Průvodce městem
Poutní Lurdy
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Lurdách

Jak se dostat do Lurd 

Letecky

Na půli cesty mezi Lurdami a městem Tarbes najdete malé mezinárodní letiště s přímým spojem do polského Krakova, který zajišťuje společnost Ryanair. Minimálně pro obyvatele Slezska a severního Slovenska se tak jedná o nejrychlejší a nejlevnější spojení. Průměrná cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 2.500 Kč, v akcích se dá sehnat ale i za méně než polovinu.  

Z Prahy se dá do Lurd dostat jen s přestupem v Paříži, a to vás ještě čeká přesun z letiště CDG na letiště Orly při ceně zpáteční letenky kolem 6.000 Kč. Vyplatí se tak spíše doletět přímým letem společnosti Volotea z Prahy do Toulouse (běžně okolo 3.000 Kč, v akcích i pod tisícovku), odkud se do Lurd dostanete přímými vlaky (v předprodeji online se ceny jízdenek pohybují kolem 17 euro jednosměrně). 

Vlakem

Přímé vlaky jezdí kromě Toulouse i na druhou stranu k Atlantskému oceánu do Bordeaux nebo Biarritz.  

Chystáte-li se vyrazit z Lurd do hor, velmi doporučujeme půjčení auta (ceny kolem 35 euro na den). Autobusová doprava mimo Lurdy se totiž omezuje prakticky pouze na trasu do podhorského městečka Soulom (stejná linka, která jezdí z letiště), případně do městečka Cauterets (linka číslo 941).  

Obecně o dopravě v regionu Occitane se dočtete na oficiálním webu provincie, bohužel jen ve francouzštině.

Jak se pohybovat po Lurdách 

Lurdy mají asi 15.000 obyvatel a i rozlohou jsou malé, nejlépe se tedy budete pohybovat po vlastních nohách. Ve většině případů to bude dokonce rychlejší než taxíkem nebo autobusem, obrnit trpělivostí se musíte akorát v úzkých uličkách v centru, kde se tísní davy dalších poutníků spolu s prodejci všemožných cetek. 

Po Lurdách jezdí i autobusy MHD, a to pouze od Velikonoc do konce října. Využitelné jsou spoje mezi nádražím a bazilikou a také k dolní stanici lanovky na kopec Pic du Jer. Autobusy jezdí od 7:00 do 17:00 každých 15 minut a lístek stojí 1,2 euro u řidiče. 

Co tady objevíš?

Do poloviny 19. století byly Lurdy poklidnou jihofrancouzskou vesničkou ležící na úpatí Pyrenejí, o níž nikdo nevěděl. V průběhu první poloviny roku 1858 se však osud městečka navždy změnil. Od února do července toho roku mělo dojít až k 18 zjevením Panny Marie tehdy čtrnáctileté místní dívce Bernadettě Soubirousové, její sestře a kamarádce. Tyto události spolu s údajně léčivou vodou z pramene, u něhož se Panna Maria zjevovala, odstartovaly masovou návštěvnost poutníky z celého světa. I v dnešní době jsou Lurdy jedním z nejvýznamnějších katolických poutních míst na světě. 

Byla by ovšem chyba se domnívat, že Lurdy jsou městem zaslíbeným pouze pro věřící. Díky bohatému turistickému zázemí, které zde v průběhu desetiletí vyrostlo, mezinárodnímu letišti a blízkosti horských velikánů, poslouží městečko jako ideální výchozí bod pro horskou turistiku i lyžaře. Možností aktivní turistiky je v blízkosti nepřeberné množství.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1–2 dny
Poutníci se většinou zdrží na víkend, horalové klidně i týden.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
2 500 Kč
Průměrná cena přímých letů z Krakova nebo kombinace letu z Prahy do Toulouse a vlaku.
Více o počasí
Letenky od
Březen–říjen
V  tomto období vládne nejlepší počasí, v zimě vhodné jen pro lyžaře.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu