Ekvádor
Ekvádor

Bezpečnost v Ekvádoru

Zdraví 

Kohoutková voda není pitná. Je potřeba kupovat balenou (prodávají se až třílitrové lahve, menší barely nebo pětilitrové pytle, které se dají přelévat do vlastních lahví). Pokud cestujete často, vyplatí se pořídit skladný filtr na vodu typu SteriPen, ušetří mnoho koupených plastových lahví a je to dobrá investice. 

Očkování v Ekvádoru není povinné, doporučuje se žloutenka typu A a B, břišní tyfus a žlutá zimnice.

V tropických oblastech na pobřeží a v Amazonii je hodně komárů, zvláště když se stmívá a v noci. Je potřeba dobrý repelent, případně i moskytiéra, pokud nespíte v uzavřené místnosti (občas se místně vyskytne po štípnutí horečka dengue). Dobře funguje také místní vonné dřevo palo santo, které se pálí a kouř komáry odradí.

Ekvádor leží na rovníku a slunce je tam velmi ostré i pokud je zataženo. Opalovací krém (s ochranou min. 50, lépe 70 a na obličej i více) doporučujeme zakoupit doma, protože na místě je dvakrát dražší než u nás. Slunce pálí na pobřeží i ve vysokých nadmořských výškách, nepodceňujte mazání a pokrývku hlavy. Pokud se spálíte, velmi rychle kůži zklidní rostlina aloe vera neboli sábila, která roste především v níže položených oblastech téměř všude. Stačí uříznout jednu větev, rozříznout a dužinou pomazat spálené místo. Pozor, zanechává skvrny na oblečení. 

Nadmořská výška ve vysoko položených oblastech umí pěkně zamotat hlavu. Aklimatizujte se, šetřete silami, hydratujte se a jezte sladké. 

Na ekvádorském venkově se vyskytuje hodně pouličních psů, kteří jsou občas dotěrní. Dejte na ně pozor, nevšímejte si jich a snažte se v klidu kolem nich projít. Pokud psi útočí, postříkejte je vodou nebo po nich hoďte kamenem.

Kriminalita 

Ekvádor je v rámci Jižní Ameriky relativně bezpečná země. Kriminalita se soustřeďuje především do velkých měst (zvláště Guayaquil). V ostatních turistických místech s ní nebývá problém a malá města jsou velmi bezpečná. Obecně je dobré držet se doporučení místních, nechodit o samotě po setmění na odlehlá místa, nechat doma šperky a nenosit s sebou mnoho hotovosti. Dobře poslouží udělat si kopie pasu a letenek nebo si je vyfotit do mobilu a originál nechat na hotelu nebo v sejfu.

Riziko katastrof 

V Ekvádoru jsou častá mírná zemětřesení. Pokud tato situace nastane, vyběhněte ven z budovy, pokud jste uvnitř, nebo se přitiskněte k nosné zdi. Je potřeba být připraven na následné slabší otřesy a nepanikařit. Lidé jsou v Ekvádoru na tyto otřesy, kterým říkají temblor, zvyklí.  

Internet a elektřina 

Zásuvky najdete amerického typu, 110 V, 60 Hz střídavého proudu, redukce je nutná.

Bezdrátové připojení k internetu je dobré, někdy je přenos dat pomalejší a v některých odlehlých místech nebo vysoko v horách není k dispozici. To samé platí o mobilním signálu.

Důležité kontakty 

Nouzová situace: 911 (společné pro hasiče, ambulanci a policii) 

ČR má v Ekvádoru pouze konzulát, ambasáda se nachází v peruánské Limě. 

Honorární konzulát v Quitu: 

Honorární konzulát v Guayaquilu: 

Velvyslanectví v Peru: 

  • Adresa: Baltazar La Torre 398, San Isidro, Lima 27 
  • Tel.: 0051-1/264 33 74, 264 33 81 
  • E-mail: lima@embassy.mzv.cz 

Chystáš se do Ekvádoru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.