Zpět na seznam míst co vidět v Kodani
Malá mořská víla

Malá mořská víla

Jedna z mnoha pohádkových postav dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena je zvěčněna v podobě sochy na břehu severovýchodní části Kodaně. Malá mořská víla se stala ikonou města a určitě se jedná o must-see památku, čemuž odpovídá i vždy přítomný dav fotografů a turistů.

V dánštině se pro tuto sochu používá název Den Lille Havfrue.

Metr a čtvrt velký symbol Dánska

Pro mnohé návštěvníky možná bude podoba sochy, která se rychle stala jedním z nejznámějších symbolů Dánska, lehkým zklamáním. Bronzová soška sedí na kameni u nábřeží a měří přitom pouhých 1,25 metru.

Malá mořská víla byla odhalena v roce 1913, podobu jí vetknul sochař Edvard Eriksen. Modelkou při vytváření byla balerína Královského divadla Ellen Price, která se však odmítla svléknout, a tak byla podle ní vymodelovaná pouze hlava. Pro modelování těla Malé mořské víly pak sochaři posloužila jako předloha jeho vlastní manželka Eline Eriksen.

Jak se k soše dostat

Socha Malé mořské víly leží tak trochu stranou hlavního centra a i když se na mnoha webech poněkud nepochopitelně dočtete zavádějící informaci, že se nachází přímo ve starém přístavu Nyhavn, není to pravda a nikdy ani nebyla.

Soška sedí na kameni na pobřežní promenádě Langelinie u severního vjezdu do starého přístavu hned vedle pevnosti Kastelet.

Za hezkého počasí si z centra k sošce udělejte krásnou procházku starým městem a parkem podél moře. Vzdálenost 2 km ujdete pomalým tempem asi za 25 minut, viz mapa pěší trasy. Při cestě hromadnou dopravou využijte tyto stanice:

  • Metro M3, M4 a vlak – stanice Østerport cca 1 km
  • Autobus 27 – zastávka Indiakaj cca 500 metrů
  • Naviguj: 55.6929, 12.5992

Další místa v Kodani

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu