Průvodce státem
Dominika
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Dominice

Aktuální kurz 1 $ = 8.44 Kč

Východokaribský dolar (XCD) 

Měna je značena EC$ (East Caribiendollar), dělí se na 100 centů, na bankovkách je vyobrazena anglická královna Alžběta, nominální hodnoty bankovek činí: 5, 10, 20, 50, 100, mincí: 5, 10, 25 centů, 1 a 2 dolary.

Malá perlička k penězům, Dominica se měla stát prvním státem na světě, kde každý obyvatel bude mít k dispozici tzv. kryptoměnu bitcoin. Ano, byly to velké plány v malé zemi, dne 14. 3. 2015 měl přijít ten okamžik, vše nakonec dopadlo jinak a plán na rozdání malého množství bitcoinů každému obyvateli ztroskotal.

Východokaribský dolar

Směnárny a platba kartou

Platba kartou je možná v hotelových resortech a v řetězci nadnárodního fast foodu v hlavním městě. Většinou ale musíte platit v hotovosti. Ubytování se hradí převážně v US dolarech. Doporučujeme neplatit v US dolarech v obchodech či na benzínce, je to pro turisty nevýhodné, a proto je lepší směnit hotovost v bance v Roseau. Banka je otevřená standardně ve všední dny a v sobotu dopoledne, k výměně budete potřebovat pas. Bankomat jsme na ostrově nepotřebovali, ale ani neviděli, podle místních je na letišti Douglas-Charles a v Roseau, u přístaviště zaoceánských lodí. 

Přímo proti výstupu z celního prostoru v přístavišti se také nachází pošta. Pohled jde do ČR dlouho, ale dorazí, na Dominice mají krásné poštovní známky, určitě stojí za to si je koupit.

Kolik co stojí

Na naše poměry je ostrov trochu dražší (hlavně jídlo), jídlo pro dva s pitím pořídíte v jedné z levnějších restaurací či bister za cca 800–900 Kč. Občerstvení ve stánku u silnice nás vyšlo na cca 450 Kč pro dva, poměrně kvalitní ubytování je nejlevnější od 60 USD za pokoj na noc, většinou platíte v USD. Láhev vína stojí 180–200 Kč, láhev vody v obchodě vyšla na cca našich 50 Kč. To je trochu nepoměr vzhledem k tomu, jak moc a kvalitní zásoby vody Dominica má. Půjčení vozu Toyota Rav4 na pět dní stálo 330 USD. Za vystavení licence k řízení (visitor temporary drivers licence) zaplatíte 30 EC$. Vstupy do národních parků jsou cca od 5–10 USD. Na pláž Champaqne 2 USD. Průvodce na Bilinglake stál pro dvě osoby 100 USD (už po smlouvání), pozor si dejte, cena je závislá na tom, kolik jde osob, nebo alespoň my jsme to tak měli. 

Ceny mohou být odlišné, vzhledem k vyvíjející se ekonomické situaci v zemi.

Spropitné a smlouvání

Smlouvání funguje na tržnici či ve stáncích se suvenýry. Spropitné v restauracích činí 10 %.

Jak ušetřit

Ušetříte samozřejmě na jídle, i když to je na naše poměry i v obchodech drahé. Místo drahých restaurací využijte pouliční stánky či prodejce podél silnice nebo jen nákup potravin v samoobsluze. Ubytování je drahé asi jako všude, od levnějších penzionů po luxusní hotelové resorty, tudíž tam ušetříte, pokud nejste příliš nároční. Veřejná doprava není rozšířena. Rozhodně neplatí žádný jízdní řád, až je minibus plně obsazen, tak se vyjíždí, proto se rozhodně vyplatí jak z časových důvodů, tak k prohlídce celého ostrova, zapůjčení vozu. V klidu a bez nervů si projedete celý ostrov. Benzin na ostrově je oproti ČR dost levný, ceny jsou uváděny za galon. 

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel zaplatí za ubytování 830 Kč, za jídlo ze samoobsluhy 500 Kč, doprava stojí (místní) 70 Kč, ostatní (vstup do národního parku) 250 Kč. Celkem cca 1.650 Kč osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje ubytování v ceně 1.500 Kč, jídlo (samoobsluha i restaurace) bude stát 1.000 Kč, doprava vyjde na (auto) 1.700 Kč, ostatní (vstup do národního parku, šnorchlování na Champagne Reef) cca 300 Kč. Celkem tedy cca 4.500 Kč osoba/den.

Luxusní varianta obsahuje ubytování za 4.100 Kč, jídlo (lepší restaurace i na snídani) za 4.000 Kč, dopravu (vůz vyšší třídy) s cenou 2.350 Kč, ostatní (vstup do národního parku, šnorchlování na Champagne Reef) vyjde na 300 Kč. Celkem až téměř úctyhodných 11.000 Kč osoba/den, určitě však i více.

Ztracený ostrov

Dominica se nachází v Karibiku, stejně tak jako Dominikánská republika, s níž je ve většině případů mylně zaměňována, což je škoda, nebo naopak možná dobře, jelikož tam najdete doslova zelený ráj, který zatím nezničila masová turistika. 

Je to kouzelný malý ostrov nacházející se na „šňůrce“ ostrůvků Malých Antil. Když to přeženeme, tak leží vlastně uprostřed zámořské Evropy. Konkrétně se nachází přímo mezi ostrovy Martinik a Guadeloupe, které jsou součástí francouzského zámořského departmentu. Dominica je však samostatná a nezávislá, stejně tak jako krásná a divoká.

Víza
180 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letiště na Dominice.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Od července do října možnost hurikánů, jinak tropický ráj.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 8x do roka a ušetříš cca 36 %.
Akční nabídky