Průvodce státem
Ekvádor
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Ekvádoru

Ekvádorská kuchyně 

Ekvádorská kuchyně bohužel není příliš kreativní, místní jí často velmi stereotypně, i když by to tak nemuselo být, protože je v zemi k dispozici spousta skvělých plodin a surovin. Denním chlebem je rýže, která je součástí každého jídla, někdy i třikrát denně. V horách rýži nahrazuje vařená bílá kukuřice mote a brambory. Jí se hodně kuře (které je velmi chutné a připomíná svou velikostí spíš slepici), v horách vepřové a červené maso, vejce a na pobřeží ryby a mořské plody. K tomu se často servíruje menestra, omáčka z fazolí, která je celostátním hitem. Hodně se využívá čerstvý koriandr.  

Na pobřeží si můžete vychutnat krevety (camarones) se smaženými zelenými nesladkými banány (verdes) nebo hustou polévku encebollado z ryby albacora podobné tuňákovi s vařeným kořenem yuca. Polévka se podává s chifles, smaženými plátky zelených banánů, které připomínají české brambůrky. V Guayaquilu vás budou naháněči na ulicích zvát do restaurací na obrovské vařené kraby (cangrejos).  

Zelené banány verdes se v kuchyni používají často a jsou velmi levné. Kromě brambůrek chifles se z nich připravují i smažené placky patacones nebo větší tortillas de verde se sýrem. Velkým koulím z těch samých banánů se říká bolón. Když zelený banán dozraje, stává se z něj maduro a ten se griluje nebo smaží a podává jako chutná příloha k jakémukoli jídlu.  

V horách se jí víc vepřového masa (chancho), například fritadas neboli vepř opékaný na grilu s bílou vařenou kukuřicí mote a bramborovými plackami (papas). Pokud budete mít možnost, určitě vyzkoušejte cuy, křupavé pečené morče, které chutná podobně jako český králík. Tato delikatesa se podává s vařenými brambory, kukuřicí a avokádem.  

V Ekvádoru si můžete vychutnat skvělé a levné tropické ovoce – pomeranče, banány, ananasy, kokosy, melouny, manga – i zkusit exotičtější druhy – pitahaya, grenadilla, achotillo, zapote, mamey… Velmi chutné a levné je také avokádo. Pokud narazíte na stánek s jugos (šťávy) a batidos (smoothies) a nebo máte na hotelové kuchyňce mixér, který je v Ekvádoru běžným vybavením, využijte ho a vyzkoušejte čerstvou šťávu.  

Ekvádor je významným vývozcem kávy a kakaa. V zemi ovšem zůstává minimum a Ekvádorci doma pijí rozpustnou kávu nebo nekvalitní mletou a jí čokoládu značky Nestlé. Ve větších městech se dá narazit na specializované obchůdky nebo kavárny, kde vám prvotřídní kávu a čokoládu prodají. Svou kávou je proslulé město Loja na jihu země. Výborná výběrová čokoláda i s různými příchutěmi a práškové kakao vyrábí značka Pacari. V Amazonii kolem města Tena se dá sehnat 100% kakaové máslo. 

Jak se stravovat jako místní

V Ekvádoru se dá dobře a levně jíst v malých lokálních restauracích, čehož využívají i místní a často jí venku. Snídají se vajíčka s bílým chlebem a kávou (rozpustnou) nebo již zmiňovaný bolón de verdes. Na pobřeží se často snídá rybí polévka encebollado. 

K obědu je vždy sopa a segundo – polévka a hlavní jídlo. Polévka je vývar nebo luštěninová, hlavní jídlo je maso, rýže a fazolová nebo čočková omáčka menestra. V horách může být segundo vepřové s kukuřicí a brambory. Na zeleninu si Ekvádorci moc nepotrpí, i když je v zemi vynikající a levná. Častým hlavním jídlem je seco de pollo – kuře s rýží v omáčce z rajčat, paprik, cibule a koriandru. Večeří se často to samé, co k obědu.

Oblíbené a ekonomicky výhodné jsou také podniky, které prodávají menu s grilovanými kuřaty (pollo asado). Kuřata jsou v Ekvádoru čerstvá a je to opravdová lahůdka. V každém městě a vesničce vždy najdete místní tetičku v zástěře, která vyvařuje zmíněná jídla a za příznivou cenu se tam můžete najíst.

Chleba je v Ekvádoru pouze bílý typu croissant a často nasládlý. V zemi je hodně pekáren, které mají podobný sortiment sladkého a slaného pečiva. Vegetarián a vegan to v restauracích nebude mít úplně jednoduché. Pokud budete mít možnost vařit, obejdete se bez problémů. Ve velkých městech je nabídka pro vegetariány a vegany mnohem větší než na venkově.

Obvyklé ceny v restauracích

Obědy a večeře v místních vývařovnách se pohybují od 2,25 do 3,5 USD za polévku a hlavní jídlo. Na Galapágách je to minimálně dvojnásobek.  

Jídla na objednávku jsou v restauracích výrazně dražší, zhruba od 7 do 15 USD. Dobrý hamburger v podniku s mezinárodní kuchyní vyjde na 8 USD. Na Galapágách opět počítejte s výrazně vyššími cenami.  

Pivo je v Ekvádoru poměrně drahé a ještě dražší je víno. Dvě nejznámější značky lahvového piva jsou Pilsener a Club. Fabriku Pilsener tu na začátku minulého století zakládali Češi. Točené pivo začíná na 4 USD za půllitr. V Cuence doporučujeme zajít do české restaurace Golden Prague, kde vaří pivo plzeňského typu a můžete si tam dát i guláš nebo smažený řízek.  

Ráj pro milovníky přírody

Ekvádor je jihoamerický stát ležící na rovníku, jehož široké surfařské pláže omývá Tichý oceán. Na severu sousedí s Kolumbií a jihovýchodní hranici sdílí s Peru. Ekvádoru patří souostroví Galapágy, které se nachází asi 1.000 km západně od ekvádorského pobřeží.  

Ačkoli rozlohou patří k malým jihoamerickým státům, je Ekvádor místem s jednou z největších biodiverzit na světě. Na území o rozloze asi 3 Českých republik najdeme překrásné pacifické pláže, andské pěti- a šestitisícovky pokryté sněhem i divokou amazonskou džungli. Souostroví Galapágy je světovým fenoménem proslulým zvláštními živočišnými druhy, které žijí pouze na těchto ostrovech (tzv. endemité). Přírodní krásy tohoto u nás stále ne tolik navštěvovaného státu v kombinaci s koloniální architekturou horských měst chráněných UNESCO a kulturní rozmanitostí nadchne i ty nejnáročnější cestovatele. 

Průvodce pro tebe napsal Iva Raková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Záleží na oblasti
Rozmanitou zemi lze navštívit celoročně. Podle toho, kam máte namířeno.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 31 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 20 dny
Navrhni úpravu