Cestování Covid-19

Hranice státu i mezinárodní letiště jsou uzavřena a vstup cizincům za účelem turistiky není povolen. Aktuální informace na webu MZV.

Jak se dostat do Ekvádoru 

Od nás se dá nejlépe dostat do Ekvádoru z Vídně nebo německých letišť s přestupem v Amsterdamu (s KLM) nebo v Barceloně/Madridu (Iberia). Létá se do hlavního města Quita v horách nebo největšího města Guayaquilu na pobřeží. Letenky vycházejí okolo 25.000 Kč, v případě akcí zhruba 18.000 Kč. 

Jen výjimečně se objeví akční letenky z Evropy do Ekvádoru pod 15.000 Kč a země tak patří k nejdražším v Latinské Americe co se dopravy z Evropy týká.

Jak se nejlépe dopravovat

Letecky

Na Galapágy stojí letenka z Guayaquilu se společnostmi LATAM, TAME nebo Avianca 400 USD.  

Vnitrostátní lety v Ekvádoru moc běžné nejsou, je to poměrně malá země. Létat se nicméně dá z Guayaquilu do Quita nebo do Cuenky. Je možné narazit na akční letenky od Avianky, LATAM nebo TAME, ale ceně za autobus se ani zdaleka neblíží.  

Autobusová doprava 

Nejběžnější a nejekonomičtější doprava v Ekvádoru je autobusová, která také nahrazuje absenci vlakové dopravy. Autobusy bývají pohodlné, klimatizované, ale některé často bez WC a s hlasitou hudbou, kterou řidič odmítá ztlumit. Často přistoupí pouliční prodejci, kteří se vám budou snažit prodat všechno možné od jídla až po sluchátka. Nejsou nebezpeční, své produkty nenutí. 

Autobusová síť je v Ekvádoru velmi hustá a intervaly odjezdů do všech směrů velmi časté. Stačí se zajít zeptat na autobusové nádraží v daném městě a prodejci se budou předhánět, abyste si koupili jízdu s jejich společností. Ceny jsou u všech podobné a velmi příznivé, např. zhruba osmihodinová cesta pohodlným nočním autobusem z pobřežní Manty do Quita vyjde v přepočtu na 300 Kč. Řidiči vám často zastaví, kde si řeknete, a stejně tak si můžete autobus stopnout na silnici.  

Městská doprava 

Ve větších městech je výhodné se dopravovat veřejnou autobusovou dopravou. V celé zemi je jednotná cena 0,3 USD za jednu cestu, ať je, jak chce dlouhá. V Guayaquilu, Quitu a Cuence mají autobusy pevné zastávky, v menších městech často zastaví, kde si řeknete. Na to, jak se kam dostat, je třeba se zeptat místních, základy španělštiny jsou potřeba, obzvlášť na venkově s angličtinou nepochodíte.  

Taxíky 

Žluté taxíky jsou v Ekvádoru levné a bezpečné, jen je třeba se už při nástupu zeptat na konečnou cenu, aby se vás řidič nesnažil ošidit. Pokud řidič má taxametr, požádejte o jeho zapnutí. Cena záleží na vzdálenosti, ale pohybuje se v řádu několika dolarů, minimální taxa bývá 1,5 USD.  

V některých městech operují také levnější mototaxi, takové ekvádorské tuktuky, které si účtují 0,5 USD za osobu. 

V Quitu a Guayaquilu můžete využívat Uber.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 dny
Navrhni úpravu