Cestování Covid-19

Ekvádor je aktuálně otevřený i pro turistické cesty. Při příletu se musíte prokázat negativním testem na koronavirus ne starším než 10 dní. Na zpáteční cestě musíte po příletu do ČR opět podstoupit testování na Covid.

Aktuální informace na webu MZV.

Ekvádorská kuchyně 

Ekvádorská kuchyně bohužel není příliš kreativní, místní jí často velmi stereotypně, i když by to tak nemuselo být, protože je v zemi k dispozici spousta skvělých plodin a surovin. Denním chlebem je rýže, která je součástí každého jídla, někdy i třikrát denně. V horách rýži nahrazuje vařená bílá kukuřice mote a brambory. Jí se hodně kuře (které je velmi chutné a připomíná svou velikostí spíš slepici), v horách vepřové a červené maso, vejce a na pobřeží ryby a mořské plody. K tomu se často servíruje menestra, omáčka z fazolí, která je celostátním hitem. Hodně se využívá čerstvý koriandr.  

Na pobřeží si můžete vychutnat krevety (camarones) se smaženými zelenými nesladkými banány (verdes) nebo hustou polévku encebollado z ryby albacora podobné tuňákovi s vařeným kořenem yuca. Polévka se podává s chifles, smaženými plátky zelených banánů, které připomínají české brambůrky. V Guayaquilu vás budou naháněči na ulicích zvát do restaurací na obrovské vařené kraby (cangrejos).  

Zelené banány verdes se v kuchyni používají často a jsou velmi levné. Kromě brambůrek chifles se z nich připravují i smažené placky patacones nebo větší tortillas de verde se sýrem. Velkým koulím z těch samých banánů se říká bolón. Když zelený banán dozraje, stává se z něj maduro a ten se griluje nebo smaží a podává jako chutná příloha k jakémukoli jídlu.  

V horách se jí víc vepřového masa (chancho), například fritadas neboli vepř opékaný na grilu s bílou vařenou kukuřicí mote a bramborovými plackami (papas). Pokud budete mít možnost, určitě vyzkoušejte cuy, křupavé pečené morče, které chutná podobně jako český králík. Tato delikatesa se podává s vařenými brambory, kukuřicí a avokádem.  

V Ekvádoru si můžete vychutnat skvělé a levné tropické ovoce – pomeranče, banány, ananasy, kokosy, melouny, manga – i zkusit exotičtější druhy – pitahaya, grenadilla, achotillo, zapote, mamey… Velmi chutné a levné je také avokádo. Pokud narazíte na stánek s jugos (šťávy) a batidos (smoothies) a nebo máte na hotelové kuchyňce mixér, který je v Ekvádoru běžným vybavením, využijte ho a vyzkoušejte čerstvou šťávu.  

Ekvádor je významným vývozcem kávy a kakaa. V zemi ovšem zůstává minimum a Ekvádorci doma pijí rozpustnou kávu nebo nekvalitní mletou a jí čokoládu značky Nestlé. Ve větších městech se dá narazit na specializované obchůdky nebo kavárny, kde vám prvotřídní kávu a čokoládu prodají. Svou kávou je proslulé město Loja na jihu země. Výborná výběrová čokoláda i s různými příchutěmi a práškové kakao vyrábí značka Pacari. V Amazonii kolem města Tena se dá sehnat 100% kakaové máslo. 

Jak se stravovat jako místní

V Ekvádoru se dá dobře a levně jíst v malých lokálních restauracích, čehož využívají i místní a často jí venku. Snídají se vajíčka s bílým chlebem a kávou (rozpustnou) nebo již zmiňovaný bolón de verdes. Na pobřeží se často snídá rybí polévka encebollado. 

K obědu je vždy sopa a segundo – polévka a hlavní jídlo. Polévka je vývar nebo luštěninová, hlavní jídlo je maso, rýže a fazolová nebo čočková omáčka menestra. V horách může být segundo vepřové s kukuřicí a brambory. Na zeleninu si Ekvádorci moc nepotrpí, i když je v zemi vynikající a levná. Častým hlavním jídlem je seco de pollo – kuře s rýží v omáčce z rajčat, paprik, cibule a koriandru. Večeří se často to samé, co k obědu.

Oblíbené a ekonomicky výhodné jsou také podniky, které prodávají menu s grilovanými kuřaty (pollo asado). Kuřata jsou v Ekvádoru čerstvá a je to opravdová lahůdka. V každém městě a vesničce vždy najdete místní tetičku v zástěře, která vyvařuje zmíněná jídla a za příznivou cenu se tam můžete najíst.

Chleba je v Ekvádoru pouze bílý typu croissant a často nasládlý. V zemi je hodně pekáren, které mají podobný sortiment sladkého a slaného pečiva. Vegetarián a vegan to v restauracích nebude mít úplně jednoduché. Pokud budete mít možnost vařit, obejdete se bez problémů. Ve velkých městech je nabídka pro vegetariány a vegany mnohem větší než na venkově.

Obvyklé ceny v restauracích

Obědy a večeře v místních vývařovnách se pohybují od 2,25 do 3,5 USD za polévku a hlavní jídlo. Na Galapágách je to minimálně dvojnásobek.  

Jídla na objednávku jsou v restauracích výrazně dražší, zhruba od 7 do 15 USD. Dobrý hamburger v podniku s mezinárodní kuchyní vyjde na 8 USD. Na Galapágách opět počítejte s výrazně vyššími cenami.  

Pivo je v Ekvádoru poměrně drahé a ještě dražší je víno. Dvě nejznámější značky lahvového piva jsou Pilsener a Club. Fabriku Pilsener tu na začátku minulého století zakládali Češi. Točené pivo začíná na 4 USD za půllitr. V Cuence doporučujeme zajít do české restaurace Golden Prague, kde vaří pivo plzeňského typu a můžete si tam dát i guláš nebo smažený řízek.  

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 29 dny
Navrhni úpravu