Průvodce městem
Poutní Lurdy
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Lurdách

Poutnictví a náboženská turistika 

Lurdy přitahují především katolíky ze všech koutů světa. Ti míří na místo opakovaného zjevení Panny Marie v jeskyni poblíž města, okolo níž bylo vybudováno prostranství vhodné k modlitbám i velká Bazilika neposkvrněného početí.  

Vstupy na všechna poutní místa jsou zdarma pro všechny poutníky i náhodné návštěvníky.  

Léčivý pramen 

Kromě duchovní očisty sem poutníci a nemocní míří také k údajně léčivému prameni, který vyvěrá poblíž jeskyně, kde probíhala zjevení Panny Marie. Vodu do vlastních lahví či kanystrů si zde může nabrat každý, a to zdarma. Spolu s rozvíjející se turistikou však celý prostor kolem léčivého pramenu poněkud ztratil na důstojnosti. Ve zdi je voda z pramenu rozvedena trubkami, z nichž si ji můžete natočit prostřednictvím kohoutků. Přímo z původního pramene v jeskyni vodu načerpat nemůžete, je chráněna sklem. 

Přímo naproti jeskyni najdete také nízkou podlouhlou budovu, kde je 17 „lázeňských kójí“, v nichž se můžete zdarma po dobu jedné minuty do léčivé vody ponořit celí. 

Horská turistika a cyklistika 

Region Haute Pyrenees je zaslíbený pro pěší turistiku po malebných kopcích Pyrenejí. Tu a tam narazíte na městečko nebo vesnici, v údolích vás povedou horské bystřiny a na kopcích si budete užívat dechberoucích výhledů. I přesto, že Francie nemá ani zdaleka tak propracovaný systém značených tras, jak ho známe z ČR, z každé obce nějaká lokální turistická cesta do kopců vede.  

Na své si přijdou i cyklisti, pro něž vedou nenáročné cesty údolími i těžké horské výjezdy prakticky kdekoli. Není žádným tajemstvím, že Francie je cyklistům zemí zaslíbenou, i když budete muset chvíli po silnici, řidiči budou velmi ohleduplní. 

Nejbližší turistické stezky do hor vedou přímo z Lurd na kopec Pic du Jer, který se tyčí nad městem. 

Lyžování 

Vypravíte-li se do Lurd v zimě, vyhraďte si aspoň 2–3 dny na zimní radovánky na sjezdovkách. Do 20 km od Lurd najdete hned tři středně velká lyžařská střediska (kolem 35 km sjezdovek): Hautacam, Luz Ardiden a Le Lys-Cauterets. Ideální podmínky panují v Pyrenejích od poloviny prosince do poloviny března. 

Odpočinek na břehu řeky 

Po absolvování všech „povinností poutníka“ si nechte za hezkého počasí pár volných chvil a vydejte se na jednu z promenád podél řeky Gave de Pau, kde si v krásném prostředí odpočinete od všeho turistického shonu.  

Hezká travnatá louka ideální pro piknik se nachází na jihu města podél ulice „Boulevard du Gave“, další pěknou louku najdete přes most naproti jeskyni, kde docházelo ke zjevením. 

Co tady objevíš?

Do poloviny 19. století byly Lurdy poklidnou jihofrancouzskou vesničkou ležící na úpatí Pyrenejí, o níž nikdo nevěděl. V průběhu první poloviny roku 1858 se však osud městečka navždy změnil. Od února do července toho roku mělo dojít až k 18 zjevením Panny Marie tehdy čtrnáctileté místní dívce Bernadettě Soubirousové, její sestře a kamarádce. Tyto události spolu s údajně léčivou vodou z pramene, u něhož se Panna Maria zjevovala, odstartovaly masovou návštěvnost poutníky z celého světa. I v dnešní době jsou Lurdy jedním z nejvýznamnějších katolických poutních míst na světě. 

Byla by ovšem chyba se domnívat, že Lurdy jsou městem zaslíbeným pouze pro věřící. Díky bohatému turistickému zázemí, které zde v průběhu desetiletí vyrostlo, mezinárodnímu letišti a blízkosti horských velikánů, poslouží městečko jako ideální výchozí bod pro horskou turistiku i lyžaře. Možností aktivní turistiky je v blízkosti nepřeberné množství.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1–2 dny
Poutníci se většinou zdrží na víkend, horalové klidně i týden.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
2 500 Kč
Průměrná cena přímých letů z Krakova nebo kombinace letu z Prahy do Toulouse a vlaku.
Více o počasí
Letenky od
Březen–říjen
V  tomto období vládne nejlepší počasí, v zimě vhodné jen pro lyžaře.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu