Ekvádor
Ekvádor

Peníze a ceny v Ekvádoru

Americký Dolar 

Kvůli finanční stabilitě došlo po roce 2001 v Ekvádoru k tzv. dolarizaci a oficiální měnou je tudíž americký dolar (USD). Dřívější měna sucre se dnes již nepoužívá, můžete se setkat maximálně s drobnými mincemi v hodnotě 5 a 25 centů měny sucre, které se běžně používají k placení spolu s dolary.

1 USD má 100 centavos (centů).

Mince i bankovky jsou stejné jako u amerického dolaru, k tomu má Ekvádor vlastní oběžné mince. Velmi doporučujeme si již z ČR přivézt ideálně nejvýše dvacetidolarové bankovky. Kvůli padělání bankovek mnohé menší obchody, restaurace, muzea a jiné památky nepřijímají padesátidolarové a vyšší bankovky a je problém je rozměnit. Pro rozměnění je třeba zajít do banky, některé hotely jsou taktéž schopné vyšší bankovky rozměnit.

Vždy je dobré mít v kapse nějaké drobné na menší nákupy nebo taxík, nedostatek tzv. suelto (drobných) je obzvláště mimo města častý.  

Směnárny a platba kartou 

Z ČR si s sebou přivezte americké dolary. Na místě pak není potřeba žádné směnárny řešit. V Ekvádoru rozhodně české koruny za dolary nevyměníte, navíc směnáren zde není tolik a pokud byste například chtěli měnit eura na dolary, kurz bude téměř vždy horší než v českých směnárnách při směně korun na dolary.

V Ekvádoru se při běžném placení zdaleka nepoužívají platební karty tolik jako u nás. Mějte s sebou proto dostatek hotovosti. Ve velkých nákupních centrech, u významných turistických atrakcí a ve větších hotelech je většinou možné platební kartu použít. Občas při placení kartou prodejce účtuje o několik procent vyšší cenu (ne v supermarketech s potravinami), dejte si na to pozor.

Každopádně se bez hotovosti v Ekvádoru určitě neobejdete. Doporučujeme s sebou ven brát jen menší obnosy, které užijete pouze v daný den, obvykle by mělo stačit 40 USD na den. 

Výběry z bankomatu jsou bez problémů, ověřte si poplatky a kurz vaší banky při výběru v Jižní Americe, poplatky bývají vysoké. Naprostá většina bankomatů v Ekvádoru si účtuje vlastní poplatek za výběr v rozmezí od 3 USD do 4 USD, bankomat vás na to ale před dokončením výběru upozorní a zeptá se, jestli chcete výběr provést.  

Kolik co stojí a ceny v Ekvádoru

V Ekvádoru je spousta věcí výrazně levnějších než u nás (lokální potraviny, tropické ovoce, zelenina), ale některé také překvapivě dražší (drogerie, léky, oblečení – pokud není z druhé ruky, alkohol, mléčné výrobky, uzeniny). Nakupovat se dá v různých cenových kategoriích, levně jako místní, ale také velmi draze. Jako bílého turistu, kterému se říká gringo (a nemusí to být nutně Američan), vám místní prodejci vždy budou účtovat víc. Turistické památky někdy mají i oficiální dvojí ceny: jedny pro cizince, druhé pro místní.

Naopak třeba v restauracích, obchodech s potravinami či pouličních stáncích s jídlem dvojí ceny nebývají zvykem, zvlášť pokud se naučíte aspoň pár španělských frází a číslovek.

Na pobřeží je obecně dráž než ve vnitrozemí. Na Galapágách je cenová hladina všeho dvakrát až třikrát vyšší, protože se vše dováží a je to exkluzivní destinace, kterou si mnoho Ekvádorců nemůže dovolit za celý život navštívit.  

Jízdy taxíkem jsou v některých místech za fixní ceny (jedna jízda 1,5–2 USD), ve 3 největších městech Guayaquilu, Quitu a Cuence se jezdí na předem domluvenou cenu. Oficiálně by se sice měly používat taxametry, ale osobně jsme toto nikdy nezažili a vždy je třeba se s taxikářem předem domluvit na finální ceně.

Příklady cen v Ekvádoru

Potraviny a restaurace

  • 1 litr balené vody – 0,75 USD 
  • 1 barel (20 litrů) – 1,75 USD 
  • Čerstvá ovocná šťáva ve stánku na trhu – 1,5 USD 
  • 1 pivo – v obchodě 1,5 USD, v restauraci 3 USD 
  • 1 láhev vína – 6–15 USD 
  • Obědové menu s polévkou a hlavním jídlem v běžné restauraci – 2,5–3,5 USD 
  • Jídlo na objednávku v lepší restauraci – 8–15 USD 
  • 16 velkých banánů – 1 USD (ovoce a zelenina se často počítají na kusy, které se dají koupit za 1 dolar, a nebo se váží na libry, 1 libra = zhruba 0,5 kg) 
  • 3 avokáda – 1 USD 
  • 1 libra (zhruba 0,5 kg) čerstvých krevet na trhu – 2,5–3,5 USD
  • 1 libra (zhruba 0,5 kg) kuřecího masa – 1,6 USD 
  • 1 libra (zhruba 0,5 kg) rýže – 0,35 USD 

Doprava

  • 1 jízda v městském autobuse – 0,3 USD 
  • 1 galon (zhruba 3,75 l) benzinu – 2,5 USD
  • jízda taxíkem po městě (cca 4-6 km) – od 3 USD do 8 USD

Hotely a ubytování

  • 1 noc v hotelu ve sdíleném pokoji – 7–10 USD za osobu 
  • 1 noc v 3* hotelu v soukromém pokoji – cca 40 USD ve dvoulůžkovém pokoji
  • Vyhledat ubytování v Ekvádoru

Spropitné a smlouvání 

Spropitné nebývá v ceně služeb zahrnuto a například v restauracích, zejména v lokálních levnějších jídelnách, vůbec není zvykem ho dávat. Menší spropitné ve výši 5 až 10% uvítají taxikáři nebo třeba majitelé menších rodinných penzionů či apartmánů.

Smlouvání je součástí zejména na tržištích s turistickým zbožím nebo farmářských trzích, které se často podnikají v menších městech na venkově. Jinde se smlouváním nepochodíte, v Ekvádoru nemá žádnou velkou tradici.

Jak ušetřit

Na cestování po Jižní Americe jsou nejdražší položkou lety z Evropy (podívejte se na historii akčních letenek do Ekvádoru). Pokud se vám podaří dostat do zvolené destinace, na místě se dá vyžít a pohybovat na naše poměry levně. Ubytování se dá většinou sehnat až na místě bez předchozí rezervace, ale vždy je lepší mít, speciálně ve velkých městech, rezervované ubytování dopředu. Ceny nejsou vysoké a ve vlastním pokoji v soukromém penzionu budete bydlet klidně od 500 Kč na noc.

Pokud s sebou máte stan, ekonomickou variantou jsou kempy na okrajích vesnic a městeček a v přírodě (pokud plánujete kempovat vysoko v horách, dobrý spacák a teplé oblečení jsou nutností). 

Na jídle se dá také značně ušetřit, pokud může člověk vařit. Skvělé jsou lokální trhy, kde se dají sehnat všechny základní potraviny a mnoho exotického ovoce, které stojí v přepočtu pár korun. Tady platí pravidlo neustálého smlouvání! Na větších trzích se často dá i levně a velmi chutně najíst. Jídlo se tam připravuje každý den z čerstvých surovin.

Výrazně se dá ušetřit, když se budete stravovat v lokálních jídelnách a fast-foodech, kde za menu dáte maximálně 3 USD, zatímco v lepších turistických restauracích klidně přes 15 USD. Lokální jídelny jsou naprosto v pohodě, čisté, splňují hygienické standardy a najíte se tu opravdu hodně.

Přes poledne hledejte místní restaurace, které nabízí obědové menu neboli almuerzos, skládající se z polévky, hlavního jídla a ovocné šťávy. Někde je oběd servírovaný hůře, jinde lépe. Hledejte pěkné lokály s čistými a upravenými stoly, šance, že bude čistá i kuchyně je vysoká. Platos a la carta neboli jídla na objednávku jsou dvakrát až třikrát dražší a často jsou to jídla identická s obědovým menu.  

Usmlouvat se dají třeba ceny za různé výlety s průvodcem. Nebojte se s úsměvem vyjednávat a jděte do toho! Vždy je vhodné umět aspoň základy španělsky.

Výjimkou v šetření jsou Galapágy. Na těchto ostrovech je všechno dvakrát až třikrát dražší, viz příklad denního rozpočtu a ušetřit tu jde jen na ubytování.

Denní rozpočet 

Pro lepší přehled jsme připravili několik verzí denního rozpočtu pro dvojici cestovatelů, který zahrnuje ubytování, stravu a dopravu na místě (nepočítáme vstupy do památek, delší přesuny a další aktivity): 

Nízkorozpočtový cestovatel 

Dvojice cestovatelů s nízkým rozpočtem si snídani a večeři uvaří (míchaná vajíčka s chlebem a těstoviny s kuřetem a rajčatovou omáčkou za celkem 100 Kč) a přes den si dá k obědu menu v místní restauraci (110 Kč). Na trhu si koupí ovoce (40 Kč) a po městě bude jezdit autobusem (50 Kč). Bude bydlet ve sdíleném pokoji na hostelu (350 Kč). Večer si naši cestovatelé dají každý 1 pivo koupené v obchodu vedle hostelu (66 Kč). Rozpočet na osobu činí zhruba 500 Kč za den

Střední cesta 

Dvojice cestovatelů využívající zlatou střední cestu bude ubytována v hotelu se snídaní (550 Kč na osobu), přes den se několikrát sveze taxíkem (130 Kč), k obědu si dá menu v místní restauraci (110 Kč) a odpoledne si vychutná kávičku s dortíkem (150 Kč). Večeřet budou naši cestovatelé v lokální restauraci (150 Kč).

Během cestování po Ekvádoru se několikrát tento cestovatel vydá mimo město, nejlepší je přitom využít autopůjčoven.

 Jejich denní rozpočet vyjde na osobu v průměru cca na 1 500 Kč. 

Luxusní varianta 

V Ekvádoru se dá dovolenkovat také velmi luxusně. Dvojice cestovatelů si zaplatí dobrý hotel se snídaní ve formě bufetu (1 700 Kč). Nechce se jim moc chodit a budou hodně jezdit taxíkem (330 Kč). Naobědvají se ve špičkové restauraci s mezinárodním několikachodovým menu (1 300 Kč). Odpolední káva s dortíkem ve skvělé kavárně je samozřejmostí (350 Kč), stejně jako bohatá večeře (850 Kč) a několik točených piv (650 Kč). Večer vyrazí na party, kde si dají pár koktejlů (1 300 Kč).

Po celou dobu se budou po Ekvádoru pohybovat půjčeným autem.

Celkový rozpočet této rozmarné dvojice je zhruba 3 000 Kč denně / na osobu.  

Střední rozpočet na Galapágách 

Ceny na těchto ekvádorských ostrovech jsou dvakrát až třikrát vyšší než ve vnitrozemí. Průměrná dvojice cestovatelů, kteří jedou na Galapágy na vlastní pěst a nevyužijí okružní jízdu s agenturou, s níž se jezdí mezi ostrovy na lodi, na které se také jí a spí, vynaloží za ubytování v průměrném hotýlku se snídaní 1.100 Kč. Naobědvají se v místní restauraci s obědovým menu (220 Kč), nakoupí si ovoce na trhu (150 Kč) a 2 piva a brambůrky na večer (300 Kč). K večeři si uvaří těstoviny s rajčatovou omáčkou a kuřetem na hotelu (150 Kč). Jeden den našich cestovatelů stojí na Galapágách téměř 5 000 Kč, na osobu pak kolem 2 500 Kč.

K tomu je třeba připočítat výlety lodí na okolní ostrovy nebo okružní jízdy se šnorchlováním, které stojí zhruba 175 USD (necelé 4 000 Kč) na osobu na den (celodenní výlet s lehkým obědem). 

Plavba s cestovní agenturou na jachtě s ubytováním, plnou penzí a průvodcem vyjde jeden den na osobu zhruba na 4 000 Kč. 

Celkem tak v průměru během jednoho dne nechá 1 osoba na Galapágách i kolem 4 000 Kč.

Chystáš se do Ekvádoru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 08. 06. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.