Americký Dolar 

Kvůli finanční stabilitě došlo v roce 2000 v Ekvádoru k tzv. dolarizaci a měnou je tudíž americký dolar (USD). 1 USD má 100 centavos (centů). Kurz se pohybuje okolo 22 Kč za 1 USD. Mince i bankovky jsou stejné jako u amerického dolaru, k tomu má Ekvádor vlastní oběžné mince. Velmi doporučujeme si již z ČR přivézt ideálně nejvýše dvacetidolarové bankovky. Kvůli padělání bankovek mnohé menší obchody, restaurace, muzea a jiné památky nepřijímají padesátidolarové a vyšší bankovky a je problém je rozměnit. Pro rozměnění je třeba zajít do banky, některé hotely jsou taktéž schopné vyšší bankovky rozměnit. Vždy je dobré mít v kapse nějaké drobné na menší nákupy nebo taxík, nedostatek tzv. suelto (drobných) je obzvláště mimo města častý.  

Směnárny a platba kartou 

Z ČR si s sebou přivezte americké dolary. Na místě pak není potřeba žádné směnárny řešit. V Ekvádoru se při běžném placení zdaleka nepoužívají platební karty tolik jako u nás. Mějte s sebou proto dostatek hotovosti. Ve velkých nákupních centrech je většinou možné platební kartu použít. Občas při placení kartou prodejce účtuje o několik procent vyšší cenu (ne v supermarketech s potravinami), dejte si na to pozor.  

Výběry z bankomatu jsou bez problémů, ověřte si poplatky a kurz vaší banky při výběru v Jižní Americe, poplatky bývají vysoké. Některé bankomaty si účtují poplatek za výběr v rozmezí od 0,5 do 2 USD, bankomat vás na to ale před dokončením výběru upozorní a zeptá se, jestli chcete výběr provést.  

Kolik co stojí  

V Ekvádoru je spousta věcí výrazně levnějších než u nás (lokální potraviny, tropické ovoce, zelenina), ale některé také překvapivě dražší (drogerie, léky, oblečení – pokud není z druhé ruky, alkohol, mléčné výrobky, uzeniny). Nakupovat se dá v různých cenových kategoriích, levně jako místní, ale také velmi draze. Jako bílého turistu, kterému se říká gringo (a nemusí to být nutně Američan), vám místní prodejci vždy budou účtovat víc. Vždy se dá smlouvat, ale dokonce je to i očekáváno.  

Na pobřeží je obecně dráž než ve vnitrozemí. Na Galapágách je cenová hladina všeho dvakrát až třikrát vyšší, protože se vše dováží a je to exkluzivní destinace, kterou si mnoho Ekvádorců nemůže dovolit za celý život navštívit.  

Jízdy taxíkem jsou v některých místech za fixní ceny (jedna jízda 1,5–2 USD), ve 3 největších městech Guayaquilu, Quitu a Cuence se jezdí s taxametrem. V těchto městech vždy požádejte řidiče, aby ho zapnul.  

Příklady cen: 

 • 1 litr balené vody – 0,75 USD 
 • 1 barel (20 litrů) – 1,75 USD 
 • Čerstvá ovocná šťáva ve stánku na trhu – 1,5 USD 
 • 1 pivo – v obchodě 1,5 USD, v restauraci 3 USD 
 • 1 láhev vína – 6–15 USD 
 • Obědové menu s polévkou a hlavním jídlem v běžné restauraci – 2,5–3,5 USD 
 • Jídlo na objednávku v lepší restauraci – 8–15 USD 
 • 16 velkých banánů – 1 USD (ovoce a zelenina se často počítají na kusy, které se dají koupit za 1 dolar, a nebo se váží na libry, 1 libra = zhruba 0,5 kg) 
 • 3 avokáda – 1 USD 
 • 1 libra (zhruba 0,5 kg) čerstvých krevet na trhu – 2,5–3,5 USD 
 • 1 jízda v městském autobuse – 0,3 USD 
 • 1 galon (zhruba 3,75 l) benzinu – 1,75 USD, diesel 1 USD 
 • 1 noc v hotelu ve sdíleném pokoji – 7–10 USD za osobu 
 • 1 noc v hotelu v soukromém pokoji – 10–35 USD za osobu 
 • 1 libra (zhruba 0,5 kg) kuřecího masa – 1,6 USD 
 • 1 libra (zhruba 0,5 kg) rýže – 0,35 USD 

Spropitné a smlouvání 

Spropitné nebývá v ceně služeb zahrnuto a je vždy vítáno. V restauracích není povinné ani není zvykem spropitné dávat.  

Smlouvání je součástí celé jihoamerické kultury a je to místní folklor. Spousta obchodů vůbec nemá na zboží vytištěné ceny a je potřeba se na cenu zeptat a pak ji také usmlouvat (nebo ne, pokud se vám ji chce platit). Prodejci někdy cenu nasadí opravdu vysoko, ale nenechte se zastrašit a bez okolků cenu podsaďte. Sejdete se tak s prodávajícím někde uprostřed a odejdete spokojení vy i obchodník.  

Jak ušetřit 

Na cestování po Jižní Americe jsou nejdražší položkou lety z Evropy. Pokud se vám podaří dostat do zvolené destinace, na místě se dá vyžít a pohybovat na naše poměry levně. Ubytování se dá většinou sehnat až na místě bez předchozí rezervace tak, že se obejde pár hotelů v okolí a usmlouvá se cena. Záleží na tom, kolik věcí má člověk s sebou, jak se mu chce chodit a kolik má času. V Ekvádoru funguje dobře také airbnb. Pokud s sebou máte stan, ekonomickou variantou jsou kempy na okrajích vesnic a městeček a v přírodě (pokud plánujete kempovat vysoko v horách, dobrý spacák a teplé oblečení jsou nutností). 

Na jídle se dá také značně ušetřit, pokud může člověk vařit. Skvělé jsou lokální trhy, kde se dají sehnat všechny základní potraviny a mnoho exotického ovoce, které stojí v přepočtu pár korun. I tady platí pravidlo neustálého smlouvání! Na větších trzích se často dá i levně a velmi chutně najíst. Jídlo se tam připravuje každý den z čerstvých surovin.  

Přes poledne hledejte místní restaurace, které nabízí obědové menu neboli almuerzos, skládající se z polévky, hlavního jídla a ovocné šťávy. Někde je oběd servírovaný hůře, jinde lépe. Hledejte pěkné lokály s čistými a upravenými stoly, šance, že bude čistá i kuchyně je vysoká. Platos a la carta neboli jídla na objednávku jsou dvakrát až třikrát dražší a často jsou to jídla identická s obědovým menu.  

Na ostatních položkách rozpočtu se dá opět ušetřit jak jinak než smlouváním. Bílému turistovi automaticky všude účtují více, a tak je potřeba neustále cenu srážet, protože nikdy není fixní a Ekvádorci se smlouváním počítají. Usmlouvat se dá jak ubytování, tak i ceny za různé výlety s průvodcem. Nebojte se s úsměvem vyjednávat a jděte do toho! 

Výjimkou v šetření jsou Galapágy. Na těchto ostrovech je všechno dvakrát až třikrát dražší, viz příklad denního rozpočtu.  

Denní rozpočet 

Pro lepší přehled jsme připravili několik verzí denního rozpočtu pro dvojici cestovatelů, který zahrnuje ubytování, stravu a dopravu na místě (nepočítáme vstupy do památek, delší přesuny a další aktivity): 

Nízkorozpočtový cestovatel 

Dvojice cestovatelů s nízkým rozpočtem si snídani a večeři uvaří (míchaná vajíčka s chlebem a těstoviny s kuřetem a rajčatovou omáčkou za celkem 100 Kč) a přes den si dá k obědu menu v místní restauraci (110 Kč). Na trhu si koupí ovoce (40 Kč) a po městě bude jezdit autobusem (50 Kč). Bude bydlet ve sdíleném pokoji na hostelu (350 Kč). Večer si naši cestovatelé dají každý 1 pivo koupené v obchodu vedle hostelu (66 Kč). Rozpočet pro oba dohromady činí zhruba 750 Kč za den

Střední cesta 

Dvojice cestovatelů využívající zlatou střední cestu bude ubytována v hotelu se snídaní (550 Kč), přes den se několikrát sveze taxíkem (130 Kč), k obědu si dá menu v místní restauraci (110 Kč) a odpoledne si vychutná kávičku s dortíkem (150 Kč). Večeřet budou naši cestovatelé v příjemné restauraci a k jídlu si dají sklenku vína (500 Kč). Jejich denní rozpočet vyjde oba dohromady na 1.500 Kč. 

Luxusní varianta 

V Ekvádoru se dá dovolenkovat také velmi luxusně. Dvojice cestovatelů si zaplatí dobrý hotel se snídaní ve formě bufetu (1.300 Kč). Nechce se jim moc chodit a budou hodně jezdit taxíkem (330 Kč). Naobědvají se ve špičkové restauraci s mezinárodním několikachodovým menu (1.300 Kč). Odpolední káva s dortíkem ve skvělé kavárně je samozřejmostí (350 Kč), stejně jako bohatá večeře (850 Kč) a několik točených piv (650 Kč). Večer vyrazí na party, kde si dají pár koktejlů (1.300 Kč). Celkový rozpočet této rozmarné dvojice je zhruba 6.000 Kč denně.  

Střední rozpočet na Galapágách 

Ceny na těchto ekvádorských ostrovech jsou dvakrát až třikrát vyšší než ve vnitrozemí. Průměrná dvojice cestovatelů, kteří jedou na Galapágy na vlastní pěst a nevyužijí okružní jízdu s agenturou, s níž se jezdí mezi ostrovy na lodi, na které se také jí a spí, vynaloží za ubytování v průměrném hotýlku se snídaní 1.100 Kč. Naobědvají se v místní restauraci s obědovým menu (220 Kč), nakoupí si ovoce na trhu (150 Kč) a 2 piva a brambůrky na večer (300 Kč). K večeři si uvaří těstoviny s rajčatovou omáčkou a kuřetem na hotelu (150 Kč). Jeden den našich cestovatelů stojí na Galapágách téměř 2.000 Kč.  

K tomu je třeba připočítat výlety lodí na okolní ostrovy nebo okružní jízdy se šnorchlováním, které stojí zhruba 175 USD (necelé 4.000 Kč) na osobu na den (celodenní výlet s lehkým obědem). 

Plavba s cestovní agenturou na jachtě s ubytováním, plnou penzí a průvodcem vyjde jeden den na osobu zhruba na 4.000 Kč.   

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu