Dominikánská republika
Dominikánská republika

Počasí v Dominikánské republice a kdy sem jet

Počasí v Dominikánské republice

Dominikánská republika nabízí vlhké tropické podnebí s krátkým obdobím hurikánů na přelomu léta a podzimu. Obecně lze říci, že zimní měsíce bývají o něco málo chladnější než letní. Průměrná denní teplota v Dominikánské republice během zimních měsíců dosahuje 27 °C, zatímco v létě 31 °C.

Měsíce květen–červen a září–říjen přináší větší množství dešťových srážek. Většinou nemají dlouhé trvání a často se vyskytují v noci. Obecně je více deštivější podzimní období, kdy může hrozit i výskyt hurikánů.

Sezona v Dominikánské republice

Na Dominikáně panují celý rok letní teploty, ale kvůli dvěma obdobím dešťů je hlavní sezona jasně ohraničena. Trvá od konce listopadu do dubna, kdy panuje nejpříjemnější počasí. To se týká celé země s výjimkou severního pobřeží. Je ale dobré zdůraznit, že zcela bezmračná obloha bývá v Dominikánské republice jen málokdy a sprchnout může i v zimním období sucha.

Takové přeháňky jsou však spíš vítaným osvěžením vzduchu, protože trvají jen velmi krátce a obvykle se vyskytnou až večer.

Naopak na severním pobřeží v okolí Puerto Plata panuje nejlepší počasí s nejméně deštěm a nejvíce sluncem od května do července. Poloostrov Samaná má pak nejméně deštivý měsíc únor a jaro obecně.

Kdy je v Dominikánské republice období dešťů?

Tropické karibské podnebí přináší na Dominikánu dvě období dešťů. První je méně intenzivní a trvá od konce dubna do poloviny června. V tomto období se silná přeháňka objeví v průměru jednou za 3 dny a většinou netrvá déle než 2 hodiny. Navíc často prší v nočních hodinách a nehrozí riziko hurikánů a nebezpečných přívalových lijáků.

Druhé období dešťů je intenzivnější a trvá od polovina srpna do poloviny listopadu. Ani v těchto měsících neprší celý den. Často se velmi silná přeháňky objeví i 2-3x za den proložená polojasným počasím. Někdy je naopak 2 dny v kuse zataženo, ale bez deště a jindy panuje celý den slunečné počasí s pár oblaky a až večer se objeví bouřky.

Trochu jinak je na tom severní pobřeží (kolem letoviska Puerto Plata), kde období dešťů trvá od listopadu do května a naopak v létě prší méně.

Hrozí na Dominikáně hurikány?

Ostrov Hispaniola, na kterém Dominikánská republika leží, je v části Karibiku, kde se hurikány vyskytují. Hurikánová sezona trvá od srpna do poloviny října.

Hurikán se silným větrem a prudkou bouřkou může trvat až 2 dny a statisticky Dominikánskou republiku zasáhne 1x až 2x za rok, prakticky výhradě mezi srpnem a říjnem a jen zcela výjimečně v listopadu.

Teploty během roku

Našli jste levný zájezd do Dominikány nebo akční letenku do Punta Cany či Santo Dominga a nejste si jistí, zda v daném termínu panuje vhodné počasí? Čtěte níže, jaké zde panuje počasí v jednotlivých měsících.

Počasí v lednu

Leden je v Dominikánské republice počátkem hlavní sezony. Celá jižní část ostrova od Santo Dominga po Punta Canu se těší ze slunečného počasí, které nepokazí ani těch pár mráčků za den. I v tomto měsíci je třeba počítat, že v průměru každý 3. den sprchne, ale déšť vaší plážovou dovolenou rozhodně nijak neovlivní.

Srážky trvají kolem půlhodinky a objeví se většinou pozdě večer nebo v noci.

Teploty přes den dosahují 28 °C a na 26 °C se prohřívá moře.

Na severním pobřeží okolo Puerto Plata a Samaná naopak stále panuje období dešťů, nicméně oproti prosinci výrazně slábne a počasí je tak ideální na poznávání a výlety.

Počasí v únoru

Únor patří k nejméně deštivým měsícům v Dominikánské republice, alespoň tedy v hlavních letoviscích Punta Cana a La Romana a také v hlavním městě Santo Domingo. Denní teploty stoupají na 28 °C a prší jen sporadicky zhruba každý 4. den. Krátké přeháňky jsou spíš příjemným osvěžením večera.

Období dešťů ustupuje také na severu a i tady si tak můžete dopřát koupání v moři. Počítat však musíte s každodenní prudkou přeháňkou, která sice netrvá dlouho, ale může se objevit kdykoliv během dne.

Voda v moři má v únoru okolo 25 °C.

Počasí v březnu

V březnu vrcholí na Dominikáně hlavní sezona a počasí je takřka výstavní. Během dne svítí sluníčko s teplotami kolem 28 °C a příjemným vánkem. Jednou za 4 dny večer zchladí krátká rychlá přeháňka a počasí se umoudřuje dokonce i na severním pobřeží. Tam jsou sice přeháňky výrazně častější než na jihu, ale ani okolo Puerto Plata už netrvají většinou déle než 45 minut denně.

Březen se obecně považuje za nejlepší měsíc pro cestu do Dominikánské republiky, protože turistů je v letoviscích o něco méně než v lednu a únoru, ale počasí zůstává skvělé.

Teplota vody v Karibiku se drží na 26 °C.

Počasí v dubnu

Duben je posledním měsícem hlavní sezony na jižním pobřeží a skvělým obdobím pro dovolenou za hezkého počasí a výrazně menšími davy turistů než v zimě.

Teploty se drží na konstantních 28 až 29 °C po celé zemi. Na jihu (Punta Cana, La Romana, Santo Domingo) prší víceméně sporadicky a většinou večer nebo v noci. Více prší na severu (Puerto Plata), ale i tady jde jen o rychlé přeháňky, které odejdou stejně nečekaně, jako přišly.

Teplota moře nevybočuje ze svých standardních 26 °C.

Počasí v květnu

V květnu začíná první, mírnější, období dešťů. V celé Dominikánské republice od severu na jih pravidelně prší zhruba každý druhý den, většinou jen formou krátkých půlhodinových přeháněk, které se ale můžou objevit i vícekrát za den.

Obloha je polojasná až zatažená, ale hurikány v tomto období nehrozí a protože tolik nepálí sluníčku, je květen vhodný měsíc pro kombinaci koupání a poznávání. Teploty vzduchu stoupají na 30 °C, moře má svých stálých 26 °C.

Počasí v červnu

Během června se podnebí v Dominikáně mění. Jižní polovina ostrova je vlhká s občasnými přeháňkami a polojasnou až zataženou oblohou, zatímco úplný sever okolo Puerto Plata se těší ze suššího a jasného období.

Teploty jsou všude podobné a stoupají na 31 °C, zatímco moře je stále na stejném: 26 °C.

Počasí v červenci

V červenci se vyplatí jet jen na sever Dominikány do letoviska Puerto Plata, kde panuje převážně jasné počasí jen s občasnou velmi krátkou přeháňkou.

Na jihu prší více, na druhou stranu výrazně méně než v květnu a červnu. Nevýhodou je však vysoká vlhkost vzduchu, což v kombinaci s teplotami přes 32 °C činí pobyt venku docela nepříjemným a jediné, co lze dělat, je ležet na pláži a koupat se.

Teplota moře v červenci stoupá až na 29 °C.

Počasí v srpnu

Srpen je nejteplejším měsícem v Dominikánské republice, když průměrná denní teplota dosahuje 32 °C po celém ostrově. Zatímco sever okolo Puerto Plata je málo deštivý a převážně polojasný, jih a východ pobřeží se chystá na první hurikány a tropické bouře, které se v druhé polovině srpna pravidelně objevují.

Voda v moři má teplotu až ke 30 °C.

Počasí v září

V září naplno začíná hurikánová sezona v Dominikánské republice. To však neznamená, že by 30 dní v kuse foukal vítr a pršelo. Naopak, větší část měsíce svítí slunce, ale riziko silných hurikánů a tropických bouří je silné a většinou se minimálně jeden hurikán a jedna tropická bouře za měsíc objeví.

Výrazně menší je toto riziko na severním pobřeží okolo Puerto Platy, kam hurikány většinou nedosáhnou a prší zde výrazně méně než ve zbytku země.

Denní teploty stoupají na 32 °C, voda v moři má 29 °C.

Počasí v říjnu

Říjen je obecně nejméně vhodný měsíc pro návštěvu Dominikánské republiky. Vrcholí hurikánová sezona a okraje tropických bouří zasahují i severní pobřeží kolem letoviska Puerto Plata.

Dokonce i během října však platí, že v součtu je více slunečných hodin než těch se zataženou oblohou, ale riziko špatného počasí je největší z celého roku a dost obtížně se předpovídá. Teploty nevybočují ze standardu a pohybují se kolem 31 °C.

Počasí v listopadu

První polovinu listopadu doznívá hurikánová sezona a období prudkých lijáků. Těch však postupně ubývá a prší jen zhruba každý 3. den na maximálně 2 hodiny. Zbytek dne je polojasno nebo dokonce jasno.

Na severním pobřeží ale naopak období dešťů sílí a prší zde nejsilněji z celého ostrova. Během listopadu směřujte své cesty do Punta Cany, La Romany či Santo Dominga a severu ostrova se vyhněte.

Teploty vzduchu se pohybují kolem 29 °C, zatímco voda v moři mívá 28 °C.

Počasí v prosinci

V prosinci definitivně odchází období dešťů a na jižním a východním pobřeží pomalu začíná hlavní sezona. Sprchne sice každý druhý den a obloha rozhodně nebude zcela bez mráčku, ale plážovou dovolenou toto počasí nijak zvlášť neovliní.

Prší většinou jen večer nebo v noci a občasné mraky na obloze jen zpříjemní ostré sluneční paprsky. Teploty se pohybují mezi 28 a 29 °C.

Úplný sever ostrova okolo letoviska Puerto Plata sužuje silné období dešťů a není vhodný k návštěvě.

Tabulka teplot během roku

Punta Cana a jižní pobřeží -

Měsíc
Počasí
Vzduch
Voda
leden
jasno
27 °C
26 °C
únor
jasno
27 °C
25 °C
březen
jasno
28 °C
25 °C
duben
polojasno
28 °C
26 °C
květen
přeháňky
30 °C
26 °C
červen
přeháňky
30 °C
27 °C
červenec
přeháňky
31 °C
29 °C
srpen
přeháňky
31 °C
29 °C
září
déšť
31 °C
29 °C
říjen
déšť
30 °C
28 °C
listopad
přeháňky
29 °C
28 °C
prosinec
polojasno
28 °C
27 °C

Puerto Plata a severní pobřeží -

Měsíc
Počasí
Vzduch
Voda
leden
přeháňky
29 °C
26 °C
únor
přeháňky
29 °C
25 °C
březen
přeháňky
29 °C
25 °C
duben
přeháňky
29 °C
26 °C
květen
polojasno
31 °C
26 °C
červen
jasno
32 °C
27 °C
červenec
jasno
33 °C
30 °C
srpen
polojasno
33 °C
30 °C
září
přeháňky
33 °C
30 °C
říjen
přeháňky
32 °C
29 °C
listopad
déšť
31 °C
27 °C
prosinec
déšť
29 °C
26 °C

Kdy jet do Dominikánské republiky

Dominikánská republika patří mezi země, kde celoročně panují letní teploty mezi 26 a 32 °C a jen málokdy je zde dlouhodobě zatažená obloha. Například pokud je ošklivo, tak to trvá 1–2 dny, než se zase vyjasní.

Při plánování dovolené se však snažte vyhnout období hurikánů, které zde panuje od srpna do listopadu.

Pokud chcete vidět velryby, pak je důležité přiletět v době leden–březen.

Pro čistě plážovou dovolenou se nejlepší období liší podle letovisek:

  • Punta Cana, La Romana, Santo Domingo, Barahona – prosinec až duben a červenec
  • Poloostrov Samaná – leden až duben
  • Puerto Plata, Rio San Juan – květen až červenec

Je logické, že právě v zimním období jsou v Dominikánské republice nejvyšší ceny hotelů i letenek z Evropy.

Chcete-li vyrazit na poznávací dovolenou a cestovat i do vnitrozemských hor, pak je nejlepší období prosinec až duben, kdy panuje nejsušší počasí a horské cesty jsou dobře schůdné.

Chystáš se do Dominikánské republiky?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 09. 10. 2022
Navrhni úpravu

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Matty
Matty
před 17 dny

Jak je to s počasím na poloostrově Samaná? Nahoře nejprve píšete, že nejlepší počasí tam panuje květen až červenec, protože přes zimu je tam období dešťů. A dole v souhrnu kdy jet na plážovou dovolenou na poloostrov Samaná uvádíte leden až duben? Děkuji.

Kryštof Hájek
před 17 dny

Upravil jsem, díky za upozornění. Na poloostrově Samaná statisticky nejméně prší právě okolo února/začátku jara. 

Avatar uživatele Matty
Matty
před 8 dny

Potom ale moc nesedí tvrzení: Trochu jinak je na tom severní pobřeží (například letoviska Puerto Plata a Samaná ), kde období dešťů trvá od listopadu do května a naopak v létě prší méně.  Viz také konkrétní počasí v dubnu a červenci.