Dominikánská republika
Dominikánská republika

Peníze a ceny v Dominikánské republice

Dominikánské peso

V turistických oblastech a ve většině hotelů akceptují USD. Pokud budete platit v hotovosti v menších hotelech/hostelech, tak se snažte mít přesné množství peněz, několikrát se nám stalo, že ubytovací zařízení nemělo zpátky na vrácení (platí to hlavně pro placení v USD).

Směnárny a platba kartou

Směnárny jsou dostupné v každém větším městě. Výhodný kurz nabízí Western Union a Caribe Express. V lepších restauracích lze většinou platit kartou, předem se o tom raději ujistěte. Bankomaty očekávejte spíše v turistických oblastech, kde jich je dostatek.

Kolik co stojí

Obecně lze říct, že je v Dominikánské republice stejně či o něco málo levněji než u nás. Častým a pokrmem je kuře na všechny možné způsoby, přílohou pak bývá rýže či smažený/vařený banán. Porce pro jednoho vyjde cca na 80 Kč.

Příklad cen:

  • Pivo 0,5 l – 100 DOP
  • Voda 1 l – 50 DOP
  • Jídlo ve stánku – 250 DOP
  • Jídlo v restauraci – 400 DOP
  • Lístek na autobus – mezi městy – dle vzdálenosti (př. Punta Cana – Santo Domingo 300 DOP)

Spropitné a smlouvání

Někde se spropitné připočítává k ceně automaticky, a to ve výši 10 % z ceny, v některých oblastech se k jídlu připočítává i městská daň – 18 %. To platí hlavně pro oblast Punta Cany. V menu to je vždy poznamenané. Pokud se spropitné nepřipočítává automaticky, je vhodné jim něco málo dát.

Pokud si chcete zkusit smlouvání, pak je ideálním místem krámek se suvenýry. Věci zde bývají předražené.

Jak ušetřit

Pokud se vydáte na výlet na vlastní pěst, pak buďte připravení, že vám cestou budou vnucovány všemožné služby typu průvodce, koně, oběd atd. Vždy se vybavte dostatkem informací, než na výlet pojedete. Informace získáte ve svém hotelu či hostelu.

Denní rozpočet

V Dominikánské republice si najde každý to svoje. Pokud cestujete lowcost, pak vám země nabídne velké množství hostelů a levných hotelů s větrákem na pokoji, cena pro 2 osoby za noc se pohybuje kolem 25 dolarů. Bistra a místní malé restaurace najdete na každém rohu, dopravovat se lze na taxi-motorce či místními autobusy. U motorky se cena musí smlouvat, stanovte ji dle vlastního uvážení.

Zlatá střední cesta – Hotely střední kvality s klimatizací, cena pro 2 osoby za noc – cca 30 USD, v turistických oblastech si lze pronajmout skútr – 20-25 USD/den, hotel all inclusive – cena pro 2 osoby za 1 noc cca 105 USD. Celkové denní náklady se budou pohybovat cca kolem 80 USD osoba/den.

Luxusní varianta – V oblastech, jako je Punta Cana, La Romana, Puerto Plata a další naleznete mnoho luxusních hotelů s all inclusive i bez. Lze se ubytovat i na malém ostrově (Cayo Levantado), kam se dostanete lodí z nedalekého města Santa Bárbara de Samaná.

Chystáš se do Dominikánské republiky?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.