Ekvádor
Ekvádor

Co dělat v Ekvádoru

Ekvádor nabízí na malé ploše od každého trochu: městskou architekturu, výstavy a koncerty i pařby v klubech, horské treky na šestitisícové vulkány, surfování na širokých pacifických plážích, rafting na amazonských řekách nebo šnorchlování se želvami na Galapágách.  

Města 

Za návštěvu stojí hlavní město Ekvádoru, horské Quito, jehož krásné koloniální centrum je na seznamu památek UNESCO. Městským autobusem se z Quita dá dojet k památníku Mitad del Mundo (Střed světa), kde stanete jednou nohou na severní a druhou na jižní polokouli. 

Největším městem (2,5 milionů obyvatel) je přístavní Guayaquil, kde se řeka Guayas vlévá do Tichého oceánu. V Guayaquilu stojí za vidění pobřežní Malecón, pěkná upravená promenáda, kopec svaté Anny (Cerro Santa Ana) a přilehlá historická čtvrť Las Peñas. Jinak Guayaquil nabízí klasický cvrkot, hluk a chaos jihoamerických metropolí.  

Neopomenutelnou destinací každého turisty je půvabná Cuenca vynikající svou koloniální architekturou. Cuenca je obklopená vysokohorským národním parkem Cajas, s příjemnými i náročnějšími treky a dechberoucími výhledy na hory, louky a jezera.  

Hory 

Asi 100 km jižně od Quita začíná takzvaná Avenida de los Volcanes neboli Cesta vulkánů. Od severu na jih jsou nejoblíbenější vulkán Cotopaxi (5.897 m), sopečná laguna Quilotoa v nadmořské výšce 3.914 m, vulkán Tungurahua (5.023 m) a nejvyšší vrchol Ekvádoru Chimborazo (6.268 m). Vulkány jsou rájem pro trekaře a horolezce a nabízí fantastické výhledy a nezapomenutelné zážitky. Na Cotopaxi a Chimborazo se dá na vrchol jít pouze s průvodcem, kterého je třeba najmout v některé z místních agentur (více v sekci Co navštívit). Sami můžete vyšlapat jen do určitě výšky, ale i na to je potřeba se několik dní předtím aklimatizovat.

Výlet na lagunu Quilotoa je dostupný z blízkého města Latacunga. Rozpuštěné minerály zabarvují vodu do magických zelených tónů a když vysvitne slunce, je to úchvatná podívaná. Vstup je zdarma a dá se sejít až ke břehu nebo obejít lagunu kolem dokola, což zabere zhruba pět hodin. V místě se dá kempovat, teplé spacáky a oblečení s sebou!

Na sopku Tungurahua je krásný výhled z kultovní houpačky zavěšené na Casa de Árbol (Stromový dům) nad malebným lázeňským městečkem Baños, které disponuje mnoha outdoorovými aktivitami (rafting, canopy, bungee jumping, kola, treky). Více najdete v sekci Co navštívit.  

Pláže  

Široké pláže na pobřeží Tichého oceánu s ideálními surfařskými vlnami se nabízí pro mnoho vodních sportů. Kromě surfování je možné zkusit paragliding, kitesurfing, kajak a další zábavné vodní aktivity. Vodní sporty je možné doplnit lekcemi jógy, které má v nabídce mnoho hotýlků, nebo se můžete protáhnout na oblíbené vzdušné akrobacii neboli telas.  

Od severu na jih stojí za návštěvu Mompiche, Canoa, Ayampe, Olón nebo party hotspot Montañita.  

Amazonie 

Zelené plíce planety jsou dalším úžasným zážitkem, který má Ekvádor ve svém repertoáru. S místní agenturou se dá vyrazit hlouběji do džungle a jejích 2 nejznámějších chráněných oblastí Cuyabeno a Yasuní. Na vlastní pěst můžete jet z již zmiňovaného město Baños do města Puyo nebo pokračovat na sever až do Teny a Misahuallí a podnikat výlety na místě. Uvidíte tam krásné řeky a vodopády vhodné i ke koupání, dá se jezdit na kole, které hotely často půjčují. 

Galapágy  

Na Galapágách by člověk mohl strávit pozorováním fauny a flóry týdny, jen kdyby na to měl! Zahrnout toto souostroví do cestovatelského plánu je finančně náročnější, ale je to životní zážitek. Na ostrovech se dá surfovat, potápět, šnorchlovat a vidět a dotknout se úžasných lachtanů, obřích želv, černých leguánů a tučňáků. S některou z cestovních agentur (kontakty v sekci Co navštívit) je možné absolvovat vícedenní okružní jízdu po různých ostrovech s tím, že se spí a jí na lodi nebo můžete vyrazit sami, ubytovat se na hlavním ostrově Santa Cruz nebo na menším San Cristóbal a domluvit si výlety lodí na místě.  

Chystáš se do Ekvádoru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.