupujeme a procházíme imigrační kontrolou. Např.:

• Praha – "palivový stop" v Xi'anu – Šanghaj – Hanoj
  • V Xi’anu přistanu ve 14:10, ze Šanghaje odletím pryč z Číny ve 13:30 druhý den => nepotřebuji vízum
  • V Xi’anu přistanu ve 14:10, ze Šanghaje odletím pryč z Číny druhý den ve 14:20 => potřebuji vízum

Dále třeba:

• Paříž – Wuhan – Peking – Sydney
  • Amsterdam – Xiamen – Šanghaj – Bali
  • apod.

Pozor! V případě přestupu přes letiště Kanton (Guangzhou) platí výjimka, kdy potřebuji vždy vízum, pokud mám více přestupů/mezipřistání! Detailně viz níže.

Při vícenásobném přestupu, který obsahuje letiště Urumči, lze bezvízově tranzitovat během 24 hodin, nicméně na samotném letišti v Urumči musím mít na přestup maximálně 2 hodiny, jinak je potřebné vízum.

Návazná letenka

Nejdůležitější podmínka pro bezvízový přestup v Číně je koupená návazná letenka, případně jízdenka na vlak či loď dále z Číny. Potvrzení mějte vždy vytisknuté, v mobilu/e-mailu nestačí! Pro větší klid vytiskněte i potvrzení o ubytování v cílové zemi.

Návazná letenka může být i na oddělené rezervaci (např. Praha – Peking a za čtyři dny jinou nezávislou letenku Peking – Tokyo), důležité zkrátka je, abyste měli důkaz opuštění Číny ve stanovené lhůtě.

Lety ve vašem itineráři, které jsou mimo Čínu, vízovou politiku nijak neovlivní. Je například jedno, zda letíte Amsterdam – Kanton – Sydney nebo Norimberk – Amsterdam – Kanton – Sydney.

Vízum potřebuji

• Vždy, pokud přestupuji na letištích Shenzhen, Fuzhou, Mudanjiang a Yanji, na ně se bezvízový přestup nevztahuje za žádných okolností.
  • Přestup na letišti Kanon (Guangzhou). Zde můžu bez víz přestupovat, pokud mám do a z Číny jeden přímý let ze zahraničí bez mezipřistání, viz výše. Ne však při vloženém vnitrostátním letu, a to ani když se vejdu do lhůty 24 hodin – vyřízení víza na ambasádě je nutností!

Informace ohledně přestupu v Kantonu vychází z databáze vízových povinností TIMATIC, kterou využívají zaměstnanci aerolinií a také ze zkušeností cestovatelů. Na velvyslanectví, ani žádném jiném oficiálním úřadě vám nikdo nic přesného nesdělí!

Je pravděpodobné, že vůbec nebudete bez víz vpuštěni do letadla již na odletovém letišti v Evropě, případně vás bude stát hodně sil a přesvědčovacích schopností, že jste o dané politice nevěděli.

Například:

• Frankfurt – "technické mezipřistání" v Changsha (let CZ 332) – Guangzhou – Manila
  • Amsterdam – Peking – Shenzhen – Sydney
  • Paříž – Chengdu – Guangzhou – Sydney
  • Amsterdam – Xiamen – Fuzhou – Bali
  • apod.

Jak se počítá čas tranzitu

Aby to nebylo moc jednoduché, v různých městech a v různých situacích se taky rozdílně počítá čas strávený na území Číny.

Měřeno podle pravidelného příletu

Případy, kdy je doba vymezena přesnou dobou daného tranzitního víza (24, 72, 144 hodin) přesným časem pravidelného příletu a odletu, tedy do Číny přiletím ve 12:00, musím nejpozději odletět přesně do 24 resp. 72 či 144 hodin.

• Platí ve všech případech, kdy je povolený přestup maximálně 24 hodin
  • Při povoleném 72hodinovém přestupu platí na letištích Guilin, Kunming, Shenyang a Harbin
  • Při povoleném 144hodinovém přestupu na letišti Peking

Počítáno od následujícího dne

V ostatních případech se čas odpočítává až od 0:01 následujícího dne. Tak například přiletím do Šanghaje 1.1. v 10:00. Mám nárok na bezvízový tranzit v délce 144 hodin, lhůta však začne běžet až v 0:00 2.1. Město tedy mohu opustit nejpozději 8.1. v 0:00.

• Platí při povoleném 72hodinovém přestupu na letištích Changsha, Chengdu, Chongqing, Dalian, Guangzhou, Qingdao, Tianjin, Wuhan, Xi’an a Xiamen
  • Platí při povoleném 144hodinovém přestupu na letištích Šanghaj Pudong, Šanghaj Hongqiao, Nanjing a Hangzhou

A co se stane, když je můj návazný let z Číny zpožděný a já tak překročím povolenou lhůtu? Nic, důležitý je čas pravidelného odletu, případná zpoždění nezpůsobí žádné problémy.

Tranzitní vízum do Číny – jak vyřídit a kolik stojí

Zjistili jste, že máte vyhlédnutou (nebo co hůř – už zakoupenou) letenku s trasováním, při kterém potřebujete tranzitní vízum?

Je nutné jej vyřídit v předstihu na velvyslanectví Číny v Praze či Bratislavě. Tranzitní vízum typu G stojí stejně jako běžné turistické vízum do Číny – tedy 60 €. Je možné si bez poplatku navíc navolit počet vstupů do Číny, lze tedy jediné vízum za 60 € využít i pro zpáteční cestu.

Zjistíte-li potřebu víza až na poslední chvíli, existuje možnost expresního vyřízení víza do druhého dne za poplatek 95 €.

Více o vyřizování standardního víza pak najdete v našem průvodci Čínou.

Příklady itinerářů

Ztrácíte se? Asi nejste sami… Na závěr jsme pro vás proto připravili pár nejčastějších itinerářů, na které můžete při přestupu v Číně narazit.

Tranzitní vízum zdarma

• Praha – mezipřistání v Xi’anu – Šanghaj – Bali: Čínu musím opustit do 24 hodin od příletu do Xi’anu
  • Praha – Šanghaj – Bali: možný 144hod. stopover v Šanghaji
  • Amsterdam – Guangzhou – Sydney: možný 72hod. stopover v Kantonu (Guangzhou)
  • Amsterdam – Wuhan – Peking – Šanghaj – Hanoj: Čínu musím opustit do 24 hodin od příletu do Wuhanu
  • Praha – Šanghaj – Kunming – Siem Reap: Čínu musím opustit do 24 hodin od příletu do Šanghaje
  • Praha – mezipřistání v Xi’anu – Šanghaj – Kunming – Rangún: Čínu musím opustit do 24 hodin od příletu do Xi’anu
  • Mnichov – Peking – Taipei: možný 144hod. stopover v Pekingu
  • Amsterdam – Xiamen – Bali: možný 72hod. stopover v Xiamenu
  • Praha – Šanghaj – vlak do Hong Kongu: Čínu musím opustit do 144 hodin od příletu do Šanghaje do opuštění země, počítá se čas přechodu hranice, nikoliv čas odjezdu vlaku!
  • Praha – Peking, vlak Peking (západní nádraží) – Hong Kong: Čínu musím opustit do 144 hodin od příletu do Pekingu do opuštění země, počítá se čas přechodu hranice, nikoliv čas odjezdu vlaku!

Potřebuji vízum předem

• Frankfurt – mezipřistání v Changsha – Guangzhou – Manila
  • Amsterdam – Chengdu – Guangzhou – Sydney
  • Amsterdam – Peking – Shenzhen – Sydney
  • Amsterdam – Xiamen – Fuzhou – Bali
  • Vlak Ulánbátar – Peking (hlavní nádraží), let Peking – Praha: vlak nestaví na Západním nádraží, které je jako jediné zařazeno do možnosti bezvízového tranzitu
  • Paříž – Guangzhou – vlak do Hong Kongu

Dobry den,

Koukam na letenky Praha-Shanghai delka prestupu v Shanghai je 13hodin a pak pokracuji do Sydney.

Zpatecni let Sydney-Shanghai delka prestupu 16hodin pote Shanghai-

XIY Xi An Xianyang delka prestupu 16hodin a pote zpet do Prahy. Jsou potreba viza? Kdyz bych chtela tyto mesta navstivit? Dekuji Evelina

• (upraveno 2018-08-16T23:53:09+02:00)

Dobrý den, vše je uvedeno výše. Při cestě tam vízum nepotřebujete, ale šance, že vás pustí z tranzitní zóny do města, je tak 50:50. V poslední době se tranzitní víza při přestupu POD 24 hodin nemají vydávat.

Na zpáteční cestě potřebujete každopádně vízum předem z čínské ambasády v Praze - vyřiďte se tedy dvouvstupové, aby vám pokrylo i cestu tam a do měst budete moct vždy. Cena je stejná (60 €).

Zdravím, pokud nepoletím z ČR, ale budu mít let například Vancouver - Šanghaj - Manila s dobou kratší jak 12hodin na přestup v Číně, spadám ještě do katerogie, kdy nepotřebuji ani tranzitní víza?

Moc děkuji za pomoc.

Vendula

Kryštof Hájek

Dobrý den, ano, při cestě z Kanady spadáte.

Ahoj, na jaře plánuji dovolenouv Kambodži. Chci letět s Emirates letem Praha-Dubaj-Rangún-Phnom Pehn. Je nutné mít víza do Myanmaru, když máme v Rangúnu 1,5 hod. mezipřistání? Díky

Kryštof Hájek

Ahoj, ve vašem případě žádná víza nepotřebujete :)

Aneta

Zdravim,

Mam v planu letet San Francisco - Guangzhou - Bangkok, kde je prestup v Cine 3,5 hodiny a zpet Bangkok - Guangzhou- San Francisco s prestupem 2,5 hodiny. Budu potrebovat vizum na nekterou z cest nebo na obe?

Diky za odpoved!

Zdravím Aneto, u letů do USA s přestupem v Číně budete potřebovat víza. Při této příležitosti si rovnou vyřiďte vícevstupové, stojí stejně 60 € jako jednovstupové. Budete to pak mít bez starostí :) Bohužel co v Číně platí dnes, zítra bude jinak.

Aneta
  • Napsal 4 komentáře
  • (upraveno 2018-07-03T14:53:24+02:00)

Dekuju za odpoved Davide. 🙂

Jenom jeste otazka. Neni problem vizum ziskat bez osobni navstevy cinske ambasady? Ziju prave v USA a budu vse muset resit odtud.

Avatar uživatele Petr76
Petr76

V USA nemáte google?

Kryštof Hájek

Vízum nelze získat bez osobní návštěvy čínské ambasády či konzulátu. Respektive určitě bude vše možné řešit přes nějakou místní agenturu, která dokumenty na konzulát doručí a následně předá vám zpět, s tím už ale neporadím. Každopádně zkrátka musíte mít vízum předem, generální konzuláty má Čína v San Franciscu, Los Angeles, Houstonu, Chicagu, NY, ambasádu pak klasicky ve Washingtonu.

Dobrý den,

týká se mě zmíněný příklad Amsterdam – Xiamen – Bali a chci se zeptat jak požádat o povolení vstoupit do Číny bez víza, pochopila jsem správně, že stačí před odletem do Číny požádat na check-inu v Amsterdamu o transit withnout visa (tak jsem to našla na mzv) a je hotovo? Nemusím kontaktovat leteckou společnost od které mám letenku? V Xiamenu mám stopover necelých 19hodin. Děkuji moc za odpověď.

Kryštof Hájek

Dobrý den, o tranzitní víza nemusíte dopředu žádat, budou vám vydána po příletu na letišti v Xiamenu. Mějte však vytištěné všechny návazné letenky a pokud máte, tak pro jistotu i ubytování na Bali, jsou případy, kdy ho pasováci můžou požadovat, aneb štěstí přeje připraveným...

Dobry den, jeste navazu jednou otazkou - viz. zmineny let Praha - Peking - Honolulu a nazpet. Do Pekingu letime vzdy s jinou aerolinkou nez s jakou odletame (do Pekingus Hainan Airlines a z Pekingu s Hawaian Airlines) - je to pote brane jako primy let a nikoliv jako prestup? Ze Student Agency se prave odkazovali na primy let z/do USA s tim, ze to je podmineno vizem....Dekuji moc za odpoved, Olga

Kryštof Hájek

Jde o to, že dle nových podmínek není možné cestovat přes Čínu do USA bez víz. Nezáleží na složení letů.

Dobry den, letime nyni v kvetnu Praha - Bejing - Honolulu a to same nazpet. Pokazde mame v Bejingu mene jak 24 hodin - v prvnim pripade priletime v 6 rano a hned druhy den v 1 rano odletame. Nazpet priletame do Bejingu v 5:30 a odletame druhy den v 1:40. Cili podle textu clanku bychom meli byt v pohode pokryti 24 hodinovym bezvizovym vstupem - chapu to dobre? Ze Student Agency nam totiz sdelili, ze pokud odletame nebo priletame konkretne do USA, pak se na nas bezvizovy transfer zkratka nevztahuje. Nevite o tom neco? Mame s sebou 2 leteho syna a opravdu bychom neradi proto nekde "zahnili"...Nasim cilem je navic zabookvat na prespani hotel - idealne rovnou na letisti v Pekingu nebo v jeho blizkosti - bez jakehokoliv vyletovani po Pekingu...

Kryštof Hájek

Dobrý den, vypadá to, že opět došlo ke změně v čínské vízové politice, asi po stosedmdesáté... Podle Timaticu (databáze vízových povinností, kterou se řídí aerolinky) bohužel mají ze Student Agency pravdu. Samozřejmě praxe může být úplně jiná a vízum po vás nikdo chtít nemusí, ale pro jistotu bude lepší, když si vyřídíte vízum s předstihem na ambasádě...

Nezapomeňte žádat o vícevstupové, stojí stejně 60 €.

POZOR zmena bezvizoveho rezimu v Sanghaji!!!

Pokud chcete jit ven z letiste do mesta, tak stopover musi byt delsi nez 24hod, jinak vas nechaji hnit v transfer hale. (Jakmile naskenujete svuj boarding pass na pruchodu z Arrivals do Transfers, tak uz neni sance se dostat ven!) Takze sice nadale plati 144hod bez viz, ale aby vas pustili z letiste ven, tak musite v Sanghaji stravit alespon jednu noc.

Je to cerstva zkusenost, zavedli to pry pred par tydny. Jeste na podzim to bylo v klidu a nechali vas jit do mesta treba i jen na 10hodin, nyni akorat super neochotny celnici reknou: "No possible - go to transfer" a kdyz chcete dalsi vysvetleni a zacnete se s nima hadat, tak zacnou predstirat ze neumi anglicky. Cedule na letisti, informace na webu cinske ambasady v Praze, ba dokonce texty v cinstine na oficialnich cinskych vladnich strankach tuto podminku zatim nikde nezminuji. Proste si to tam komousi vycucali z prstu a zavedli bez informovani... Ze je takoveto nove pravidlo jsem se dozvedel od pani "nejvyssi" ourednice teprve po hodinovem behani po arrival hall a vyptavanim a hadanim se s kazdym v nejake uniforme. Nakonec za dalsi hodinu to dopadlo zmenou navazneho letu o den pozdeji, a pak uz mi konecne dali celnici razitko a prosel jsem v pohode.

Takze kdyz to shrnu, bezvizove do Sanghaje nadale mozne, ale pravidlo je 24-144hod (prakticky jeste dyl nez 144hod, protoze se to pocita az od nasledujici pulnoci, takze az 7dni - osobne vyzkouseno :-))

Avatar uživatele padrino11

Proč chodit do Transfers když chci do města - není lepší zkusit Exit?

Avatar uživatele Norvinka
Norvinka

Nevite jestli existuje nejaka sance, ze nas pusti z letiste pri layoveru mene nez 24h? Treba nechat odbavit zavazadlo jen do Shanghaie?

Souhlasim s Honzou jak jsem uz psal nize. My jsme na letisti hnili 19 hodin. A pridam dnesni cerstvou zkusenost z letu Auckland - Shanghai Pudong - Xian - Praha, let s China Eastern. Viza jsme nemeli, vse byl jen tranzit. Kufry odbavili az do Prahy a vsechmy 4 jsme po priletu nasli a ani je nerozbili. To je z pozitiv vse. Meli jsme letenku Auckland/Shanghai MU780 a Shanghai/Praha MU785. Toto bylo na letenkach, o prestupu v Xianu nikde ani zminka. V Shanghai jsme museli prejit na domestic a projit dalsi kontrolou. Xian byl technicka zastavka, vykopli nas z letadla, sli jsme na imigracni, kde nastesti nechteli vizum, ale jen vyplnit modry papir - departure card, ktery tam ale nemeli a sli ho hledat. Po vyplneni nas pustili. Vtipne je, ze se vlastne clovek pri rezervaci letenky nikde nedozvi, kolik casu je na prestup. My jsme meli stesti a stihli to. Pak jsme nastoupili do stejneho letadla, se kterym jsme do Xuanu doleteli.

Ldyz to shrnu, pres Cinu uz nikdy, oni si zmeni podminky a jste nahrani. Kdyz jsme vyslechli par pribehu ostatnich cechu, co s nami leteli, tak jsme meli celkem pohodove cestovani. Fakt se na to vykaslete, tech par usporenych penez oproti proverenym dopravcum za ty nervy nestoji. Na letisti je neochotny a nevzdelany personal, hlavne na imigracnim jsem se citil jak za komancu. Furt vypisujete do papiru zy stejne udaje, jednou je modry, jednou zluty a oni ani nekdy nevi, ktery chteji. No a China Eastern je zoufalost, jidlo pozivatelne, personal jak ze dreva, neusmejou se, oznameni hlavne cinsky, na cely let meli asi 20 piv. Cistota taky nic moc. Ale nejhorsi jsou cestujici cinani, to byl bozi trest za me hrichy. Takove krupany aby pohledal. Navic se asi uz rodi hlusi, furt po sobe neco pokrikuji, dokonce jsem videl na palube postuchovani, jak se prali u konciciho prodeje dutyfree. No fakt magori. Na letisti obdoba, uz mi z toho hrabalo. Tak snad vam to pomuze

Letime z Prahy do Hong Kongu, kde budeme cca 5 dni, pote chceme jet vlakem do Shezhenu (Šen-čen), kde budeme cca tri dny a odtud letime zpet do Prahy. Muzete prosim nekdo poradit, zda je v tomto pripade nutne vyrizovat viza v CR pred odletem?

Na internetu jsme nasli informace, ze pri odjezdu z Hong Kongu se staci prokazat pasem, zaplatit drobny poplatek a nic dalsiho neni potreba pri vstupu do Shenzhenu resit. Mate k tomuto prosim nekdo blizsi informace?

Dekuji

Pepo, mám to hodně podobné. Už jste se vrátil, můžete sdílet zkušenost? Díky.

Zdravim vsechny, 4.3.2018 jsme prileteli primo z Prahy v 6:30 na letiste Pudong, terminal 1 s Cina Eastern. Odlet jsme meli z terminaku 1 v 0:55 dalsiho dne do Aucklandu taky s China Eastern. Na imigracnim nas ven nepustili, rano urednik rikal, ze kvuli tomu, ze letime zase z T1, pozdeji jiny kvuli tomu, ze mame na prestup mene nez 24 hodin. Argumenty neprijimali, proste ja jsem urednik a vy jste nicky. Podobne dopadli Slovaci, Amici a dalsi. Volal jsem na konzulat, pry zadne nove narizeni neni, ale nic nezmohli. Takze jsme stravili cas v tranzitu. Doporucuji se na Shanghai vykaslat, stejne je tam prd

Avatar uživatele jedenact+11
jedenact+11

Zrovna jsem se vrátil. Letěl jsem Frankfurt – "technické mezipřistání" v Changsha (let CZ 332) – Guangzhou – Manila. Žádné vízum jsem neměl. Dokonce při letu jsem se volně pohyboval v Changsha terminálu a tím mohl kdykoliv do města. Při cestě zpět jsem v Manile dostal u odbavování formát A4 , který jsem podepsal a byla to 2 vstupní víza.

Cesta zpět byla tedy v pořadí Kanton – Changsha..? To je tedy už pořádný bordel :/

Dobrý den, letíme z Prahy přes Šanghaj do Aucklandu bez mezipřistání, v Šanghaji máme cca 14hodin, takže jsme 1. případ. Jak to na letišti probíhá prakticky? Po příletu projdeme přes nějakého úředníka, který nám povolí zajít si prohlédnout město a po návrtu jdeme na check-in? Kufry zůstanou předpokládám na letišti, tj. že si je nemusíme vyzvedávat. Díky, za odpověď

Lukáš
  • (upraveno 2018-02-04T22:20:33+01:00)

Po příletu do Šanghaje (předpokládám Pudong) si na imigračním najděte frontu 144-hour stay (levá strana haly). Nám se stalo, že tam žádný úředník neseděl a museli jsme si ho jít sehnat k normální imigrační frontě. Jeden dotazník budete mít vyplněný z letadla, další si vezmete u té 144h fronty a vyplníte na místě. Odevzdáte u okýnka pas, oba vyplněné dotazníky a letenku pryč z Číny. Popovídáte si lámanou angličtinou, řeknete, že chcete vidět pandy v ZOO a budete vpuštěni. Na letišti si vyměňte peníze (karty se moc nenosí) za stranou stanovený kurz, takže je jedno, u které přepážky.

Super, moc dik

Ještě jsem se chtěl zeptat, jestli kufry zůstanou na letišti, nebo si je musíme po příletu na Pudong vyzvednout. Normálně by to tak být mělo, ale raději se ptám, ať nejsme překvapeni. A četl jsem na netu nehezké recenze na délky front a zmatek na Pudongu, jaké máte zkušenosti?

Lukáš
  • (upraveno 2018-02-17T10:25:14+01:00)

To záleží na tom, jak budete mít udělanou letenku. V Praze na letišti u odbavení se zeptejte, zda máte kufry odbavené až do Aucklandu nebo zda si je musíte vyzvednout v Šanghaji. Předpokládám spíše to první (pokud letíte celou trasu s jednou společností na jedné objednávce), takže doporučím do příručka něco na převlečení.

Z mé jedné zkušenosti musím říct, že vyzvednutí kufru probíhalo bez problému.

Díky za odpověď. Letenku máme s jednou společností Praha - Auckland s přestupem v Šanghaji, takže by nám kufry měli poslat přímo do Aucklandu, doufám :o)

S tímto routingem nebyli vpuštěni přes imigrační kontrolu v Pekingu muž a žena cestující zhruba před měsícem z pražského letiště s tím, že by museli mít odlet již z Pekingu do 3. země. Podle všeho jsme měli také za to, že by to mělo být bez problémů, ale vrátili se zpět a byla za to nemalá pokuta. Takže otázkou, jak je to dle informací a jak to probíhá v reálu.

Praha - Varšava-Peking-Xi’an - Sydney

Ano, to souhlasí, jen bych tedy z článku chápal, že i v tomto případě nebude potřeba do Číny vízum, budu - li v Číně kratší dobu než 24h. Na tento routing však vízum do Číny potřeba bylo, tudíž tomu asi nerozumím.?

• (upraveno 2018-01-22T11:45:49+01:00)

A kde vám bylo řečeno, že vízum potřeba je? Prodejcem letenek, aerolinkou? Jde o to, že po zavádění nových pravidel cca od září se "pro jistotu" o nutnosti víza informuje vždy, a to i když v reálu není potřeba. Podle TIMATICu na daný routing vízum skutečně potřeba není, resp. bude vydáno zdarma po příletu na letišti v Pekingu.

Takže např. kdybych letěl Praha - Varšava - Peking - Xi’an - Sydney s tím, že bych Čínu opustil do 24h, potřebuji nebo nepotřebuji vízum?

Kryštof Hájek

To spadá do "2. Tranzit s více přestupy či mezipřistáními na území Číny".

"Pokud mám při přestupu v Kantonu méně než 24 hodin, nemusím být vpuštěn na území Číny".

Na Kanton se nevztahuje 24-hodinové tranzitní vízum zdarma? To jako pak někoho nechají třeba 23 hodin čekat na letišti?

Kryštof Hájek

Na Kanton se vztahují 72hodinová víza zdarma (pokud přiletím a odletím přímým letem ze zahraničí). Ale pouze v případě, že přestup v Kantonu je delší než 24 hodin.

Pokud je kratší, pak sice nepotřebuji žádné tranzitní vízum, ale podle nebudu vpuštěn do Číny, takže ano, budu muset třeba 23 hodin čekat na letišti. Už se to několika cestovatelům stalo.

Silvi P

Ja letela pres Guangzhou (Amsterdam - Guangzhou - Auckland), na prestup jsem mela mene nez 24 hodin (cca 18) a byla jsem v pohode vpustena na ceste tam i zpatky (Auckland - Guangzhou - Paris, prestup opet cca 18 hod). Takze je to asi o nahode.

Kryštof Hájek

Ano, jak píšeme výše "záleží na vůli úředníka". Ale bohužel při takových přestupech nelze na vůli úředníka spoléhat, takže je lepší buď počítat s dlouhým časem na letišti nebo vybrat kratší přestup. Navíc dané pravidlo vstoupilo v platnost teprve v listopadu, takže jeho implementace do praxe ještě může chvíli trvat.

Velmi informovaný přehled, hlavně ve věci problémů s Kantonem. Můj zdroj dosud byl https://www.flyertalk.com/forum/...hread.html Na řádce "Amsterdam – Guangzhou – Sydney: možný 144hod. stopover v Šanghaji" máte překlep. Jinak dotaz: z čeho vycházíte ve věci přestupu s vlakem (Peking - Hongkong) a že je k dispozici 144 hodin? Díky.

Díky, překlep opraven.

V Pekingu byla možnost 144hodinového stopoveru zavedena před pár týdny (dříve jen 72 hodin), přičemž Peking můžu opustit z místního mezinárodního letiště, z letišť v Tianjinu a Shijiazhuang a také ze pekingského západního nádraží. A z něj odjíždějí vlaky právě do Hong Kongu.

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
napsal David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
napsal Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 34 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…

Emirates 2x denně do Prahy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-27T11:09:00+02:00 4 komentáře

Po měsících dohadů dnes oblíbená letecká společnost Emirates konečně vydala oficiální tiskovou zprávu o přidání druhé denní frekvence mezi Prahou a Dubají. K odpolednímu letu, který se létá s…

Ryanair začne létat na Ukrajinu. I z Bratislavy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-21T17:19:00+01:00 6 komentářů

Po loňském neúspěšném pokusu o spuštění letů na Ukrajinu, který ztroskotal na nedohodě mezi Ryanairem a ukrajinskými úřady, se zdá, že letos je na řadě pokus číslo dva. Zatím jen v mobilní aplikaci…