Lurdy

Co dělat v Lurdách

Poutnictví a náboženská turistika 

Lurdy přitahují především katolíky ze všech koutů světa. Ti míří na místo opakovaného zjevení Panny Marie v jeskyni poblíž města, okolo níž bylo vybudováno prostranství vhodné k modlitbám i velká Bazilika neposkvrněného početí.  

Vstupy na všechna poutní místa jsou zdarma pro všechny poutníky i náhodné návštěvníky.  

Léčivý pramen 

Kromě duchovní očisty sem poutníci a nemocní míří také k údajně léčivému prameni, který vyvěrá poblíž jeskyně, kde probíhala zjevení Panny Marie. Vodu do vlastních lahví či kanystrů si zde může nabrat každý, a to zdarma. Spolu s rozvíjející se turistikou však celý prostor kolem léčivého pramenu poněkud ztratil na důstojnosti. Ve zdi je voda z pramenu rozvedena trubkami, z nichž si ji můžete natočit prostřednictvím kohoutků. Přímo z původního pramene v jeskyni vodu načerpat nemůžete, je chráněna sklem. 

Přímo naproti jeskyni najdete také nízkou podlouhlou budovu, kde je 17 „lázeňských kójí“, v nichž se můžete zdarma po dobu jedné minuty do léčivé vody ponořit celí. 

Horská turistika a cyklistika 

Region Haute Pyrenees je zaslíbený pro pěší turistiku po malebných kopcích Pyrenejí. Tu a tam narazíte na městečko nebo vesnici, v údolích vás povedou horské bystřiny a na kopcích si budete užívat dechberoucích výhledů. I přesto, že Francie nemá ani zdaleka tak propracovaný systém značených tras, jak ho známe z ČR, z každé obce nějaká lokální turistická cesta do kopců vede.  

Na své si přijdou i cyklisti, pro něž vedou nenáročné cesty údolími i těžké horské výjezdy prakticky kdekoli. Není žádným tajemstvím, že Francie je cyklistům zemí zaslíbenou, i když budete muset chvíli po silnici, řidiči budou velmi ohleduplní. 

Nejbližší turistické stezky do hor vedou přímo z Lurd na kopec Pic du Jer, který se tyčí nad městem. 

Lyžování 

Vypravíte-li se do Lurd v zimě, vyhraďte si aspoň 2–3 dny na zimní radovánky na sjezdovkách. Do 20 km od Lurd najdete hned tři středně velká lyžařská střediska (kolem 35 km sjezdovek): Hautacam, Luz Ardiden a Le Lys-Cauterets. Ideální podmínky panují v Pyrenejích od poloviny prosince do poloviny března. 

Odpočinek na břehu řeky 

Po absolvování všech „povinností poutníka“ si nechte za hezkého počasí pár volných chvil a vydejte se na jednu z promenád podél řeky Gave de Pau, kde si v krásném prostředí odpočinete od všeho turistického shonu.  

Hezká travnatá louka ideální pro piknik se nachází na jihu města podél ulice „Boulevard du Gave“, další pěknou louku najdete přes most naproti jeskyni, kde docházelo ke zjevením. 

Chystáš se do Lurd?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.