Průvodce státem

Dominika

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Ztracený ostrov

Dominica se nachází v Karibiku, stejně tak jako Dominikánská republika, s níž je ve většině případů mylně zaměňována, což je škoda, nebo naopak možná dobře, jelikož tam najdete doslova zelený ráj, který zatím nezničila masová turistika. 

Je to kouzelný malý ostrov nacházející se na „šňůrce“ ostrůvků Malých Antil. Když to přeženeme, tak leží vlastně uprostřed zámořské Evropy. Konkrétně se nachází přímo mezi ostrovy Martinik a Guadeloupe, které jsou součástí francouzského zámořského departmentu. Dominica je však samostatná a nezávislá, stejně tak jako krásná a divoká.

Víza
180 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letiště na Dominice.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Od července do října možnost hurikánů, jinak tropický ráj.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 8x do roka a ušetříš cca 36 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Dominiku

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Původní obyvatelé se nazývali Karibi a ostrov se nazýval Wai'tukubuli, v roce 1493, kdy jej objevil Kryštof Kolumbus, ostrov přejmenoval na Dominica, což pochází z latinského názvu pro neděli, tedy den, kdy ostrov objevil. V 17. století ostrov osídlili Francouzi, poté po téměř dvě století trvajících bojích připadl Britům. Autonomii získal ostrov roku 1967 a úplnou nezávislost pak v roce 1978. V čele státu stojí prezident. Je to jediné území, kde zůstali ještě dodnes původní obyvatelé.

Fort Shirley

Lidé

Většinu obyvatelstva (více jak 90 %) tvoří černoši, následují mulati kreolové a asi jen 1,5 % obyvatelstva připadá na původní indiány (Karibi), kteří obývají rezervaci na východním pobřeží ostrova.

Svátky

Vánoce slaví jako v Anglii, tj. 25. 12., 26. 12. Nový rok 1. 1., dále pak Velikonoce jako u nás. Den nezávislosti připadá na 3. 11., Národní den komunitní služby se slaví 4. 11. Pohyblivé svátky: dva dny v únoru (pondělí, úterý) jsou vyhrazeny karnevalu, první pondělí v srpnu slaví Den osvobození, v květnu pak Svátek práce. Aktuální přehled najdete na: http://www.dominica.gov.dm/about-dominica/public-holidays

Obchody bývají otevřené ve všední dny od 8 do 18 hodin, v sobotu dopoledne, v neděli je mimo rychlé občerstvení a místní trh zavřeno.

Kultura

Ostrované jsou hodně nábožensky založení, k římskokatolické církvi se hlásí 80 %, 13 % tvoří protestanti, anglikáni a metodisté. Tudíž nejen v neděli se navštěvují kostely, někdy téměř denně a i v podvečer můžete slyšet znít gospely. Různých kostelů je na ostrově nespočet, nemusí však vůbec vypadat, jak jsme zvyklí, může to být jen přízemní domek. Do kostela chodí velice dobře oblečení, i když je velké vedro, muži nosí sako. Co nás uchvátilo, jsou účesy místních žen, s neupravenými vlasy by snad ani nevyšly ven.

Na ostrov doléhá i vliv Jamajky, jelikož se zde vyskytuje opravdu dost rastafanů. Raggae hudba je slyšet často a dost hlasitě, ale večer vše utichá.

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina i vzhledem k tomu, že ostrov náležel dlouhá léta pod britskou nadvládu. Místní hovoří také antilskou kreolštinou. Rozhodně není problém se zde domluvit. Pokud ale místní chtějí, aby jim turista nerozuměl, co si říkají mezi sebou, smíchají angličtinu s kreolštinou a nemáte šanci něco pochytit.

Turismus

Zatím si ostrov uchovává své kouzlo, to ale ovšem citelně naráží na nápor hlavně zaoceánských výletních lodí. Jedná se tedy především o jednodenní návaly převážně amerických turistů. Individuální turistiku je ale také možné bez problémů na ostrově uskutečnit. Nejvíce navštěvovaných a vyhlášených je hned několik cílů. Výlet po řece Indian River u města Portsmouth, kde se natáčela část filmu Piráti z Karibiku, dále šnorchlování na Champagne pláži a výlet do nitra ostrova k některému z mnoha vodopádů či horkých sirných pramenů. Bonbónek je pak trek k Boiling Lake, ten zabere celý den, tudíž turisté z výletních lodí ho neabsolvují.

Po ostrově vozí turisty minibusy nebo taxi. Veřejná doprava není téměř rozšířena, funguje spíš jen pro místní obyvatele. Rozhodně žádný časový řád, pevné stanoviště atd. Dokonce pokud je v přístavu zaoceánská výletní loď, ani místní minibusy nevozí, všichni se shromáždí u lodí a čekají na zákazníky, je to pochopitelné, jelikož za den si takto vydělají mnohokrát více, než když vozí místní celý týden. K prozkoumání ostrova je nejlepší půjčení vozu, což je na ostrově bez problémů, jen s malým rozdílem oproti ČR, jezdí se vlevo.

Co je zajímavé, na ostrově hodně investují Číňané, postavili v hlavním městě moderní stadion na kriket Windsor cricket stadium za 17 mil. USD, několik luxusnějších domů a snad i školu. Jako turisty jsme je však na ostrově nepotkali.

Geografie

Celková rozloha ostrova činí 750 km², nejvyšší vrchol měří 1.447 m n. m., časový posun oproti ČR je -5 hodin. Ostrov je sopečného původu, najdete zde nespočet vodopádů, řek, 8 aktivních sopek a nachází se na něm druhé největší vroucí jezero na světě. Můžete zde vidět až 172 druhů ptáků, z toho dva ohrožené druhy papoušků, přičemž jeden (Amazona imperalis) je i symbolem Dominici, je to endemit a jinde na světě ho volně nenajdete. Je vyobrazen na vlajce, ve znaku, prostě všude, místní jsou na to velice hrdí. Jen je těžké ho spatřit ve volné přírodě, ale můžete se na něj zajít podívat do místní botanické zahrady.

Hlavním městem ostrova je město Roseau – menší město s přístavem. U přístaviště je trh, promenáda a jedno rychlé občerstvení světového řetězce. Ten se nám osvědčil na oběd v neděli, kdy je jinak vše zavřené. Další větší městečko je Portsmouth, vzhledem k tomu, že tam sídlí univerzita, kterou navštěvují především američtí studenti, se jedná v podstatě o univerzitní město, z větší části místní se přizpůsobují potřebám vysokého počtu (až 5.000) studentů. Tady jsme narazili i na českou stopu, jelikož na této univerzitě, Ross University School of Medicine, vyučoval v době naší návštěvy profesor z ČR.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Východokaribský dolar (XCD)

Měna je značena EC$ (East Caribiendollar), dělí se na 100 centů, na bankovkách je vyobrazena anglická královna Alžběta, nominální hodnoty bankovek činí: 5, 10, 20, 50, 100, mincí: 5, 10, 25 centů, 1 a 2 dolary.

Malá perlička k penězům, Dominica se měla stát prvním státem na světě, kde každý obyvatel bude mít k dispozici tzv. kryptoměnu bitcoin. Ano, byly to velké plány v malé zemi, dne 14. 3. 2015 měl přijít ten okamžik, vše nakonec dopadlo jinak a plán na rozdání malého množství bitcoinů každému obyvateli ztroskotal.

Východokaribský dolar

Směnárny a platba kartou

Platba kartou je možná v hotelových resortech a v řetězci nadnárodního fast foodu v hlavním městě. Většinou ale musíte platit v hotovosti. Ubytování se hradí převážně v US dolarech. Doporučujeme neplatit v US dolarech v obchodech či na benzínce, je to pro turisty nevýhodné, a proto je lepší směnit hotovost v bance v Roseau. Banka je otevřená standardně ve všední dny a v sobotu dopoledne, k výměně budete potřebovat pas. Bankomat jsme na ostrově nepotřebovali, ale ani neviděli, podle místních je na letišti Douglas-Charles a v Roseau, u přístaviště zaoceánských lodí.

Přímo proti výstupu z celního prostoru v přístavišti se také nachází pošta. Pohled jde do ČR dlouho, ale dorazí, na Dominice mají krásné poštovní známky, určitě stojí za to si je koupit.

Kolik co stojí

Na naše poměry je ostrov trochu dražší (hlavně jídlo), jídlo pro dva s pitím pořídíte v jedné z levnějších restaurací či bister za cca 800–900 Kč. Občerstvení ve stánku u silnice nás vyšlo na cca 450 Kč pro dva, poměrně kvalitní ubytování je nejlevnější od 60 USD za pokoj na noc, většinou platíte v USD. Láhev vína stojí 180–200 Kč, láhev vody v obchodě vyšla na cca našich 50 Kč. To je trochu nepoměr vzhledem k tomu, jak moc a kvalitní zásoby vody Dominica má. Půjčení vozu Toyota Rav4 na pět dní stálo 330 USD. Za vystavení licence k řízení (visitor temporary drivers licence) zaplatíte 30 EC$. Vstupy do národních parků jsou cca od 5–10 USD. Na pláž Champaqne 2 USD. Průvodce na Bilinglake stál pro dvě osoby 100 USD (už po smlouvání), pozor si dejte, cena je závislá na tom, kolik jde osob, nebo alespoň my jsme to tak měli.

Ceny mohou být odlišné, vzhledem k vyvíjející se ekonomické situaci v zemi.

Spropitné a smlouvání

Smlouvání funguje na tržnici či ve stáncích se suvenýry. Spropitné v restauracích činí 10 %.

Jak ušetřit

Ušetříte samozřejmě na jídle, i když to je na naše poměry i v obchodech drahé. Místo drahých restaurací využijte pouliční stánky či prodejce podél silnice nebo jen nákup potravin v samoobsluze. Ubytování je drahé asi jako všude, od levnějších penzionů po luxusní hotelové resorty, tudíž tam ušetříte, pokud nejste příliš nároční. Veřejná doprava není rozšířena. Rozhodně neplatí žádný jízdní řád, až je minibus plně obsazen, tak se vyjíždí, proto se rozhodně vyplatí jak z časových důvodů, tak k prohlídce celého ostrova, zapůjčení vozu. V klidu a bez nervů si projedete celý ostrov. Benzin na ostrově je oproti ČR dost levný, ceny jsou uváděny za galon.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel zaplatí za ubytování 830 Kč, za jídlo ze samoobsluhy 500 Kč, doprava stojí (místní) 70 Kč, ostatní (vstup do národního parku) 250 Kč. Celkem cca 1.650 Kč osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje ubytování v ceně 1.500 Kč, jídlo (samoobsluha i restaurace) bude stát 1.000 Kč, doprava vyjde na (auto) 1.700 Kč, ostatní (vstup do národního parku, šnorchlování na Champagne Reef) cca 300 Kč. Celkem tedy cca 4.500 Kč osoba/den.

Luxusní varianta obsahuje ubytování za 4.100 Kč, jídlo (lepší restaurace i na snídani) za 4.000 Kč, dopravu (vůz vyšší třídy) s cenou 2.350 Kč, ostatní (vstup do národního parku, šnorchlování na Champagne Reef) vyjde na 300 Kč. Celkem až téměř úctyhodných 11.000 Kč osoba/den, určitě však i více.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Dominiku

Na ostrov se pohodlně dostanete z okolních ostrovů Martinik nebo Guadeloupe (kam létá přímý spoj z Evropy), následně katamaránem lodní společnosti L'Express des Îles, cesta z Martiniku trvá zhruba dvě hodiny, loď pojme až 400 cestujících a dost houpe, rozhodně nic moc pro slabší žaludek. Cena za zpáteční jízdenku v roce 2015 stála 119 eur. Nejlepší je předem navštívit pobočku společnosti a ujistit se v jízdním řádu. Na odjezd se musíte dostavit minimálně půlhodiny předem, raději i více, jelikož procházíte celní kontrolou.

http://www.express-des-iles.com/informations-voyageurs/tarifs.cfm

Na ostrově leží malé letiště Douglas-Charles Airport: https://www.douglascharlesairport.com/

Vlastně dvě, ještě Canefield Airport, nejsme si jistí, jak velká letadla tam přistávají, je totiž poměrně malé.

Jak se nejlépe dopravovat

Na samotném ostrově je nejvhodnější způsob dopravy zapůjčení vozu, musíte však počítat s tím že se jezdí vlevo. Najdete zde hned několik půjčoven, např.: Bonus Rentals, Courtedy Car Rental (dominicacarrentals.com), Island Car Rentals (islandcar.dm), Silver Lining Rentals, Valley Rent-a-car.

My si půjčili vůz v místní půjčovně Courtesy car rental na doporučení našeho ubytovatele. Půjčení proběhlo bez problémů, dokonce nás při vrácení odvezli do přístavu k lodi.

Kromě dostatečného limitu k blokaci depositu na kreditní kartě, budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovna vám pak vystaví místní řidičské oprávnění za poplatek 30 EC$, bez něj nemůžete na ostrově řídit. Zřejmě budete upozorněni, že při jízdě do zatáček máte preventivně troubit. V některých vozech je dokonce na palubní desce nalepený veliký nápis upozorňující na nutnost troubení do zatáček. Silnice jsou poměrně slušné, ale úzké a místní jezdí docela svižně.

Veřejná doprava je na prozkoumání ostrova nedostatečná a časově hodně náročná, ceny určuje řidič, neexistuje jízdní řád, dá se však smlouvat, vozidlo (minibus) odjíždí až plně obsazené a trasy vedou po obydlených částech ostrova. Můžete se ale zkusit domluvit na odvozu i jinam.

Mikrobus Dominika

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Kuchyně

Jídlo je na ostrově poměrně drahá záležitost, ale v obchodě nečekejte přeplněné regály s všemožným jídlem. Nejvíce ovoce, zeleniny a dalšího najdete v tržnici či v pouličních stáncích. Mléko pouze trvanlivé nebo kondenzované. Najít v hlavním městě kavárnu nebylo také jen tak a už vůbec ne v neděli dopoledne. Místní si potrpí na smažená jídla, převážně kuře na různé způsoby. Ryby si je můžete koupit čerstvé přímo od rybáře ve stánku u silnice, nebo na trhu. Jako přílohu nejvíce používají brambory a čočku. Rozhodně stojí za to okusit jak jídlo v restauraci, tak u místních ve stánku.

Ovocný trh Dominika

Jak se stravovat

Vzhledem k cenám jídla je dobré si dopřát a zkusit místní kuchyni při jedné návštěvě místní restaurace, jinak to pro nás fungovalo většinou ve formě zakoupení něčeho k snědku v samoobsluze nebo u pouličního prodejce, eventuálně z nouze ctnost ve fast foodu.

Rozhodně fajn musí být ubytování s tím, že vám tam i uvaří paní domácí, něco takového jsme chtěli, ale naši domácí teprve restauraci k ubytování stavěli.

Obvyklé ceny v restauracích

Bistro/stánek vyjde na cca 450 Kč pro dva, restaurace 1.000 Kč pro dva včetně pití, luxusní restaurace jsme nezkoušeli, ale dle jídelního lístku i 1.000 Kč pro jednoho, ale bez pití.

Zkusit můžete od nejlevnějšího KFC či místního bistra přes běžnou restauraci, např. Papillote Wilderness Retreat (jídelní lístek najdete na papillote.dm) nebo luxusní restauraci Palisades Restaurant v hotelu Fort Young (fortyounghotel.com).

Zavřít boční panel

Výlety

Městská turistika, pláže i nákupy

V hlavním městě navštivte botanickou zahradu, kde uvidíte klec se vzácným druhem papoušků, ze zahrady vede cesta na vyhlídku nad město tzv. Jack walk.

Šnorchlování a potápění

Šnorchlování na Champagne Reef. Návštěva sirných jezírek v Grand Soufriere nebo Wotton Waven.

Na ostrově se nachází několik potápěčských center a krásných míst k ponoru. Místních top 10: Toucari Vaves, Douglas Bay, Sulphur Springs & Bubbles, Renas Hole, Whaleshark Reef, Rodneys Rock, Champagne, Danglebens Pinnacles, L´Abym, Scotts Head Pinnacle).

Pěší výlety

Výlet na Scotts Head, kde se potkává Atlantik s Karibským mořem, na samém konci na kopci zarostlým citrónovou trávou můžete najít zbytky opevnění.

Výšlap k nejvyšší hoře ostrova Morne Diablotin.

Návštěva jednoho z mnoha vodopádů (Milton Falls, Prince Spanny Falls, Jacko Falls, Middleham Falls, Trafalgar Falls, Dernier Falls, Morgan River Falls, Boli Falls, Sari Sari Falls, Victoria Falls, Jack Falls, Dubuc Falls, Salton Falls a dalších).

Plavba na řece

Romantická projížďka na řece Indian River (natáčení pirátů z Karibiku).

Treky

Waitukubuli National Trail – Zde naleznete různě obtížné trasy od nejlehčích po opravdu velice náročné, uvádějí, že má 14 sekcí/úseků a dohromady je dlouhá 185 km. Zdolat ji celou trvá minimálně dva týdny, dle informací z internetu. Vzhledem k častým tropickým bouřím nemusí být otevřeny a bezpečné všechny části trasy. Z důvodů nebezpečí zranění či uzavření trasy vlivem počasí se rozhodně předem informujte v informačním centru v Roseau na veškeré podrobnosti a možná nebezpečí při plánování trasy.

Trek s místním průvodcem k Boiling Lake přes údolí Valley of Desolation.

Emerald Pool, kde se projdete deštným lesem s krásným výhledem na Atlantik a můžete se osvěžit ve sladkovodním jezírku s vodopádem.

Národní parky

Určitě nevynechejte některý z mnoha národních parků. Northern Forest Reserve, Morne Diablotins National Park, National Park World Heritage Site, národní park Morne Trois Pitons (UNESCO). Je toho rozhodně dost. Mrkněte na stránky ministerstva pro turistiku http://tourism.gov.dm/, kde jsou i aktuální informace, nebo hledejte a plánujte na http://dominica.dm/.

Scenerie Dominika

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Na ostrově je zajištěna dle dostupných informací standardní zdravotnická péče obvyklá pro danou oblast. Přímo v Roseau je poměrně velká nemocnice Princes Margaret Hospital.

Kriminalita

Dost nepříjemné bylo pro nás, že pokud si např. zapálíte cigaretu na ulici, odněkud se v mžiku objeví hned několik individuí požadujících cigaretu a někteří jsou dost neodbytní. Mnozí se snaží prodat cokoli, jen abyste jim dali pár dolarů. Ve večerních hodinách se mějte na pozoru před kapsáři. Kriminalita na ostrově ale není nijak veliká nebo rozdílná od ostatních ostrovů v této oblasti.

Riziko katastrof

Bohužel se jedná o území, které je občas zasaženo tropickou bouří, nejsilnější a nejničivější byla nedávná bouře Erika, která uhodila v srpnu roku 2015, další taková řádila na ostrově před cca 40 lety, dodnes je po ní v botanické zahradě v Roseau „památka“ v podobě rozmáčknutého školního autobusu kmenem stromu. Naštěstí se v té době nikomu nic nestalo, jednalo se o prázdný autobus. Místní nechali torzo na místě pro upomínku, jak silná bouře tehdy byla. Nyní se ale opět potýkají s následky bouře Erika. Dobré je se před cestou registrovat v systému DROZD na stránkách ministerstva zahraničí ČR.

Internet a elektřina

Zásuvky jsou jako v USA, napětí 110–120 V a frekvence 60 Hz. Pro použití zásuvky je tedy třeba redukce. Veřejná wifi byla pouze v botanické zahradě, jinak ale připojení nabízí jak některé restaurace, tak vždy ubytovací zařízení a opět pobočka nadnárodního řetězce s rychlým občerstvením.

Důležité kontakty

Užitečné informace naleznete na: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/stredni_amerika/dominika/cestovani/index.html

911 – ambulance, hasiči, policie

Telefonní kód země: 001-767

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Vstupní vízum pro občany ČR není třeba, při odjezdu hradíte povinný poplatek (departure tax) 59 EC$ nebo 23 USD. Úhrada je možná pouze v hotovosti, ještě před odbavením. Na základě předložení potvrzení o zaplacení poplatku vás odbaví.

Další dokumenty

Pas s platností půl roku po příjezdu, pojištění, doklad o ubytování, finanční hotovost.

Očkování

Na cesty po Karibiku máme standardní cestovatelské očkování, žloutenka A/B, břišní tyfus, tetanus. Na vhodné očkování se můžete informovat v očkovacím centru.

Celní předpisy

Nesmí se dovážet žádné ovoce a maso. Při příjezdu lodí procházíte standardní kontrolou, vyplníte formulář s údaji, kde jste ubytovaní, odkud pocházíte, na jak dlouho cestujete atd. Kontrolují, zda máte zpáteční jízdenku, krátce se můžou dotázat na pár otázek.

Při odjezdu je dobré se dostavit s předstihem, nejprve musíte uhradit poplatek 59 EC$ za osobu a až poté s dokladem o úhradě odbavujete podpalubní zavazadlo, standardně jako na letišti, pak dochází na odbavení vás a vašeho příručního zavazadla. Upozornění, i když se přepravujete lodí, platí stejná pravidla jako pro let, tudíž žádné ostré předměty v příručním zavazadle, tekutinu pouze do 100 ml atd.

Co vidět a navštívit na Dominice

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Dominice

Zavřít boční panel

Champagne beach

Určitě jděte šnorchlovat na Champagne pláž, jejíž název je odvozen z toho, jak na mořském dně vyvěrá sopečný plyn, ten tvoří krásné řetízky bublinek a vy si připadáte jak při koupeli v šampaňském. Samozřejmě je tam spousta korálů, ryb a také želvy. Doporučujeme vydat se tam ráno. Tak kolem 10. hodiny a více je pláž doslova obsypána skupinkami turistů z výletních lodí. U vchodu na pláž je malé občerstvení, sprcha se sladkou vodou, toalety a převlékárna, zapůjčují i vybavení.

Zavřít boční panel

Boiling Lake

Zkuste výšlap k Boiling Lake (pro zdatnější turisty). Převýšením náročná cesta, doporučuje se absolvovat s místním průvodcem a dle aktuálního počasí. Před cestou se můžete osvěžit v Titou Gorge, ale pozor na zvýšenou vodu v případě dešťů.

Zavřít boční panel

Kalinago Territory

Neměli byste minout návštěvu původních obyvatel Karibů, na mapě značeno Kalinago Territory, je to oblast, kde žijí ještě původní obyvatelé, jak uvádí většina průvodců. V oblasti je i něco jako u nás skanzen, za vstupné si prohlédnete a poslechnete povídání o historii ostrova a obyvatel, projdete po cestičkách kolem typických obydlí, až dojdete k hlavní budově, kde se konají pro turisty typické ukázky místních tanců. Na konci procházky po „skanzenu“ jsou obchůdky, kde si můžete koupit suvenýry, pletené tašky z palmového listí, korále ze semínek palem, vyřezávané masky. Dá se koupit i nějaké tradiční jídlo, my však měli smůlu, jelikož před námi byla větší skupina turistů z Polska a na nás již nic nezbylo. Větší zážitek byl setkat se s místními mimo tento „skanzen“. Jsou opravdu přátelští a velice milí, anglicky téměř neumí, ale dorozumíte se rukama, nohama. Na ostrově, byť původně jejich, to nemají úplně lehké, je proto dobré je, alespoň nákupem suvenýrů přímo od nich, podpořit. Suvenýry ve městě u promenády jsou již od překupníků, kteří jim platí za ručně dělané výrobky směšné sumy.

Zavřít boční panel

Emerald Pool

Fajn je vykoupat se pod prýštícím vodopádem v deštném lese, proto navštivte Emerald Pool. Na otevírací dobu se informujte v infocentru v Roseau. Návštěva zabere s koupáním cca hodinu.

Počasí a sezóny na Dominice

Počasí

Celoroční teplota se na ostrově pohybuje mezi 24–30 °C. Tzv. suchá sezóna je od ledna do dubna, deštivá od července do listopadu.

Sezóny a kdy vyrazit

Vzhledem k častým tropickým bouřím v průběhu léta je nejlépe se létu vyhnout. My jsme ostrov navštívili v listopadu (období dešťů), což se projevilo pouze tak, že občas lehce a krátce sprchlo, jinak bylo velice teplo.

Skvělé akce na Dominiku

ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
3 starší akcí