Rozmach čínských aerolinek v posledních letech s sebou přináší nižší ceny z Evropy do Austrálie i jihovýchodní Asie. Někdy se ale kromě finanční úspory objeví nejasnosti s tím, zda přes Čínu vlastně můžeme přestupovat bez tranzitního víza.

Ano, pokud letíme do třetí země. Definici splňuje i cesta z Číny do Hong Kongu, Macaa a na Tchaj-wan, pro tyto účely jsou brány jako samostatné státy.

Ale má to „ale“, a to hned několik.

Vízum nepotřebuji

Při tranzitu přes Čínu mohou nastat dvě situace, kdy nepotřebuji vízum (přesněji, povolení pro dočasný vstup vyřídím zdarma po příletu do Číny). Ty se dále dělí a především obsahují několik výjimek.

1. Přímý tranzit s jedním přestupem na území Číny
  2. Tranzit s více přestupy či mezipřistáními na území Číny

1. Přímý tranzit – jeden přestup v Číně

Přiletím do Číny ze zahraničí, po cestě nebude žádné mezipřistání ani palivový stop na území Číny, stejně tak při návazném letu dál . Tedy např.: Praha – Šanghaj – Kuala Lumpur.

Naproti tomu: Praha – "palivový stop" v Xi'anu – Šanghaj – Kuala Lumpur už spadá do kapitoly 2., viz níže.

Novinka: pokud máte na přestup méně než 24 hodin, tranzitní vízum nepotřebujete, ale existuje šance, že vám úředníci nepovolí vstup do Číny. Budete moci bezvízově počkat v tranzitní zóně letiště na další let, ale nepustí vás ven. Výjimku tvoří situace, kdy aerolinka nabízí tranzitní hotel zdarma, v takových případech obvykle povolení ke krátkodobému pobytu dostanete bez problému i při přestupu kratším než 24 hodin.

Při jednom přestupu nepotřebuji vízum, pokud doba mezi příletem do Číny a odletem z ní bude:

144 hodin

• při přestupu na letištích Pudong a Hongqiao v Šanghaji, Hangzhou a Nanjing, pohybovat se můžu po provinciích Šanghaj, Jiangsu a Zhejiang bez omezení. Opustit Čínu můžu ze kteréhokoliv z výše uvedených letišť (obě v Šanghaji, Hangzhou, Nanjing), ale i mezinárodním vlakem či lodí (ze všech nádražích v Šanghaji a z přístavu Shanghai International Cruise Port). V poslední době se objevují informace, že bezvízový přestup v Šanghaji je možný pouze při transferu delším než 24 hodin!
  • při přestupu v Pekingu, Tianjinu, Shijiazhuang a Qinhuangdao – pohybovat se můžu libovolně v provinciích všech čtyř míst, odletět můžu ze všech čtyř letišť nebo odjet/přijet mezinárodním vlakem na pekingské Západní nádraží (pouze vlaky do Hong Kongu),
  • při přestupu v Kantonu (Guangzhou), Šen-čenu (Shenzhen) a Jieayangu se můžu volně pohybovat po celé provincii Guangdong a opustit Čínu i přes silniční čí námořní přechody do Hongkongu (pouze s jízdenkou na autobus/loď zakoupenou dopředu a vytištěnou). Uvedený postup funguje jen jednosměrně. Není možné bezvízově vstoupit do Číny z Hongkongu a odletět z Kantonu či Šen-čenu,
  • při přestupu na letišti Qingdao se lze volně pohybovat po celé provincii Shandong,
  • při přestupu na letištích Chengdu, Kunming, Xiamen a Wuhan lze bezvízově pobýt pouze v rámci hranic města a není možné cestovat dál po provincii,
  • při přestupu na letištích Shenyang a Dalian se můžu volně pohybovat po celé provincii Liaoning a kombinovat obě dvě letiště (přiletět z jednoho a odletět z druhého).

72 hodin

• při přestupu na letišti Changsha se můžete pohybovat po celé provincii Hunan,
  • při přestupu na letištích Chongqing, Harbin a Guilin, přičemž bezvízově se vždy mohu pohybovat pouze v rámci hranic daného města,
  • při přestupu na letištích Xi'an se lze pohybovat jen po městech Xi'an a Xianyang, můžete ale navštívit i místo Terakotové armády, která leží v rámci hranic Xi'anu.

24 hodin

• na všech ostatních letištích a hraničních přechodech, platí i pro transfery po zemi, vždy však musím mít zakoupenou návaznou jízdenku či letenku pryč z Číny v dané 24hodinové lhůtě,

2 hodiny

• při přestupu na letišti v Urumči (pouze na mezinárodní let, při vloženém vnitrostátním letu je vízum potřeba vždy – vyjma letů CZ6022 z Vídně a CZ6021 do Vídně, pokud je v Urumči pouze technické mezipřistání, nikoliv přestup na jiný let),

Výjimky

• Bezvízový tranzit se nevztahuje na letiště Huangshan, Yanji, Mudanjiang a Fuzhou, při přestupu přes tato letiště je nutné vždy s předstihem na ambasádě (resp. ve vízovém centru v případě žádání v ČR) vyřídit vízum.

2. Tranzit s více přestupy či mezipřistáními na území Číny

Při více než jednom přestupu/přistání a tím pádem vloženém vnitrostátním letu po Číně mohu využít bezvízový tranzit pouze tehdy, kdy od pravidelného příletu do Číny uplyne maximálně 24 hodin do pravidelného odletu pryč. V těchto případech nelze využít výše uvedené bezvízové politiky na 72, resp. 144 hodin.

Platí i pro tzv. "palivová" či "technická" mezipřistání. Ty se sice často tváří jako jediný let, opak je ale pravdou. V místě mezipřistání vystupujeme a procházíme imigrační kontrolou. Např.:

• Praha – "palivový stop" v Xi'anu – Šanghaj – Hanoj
  • V Xi’anu přistanu ve 14:10, ze Šanghaje odletím pryč z Číny ve 13:30 druhý den => nepotřebuji vízum
  • V Xi’anu přistanu ve 14:10, ze Šanghaje odletím pryč z Číny druhý den ve 14:20 => potřebuji vízum

Dále třeba:

• Paříž – Wuhan – Peking – Sydney
  • Amsterdam – Xiamen – Šanghaj – Bali
  • apod.

Při vícenásobném přestupu, který obsahuje letiště Urumči, nelze bezvízově transferovat. Výjimku tvoří lety CZ6022 z Vídně do Kantonu a CZ6021 z Kantonu do Vídně, které mají v Urumči technické mezipřistání. V takovém případě lze přes Urumči transferovat bezvízově, pobyt v Číně nesmí přesáhnout 24 hodin.

Návazná letenka

Nejdůležitější podmínka pro bezvízový přestup v Číně je koupená návazná letenka, případně jízdenka na vlak či loď dále z Číny. Potvrzení mějte vždy vytisknuté, v mobilu/e-mailu nestačí! Pro větší klid vytiskněte i potvrzení o ubytování v cílové zemi.

Návazná letenka může být i na oddělené rezervaci (např. Praha – Peking a za čtyři dny jinou nezávislou letenku Peking – Tokyo), důležité zkrátka je, abyste měli důkaz opuštění Číny ve stanovené lhůtě.

Lety ve vašem itineráři, které jsou mimo Čínu, vízovou politiku nijak neovlivní. Je například jedno, zda letíte Amsterdam – Kanton – Sydney nebo Norimberk – Amsterdam – Kanton – Sydney.

Vízum potřebuji

• Vždy, pokud přestupuji na letištích Huangshan, Fuzhou, Mudanjiang a Yanji, na ně se bezvízový přestup nevztahuje za žádných okolností.

Například:

• Amsterdam – Xiamen – Fuzhou – Bali
  • apod.

Jak se počítá čas tranzitu

Aby to nebylo moc jednoduché, v různých městech a v různých situacích se taky rozdílně počítá čas strávený na území Číny.

Měřeno podle pravidelného příletu

Případy, kdy je doba vymezena přesnou dobou daného tranzitního víza (24, 72, 144 hodin) přesným časem pravidelného příletu a odletu, tedy do Číny přiletím ve 12:00, musím nejpozději odletět přesně do 24 resp. 72 či 144 hodin.

• Platí ve všech případech, kdy je povolený přestup maximálně 24 hodin
  • Funguje na letištích Peking, Guilin, Kunming, Shenyang a Harbin

Počítáno od následujícího dne

V ostatních případech se čas odpočítává až od 0:01 následujícího dne. Tak například přiletím do Šanghaje 1.1. v 10:00. Mám nárok na bezvízový tranzit v délce 144 hodin, lhůta však začne běžet až v 0:00 2.1. Město tedy mohu opustit nejpozději 8.1. v 0:00.

• Platí na letištích Changsha, Chengdu, Chongqing, Dalian, Guangzhou, Qingdao, Tianjin, Wuhan, Xi’an a Xiamen, Šanghaj Pudong, Šanghaj Hongqiao, Nanjing a Hangzhou

A co se stane, když je můj návazný let z Číny zpožděný a já tak překročím povolenou lhůtu? Nic, důležitý je čas pravidelného odletu, případná zpoždění nezpůsobí žádné problémy.

Tranzitní vízum do Číny – jak vyřídit a kolik stojí

Zjistili jste, že máte vyhlédnutou (nebo co hůř – už zakoupenou) letenku s trasováním, při kterém potřebujete tranzitní vízum?

Je nutné jej vyřídit v předstihu na ve vízovém centru v Praze-Karlíně či na velvyslanectví Číny Bratislavě. Tranzitní vízum typu G stojí stejně jako běžné turistické vízum do Číny – tedy 2.700 Kč v Praze, resp. 60 € v Bratislavě. Je možné si bez poplatku navíc navolit počet vstupů do Číny, lze tedy jediné vízum za 60 € využít i pro zpáteční cestu.

Vízum nelze vyřídit na letišti po příletu, je nutná osobní návštěva na velvyslanectví.

Více o vyřizování standardního víza pak najdete v našem průvodci Čínou.

Příklady itinerářů

Ztrácíte se? Asi nejste sami… Na závěr jsme pro vás proto připravili pár nejčastějších itinerářů, na které můžete při přestupu v Číně narazit.

Tranzitní vízum zdarma

• Praha – mezipřistání v Xi’anu – Šanghaj – Bali: Čínu musím opustit do 24 hodin od příletu do Xi’anu
  • Praha – Šanghaj – Bali: možný 144hod. stopover v Šanghaji
  • Amsterdam – Guangzhou – Sydney: možný 144hod. stopover v Kantonu (Guangzhou)
  • Amsterdam – Wuhan – Peking – Šanghaj – Hanoj: Čínu musím opustit do 24 hodin od příletu do Wuhanu
  • Praha – Šanghaj – Kunming – Siem Reap: Čínu musím opustit do 24 hodin od příletu do Šanghaje
  • Praha – mezipřistání v Xi’anu – Šanghaj – Kunming – Rangún: Čínu musím opustit do 24 hodin od příletu do Xi’anu
  • Mnichov – Peking – Taipei: možný 144hod. stopover v Pekingu
  • Amsterdam – Xiamen – Bali: možný 144hod. stopover v Xiamenu
  • Paříž – Guangzhou – vlak do Hong Kongu
  • Praha – Šanghaj – vlak do Hong Kongu: Čínu musím opustit do 144 hodin od příletu do Šanghaje do opuštění země, počítá se čas přechodu hranice, nikoliv čas odjezdu vlaku!
  • Praha – Peking, vlak Peking (západní nádraží) – Hong Kong: Čínu musím opustit do 144 hodin od příletu do Pekingu do opuštění země, počítá se čas přechodu hranice, nikoliv čas odjezdu vlaku!

Potřebuji vízum předem

• Amsterdam – Xiamen – Fuzhou – Bali
  • Vlak Ulánbátar – Peking (hlavní nádraží), let Peking – Praha: vlak nestaví na Západním nádraží, které je jako jediné zařazeno do možnosti bezvízového tranzitu

Ahoj, chtěl bych příšti měsíc letět z Taipei do Šanghaje se Spring airlines a následně pokračovat s Austrian airlines do Vídně (v Šanghaji bych byl cca 21 hodin přes noc).

Myslíte si, že obdržím tranzitní vízum zdarma? Jde mi o to, že lety nebudou na jedné letence, oba lety musím koupit zvlášť a zatím se tohle nikde moc neřešilo.

Budu rád za jekékoliv zkušenosti, tipy a rady, děkuji.

• (upraveno 2020-01-14T15:07:40+01:00)

V článku to je: "Návazná letenka může být i na oddělené rezervaci (např. Praha – Peking a za čtyři dny jinou nezávislou letenku Peking – Tokyo), důležité zkrátka je, abyste měli důkaz opuštění Číny ve stanovené lhůtě."

Dej si pozor u Spring A. na hmotnost zavazadel.

Avatar uživatele Daniela
Daniela

Ahoj. Mám koupenou letenku Mnichov - Hanoj se stopem v Pekingu. Mám zažádáno o transitní hotel v Pekingu. Budu žádat o vietnamské e-vízum bez zvacího dopisu. Teď mi kamarád řekl, že když nebudu mít nalepené vietnamské vízum v pase tak mě číňani nedají transitní vízum. Je to pravda????????????????????????

Avatar uživatele Mauny
Mauny

Ne

Avatar uživatele divan

O tranzitním vízu rozhodne nějaký čínský imigrační soudruh. Nikdo ti nezaručí, že ho dostaneš, stejně jako nikdo nemůže tvrdit, že ho nedostaneš.

Avatar uživatele Honzik
Honzik

My meli take e-vizum do Vietnamu, davali jsme na 3 noci stopku v Pekingu a uplne v pohode. Hlavne mej vsechny ty doklady vytistene - letenku dal, potvrzeni pro evizum, radeji i potvrzeni o ubytovani ve Vietnamu (pokud mas).

Avatar uživatele Daniela
Daniela

Díky

Ahoj, my máme úplně stejné letenky - předpokládám, že přes Air China. Můžu se tě zeptat jakým způsobem si zažádala o tranzitní hotel? Já to nějak zkoušel přes web a jejich aplikaci, ale pokaždé neúspěšně. Poslala si jim nějak e-mail či jak? Díky moc za odpověď. Leo

Ahoj, mám dotaz. Tady v tom článku: https://www.travelchinaguide.com...24hour.htm zmiňují, že abych dostal bezvízový tranzit na 24 hodin, tak potřebuji mít pas platný alespoň 3 měsíce. Je tomu doopravdy tak? Díky za info. Leo

Kryštof Hájek

Ahoj, no správně by to mělo být alespoň 6 měsíců. Rozumím se tím ale to, že pas musí být platný ještě 6 měsíců po cestě, ne že musíte mít pas platný 6 měsíců před cestou.

• Přidal se před 2 měs
  • (upraveno 2020-01-08T20:13:25+01:00)

@Kryštof Hájek, Leo: Ahoj, platnost pasu 6 měsíců (při vstupu, ne až po cestě - to nikde není psáno) je požadována při žádosti o klasické vízum. Viz třeba https://bio.visaforchina.org/PRG...3378.shtml.

3 měsíce platnost pasu (při vstupu, ne až po cestě - to nikde není psáno) požadují u 144 hod. a 72 hod. tranzitů: http://www.chinaembassy.cz/cze/l...714190.htm a podle https://www.chinahighlights.com/...a-free.htm i u 24 hod. tranzitních víz.

Má to jistou logiku, protože klasické čínské turistické vízum platí 3 měsíce od vydání. Tj. když vyjedu přesně 3 měsíce po vystavení víza, bude mi platit pas taky 3 měsíce, pokud v době podání žádosti o vízum měl pas platnost přesně požadovaných 6 měsíců. Takže ve všech uvedených případech z toho nakonec vyjde platnost pasu 3 měsíce od vstupu.

Ahoj,

rozumím tomu dobře, že když máme let Mnichov - Peking - Hanoj při kterém máme v Pekingu 20 hodin, a při zpátečním letu 15 hodin (o 14 dní později) tak by nás z letiště měli bez problémů pustit, ale záleží na momentální náladě příslušného úředníka? :)

Děkuji

Avatar uživatele divan

@Veronika: ano, je to tak.

Dobry den, ahoj, jak je to s 24h vizem pri letu viden peking hocimin v pekingu ? S tim, ze jsme navstivili historicky usa a turecko ? Dekuji

Co by mělo být s vízem? Jestli vás pustí ven z letiště? Předchozí cestování s tím nesouvisí. Pokud není cestou technický stop v Číně, může být v Pekingu i 144 h.

• (upraveno 2020-01-05T20:30:47+01:00)

Ta otázka není až tak mimo, jak na první pohled vypadá. Jednak jsou tu hlášky, že při přestupu do 24h nejsou Číňani, oproti dřívějším dobám, už tak ochotni bezvízový vstup udělovat, druhak při udělování opravdu zkoumají dříve navštívené země. Mám pár dní starou zkušenost, kdy úřednice zkoumala razítka v pasu mé drahé polovičky a když viděla razítko z Istanbulu, začala se vyptávat, proč tam byla, jestli jsme tam byli spolu, pak hledala v mém pasu příslušné razítko, které nenašla, protože jsem si pár měsíců po návštěvě vyřídil nový... nakonec jsme naštěstí prošli. Závěr: můžou pustit, nemusí, je dobré být připraven a všechno umět pěkně v klidu vysvětlit, ideálně tak, aby to ani trochu nezavánělo islámem. 😂

Avatar uživatele Lukeo
Lukeo
  • Napsal 4 komentáře

S tureckým razítkem zkušenost nemám, ale dalo by se najít dost lidí, kteří s ním měli problémy. Rozhodně bych se tomu vyhnul. Pokud to jde, je lepší si pořídit druhý pas

S americkým razítkem jsem neměl problém ani při 144 ani při 24 hodinách

Avatar uživatele Tom
Tom

Zdravim vsechny.I ja se pridam s dotazem,protoze jsem stale zmaten,i pres vsechny informace.

Let Viden - Kanton - Hanoi CZ6022+CZ371 (let CZ6022 ma 2,10min stop v Urumči)... vizum ano ci ne ? Nema nekdo zkusenost ?

Vízum ne (pokud je odlet z Kantonu stejný den). Psalo se o tom tady: https://www.cestujlevne.com/disk...s/strana-4

Avatar uživatele Tom
Tom

Diky moc za pomoc :)

Ahoj plánuji low cost cestu kolem světa, ale neuvěřitelně jsem zmaten z těch čínských tranzitních víz (klasické turistické víza se mi neche platit).

Vyhledl jsem si jednosměrnou letenku ze Šanghaje do Los Angeles v ceně jen 3800 Kč, let je se Sichuan Airlines a letí se do Čcheng-tu (přestup 3:45) pak let do Los Angeles který má ale technický stop Ťi-ňanu dvě hodiny (číslo letu: 3U 8699).

Do Šanghaje bych přiletěl z Hong Kongu se společnosti Spring Airlines a chtěl bych se zde zdržet aspoň 24h.

Můj dotaz zní, zda někdo netuší, respektive co si o tom myslíte, je možné tuto kombinaci absolvovat na tranzitní víza zdarma nebo ne?

Předem díky za jakoukoliv odpověď.

Kryštof Hájek

Ahoj, není to možné. Pokud je více přestupu/přistání v Číně, pak je pro bezvízový tranzit nutné dodržet maximální pobyt v Číně (tj. od prvního přistání do Šanghaje do posledního odletu z Ti-nanu) dodržet maximálně 24 hodin. Takže pokud by ses chtěl jen v Šanghaji zdržet 24 hodin, tuhle dobu dalece přesáhneš a vízum potřeba bude.

Abys mohl využít plných 144 hodin, které je možné v Šanghaji bez víz strávit, musel bys ze Šanghaje odletět bez přestupu nebo mezipřistání v Číně rovnou do zahraničí.

Avatar uživatele rslavik
rslavik

Ahoj,

mám ten případ,že letíme z Vídně přes Urumči let CZ6022,tam dvě hodiny,dál Kanton,tam 5 hodin a dál do Manily.

Zpátky z Manily do Kantonu,tam 2 hodiny a let č.CZ6021 už bez Urumči do Vídně.Jde mi o to ,aby ve Vídni při cestě tam nepožadovali

nějaký dokument,který dokazuje že to při těchto letech platí,Je to někde oficiálně řečeno ?Nebo stačí údaje z letenky?

Děkuji Richard S.

Kryštof Hájek

Ahoj, oficiálně to právě řečeno není. Resp. oficiálně je řečen opak, tj. potřeba víza. Nicméně u těchto konkrétních letů, pokud se člověk vejde do 24 hodin, pouští vždy.

Dobrý den,

Pročítám si tady konverzace a mám taky dotaz, jestli mi může někdo poradit: 10.2. Odletám na Bali (Prg-Ams-Taipei-denpasar), je nutné mít vízum do Číny, v rámci přestupu v Taipei?

Moc děkuji za odpověď.

• (upraveno 2019-12-12T10:47:50+01:00)

Taiwan není fakticky Čína. Česká republika má s Taiwanem bezvízový styk. Doporučuji aspoň kouknout na mapu a ujasnit si, kam letím.

Děda říkával, hov.no nebo chroust, obojí chroupne...

cali: Odkdy čerstvý chroupe? 😁

Lucie: Možná by pro začátek stačilo přečíst si průvodce.https://www.cestujlevne.com/pruv.../tchaj-wan nebo aspoň napsat do Google "visa- free transit in Taiwan".

Avatar uživatele Petr76
Petr76

My name is Home Credit and I approve this message.

Josef

Letěl jsem stejnou trasu. V Pekingu se vyřizuje jednodenní bezplatné vízum přímo na letišti. Dostal jsem ho i při cestě zpátky. Letěl se mnou mladý pár (taky Češi), holka bez problémů a tomu klukovi to prostě bez vysvětlení zamítli. Nemohl dělat vůbec nic a museli zůstat na letišti. Takže si myslím, že je to na úřednících a žádné pravidlo, nebo dokonce právo tady neplatí.

Pravidlo nejspíš bude, že vstup bez víza povolit MŮŽOU a právo tam určitě žádné nevládne. 😂

Zdravim,

s přítelem letíme v březnu s Air China z Vídně do Vitenamu, při cestě tam máme dlouhý přestup v Pekingu necelých 15 hodin a při cestě zpět 16,5 hodiny. Určitě chceme viděl něco z Pekingu když už tam budem.

Chápu to tak že přestup je méně než 24 hodin, nepotřebujeme tedy nepotřebujeme, ani na zpáteční přestup?

A další věc, pustí nás ven? Na první přestup jsme měli v plánu využít nějakou agenturu zprostředkující výlety, ale bojíme se rezervovat si výlet aby jsme pak museli zůstat na letišti.

Napadlo mě zkusit využít transit hotel, vzhledem k délce přestupu (přestup je však přes den), pak by byla jistota že nás z letiště pustí, nějaké zkušenosti s tímto?

Děkuji moc

• (upraveno 2019-12-11T08:48:15+01:00)

Zkušenosti už tu někdo psal, nebyla by jistota. Pokud máte jenom přestup v Pekingu, tak vízum nepotřebujete a nezávisí na tom, jestli tam jste míň než 24h, ale jestli tam jste míň než 144h. Doporučuji přečíst si článek ještě jednou.

Petr Dobeš

mel sem v dubnu to same jen Hanoi byla z Mnichova.... u hotelu s nama Air China pekne vybehla /viz muj cestopis tu na webu/ ale viza jsme si vystali a měli na ceste tam i zpet....měli jsme na ceste zpet vylet přes agenturu na zed /cena kolem 900kc/os tusim muzu dodat kontakt pokud by byl zajem/. Prestupy byli 20 a 15h

Ahoj, můžu poprosit o ten kontakt na agenturu? Rádi bychom taky navštívili zeď. Předem díky

regulus

Zdravím, tak jak to tak čtu, předpokládám že na lety CZ6022 z Vídně a CZ6021 do Vídně teda víza nejsou potřeba?

Trasování je: CZ 6022 (VIE 18:05 – CAN 14:55;+1den) a odlet z CAN 21:10

A zpět: přílet do CAN 18:05 a CZ 6021 (+1 den CAN 08:40-VIE 16:05)

To VIE-CAN skrz Urumči máme v obou případech psáno jak technické mezipřistání, číslo letu se nemění. Pobyt v Číně nepřesáhne 24h, jak dlouho se čeká v Urumči nevím.

Dobrý den, mám dotaz: Je možné využít 144 hodinový (6denní) bezvízový styk s příletem s Irkutska ( Ruská Federace ) do Pekingu na letiště Daxing intl. , s odletem do Prahy přes letiště Peking Capital. Nevadí, že je přílet na jiné letiště než je letiště odletu ?? Oboje je v rámci Pekingu ale letiště příletu a odletu je jiné. Děkuji za odpověd.

Odlet z jiného letiště než přílet v rámci jedné provincie nevadí.

Avatar uživatele Honzik
Honzik
  • (upraveno 2019-12-08T11:54:51+01:00)

Ahoj, my to za pár dnů letíme v Pekingu podobně (přílet PEK, odlet PKX). Provincii neopustíme a nikde není uvedeno, že se musí odlétat ze stejného letiště. Naopak na stránkách čínských úřadů je uvedeno, že v rámci provincie lze odletět i z jiného letiště, ale uvidíme, jaký bude výklad konkrétním úředníkem na letišti. Každopádně můžu cca za 2 týdny dát vědět jak jsme dopadli.

Avatar uživatele malybazar
malybazar

my mame z viedne do urumci 6022 a odtial China Southern, let 6883 do Kanton CAN a odtial 6047 do lankawi .letel takto niekto uz a vie poradit ci treba viza alebo nie som s toho dilino

ahoj,

chci koupit podobný let, jen místo do Lankawi do Manily, ale trochu mě znepokojuje hláška na stránkách China southern u jednoho z těchto dvou letů - "72-hour Visa-free Transit is not applicable for stop flights. Please make sure you have the valid visa.".

Je to jen nějaká běžná hláška? Nebo je tím myšleno na lidi, kteří by chtěli jít navštívit město?

Kryštof Hájek

Ahoj, viz informace výše. Lety z Vídně mají vložený technický stop v Urumči, takže pro bezvízový tranzit v Číně nesmí být mezi příletem do Urumči a odletem z Kantonu více než 24 hodin.

Dobrý den, budeme si vyřizovat víza do Číny, nevíte , to že musíme osobně na agenturu konzulátu skrz podání víme, ale nevíte, jestli je možné, aby je pak za nás vyzvedl (a zaplatil) někdo jiný? Nejsme z Prahy, takže jet tam jen jednou místo dvakrát by nám ušetřilo čas i peníze...

Díky.

Jonáš

kamil.kv

Při vyřizování se musíte všichni dostavit osobně (otisky všech prstů), vyzvednou to může kdokoli kdo přinese originál potvrzení, které vám dají při první návštěvě. Platí se předem při první návštěvě.

No při zařizování v říjnu jsem si říkal zlatá EU a Schengen! Člověk už by si ani nepřipomněl jaká je to výhoda.

Zdravím, asi před měsícem a půl jsem psal:

Dobrý den, letím z Vídně na Bali, cestou tam mám jednu technickou v Urumqi a pak přestup 3,5h v Kantonu, cestou zpátky je přestup 2,5h v Kantonu a 2,5h v Urumqi. Potřebuji vízum? A popřípadě jaké?

Mnokrát děkuji, Adam

UPDATE:

Tak jsme se včera večer vrátili, takže máme čerstvé zkušenosti a přišlo mi fér se o ně podělit. Ve skupině jsme se dohodli, že poletíme bez víz a bude to buď a nebo.

Let tam byl v pohodě, kamarád měl při technickém stopu v Urumči malý problém s tím, že měl v pasu egyptské vízum, ale po chvíli ho bez problému pustili. Ale byl to let CZ6022 a tak jsme počítali s tím, že případně problémy by mohly nastat až na cestě zpátky.

Tady jsme se bavili, co nejhoršího by nám mohli udělat, padaly tu komentáře, že nás na Bali nepustí do letadla. Na Bali to letištnímu personálu bylo úplně jedno, odbavili nás s tím, že si máme vyzvednout kufry v Urumči a znovu je odbavit. Odletěli jsme tedy do Kantonu a přemýšleli co bude. Doletěli jsme a na imigračním nám řekli, ať si jdeme vyřídit 24h vízum zdarma, to jsme udělali a po té už nebyli žádné problémy. Doletěli jsme do Urumči, vyzvedli si kufry, znovu je odbavili, prošli asi 15 kontrolami a odletěli v klidu do Vídně.

Takže nevím, jestli jsme měli štěstí, ale letělo tam hromadu Čechů a Slováků a víza neměl nikdo, přišlo mi to jako běžná praxe a Číňanům na imigračním taky. Takže na závěr, ušetřili jsme hromadu peněz a času za víza, můžeme za ně teď koupit nové kufry, protože si k nim ti čínští parchanti chovali hrozně a jsou na vyhození.

Doufám, že to někomu pomůže.

Adam

Miki

Dopln prosím pro přehlednost čísla všech letů :-)

Cesta tam: Vídeň - Urumči - Kanton let CZ6022, Kanton - Bali let CZ625

Cesta zpátky Bali - Kanton let CZ626, Kanton - Urumči let CZ6886, Urumči - Vídeň let CZ6021

Ahoj, díky moc moc za info! Je to velká pomoc. Máme s manželem stejné lety v únoru. Jak dlouho trvalo to mezipřistání v Urumči prosím? :)

Dobrý den, potřebuji radu, už jsem z toho zmatená. Máme letenky na Filipíny: z Vídně 18:05 do Urumči 7:50 (let CZ 6022) to je ten technický stop, dále z Urumči 10:15 do Kantonu 15:20 (tady je ale let číslo CZ6978) a dále u Kantonu 20:10 do Manily 22:30 (let CZ 3077).

Některé lety co jsem se dívala jsou z Vídně do Urumči a pak do Kantonu pod jedním číslem letu CZ6022. Ten náš se ale v Urumci mění na číslo CZ6979.

Musíme mít tranzitní víza?

Moc děkuji za odpověď. Volala jsem i na čínskou ambasádu a tam mi řekli, že to nemůžou na 100% říct, že to nepotřebujeme.....ze to doporučují

Kryštof Hájek

Dobrý den, i když byly případy, co prošly při podobném trasování bez víz, byly i případy, které vůbec nevpustili do letadla. Problém je v tom, že pro bezvízový tranzit právě musíte mít v Urumči jen ten technický stop (tzn. letět z Vídně do Urumči a z Urumči do Kantonu tím samým letadlem pod stejným číslem letu CZ6022).

Vy máte v Urumči přestup z letadla na jiné letadlo a to bych bez víz neriskoval.

Ahoj chci se zeplat prosim,, v lednu letim na filipiny,,, Vídeň - guangzhou- manila,, potrebuji vizum do Číny?

Ahoj, nechceš se zeptat znovu a lépe? Třeba přidat aspoň čísla letů...

Ahoj, pročítám všechny možné stránky už celé dny, ale chtěla bych se ujistit, že to chápu správně a zároveň se i zeptat...

1) letíme 17.5.2020 Mnichov - Peking - Filipíny

V Pekingu je přestup 15 hodin (i při zpáteční cestě). Vízum nepotřebuji, když budu chtít navštívit CZ a město, musím si vystát frontu a doufat, že mě pustí (záleží na náladě číňana za přepážkou)

2) letíme s China Airlines po celou dobu. To znamená, že nám odbaví zavazadla v Mnichově a nemusíme se o ně v Číně starat, protože nám je dopraví až na Filipíny? Nebo si v Číně musíme vzít prosbu na záda a potom ji zase nechat odbavit?

3) na online Check-in se prý moc spoléhat nedá. Takže se nemám o nic starat a až v den odletu předložíme v Mnichově pasy (nebo potřebuji něco víc?) a až tam nám vydají letenky? A letenky budou jen do Číny a tam dostaneme letenky na Filipíny, nebo nám dají dvě letenky, nebo je to jedna letenka jako 2v1?

Děkuji))

1) vízum opravdu nepotřebujete,

2) mělo by to tak být, ale už jsem v případě letů s Air China slyšel i opak (tzn. zavazadla museli vyzvednout). Přesně se dozvíte až při odbavení v Mnichově,

3) K check-inu potřebujete jen pas, ale raději si vytiskněte i letenku (to je to, co vám přišlo do mailu po koupi) - můžou chtít vidět v Číně právě při žádosti o bezvízový tranzit. Na check-inu dostanete palubní vstupenky pro oba lety (až na Filipíny).

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat. Chci cestovat z Prahy do Melbourne. Přílet do Pekingu 5:55, druhý den v 18:35 odlet do Hong Kongu, kde je přestup na let do Melbourne. V Hong Kongu neopustím letiště. Bude mi stačit 144 tranzitní vízum pro Peking? Musím mít nutně na let Peking - Hong Kong i rezervované místo v letadle, včetně vytisknuté rezervace, aby mi udělili 144 hod. vízum? Všude čtu, že Hong Kong se bere jako třetí země, ale nikdo mi nedokáže můj dotaz potvrdit. Děkuju.

Kryštof Hájek

Dobrý den, ano, Hong Kong se bere jako třetí země, tedy můžete v Pekingu využít 144 hodinový tranzit bez víz. Rezervaci/letenku je rozhodně lepší mít vytištěnou, konkrétní místo v letadle samozřejmě rezervované být nemusí.

Kryštof Hájek.

Děkuji moc. raději jsem napsal mail i na ambasádu. Myslel jsem si, co jste mi potvrdil, ale nikdo mi to nedokázal na 100% potvrdit.

Tomáš Ondruš

• (upraveno 2019-11-28T22:45:27+01:00)

To by mě zajímalo, koho ses ptal, že ti to nedokázal potvrdit. Že se v tomto případě bere Hongkong (+Tchajwan i Macao) jako třetí země, je napsané snad úplně všude...

Jox:

na stránce "https://honzovyletenky.cz/" mi odpověděli, že pokud přestupuji v Hong Kongu, tak let Peking - Hong Kong je vnitrostátní let a proto potřebuji pro pobyt v Pekingu plnohodnotná víza do Číny za cca 3000 Kč. Zdálo se mi to jako blbost, proto jsem se ptal dál.

Teď mi odpověděli z ambasády a napsali mi, že je nutno mít rezervaci místa v letadle do Hong Kongu. takže budu muset zaplatit cca 300 Kč za rezervaci.

Jox: na honzovyletenky.cz mi odpověděli, že let Peking - Hong Kong je vnitrostátní a proto na pobyt v Pekingu potřebuji plnohodnotné čínské vízum. odpověď mi přišla jako blbost.

Čínská ambasáda odpověděla, že můžu zažádat o 144 hodinové vízum v Pekingu, ale musím mít rezervaci místa v letadle do Hong Kongu. Doufám, že rezervaci zvládnu ještě v Praze na letišti a někde to vytisknu. Online check in se otevře 2 hodiny před odletem z Prahy. Děkuji. Tomáš

Kryštof Hájek

Let Peking - Hong Kong určitě vnitrostátní není a ani tak nebyl nikdy veden, je to dost elementární věc, kterou by všichni, kdo se zabývají letenkami, měli znát... Rezervací místa se myslí potvrzená (koupená) letenka na daný let. Není nutné mít provedený check-in, stačí mít vytisknutou letenku, která vám určitě dorazila do e-mailu.

Dobrý den, zakoupili jsme letenky Vídeň-Manila s technickou zastávkou 2h10min v Urumqui a potom 10:40hodinovym čekám na další letadlo v Guanghzhou. Nazpět je to ovšem dost podobně. Moje otázka zní, jestli potřebuji vízum, nebo jestli se tyto dva vstupy počítají do těch 144h? Děkuji

144 h. určitě ne, jen 24 h. v Číně od 1. přistání do odletu. Řešilo se to tady a asi OK bez víza: https://www.cestujlevne.com/disk...s/strana-4

Načíst všechny komentáře

ALL Accor Live Limitless: jak vytěžit maximum?
David Eiselt 2020-01-14T20:20:00+01:00 44 komentářů

Dáváte přednost při svých cestách komfortním hotelům před rodinnými hotýlky či pronájmy v soukromí skrze Airbnb? Pak pokračujte ve čtení, protože vám prozradím, jak na svých cestách bydlím já, jakým…

Letenkové akce roku, nejlepší cestopisci a Pour féliciter 2020
David Eiselt 2019-12-31T17:24:00+01:00 6 komentářů

Již tradičně se s uplynulým rokem rozloučíme naší menší cestovatelskou rekapitulací a shrneme, co vše se nám podařilo, nevyvedlo, jaké akce jsme pro vás našli a nově i představíme nejlepší z vás,…

Zakázané věci do letadla a co nesmí do příručního zavazadla
David Eiselt 2019-10-04T15:06:00+02:00 26 komentářů

Z důvodu bezpečnosti letecké dopravy je přeprava některých předmětů omezena či zcela zakázána. Pojďme se podívat na seznam věcí, které bychom si s sebou do letadla určitě brát neměli. Co do…

Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí
Kryštof Hájek 2019-09-05T09:21:00+02:00 46 komentářů

Na světě existuje spousta destinací, kde to bez půjčeného auta prostě není ono. Ať už chcete poznávat přírodní krásy USA, vydat se napříč Novým Zélandem či Jižní Afrikou, nebo zkrátka jen chcete být…