Ekvádor
Ekvádor

Doprava v Ekvádoru

I když je Ekvádor 4. nejmenší jihoamerickou zemí, svoji rozlohou převyšuje Velkou Británii a takřka dotahuje Itálii. Je tedy téměř 100%, že vás po zemi čekají přesuny na větší vzdálenosti.

V Ekvádoru nefunguje železnice. Chcete-li se přesouvat jen mezi velkými městy, vystačíte se s velmi hustou autobusovou a leteckou sítí, do turistických zajímavostí v horách však bude nutností půjčení auta.

Autem po Ekvádoru

Cestování autem v Jižní Americe má obecně svá specifika. Vůle k dodržování dopravních předpisů je zde výrazně slabší než třeba v Evropě, ale pokud se přizpůsobíte, zjistíte, že řízení v Ekvádoru nemusí být tak stresující, jak se na první pohled zdá.

Je ale třeba zdůraznit, že po Ekvádoru by autem měli přeci jen cestovat jen zkušenější řidiči, a to nejen kvůli místy chaotickému provozu, ale také pro často velmi náročné klikaté horské silnice, které vás však zavedou do míst s božskými výhledy na Andy.

Jak a kde si v Ekvádoru půjčit auto a kolik zaplatíte? Na co se konkrétně připravit? Jaké jsou pravidla provozu, jak se tankuje u benzínek a kolik tu stojí benzín? Dočtete se v samostatné kapitole Půjčení auta v Ekvádoru.

Letecky

I díky hornatému terénu a pomalým přesunům po zemi je v Ekvádoru poměrně hodně rozvinutá vnitrostátní letecká doprava. Aktuálně v Ekvádoru působí 4 letecké společnosti:

 • Avianca – velká nadnárodní aerolinka a člen Star Alliance
 • LATAM – velká nadnárodní aerolinka a člen OneWorld
 • Equair – malá místní aerolinka létající jen vnitrostátní lety
 • Aeroregional – malá místní aerolinka létající jen vnitrostátní lety

Nejfrekventovanější spojení míří z pevniny na Galapágy a také mezi dvěma největšími městy Quito a Guayaquil. Příkladové průměrné ceny letenek za jednosměrnou cestu:

 • Quito – Galapágy: cca 260 USD
 • Guayaquil – Galapágy: cca 220 USD
 • Quito – Guayaquil: 35 – 50 USD
 • Quito – Cuenca: 35 – 50 USD

Na výše uvedených relacích se létá několikrát denně, z Quita do Guayaquilu i několikrát za hodinu. Letecky se dostanete také do měst Manta, Coca, Loja či Santa Rosa.

Autobusy

Nejběžnější a nejekonomičtější doprava v Ekvádoru je autobusová, která také nahrazuje absenci vlakové dopravy. Autobusy bývají pohodlné, klimatizované, ale některé často bez WC a s hlasitou hudbou, kterou řidič odmítá ztlumit. Často přistoupí pouliční prodejci, kteří se vám budou snažit prodat všechno možné od jídla až po sluchátka. Nejsou nebezpeční, své produkty nenutí. Naopak vám při dlouhých cestách často jejich chutné výrobky přijdou vhod.

Autobusová síť je v Ekvádoru velmi hustá a intervaly odjezdů do všech směrů velmi časté. Stačí se zajít zeptat na autobusové nádraží v daném městě a prodejci se budou předhánět, abyste si koupili jízdu s jejich společností. Ceny jsou u všech podobné a velmi příznivé.

Ceny jízdenek a kde je koupit

V Ekvádoru působí desítky, možná dokonce stovky autobusových společností, ale jen malý zlomek z nich umožňuje nákup jízdenky online. Dokonce jen malé procento má funkční webové stránky, o nějakém obecném vyhledávači spojení nemůže být ani řeč.

Ani tolik oblíbená stránka Rome2Rio vám v Ekvádoru toho moc nenajde, resp. jen velmi malou část spojů, ve skutečnosti je jich mnohem více.

Jízdenky tak vždy koupíte až před odjezdem na autobusovém nádraží. Každé město má své hlavní autobusové nádraží, které se v Ekvádoru označuje Terminal Terrestre (pozemní terminál). Zprvu bude koupě velmi zmatečná. V každém terminálu najdete desítky přepážek, pro každou jednu společnost. Obvykle vám ale názvy společností neřeknou nic o tom, kam jedou, stačí však jen vyslovit jméno vaší cílové destinace a pracovníci přepážek vás ochotně nasměrují k té správné.

V realitě se není čeho bát, proces koupě jízdenky bývá rychlý, jen po vás obvykle budou chtít doklad totožnosti, tedy pas.

Orientační ceny jízdenek a doba jízdy:

 • Guayaquil – Cuenca: 9,50 USD / 4,5 hodiny
 • Quito – Cuenca: 13 USD / 7 hodin
 • Quito – Guayaquil: 13 USD / 9,5 hodiny
 • Quito – Otavalo: 4 USD / 3,5 hodiny
 • Quito – Manta: 10 USD / 8 hodin
 • Guayaquil – Manta: 7 USD / 2,5 hodiny

Během koupě jízdenky vám pracovník přepážky vždy sdělí číslo nástupiště, ze kterého odjíždí autobus.

Pokud náhodou pojedete autobusem z venkovské oblasti nebo menšího města, ve kterém není žádné autobusové nádraží, jízdenku normálně zaplatíte u řidiče.

Platit se dá vždy a všude pouze hotovostí.

Jízdní řády, frekvence spojů a vyhledávač spojení

Výše už jsme nakousli, že internetové vyhledávače spojení v Ekvádoru nefungují a ani jednotlivé autobusové společnosti obvykle nemají funkční webové stránky. Ve skutečnosti to ale vlastně nevadí. Na frekventovaných trasách, což jsou všechny do turistických měst, jezdí většinou autobusy v průměru 3-4x za hodinu a volné místo se najde skoro vždy.

Je ale určitě nutné mít při cestách autobusem větší 3-4hodinovou rezervu, může se stát, že nejbližší volný autobus pojede třeba až za hodinu plus nějaké zdržení po cestě.

Obecně je ale autobusová doprava efektivní a mezi velkými městy seženete spoj v jakoukoliv denní hodinu, často ale i noční hodinu. Dálkové noční spoje jezdí zejména mezi Quitem a Guayaquilem i mezi Quitem a Cuencou.

Pohodlí a kvalita autobusů

Ekvádorské silnice brázdí různé značky autobusů od moderních západních po starší místní výroby. Obecně vzato jsou ale docela pohodlné. Žádný luxus, ale žádná mučírna a místa je zde vždy mnohem více než při cestách autobusem po Evropě.

Všechny dálkové autobusy jsou klimatizované, jen nebuďte překvapení, že se klimatizace zásadně zapíná až v momentě, kdy autobus opustí město.

Autobusová nádraží – vybavení, služby a kde je hledat

Protože autobusová doprava je v zemi velmi frekventovaná, autobusová nádraží bývají velké komplexy, většinou na krajích měst. Nikdy se nemusíte strachovat o jídlo, toho totiž na nádražích seženete velké množství, většinou u menších lokálních fast-foodů a prodejců, na velkých nádražích ale najdete i klasické značky jako je McDonald's.

Na všech autobusových nádražích jsou veřejné záchody, obvykle za poplatek 0,20 USD a většinou dobře udržované.

Všude v Ekvádoru se používá pro autobusové nádraží výraz Terminal Terrrestre. Každé město má obvykle jedno hlavní autobusové nádraží, o kterém vědí všichni místní a vždy vás k němu nasměrují.

Podívejte se, kde najdete autobusová nádraží v největších městech:

 • Quito – terminal Quitumbe (poloha na mapě): slouží pro spoje do většiny země kromě autobusů na sever, které odjíždějí z Carcelénu.
 • Quito - terminal Carcelén (poloha na mapě): slouží pro spoje přímo na sever (Otavalo, Ibarra, aj.)
 • Guayaquil - terminal terrestre (poloha na mapě): město má jen jedno hlavní nádraží poblíž letiště
 • Cuenca - terminal terrestre (poloha na mapě): město má jen jedno hlavní nádraží mezi centrem a letištěm
 • Otavalo - terminal terrestre (poloha na mapě): venkovní terminál poblíž centra města

Při vyhledávání na mapách ale obecně stačí jen zadat název města + terminal terrestre a nemůžete se splést.

Bezpečnost

Cestování dálkovým autobusem je bezpečné. Ke krádežím nebo dokonce ozbrojeným přepadením autobusů tu opravdu nedochází, navzdory tvrzením některých cizojazyčných webů. Zvýšené riziko kapesních krádeží nebo podvodů ale panuje na autobusových nádražích a v jejich okolí.

Důsledně se na spojení ptejte jen pracovníků u přepážek. Nemají problém vás nasměrovat ke konkurenci, pokud jejich spoj do destinace nejede nebo třeba jede výrazně později. Svá zavazadla dobře střežte a veškeré peníze, karty, foťáky a mobily mějte v uzaviratelných vnitřních kapsách. Ideálně na autobusovém nádraží vůbec mobilní telefon nepoužívejte, zejména v davu lidí. Na nástupištích, kde už se pohybují jen cestující, bývá většinou výrazně bezpečněji.  

Městská a příměstská doprava

Každé větší město brázdí stovky a tisíce hlučných autobusů MHD, které jezdí i poměrně daleko za město z mnohých lokálních autobusových terminálů. Používání autobusů MHD je mimo Quito a Guayaquil, kde funguje několik rychlostních autobusových linek s krytými zastávkami, poměrně komplikované.

I přesto, že například na Google Maps jsou vyznačené čísla linek, v praxi se (kromě rychlostních autobusů po vlastním koridoru) vůbec nepoužívají a autobusy mají za sklem jen výčet ulic a míst, přes která jedou.

Pokud se ovšem doberete informace, kam autobus jede, pak se jedná o velmi levný a netáhnete-li s sebou velká zavazadla, pak i bezpečný způsob dopravy. Jízdenky na autobusy na páteřních linkách s vlastními zastávkami se vždy platí u vstupu na zastávku buď v turniketu nebo na pokladně, u většiny ostatních linek a v menších městech pak u průvodčího nebo řidiče uvnitř autobusu.

Jedna cesta obvykle vyjde na 0,25 USD0,40 USD.

V Quitu jezdí od konce roku 2022 také metro a v Cuence turistům poslouží tramvajová linka za 1 USD / jízda, které je zde v provozu od roku 2019.

Detailní informace o dopravě v Quitu se dočtete v samostatném průvodci.

Taxíky

Žluté taxíky jsou v Ekvádoru levné a bezpečné, jen je třeba se už při nástupu zeptat na konečnou cenu, aby se vás řidič nesnažil ošidit. Pokud řidič má taxametr, požádejte o jeho zapnutí. Cena záleží na vzdálenosti, ale pohybuje se v řádu několika dolarů, minimální taxa bývá 1,5 USD.  

V některých menších městech operují také levnější mototaxi, takové ekvádorské tuktuky, které si účtují 0,5 USD za osobu. 

V Quitu a Guayaquilu můžete využívat Uber.

Chystáš se do Ekvádoru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 23. 06. 2022

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.