Duhová vyhlídka ARoS

Doprava v Aarhusu

Jak se dostat do Aarhusu

Letecké spojení je díky sezónní lince Českých aerolinií mezi Prahou a letištěm Aarhus prakticky nejlepší, nejrychlejší a mnohdy i nejlevnější variantou, jak se dopravit do Aarhusu. Létá se během letního letového řádu od dubna do konce října čtyřikrát týdně (rok 2018) s průměrnou cenou okolo 3.500 Kč za zpáteční letenky.

Alternativou mohou být lety do Kodaně, odkud se z letiště přesunete do Aarhusu vlakem nebo autobusem.

Vlakové spojení mezi Kodaní a Aarhusem patří k nejfrekventovanější železniční lince v Dánsku a spoje na 3 hodinovou cestu vyráží každých 30 minut. Ceny nejsou na Dánsko vysoké a v případě včasného nákupu (alespoň týden předem) můžete koupit akční jízdenku DSB Orange ticket na dsb.dk, kdy cena za cestu Kodaň–Aarhus bude činit 109 DKK, to je asi 390 Kč.

Mezi městy také jezdí zelené autobusy Flixbus s cenami začínající na 339 Kč. Doba jízdy autobusem trvá 4 hodiny a 15 minut.

Jak cestovat po Aarhusu

Město je relativně malé, a proto vám k prozkoumání toho nejdůležitějšího postačí vlastní nohy. Využít však můžete i autobusové linky či jízdní kola.

Pěšky

Od knihovny Dokk1 přes Åboulevarden až k Den Gamble By to bude lehce přes 2 kilometry chůze. Zpět k hlavnímu nádraží už jen 1,5 kilometru. Zhruba takové vzdálenosti vás čekají napříč centrem města.

Jízdní kolo

Aarhus, stejně jako všechna další dánská města, je vhodný k probádání všech zákoutí na jízdním kole. Neváhejte a půjčte si jízdní kolo, existuje několik variant.

Zdarma si můžete půjčit kolo díky městskému programu Aarhus City Bikes. Napříč městem několik rozesetých desítek kol najdete na těchto stanovištích. Půjčení je pak jednoduché a na principu nákupních košíků v supermarketu. Vložte minci v hodnotě 20 DKK a jeďte. Po návratu na libovolném stanovišti obdržíte minci zpět. V případě nočních jízd buďte vybaveni vlastním osvětlením. V provozu jsou cyklostanice od 1. 4. do 30. 10. každý rok a mapu najdete na aarhus.dk/AarhusBycykel.

Alternativou je dlouhodobý pronájem jednoho jízdního kola s pevně daným stanovištěm. Za 50 DKK na týden nebo 100 DKK na měsíc si pronajmete zelené kolo od společnosti CIBI cibi.dk.

Autobus

Napříč městem jezdí desítka autobusových linek, z nichž většina projíždí podél radnice a hlavního nádraží. S naplánováním cesty vám pomůže rejseplanen.dk.

Základní jízdenka po městě stojí 20 DKK, regionální se stupňuje dle vzdálenosti a zón až na 230 DKK. Detailní informace k cenám zde midttrafik.dk.

Pro běžné turistické návštěvy Aarhusu však využijete nákupu tzv. Aarhus Card, kdy mimo vstupů do muzeí a atrakcí máte taktéž dopravu po celém regionu zdarma. Aarhusu Card se prodává v těchto variantách:

  • 24 hodin za 299 DKK,
  • 48 hodin za 449 DKK,
  • 72 hodin za 599 DKK,
  • 120 hodin za 749 DKK.

Výhodou je, že na Aarhus Card se vztahuje i cesta na letiště. Pokud si necháte kartičku zaslat poštou domů, můžete ji využít i z letiště. Aktivuje se napsáním data a času prvního použití.

Na severní předměstí k Aarhus Universitet z aarhuského nádraží jezdí také tramvajová linka L2, mezi místními nazývaná jako Letbanen.

Chystáš se do Aarhusu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.