Přestup v Číně a tranzitní vízum zdarma

Napsal

Rozmach čínských aerolinek v posledních letech s sebou přináší nižší ceny z Evropy do Austrálie i jihovýchodní Asie. Někdy se ale kromě finanční úspory objeví nejasnosti s tím, zda přes Čínu vlastně můžeme přestupovat bez tranzitního víza.

Ano, pokud letíme do třetí země, s výjimkou USA. Definici splňuje i cesta z Číny do Hong Kongu, Macaa a na Tchaj-wan, pro tyto účely jsou brány jako samostatné státy.

Ale má to „ale“, a to hned několik.

Vízum nepotřebuji aneb tranzitní vízum zdarma

Při tranzitu přes Čínu mohou nastat dvě situace, kdy nepotřebuji tranzitní vízum (přesněji, tranzitní vízum vyřídím zdarma po příletu do Číny). Ty se dále dělí a především obsahují několik výjimek.

1. Přímý tranzit s jedním přestupem na území Číny
  2. Tranzit s více přestupy či mezipřistáními na území Číny

1. Přímý tranzit – jeden přestup v Číně

Přiletím do Číny ze zahraničí, po cestě nebude žádné mezipřistání ani palivový stop na území Číny, stejně tak při návazném letu dál . Tedy např.: Praha – Šanghaj – Kuala Lumpur.

Naproti tomu: Praha – "palivový stop" v Xi'anu – Šanghaj – Kuala Lumpur už spadá do kapitoly 2., viz níže.

Novinka: pokud máte na přestup méně než 24 hodin, tranzitní vízum nepotřebujete, ale existuje šance, že vám úředníci vízum nevydají. Budete moci bezvízově počkat v tranzitní zóně letiště na další let, ale nepustí vás ven. Výjimku tvoří situace, kdy aerolinka nabízí tranzitní hotel zdarma, v takových případech se víza vydávají bez problému i při přestupu kratším než 24 hodin.

Při jednom přestupu nepotřebuji vízum, pokud doba mezi příletem do Číny a odletem z ní bude:

72 hodin

• při přestupu na letištích Kanton (Guangzhou), Chengdu, Qingdao a Changsha – pohybovat se mohu po celé provincii, ve které se dané město nachází, opustit však musím ze stejného letiště, na které jsem přiletěl,
  • při přestupu na letištích Chongqing, Dalian, Harbin, Guilin, Kunming, Shenyang, Wuhan, Xi’an a Xiamen – nesmím opustit hranice města (v případě Xi’anu mohu navštívit i město Xianyang),

144 hodin

•  při přestupu na letištích Pudong a Hongqiao v Šanghaji, Hangzhou a Nanjing, pohybovat se můžu po provinciích Šanghaj, Jiangsu a Zhejiang bez omezení. Opustit Čínu můžu ze kteréhokoliv z výše uvedených letišť (obě v Šanghaji, Hangzhou, Nanjing), ale i mezinárodním vlakem či lodí (ze všech nádražích v Šanghaji a z přístavu Shanghai International Cruise Port). V poslední době se objevují informace, že bezvízový přestup v Šanghaji je možný pouze při transferu delším než 24 hodin!
  • při přestupu v Pekingu, Tianjinu a Shijiazhuang – pohybovat se můžu libovolně v provinciích všech tří míst, odletět můžu ze všech tří letišť nebo odjet/přijet mezinárodním vlakem na pekingské Západní nádraží (pouze vlaky do Hong Kongu).

24 hodin

• na všech ostatních letištích a hraničních přechodech, platí i pro transfery po zemi, vždy však musím mít zakoupenou návaznou jízdenku či letenku pryč z Číny v dané 24hodinové lhůtě,

2 hodiny

• při přestupu na letišti v Urumči,

Výjimky

• Bezvízový tranzit se nevztahuje na letiště Shenzhen, Yanji, Mudanjiang a Fuzhou, při přestupu přes tato letiště je nutné vždy s předstihem na ambasádě (resp. ve vízovém centru v případě žádání v ČR) vyřídit vízum.
  • Bezvízový tranzit se nevztahuje při cestě do USA, nehledě na délku či počet přestupů.

2. Tranzit s více přestupy či mezipřistáními na území Číny

Při více než jednom přestupu/přistání a tím pádem vloženém vnitrostátním letu po Číně mohu využít bezvízový tranzit pouze tehdy, kdy od pravidelného příletu do Číny uplyne maximálně 24 hodin do pravidelného odletu pryč. V těchto případech nelze využít výše uvedené bezvízové politiky na 72, resp. 144 hodin.

Platí i pro tzv. "palivová" či "technická" mezipřistání. Ty se sice často tváří jako jediný let, opak je ale pravdou. V místě mezipřistání vystupujeme a procházíme imigrační kontrolou. Např.:

• Praha – "palivový stop" v Xi'anu – Šanghaj – Hanoj
  • V Xi’anu přistanu ve 14:10, ze Šanghaje odletím pryč z Číny ve 13:30 druhý den => nepotřebuji vízum
  • V Xi’anu přistanu ve 14:10, ze Šanghaje odletím pryč z Číny druhý den ve 14:20 => potřebuji vízum

Dále třeba:

• Paříž – Wuhan – Peking – Sydney
  • Amsterdam – Xiamen – Šanghaj – Bali
  • apod.

Pozor! V případě přestupu přes letiště Kanton (Guangzhou) platí výjimka, kdy potřebuji vždy vízum, pokud mám více přestupů/mezipřistání! Detailně viz níže.

Při vícenásobném přestupu, který obsahuje letiště Urumči, lze bezvízově tranzitovat během 24 hodin, nicméně na samotném letišti v Urumči musím mít na přestup maximálně 2 hodiny, jinak je potřebné vízum.

Návazná letenka

Nejdůležitější podmínka pro bezvízový přestup v Číně je koupená návazná letenka, případně jízdenka na vlak či loď dále z Číny. Potvrzení mějte vždy vytisknuté, v mobilu/e-mailu nestačí! Pro větší klid vytiskněte i potvrzení o ubytování v cílové zemi.

Návazná letenka může být i na oddělené rezervaci (např. Praha – Peking a za čtyři dny jinou nezávislou letenku Peking – Tokyo), důležité zkrátka je, abyste měli důkaz opuštění Číny ve stanovené lhůtě.

Lety ve vašem itineráři, které jsou mimo Čínu, vízovou politiku nijak neovlivní. Je například jedno, zda letíte Amsterdam – Kanton – Sydney nebo Norimberk – Amsterdam – Kanton – Sydney.

Vízum potřebuji

• Vždy, pokud přestupuji na letištích Shenzhen, Fuzhou, Mudanjiang a Yanji, na ně se bezvízový přestup nevztahuje za žádných okolností.
  • Přestup na letišti Kanon (Guangzhou). Zde můžu bez víz přestupovat, pokud mám do a z Číny jeden přímý let ze zahraničí bez mezipřistání, viz výše. Ne však při vloženém vnitrostátním letu, a to ani když se vejdu do lhůty 24 hodin – vyřízení víza na ambasádě je nutností!

Informace ohledně přestupu v Kantonu vychází z databáze vízových povinností TIMATIC, kterou využívají zaměstnanci aerolinií a také ze zkušeností cestovatelů. Na velvyslanectví, ani žádném jiném oficiálním úřadě vám nikdo nic přesného nesdělí!

Je pravděpodobné, že vůbec nebudete bez víz vpuštěni do letadla již na odletovém letišti v Evropě, případně vás bude stát hodně sil a přesvědčovacích schopností, že jste o dané politice nevěděli.

Například:

• Frankfurt – "technické mezipřistání" v Changsha (let CZ 332) – Guangzhou – Manila
  • Amsterdam – Peking – Shenzhen – Sydney
  • Paříž – Chengdu – Guangzhou – Sydney
  • Amsterdam – Xiamen – Fuzhou – Bali
  • apod.

Jak se počítá čas tranzitu

Aby to nebylo moc jednoduché, v různých městech a v různých situacích se taky rozdílně počítá čas strávený na území Číny.

Měřeno podle pravidelného příletu

Případy, kdy je doba vymezena přesnou dobou daného tranzitního víza (24, 72, 144 hodin) přesným časem pravidelného příletu a odletu, tedy do Číny přiletím ve 12:00, musím nejpozději odletět přesně do 24 resp. 72 či 144 hodin.

• Platí ve všech případech, kdy je povolený přestup maximálně 24 hodin
  • Při povoleném 72hodinovém přestupu platí na letištích Guilin, Kunming, Shenyang a Harbin
  • Při povoleném 144hodinovém přestupu na letišti Peking

Počítáno od následujícího dne

V ostatních případech se čas odpočítává až od 0:01 následujícího dne. Tak například přiletím do Šanghaje 1.1. v 10:00. Mám nárok na bezvízový tranzit v délce 144 hodin, lhůta však začne běžet až v 0:00 2.1. Město tedy mohu opustit nejpozději 8.1. v 0:00.

• Platí při povoleném 72hodinovém přestupu na letištích Changsha, Chengdu, Chongqing, Dalian, Guangzhou, Qingdao, Tianjin, Wuhan, Xi’an a Xiamen
  • Platí při povoleném 144hodinovém přestupu na letištích Šanghaj Pudong, Šanghaj Hongqiao, Nanjing a Hangzhou

A co se stane, když je můj návazný let z Číny zpožděný a já tak překročím povolenou lhůtu? Nic, důležitý je čas pravidelného odletu, případná zpoždění nezpůsobí žádné problémy.

Tranzitní vízum do Číny – jak vyřídit a kolik stojí

Zjistili jste, že máte vyhlédnutou (nebo co hůř – už zakoupenou) letenku s trasováním, při kterém potřebujete tranzitní vízum?

Je nutné jej vyřídit v předstihu na ve vízovém centru v Praze-Karlíně či na velvyslanectví Číny Bratislavě. Tranzitní vízum typu G stojí stejně jako běžné turistické vízum do Číny – tedy 2.700 Kč v Praze, resp. 60 € v Bratislavě. Je možné si bez poplatku navíc navolit počet vstupů do Číny, lze tedy jediné vízum za 60 € využít i pro zpáteční cestu.

Zjistíte-li potřebu víza až na poslední chvíli, existuje možnost expresního vyřízení víza do druhého dne za poplatek 95 €.

Více o vyřizování standardního víza pak najdete v našem průvodci Čínou.

Příklady itinerářů

Ztrácíte se? Asi nejste sami… Na závěr jsme pro vás proto připravili pár nejčastějších itinerářů, na které můžete při přestupu v Číně narazit.

Tranzitní vízum zdarma

• Praha – mezipřistání v Xi’anu – Šanghaj – Bali: Čínu musím opustit do 24 hodin od příletu do Xi’anu
  • Praha – Šanghaj – Bali: možný 144hod. stopover v Šanghaji
  • Amsterdam – Guangzhou – Sydney: možný 72hod. stopover v Kantonu (Guangzhou)
  • Amsterdam – Wuhan – Peking – Šanghaj – Hanoj: Čínu musím opustit do 24 hodin od příletu do Wuhanu
  • Praha – Šanghaj – Kunming – Siem Reap: Čínu musím opustit do 24 hodin od příletu do Šanghaje
  • Praha – mezipřistání v Xi’anu – Šanghaj – Kunming – Rangún: Čínu musím opustit do 24 hodin od příletu do Xi’anu
  • Mnichov – Peking – Taipei: možný 144hod. stopover v Pekingu
  • Amsterdam – Xiamen – Bali: možný 72hod. stopover v Xiamenu
  • Praha – Šanghaj – vlak do Hong Kongu: Čínu musím opustit do 144 hodin od příletu do Šanghaje do opuštění země, počítá se čas přechodu hranice, nikoliv čas odjezdu vlaku!
  • Praha – Peking, vlak Peking (západní nádraží) – Hong Kong: Čínu musím opustit do 144 hodin od příletu do Pekingu do opuštění země, počítá se čas přechodu hranice, nikoliv čas odjezdu vlaku!

Potřebuji vízum předem

• Frankfurt – mezipřistání v Changsha – Guangzhou – Manila
  • Amsterdam – Chengdu – Guangzhou – Sydney
  • Amsterdam – Peking – Shenzhen – Sydney
  • Amsterdam – Xiamen – Fuzhou – Bali
  • Vlak Ulánbátar – Peking (hlavní nádraží), let Peking – Praha: vlak nestaví na Západním nádraží, které je jako jediné zařazeno do možnosti bezvízového tranzitu
  • Paříž – Guangzhou – vlak do Hong Kongu

Ahoj vsichni, pridavam se do diskuze a dekuji za skvely clanek!

Letim z Bali do Guangzhou (prestup 20 hodin) a pak z Guangzhou do Londyna. Problem je, ze pri ceste z Guangzhou do Londyna je planovane technicke pristani v Sanya.

China Southern mi nabidne v Guangzhou hotel zdarma, ale zajimalo by me, zda viza zdarma (pri rezervaci hotely aerolinkou) plati i kdyz cesta obsahuje zminene technicke mezipristani?

Diky za vsechny rady, pripadne pokud nekoho vite na koho se obratit :)

Četl jsi vůbec ten článek?

Kryštof Hájek

Ahoj, viz výše: "Pozor! V případě přestupu přes letiště Kanton (Guangzhou) platí výjimka, kdy potřebuji vždy vízum, pokud mám více přestupů/mezipřistání! Detailně viz níže." Takže musíte mít vízum předem. Rezervace hotelu nemá na vízové povinnosti v tomto případě žádný vliv.

Ony se tady i pletou pojmy, nejde o žádné "tranzitní vízum zdarma", ale o bezvízový tranzit. Koukám na nálepku v pase a je v ní výslovně napsáno "Temporary Entry Permit" a "Type: 24-hour Visa-free Transit". Používání výrazu "tranzitní víza zdarma" mi proto připadá poněkud zavádějící - někteří lidé si evidentně myslí, že dostanou jakési vízum zdarma, což není pravda. Ve výše popsaném případě si zřejmě bude muset chabý čtenář vízum pořídit (čti: zaplatit); dost pochybuju, že se i s dvacetihodinovou přestávkou v Kantonu a "technickým" mezipřistáním vejde do 24 hodin. Obrátit se tedy bude muset na... čínskou ambasádu! :-)

Kryštof Hájek

Je to pravda, na druhou stranu lidi spíš mátlo, když se řekl bezvízový tranzit, jelikož si mysleli, že nemusí procházet žádnou kontrolou. A jak popisuji výše, v případě dvojitého přestupu, pokud jeden z nich je přes Kanton, je úplně jedno, zda se vejde do 24 hodin. Bezvízový tranzit (ani tranzitní vízum zdarma, ani dočasné povolení ke vstupu) není v tomto případě možný nikdy. No a s tou ambasádou je to dnes taky trochu složitější, neb ta pražská nově víza nevydává, je třeba se obrátit na speciální vízové centrum: http://bio.visaforchina.org/PRG2_EN/

Samozřejmě za patřičný bakšiš...

• (upraveno 2019-01-07T20:27:58+01:00)

Aha, no možná jsem to s vízovým centrem někde četl, ale zapomněl, protože si dávám pozor, abych se do těch podmínek bezvízového tranzitu vešel. Nic nepokazí dovolenou tak, jako nesmlouvavý čínský uniformovaný soudruh. :)

Docela by mě zajímalo číslo toho letu z Kantonu, zatím jsem pokusně nic s takzvaným technickým stopen nenašel. Kdyby mi někdo prodal takovouhle letenku, aniž by mi řekl takovou zásadní informaci, že je tam nějaká zastávka navíc, tak na něj budu asi hodně zlej a budu chtít prachy zpátky.

A to, že by si mohl někdo plést bezvízový tranzit s přestupem bez kontroly, by mě fakt nenapadlo.

Taky by mě zajímalo, ale víš jak to je. Většinou se jde po ceně a dohaduj se pak s kiss, go2gate atd.:-) Já bych si to hlavně předem pokusil maximálně ošéfovat.

Kryštof Hájek

On je taky problém, že China Southern mohla tech-stop vložit až po koupi letenky. A čínské aerolinky starosti s vízy opravdu netrápí, oni to prostě berou jako stejný let. Posledně byl problém s lety FRA-CAN, které se prodávaly jako nonstop, ale CZ následně vložily mezipřistání v CSX a lidi se pak divili, když je v lepším případě prodejce upozornil na nutnost víza, v horším skončili ve FRA u přepážky...

Jinak ten let CAN-SYX-LHR je CZ651.

Ahojte,

chtěla bych se podělit o prosincové (2018) zkušenosti s tranzitním vízem v Číně. Letěli jsme do Vietnamu s přestupem v Pekingu. Do Pekingu jsme přiletěli velmi brzy ráno tamního času a měli odlétat ještě ten samý den kolem 22h večer. Tranzitní víza nám stejně jako všem ostatním turistům odmítli vydat s tím, že "nové nařízení" a basta. Prý teď mohou vydávat tranzitní víza, jen pokud Váš let odlétá až další den (míněno po půlnoci). Všichni z toho byli dost zděšení, protože se nikomu z lidí ve frontě nechtělo trávit např. 10 hodin na letišti.

Nakonec jsme měli velké štěstí - pustili nás a tři Francouze a ostatních asi 20 lidí odmítli a poslali pryč. Francouze pustili, jelikož cosi blekotali o průvodci, kterého si zaplatili a který na ně čeká. My jsme jim ukázali vytištěný e-mail (přeložený do češtiny, tudíž psaný latinkou), do kterého jsem si vložila informace o tranzitním hotelu, který jsme měli zajištěný na zpáteční cestu. Předpokládám, že e-mailu nikdo moc nerozuměl... viděli "tranzitní hotel", adresu a společně s naším vykřikováním " transit hotel, booked" jim to nakonec stačilo a pustili nás. S tím vykřikováním mě prosím berte s rezervou, spíše jsme to neustále opakovali :) bylo to opravdu velmi nepříjemné. Člověk se po takového zkušenosti pak zamýšlí nad životem v takové krajině, v níž bez ohledu na kohokoliv či cokoliv někdo vydá nové nařízení (o němž netušili ani aerolinky Airchina) a prostě máte smůlu. Úřednici byli dost nekompromisní a někteří téměř hrubí, ale to je asi jen prostě evropský versus čínský pohled.

Doporučuji tedy si zajistit vždy tranzitní hotel, i když jej třeba nevyužijete, aby Vás pustili z letiště. Tranzitní hotel či lounge lze vyřídit zde: http://www.airchina.com.cn/vaser...anguage=en

Každý argument dobrý, jen aby to ale někdo nepochopil tak, že mu ten tranzitní hotel něco zaručuje...

Dobrý den,

teď v lednu odlétáme do Vietnamu s přestupem v Pekingu cca 14 hodin při cestě tam i zpět.

Budeme moci využít bezvízového vstupu do města při obou dvou přestupech? Ve Vietnamu budeme 14 dní.

Kryštof Hájek

Dobrý den, pravděpodobně ano, je to popsané výše. Bez víz můžete cestovat každopádně, na letišti si pak zažádáte o tranzitní vízum zdarma, které vám umožní opustit letiště. Záleží jen na úředníkovi, zda vám ho vydá nebo ne. Poslední zprávy ale hovoří o tom, že se tranzitní víza i při přestupu kratším než 24 hodin vydávají bez problémů.

Jenom se vyhněte těm asistentkám po cestě a běžte rovnou k přepážce. Můžou se vás snažit odradit a některé ani neumí anglicky.

Avatar uživatele Petr76
Petr76

To je dobrej bordel... ještě že jsem si Bali s Xiamen rozmyslel. Asi už nejsem dostatečně dobrodružná povaha.

niemandos

Tak ja měl za to, ze bys ani přes Činu letet nechtěl a tím podporoval místní režim? No kazdopadne podobný bordel by mě odradil zcela urcite, pokud bych o tom vůbec kdy uvažoval.

Pánové, nejste nějak málo splachovací? Co takhle letět přes Čínu v akci a ještě s FD a prohlásit to za boj proti režimu? Já takhle naposledy "disidentsky" letěl na Tchajwan za 8,5L a ještě mě pustili do Pekingu. Pravda, málem nás tam na křižovatce přejel nějaký zbohatlík offroadem před zraky (nebo spíš za zády) 4 policajtů, ale zase z nás mohli být mučedníci. 😂 A navíc jsem si na Snack Street protestně, i když jsem to vlastně nebyl já, kdo protestoval (styl Slunce, seno... 😉) nedal k večeři stonožku na špejli.

Ahoj,

prosím o radu. Bratr měl plánovanou cestu Praha - Šanghaj - Bali. Z prahy odletěl, ale přistáli v Xianu 4.1., kde mu dali to transitní vízum. Pokračoval do Šanghaje, kde měl podle plánu dostat 144hodinové vízum a pokračovat 7.1. na Bali. V Šanghaji ho ale donutili koupit dřívější letenku na Bali na 5.1. (rozumím, proč). Má ale koupenou už zpáteční letenku z Bali na konec ledna, která mu ale propadne, pokud nenastoupí let 7.1. ze Šanghaje na Bali. Je nějaká možnost prodloužení toho víza v Číně, aby tam mohl zůstat do 7.1.? Nebo se vystavit pokutě za prodloužený pobyt? Nebude pak mít škraloup na zpáteční cestu? Má obavy, aby ho nezavřeli. Moc děkuji za každou radu.

Kryštof Hájek

Ahoj, je to popsané výše, pokud má v Čině víc než jeden přestup/mezipřistání, je nárok pouze na 24hodinové vízum zdarma, nikoliv na 144 hodin. Jestli jde nějak legálně prodloužit vízum nevím, ale dost o tom pochybuji v tomto případě. Spíš bych se snažil jednat s aerolinkou, aby zpáteční letenku nerušila.

Pokud mu aerolinka nevyhoví, jak navrhuje Kryštof, jediná možnost, aby využil letenku i nazpátek teď je, že odletí na Bali (pokud už si koupil letenku), 7.1. (respektive méně než 24 h. před letem) se vrátí a poletí na Bali na původní letenku. Nebo mohl letět i jinam mimo Čínu (podle ceny letenek) a vrátit se dříve. To by dostal i 144 hodin, pokud to nebyla Indonésie.

Ahoj, předem díky za super text a rady :)

2.3 mám 14h přestup v Šhangai Pudong - a rád bych si dal čínu v číně :D A projel se maglevem. Ale trochu jste mě vyděsili s tím že mě nemusím pustit ven. Už jsem se smířil že na 14h přetupu si asi budu muset hodit bagly do uschovny a pak znovu odbavit. Ale s tím že je tu ta možnost že by mě nepustili ven mě trochu zaskočila a proto bych se chtěl zeptat zda by třeba pomohlo si koupit nějaké levné ubytov za pár stovek ? Nebo je to opravdu jen ta těch úřednících?

niemandos

A jak prosím te udělení tranzitního víza souvisí s ubytováním.jestli se tam chces podívat a chces mít jistotu, tak si kup vízum. Nebude ale za par stovek.

Kryštof Hájek

Přesně tak, rezervace ubytování šance nezvýší. Nicméně z poslední doby jsou informaci, že tranzitní vízum i pod 24 hodin se většinou opět vydává.

Jen bych doplnil, že nějaká "asistentka" nás v Pekingu chtěla odehnat od fronty na přepážku 24/144 Vissa-Free vstup za soustavného omílání "24 hours", ale samotný úředník v pohodě. Takže se koukejte vyhýbat aktivním blbcům po cestě a směřujte neomylně přímo k přepážce. :-D

Na šanghajském letišti mají kupodivu docela rozumné ceny v restauracích a maglev stejně stojí za pendrek. 😁

Dobrý den, letíme s China Eastern z Prahy přes Paříž a a Guangzhou do vietnamského Cam Ranhu. Přestup v Číně - necelé 3 hodiny. Potřebuji tranzitní vízum do Číny? Díky za zprávu.

Kryštof Hájek

Dobrý den, viz výše: nepotřebujete :)

Martin Fibich

Dobrý den, jak poznám, kdy Air China nabízí tranzitní hotel a tedy je mnohem vyšší šance tranzitní vízum dostat a kdy ne? Máme na letu Mnichov-Peking-Osaka 11hodinový přestup.

Díky Martin

Kryštof Hájek

Dobrý den, Air China by měla nabízet tranzitní hotel vždy nad 8 hodin, zkuste rezervovat na mucsales@mail.airchina.com.

Martin Fibich

Díky. Existuje na to nějaký formulář a nebo prostě čistá emailová žádost? Předpokládám, že je potřeba uvést číslo rezervace?

Díky MFI

V květnu platilo, hotel nad 20h. Pod 20 se mohlo požádat jen o ten tragický salónek.

ahoj, psal jsem již v jiné diskuzi ohledně transitního hotelu...ale přesto přidávám info o aktuálním stavu - návrat včera z Manily. Na cestě tam i zpět čekačka 15 hod v Pekingu. Na požádání v mnichovské pobočce (mucsales@mail.airchina.com) obratem potvrzení o tranzitním hotelu. Zda je to přes den, či noc, nehraje roli - při cestě zpět jsme dostali hotel při příletu v 11:00! Udělení transitního víza absolutně bez problémů - nechtěli žádné potvrzení o poskytnutí hotelu. Jen jsem ve formuláři k místu pobytu zapsal "transit hotel from Air China). POZOR - 100% platí, že hotel Air Chibna poskytne hotel pouze na letenku začínající na 9999xxxxx.

Martin Fibich

Ahoj Jarolein, diky za info a tip, ale vážně jsou to 4 devítky na začátku čísla letenky? Já mám před pomlčkou jen 3 a za pomlčkou 1Omístní číslo začínající 2422 (999-2422xxxxxx).

Diky M.

Ahoj, je ta e-mailová adresa správná? Nelze mi na ní odeslat žádný email. Díky za info. Jitka

Avatar uživatele jarolein
jarolein

Martine, jasně...jsou to 3 devítky :-)

Jituš, ještě jednou jsem mrknul na adresu, na kterou jsem posílal dotaz a správně je: mucsales@airchina.com. Adresa je přímo na Hr.Steinle z mnichovské pobočky Air China.

Ahoj, mohl bych poprosit o radu? Mí přátelé aktuálně řeší problém v Kambodži a já bych jim odsud chtěl pomoci..jsou tak trošku v nervu a už je to stálo nějaký ten peníz a chtějí si zbytek dovolené užít už v klidu :-)

Ve zkratce, letenky od Letušky :-) Praha - Shanghaj - Ho Chi Minh při cestě tam, Ho Chi Minh - Shanghaj - Xi An - Praha při cestě zpět. Cestou tam díky problému s vízy je z Ho Chi Minh deportovali zpět do Shanghaj, takže proletěli zpáteční část letu z Ho Chi Minh. Z Shanghaj pak koupili nové letenky za 750 USD přímo do Kambodži. Nyní po nich Letuška chce asi 7300 Kč na osobu za změnu letenky, aby jim tam přidali chybějící část z Kambodži zpět do Shanghaj. Úplně stejné letenky se na stránkách China Eastern Airlines nechají samostatně koupit asi za cca 5500 Kč na osobu a podle Letušky není problém nastoupit na původní let Ho Chi Minh - Shanghaj - Xi An - Praha až v Shanghaji. Přátelé se ale bojí, aby opět nenastal v Číně problém s vízy a celá dovolená se jim dále nezkomplikovala a zároveň neprodražila. Předpokládaný přílet do Číny by měli asi v 5:00 ráno a po přestupech Shanghaj + Xi An by z z Číny odlétali v cca 15:00, takže do 24 hodin by se podle mě vešli s přehledem :-) Co by měli celníkům předložit, aby se vyhli dalším starostem s vízy? Boarding pass si mohou vyzvednout až v Shangaji a potvrzení z telefonu nestačí...

případně děkuji za pomoc a přeju krásný zbytek dne :-)

Kryštof Hájek

Ahoj a jaký měli konkrétně problém s vízy na cestě tam, moc tomu nerozumím? Každopádně by ale měla stačit vytištěná letenka směrem zpět do Prahy, jak ale říkáte, musí být vytištěná, ne jen v mobilu.

Ty problémy na cestě tam byly evidentně s vietnamskými vízy, což už je teď irelevantní. Pokud by letěli zpět bez zastávky v Xi An respektive bez vnitrostátního letu tam, nebyl by žádný problém určitě. Pravděpodobně nebude ani teď soudě podle nedávno proběhlé diskuze, kdy tu někteří tvrdili, že je možné letět v Číně bez víza dokonce i samostatným vnitrostátním letem na 24-hour visa free transit. Je to ale trochu dobrodružství, protože záleží asi i na konkrétním úředníkovi.

Leonard

jak to dopadlo?

Avatar uživatele Lenka Mauermannová
Lenka Mauermannová

Dobry den,

Chtela bych se zeptat jestli nekdo vi jaka je ted situace v Sanghaji?

Mam let Sydney- Shanghaj- Osaka. Priletim tam v pet rano a navazujici let mam v ten samy den v devet vecer. P. lanuji zajet do mesta, ale protoze je transfer kratsi nez 24h tak se bojim aby mne pustili ven.

Uz se mi to stalo na jare v Chengdu, kde mi rekli ze nemam vizum a nesmim opustit letiste- jenze tam nikdo nemluvil anglicky, tak se spatne dohadovalo..

Bohužel je to jen a pouze na daném celníkovi. Pokud by tě nepustil jeden, zkusil bych dalšího. Zkušenosti jsou stále rozporuplné.

Ahoj,

dnes jsem chtěla koupit letenky na příští týden do BKK z Prahy s China Eastern Airlines - na cestě tam jsou 2 přestupy:

1) Xi An (přestup 3h 40min)

poté let do Kunmingu (2h 35min)

2)Kunming (přestup 2h 50min)

Na cestě zpět:

přestup v Šanghaji (3h 50min) + technický stop Xi An, CN

O víkendu jsem si pročítala info tady a dle toho jsem myslela, že to je ok, dnes jsem volala na Student Agency přímo na vízové oddělení, jen abych se ujistila, že jsem to dobře pochopila než letenky koupím a není potřeba vyřizovat tranzitní víza (letiště při přestupu ani opouštět nechceme) - na SA mi řekli, že však je potřeba v této situaci tranzitní víza vyřídit, tak ted si nejsem jista...

Moc moc děkuju za info, Verča

Pokud máš transit do 24 hodin, není vízum potřeba.

Dobrý den,

moje situace je ještě trochu komplikovanější... :) Odlétám na Nový Zéland, na rok, možná déle, a zpátky do ČR bych ráda koupila letenku pouze do Pekingu. Tam bych chtěla zůstat 2-3 dny a následně jet Transmongolskou a Transsibiřskou magistrálou do Moskvy. Jaká víza pro pobyt v Číně (a Rusku) si mám vyřídit a hlavně jde to všechno online, protože v době žádosti budu na území Nového Zélandu. Moc děkuji!

Kryštof Hájek

Dobrý den, podle současných pravidel vízum musíte vyřídit. Do Číny i do Ruska fakticky existuje jediný typ standardních turistických víz. Online vyřídit nejde ani jedno, musíte osobně navštívit velvyslanectví či konzulát, nicméně obě země mají ve Wellingtonu své vyslanectví , takže to půjde i z NZ.

Děkuji za odpověď. Vyřídím tedy na velvyslanectví. :) Tuším že na hedvábné stezce jsem se dočetla, jak nějací Češi žádali (ale tuším že to bylo do Mongolska a ne Ruska) přímo až na hranici. Tam jim však sdělili, že to nejde a poslali je do agentury, kde zaplatili víc než obvykle, protože to chtěli hned...

Zajima me nasledujici situace. Kamarad ma letenku koupenou na trasu ICN-TAO- PEK, zde ma cca 6 hod a pak pokracuje PEK-WAW. Na prestup v TAO ma cca 3 hod. Chci se zeptat, zda potrebuje tranzitni vizum do Ciny nebo ne? Dekuji

• (upraveno 2018-11-18T09:24:48+01:00)

Nepotřebuje, viz výše, resp. bude mu vydáno zdarma na letišti v TAO.

a v pripade prestupu pres Yantai YNT. Trasa ICN-YNT-PEK, cas na prestup YNT 4 hod a po priletu odlet z PEK do WAW do 24 hod od priletu do YNT.

Dobry den,

chta bych se zeptat a omlouvam se predem, zda to uz nekde bylo psano. V unoru letime Praha-Peking-Hanoi. V aPekingu mame 20 hodinobe metipristani. Je mozne opustit letiste a podivat se ven? Potrebujeme na to nejaka viza?

Dekuji predrm za odpoved

Je smutné, pokud si ani nedokážete/nechcete přečíst informace v úvodu vlákna, na které reagujete... Tam máte všechno napsané.

Dobrý den,

letíme podobně v lednu: Mnichov - Peking - Hanoi, s mezipřistáním necelých 21 hodin. Celý článek jsem si důkladně přečetla, ale ani tak si nejsem jistá, proto prosím o ujištění někoho, kdo to pochopil :D

Nepletu se, když se domnívám, že vízum nepotřebujeme, ale prostory letiště v Pekingu opustit nemůžeme? Podle mě "spadáme" do možnosti "transitní vízum zdarma" - které by nám tedy měli vydat na letišti v Pekingu. Strašně mě ale mate následující věta:

"Novinka: pokud máte na přestup méně než 24 hodin, tranzitní vízum nepotřebujete, ale existuje šance, že vám úředníci vízum nevydají."

Pokud ho nepotřebuji, tak je mi jedno, že mi ho nevydají ne? :D Nebo ho potřebuji k tomu, abychom mohli ven z letiště a prostě se to dozvím až tam, jestli vydají nebo ne?

Nejsem žádný přeborník, letíme asi potřetí v životě a poprvé tak daleko...

Moc děkuji za vysvětlení.

Ima

Kryštof Hájek

Nepotřebujete žádné vízum, pokud nechcete opustit letiště (tranzitní zónu). Pokud chcete do města, samozřejmě vízum vyřídit musíte (po příletu a zdarma). V poslední době se však stávalo, že pokud byl přestup kratší než 24 hodin, úředník ho odmítl vydat a cestující tak museli celou dobu do dalšího letu (klidně těch 21 hodin) trávit v tranzitní zóně letiště bez možnosti ji opustit.

V případě akce do Hanoje by nicméně toto nastat nemělo. Air China totiž nabízí hotel zdarma (který je mimo letiště) a takovým cestujícím tranzitní vízum zdarma vydají.

Takže: ano, spadáte do kategorie tranzitní vízum zdarma a v tomto konkrétním případě je vysoce pravděpodobné, že vám ho i na letišti vydají a vy budete moci na těch 21 hodin opustit terminál.

Ahoj, letíme taky teď v lednu. Stejná trasa. Letíme 9.1.-21.1. Letíme s air China, cestou tam přestup 20 hodin a 40 minut, cestou zpět 15 hodin 15 minut.

Chápu správně, že cestou tam by nás měli pustit ven, protože bychom měli dostat hotel? Jak ho prosím zařídit? Nebo to je automatické?

Cestou zpět tedy budeme muset zůstat na letišti?

Děkuji za odpověď.

Jitka

Dobrý den,

za tři týdny letím s China Eastern Airlines z Prahy směr Šanghaj -> Brisbane s mezipřistáním/tech.stop v Xi An. Měla bych si zařídit tranzitní viza, když mám v Číně tech.stop a i přestup? Či nemusím? V Šanghaji budu čekat 3 hodiny na další let a letím přímo do Brisbane.

Děkuji za odpověď.

Jan Čermák

Četla jste ten článek? Úplně přesně tahle vaše situace je zde popsaná v příkladech.

Představte si, že četla, ale Pelikán.cz straší, ať si vízum zařídím, v dalších diskuzích se dočtete, že to vizum mít musíte, protože se let z Xi An do Šanghaje změní na vnitrostátní a oni ho po vás budou chtít, pak se najdou i takové odpovědi, že to vizum mít nemusíte, když opustíte Čínu do TĚCH 24 hodin od příletu do Xi An, ano četla jsem to tady, ale znovu se raději ptám, je to 50 na 50 a já fakt nevím.

jenže u nás tvrdíme, že do 24 hodin máte transitní vízum zdarma. Takže se ptát na něco co je psáno je zbytečné.

Bereme informace z konzulátu a hlavně lidí, kteří cestu podnikli.

Dobře. Děkuji Davide za odpověď.

Dobrý den,

mám dotaz, pokud letíme pouze "na výlet" na stavební veletrh Vídeň- Šanghaj- Vídeň - 5 dnů pobytu tak můžeme využít bezvízový 144 hodinový vstup?

Díky

Avatar uživatele zachama2
zachama2

Ne, nemůžete. Umíte číst?

Marek Sourak

On tady nikdo ten článek snad ani nečte :(

Dobry den, letime Berlin-Amsterdam-Guangzhou-Auckland. Potrebujeme tranzitni viza? Prestup v Cine je do 24 hodin. Kdyby doslo k technickemu meziprostani na uzemi Ciny, i kdyz tk nemame v itknerari letenek, predpokladam, ze po nas viza chtot budou...diky za odpoved

Kryštof Hájek

Dobrý den, víza nepotřebujete, lety z Amsterdamu do Kantonu jsou aktuálně bez mezipřistání.

Dobrý den, letím Londýn - Peking - Auckland a zpátky stejně. V Pekingu mám při letu tam i zpět přestup 13 hodin a chtěla bych opustit letiště a podívat se do města. Potřebuji vízum a případně jaké? Děkuji za odpověď.

Marek Sourak

Omg, po stopadesate je to tranzitni vizum. Jak je zde napsano vyse!!!

"Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme" OMG OMG OMG!!!!!! Díky za odpověď

niemandos

Vidíš Souraku, kdybys neodpovídal, tak by byl klid. Žádná otázka není hloupá, ale na ty které se odpovídalo už stokrát není třeba odpovídat po 101 :) Ale myslím, že tady někdo neustále spamuje, jelikož tuto odpověd už jsem četl aspon 5x. Pokud to není spam, tak je to blbost v kombinaci s leností.

Marek Sourak

Mozna podobny experiment jako pan Jaroslav :)

Dobry den,

Koukam na letenky Praha-Shanghai delka prestupu v Shanghai je 13hodin a pak pokracuji do Sydney.

Zpatecni let Sydney-Shanghai delka prestupu 16hodin pote Shanghai-

XIY Xi An Xianyang delka prestupu 16hodin a pote zpet do Prahy. Jsou potreba viza? Kdyz bych chtela tyto mesta navstivit? Dekuji Evelina

• (upraveno 2018-08-16T23:53:09+02:00)

Dobrý den, vše je uvedeno výše. Při cestě tam vízum nepotřebujete, ale šance, že vás pustí z tranzitní zóny do města, je tak 50:50. V poslední době se tranzitní víza při přestupu POD 24 hodin nemají vydávat.

Na zpáteční cestě potřebujete každopádně vízum předem z čínské ambasády v Praze - vyřiďte se tedy dvouvstupové, aby vám pokrylo i cestu tam a do měst budete moct vždy. Cena je stejná (60 €).

V červenci 2018 jsme cestovali na trase Mnichov - Shanghai - Sydney. Na přestup tam jsme měli taky asi 13 hodin. S tranzitním vízem nebyl nejmenší problém, jen nás zaskočilo, že bylo třeba vyzvednout v Shanghai zavazadla (nakonec se nám je podařilo udat "do úschovy" u letecké společnosti, abychom je nemuseli vláčet celý den po městě). Stejný proces se zavazadly bylo třeba absolvovat i na cestě domů, tedy v Shanghai vstoupit do země (po vyplnění formuláře a absolvování fronty u úředníků), vyzvednou zavazadlo. Pak zavazadlo zase odevzdat u check in, a znovu ze země vystoupit. Díky zpoždění letu jsme měli na přestup cca 4 hodiny a sotva jsme to stihli. Takže žádný klasický tranzitní přestup.

Zdravím, pokud nepoletím z ČR, ale budu mít let například Vancouver - Šanghaj - Manila s dobou kratší jak 12hodin na přestup v Číně, spadám ještě do katerogie, kdy nepotřebuji ani tranzitní víza?

Moc děkuji za pomoc.

Vendula

Kryštof Hájek

Dobrý den, ano, při cestě z Kanady spadáte.

Ahoj, na jaře plánuji dovolenouv Kambodži. Chci letět s Emirates letem Praha-Dubaj-Rangún-Phnom Pehn. Je nutné mít víza do Myanmaru, když máme v Rangúnu 1,5 hod. mezipřistání? Díky

Kryštof Hájek

Ahoj, ve vašem případě žádná víza nepotřebujete :)

Načíst všechny komentáře

Pour féliciter 2019 aneb Děkujeme vám za rok letošní a přejeme to nejlepší v příštím
David Eiselt 2018-12-31T11:14:00+01:00 15 komentářů

Znovu se nám rok s rokem schází a pro nás to znamená jediné, zrekapitulovat dosavadní vývoj cestovatelského portálu Cestujlevne.com. Ať už vás zajímají zákulisní fakta a věci, na kterých…

Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 7 komentářů

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 46 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…