Průvodce státem
Ekvádor
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Ekvádoru

Zdraví 

Kohoutková voda není pitná. Je potřeba kupovat balenou (prodávají se až třílitrové lahve, menší barely nebo pětilitrové pytle, které se dají přelévat do vlastních lahví). Pokud cestujete často, vyplatí se pořídit skladný filtr na vodu typu SteriPen, ušetří mnoho koupených plastových lahví a je to dobrá investice. 

Očkování v Ekvádoru není povinné, doporučuje se žloutenka typu A a B, břišní tyfus a žlutá zimnice.

V tropických oblastech na pobřeží a v Amazonii je hodně komárů, zvláště když se stmívá a v noci. Je potřeba dobrý repelent, případně i moskytiéra, pokud nespíte v uzavřené místnosti (občas se místně vyskytne po štípnutí horečka dengue). Dobře funguje také místní vonné dřevo palo santo, které se pálí a kouř komáry odradí.

Ekvádor leží na rovníku a slunce je tam velmi ostré i pokud je zataženo. Opalovací krém (s ochranou min. 50, lépe 70 a na obličej i více) doporučujeme zakoupit doma, protože na místě je dvakrát dražší než u nás. Slunce pálí na pobřeží i ve vysokých nadmořských výškách, nepodceňujte mazání a pokrývku hlavy. Pokud se spálíte, velmi rychle kůži zklidní rostlina aloe vera neboli sábila, která roste především v níže položených oblastech téměř všude. Stačí uříznout jednu větev, rozříznout a dužinou pomazat spálené místo. Pozor, zanechává skvrny na oblečení. 

Nadmořská výška ve vysoko položených oblastech umí pěkně zamotat hlavu. Aklimatizujte se, šetřete silami, hydratujte se a jezte sladké. 

Na ekvádorském venkově se vyskytuje hodně pouličních psů, kteří jsou občas dotěrní. Dejte na ně pozor, nevšímejte si jich a snažte se v klidu kolem nich projít. Pokud psi útočí, postříkejte je vodou nebo po nich hoďte kamenem.

Kriminalita 

Ekvádor je v rámci Jižní Ameriky relativně bezpečná země. Kriminalita se soustřeďuje především do velkých měst (zvláště Guayaquil). V ostatních turistických místech s ní nebývá problém a malá města jsou velmi bezpečná. Obecně je dobré držet se doporučení místních, nechodit o samotě po setmění na odlehlá místa, nechat doma šperky a nenosit s sebou mnoho hotovosti. Dobře poslouží udělat si kopie pasu a letenek nebo si je vyfotit do mobilu a originál nechat na hotelu nebo v sejfu.

Riziko katastrof 

V Ekvádoru jsou častá mírná zemětřesení. Pokud tato situace nastane, vyběhněte ven z budovy, pokud jste uvnitř, nebo se přitiskněte k nosné zdi. Je potřeba být připraven na následné slabší otřesy a nepanikařit. Lidé jsou v Ekvádoru na tyto otřesy, kterým říkají temblor, zvyklí.  

Internet a elektřina 

Zásuvky najdete amerického typu, 110 V, 60 Hz střídavého proudu, redukce je nutná.

Bezdrátové připojení k internetu je dobré, někdy je přenos dat pomalejší a v některých odlehlých místech nebo vysoko v horách není k dispozici. To samé platí o mobilním signálu.

Důležité kontakty 

Nouzová situace: 911 (společné pro hasiče, ambulanci a policii) 

ČR má v Ekvádoru pouze konzulát, ambasáda se nachází v peruánské Limě. 

Honorární konzulát v Quitu: 

Honorární konzulát v Guayaquilu: 

Velvyslanectví v Peru: 

  • Adresa: Baltazar La Torre 398, San Isidro, Lima 27 
  • Tel.: 0051-1/264 33 74, 264 33 81 
  • E-mail: lima@embassy.mzv.cz 

Ráj pro milovníky přírody

Ekvádor je jihoamerický stát ležící na rovníku, jehož široké surfařské pláže omývá Tichý oceán. Na severu sousedí s Kolumbií a jihovýchodní hranici sdílí s Peru. Ekvádoru patří souostroví Galapágy, které se nachází asi 1.000 km západně od ekvádorského pobřeží.  

Ačkoli rozlohou patří k malým jihoamerickým státům, je Ekvádor místem s jednou z největších biodiverzit na světě. Na území o rozloze asi 3 Českých republik najdeme překrásné pacifické pláže, andské pěti- a šestitisícovky pokryté sněhem i divokou amazonskou džungli. Souostroví Galapágy je světovým fenoménem proslulým zvláštními živočišnými druhy, které žijí pouze na těchto ostrovech (tzv. endemité). Přírodní krásy tohoto u nás stále ne tolik navštěvovaného státu v kombinaci s koloniální architekturou horských měst chráněných UNESCO a kulturní rozmanitostí nadchne i ty nejnáročnější cestovatele. 

Průvodce pro tebe napsal Iva Raková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Záleží na oblasti
Rozmanitou zemi lze navštívit celoročně. Podle toho, kam máte namířeno.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 31 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 18 dny
Navrhni úpravu