Lurdy

Doprava v Lurdách

Jak se dostat do Lurd 

Letecky

Na půli cesty mezi Lurdami a městem Tarbes najdete malé mezinárodní letiště s přímým spojem do polského Krakova, který zajišťuje společnost Ryanair. Minimálně pro obyvatele Slezska a severního Slovenska se tak jedná o nejrychlejší a nejlevnější spojení. Průměrná cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 2.500 Kč, v akcích se dá sehnat ale i za méně než polovinu.  

Z Prahy se dá do Lurd dostat jen s přestupem v Paříži, a to vás ještě čeká přesun z letiště CDG na letiště Orly při ceně zpáteční letenky kolem 6.000 Kč. Vyplatí se tak spíše doletět přímým letem společnosti Volotea z Prahy do Toulouse (běžně okolo 3.000 Kč, v akcích i pod tisícovku), odkud se do Lurd dostanete přímými vlaky (v předprodeji online se ceny jízdenek pohybují kolem 17 euro jednosměrně). 

Vlakem

Přímé vlaky jezdí kromě Toulouse i na druhou stranu k Atlantskému oceánu do Bordeaux nebo Biarritz.  

Chystáte-li se vyrazit z Lurd do hor, velmi doporučujeme půjčení auta (ceny kolem 35 euro na den). Autobusová doprava mimo Lurdy se totiž omezuje prakticky pouze na trasu do podhorského městečka Soulom (stejná linka, která jezdí z letiště), případně do městečka Cauterets (linka číslo 941).  

Obecně o dopravě v regionu Occitane se dočtete na oficiálním webu provincie, bohužel jen ve francouzštině.

Jak se pohybovat po Lurdách 

Lurdy mají asi 15.000 obyvatel a i rozlohou jsou malé, nejlépe se tedy budete pohybovat po vlastních nohách. Ve většině případů to bude dokonce rychlejší než taxíkem nebo autobusem, obrnit trpělivostí se musíte akorát v úzkých uličkách v centru, kde se tísní davy dalších poutníků spolu s prodejci všemožných cetek. 

Po Lurdách jezdí i autobusy MHD, a to pouze od Velikonoc do konce října. Využitelné jsou spoje mezi nádražím a bazilikou a také k dolní stanici lanovky na kopec Pic du Jer. Autobusy jezdí od 7:00 do 17:00 každých 15 minut a lístek stojí 1,2 euro u řidiče. 

Chystáš se do Lurd?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Tomáš Engl
Tomáš Engl
před 11 měs

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda nevíte jak funguje spojení mezi letištěm a Lurdami? Funguje například nějaké pravidelné vlakové či autobusové spojení?

 

Předem děkuji za případnou odpověď