Co tady objevíš?

Do poloviny 19. století byly Lurdy poklidnou jihofrancouzskou vesničkou ležící na úpatí Pyrenejí, o níž nikdo nevěděl. V průběhu první poloviny roku 1858 se však osud městečka navždy změnil. Od února do července toho roku mělo dojít až k 18 zjevením Panny Marie tehdy čtrnáctileté místní dívce Bernadettě Soubirousové, její sestře a kamarádce. Tyto události spolu s údajně léčivou vodou z pramene, u něhož se Panna Maria zjevovala, odstartovaly masovou návštěvnost poutníky z celého světa. I v dnešní době jsou Lurdy jedním z nejvýznamnějších katolických poutních míst na světě. 

Byla by ovšem chyba se domnívat, že Lurdy jsou městem zaslíbeným pouze pro věřící. Díky bohatému turistickému zázemí, které zde v průběhu desetiletí vyrostlo, mezinárodnímu letišti a blízkosti horských velikánů, poslouží městečko jako ideální výchozí bod pro horskou turistiku i lyžaře. Možností aktivní turistiky je v blízkosti nepřeberné množství.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1–2 dny
Poutníci se většinou zdrží na víkend, horalové klidně i týden.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
2 500 Kč
Průměrná cena přímých letů z Krakova nebo kombinace letu z Prahy do Toulouse a vlaku.
Více o počasí
Letenky od
Březen–říjen
V  tomto období vládne nejlepší počasí, v zimě vhodné jen pro lyžaře.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Grotte de Massabielle

Malá jeskyně, či spíše skalní převis na místě zvaném Massabielle, je tím místem, kam zamíří všichni poutníci. Právě tady došlo ke všem 18 zjevením Panny Marie a právě tady se nachází pramen léčivé vody, kterou si z kohoutků v přilehlé uměle vybudované zdi můžou všichni načerpat. Nádoby si přineste vlastní, v turistických obchodech se sice dají pořídit, ale za přemrštěné peníze.  

Přímo u jeskyně jsou rozmístěné lavice, kde se můžete krátce pomodlit.

Zavřít boční panel

Růžencová bazilika

Chrám, který vévodí místu zjevení, je tím prvním, co poutníci při cestě z centra uvidí. Vede k němu dlouhá promenáda, která vyústí na obrovském prostranství se sochou Panny Marie. Z něj vedou monumentální schodiště ve tvaru podkovy ke vchodu do Růžencové baziliky. Ta byla dokončena roku 1889 a je vystavěna v románsko-byzantském stylu. Přímo na Růžencovou baziliku navazuje větší novogotická bazilika Neposkvrněného početí, která spolu s Růžencovou tvoří jeden celek. 

Zlí jazykové komplex obou bazilik přirovnávají ke hradu v Disney World ve floridském Orlandu. Tak či tak, Růžencová bazilika je nejviditelnější dominantou Lurd. 

V podzemí je pak vybudována další moderní Bazilika Pia X. známá též jako „Podzemní bazilika“.  

Jako na všechna poutní místa v Lurdech, také sem je vstup zdarma pro všechny.

Zavřít boční panel

Kostel svaté Bernadetty

Jen pár kroků od svaté jeskyně a Růžencové baziliky přes řeku stojí futuristická stavba kostela svaté Bernadetty. Betonová stavba byla postavena v roce 1988 poblíž místa, kde se Panna Maria zjevila Bernadettě naposledy.

Zavřít boční panel

Lurdský hrad

Na první pohled viditelnou dominantou Lurd není ani tak Růžencová bazilika, ale Lurdská pevnost vystavěná na ostrohu nad centrem města a řekou Pau. Hrad z 11 století je mimořádně zachovalý včetně interiérů, přitom prošel víceméně jen minoritními úpravami.  

Vstupné činí 5 euro pro dospělé a 2,5 euro pro studenty s platnou kartou ISIC. Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00 (15. 10.–14. 4.), o hodinu déle po zbytek roku.

Zavřít boční panel

Le Cachot

La Cachot je dům, v němž najdete zachovalý byt patřící rodině Soubirousů, v němž žila až do roku 1858, tedy doby prvních mariánských zjevení, dcera Bernadetta. 

Otevírací doba pro veřejnost se liší dle období a najdete jí na oficiální webové stránce. Vstup je zdarma.

Zavřít boční panel

Lurdské jezero

Oddychněte si na chvíli od davů poutníků a vydejte se ke 3 km vzdálenému podhorskému Lurdskému jezeru. Mírumilovná krajina plná zeleně, krásně upravených pláží a hor v pozadí zákonitě uvolní naprosto každého. Při východním břehu jezera navíc najdete plné zázemí v podobě restaurací, toalet nebo půjčoven lodiček.  

Žádná veřejná doprava sem nezajíždí. Buď si můžete udělat procházku podél hlavní silnice, kudy vede chodník, anebo jet taxíkem (cca 15 euro).

Zavřít boční panel

Pic du Jer

Téměř 1.000 metrů vysoká hora Pic du Jer se tyčí jako nad Lurdami a je z dálky rozpoznatelná díky velkému kříži na vrcholu. Pic du Jer je velmi populární pro místní i poutníky, stojí totiž na první linii Pyrenejí. Směrem na sever se rozprostírá už jen rovina, naopak směrem na jih se zvedají hory do výšek přes 3.000 metrů. Z Pic du Jer se naskytnou úchvatné pohledy všemi směry – jak na nekonečnou rovinu Francie, tak na rozeklané vrcholky končící kdesi ve Španělsku, ale i na celé Lurdy s Růžencovou bazilikou jako na dlani. 

Z vrcholu navíc vede hned několik kratších či delších značených turistických tras dolů do údolí, z nichž 2 končí přímo v centru Lurd.  

Na vrchol pak můžete využít unikátní kolejovou lanovku z roku 1900, která vozí turisty co půl hodiny od 23. března do 30. prosince, obvykle od 9:30 do 17:00 (detailní informace). Cena jedné jízdy činí 12 euro pro dospělé, 10 euro pro studenty a mladistvé a 9 euro pro děti. Zpáteční cesta není nijak zvýhodněna.  

Dolní stanici lanovky najdete na samém jižním okraji Lurd ve směru silnice do horského střediska Soulom, z centra se sem dá dojít pěknou procházkou podél řeky do 20 minut. Od Velikonoc do října navíc k dolní stanici lanovky jezdí městský autobus z centra (1,2 euro). 

Počasí a sezóny v Lurdách

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Lurdy
Teploty během roku

5 °C

6 °C

8 °C

10 °C

14 °C

17 °C

20 °C

20 °C

17 °C

14 °C

9 °C

6 °C

Počasí

Lurdy leží na samém jihu Francie a spadají tak do rozhraní mírného a subtropického pásu. Nicméně těsná blízkost vysokých hor způsobuje o něco mírnější podnebí, než je běžné v těchto zeměpisných šířkách, a dá se tak srovnat s klimatem ve střední Evropě.  

Léta jsou horká s více tropickými dny (v průměru okolo 26 °C), zimy jsou přímo ve městě mírnější než u nás (nejčastěji kolem 5 °C), nicméně stačí vyjet pár kilometrů na jih a ocitnete se ve vysokohorském klimatu s velkými přísuny sněhu. Vzhledem k blízkosti Atlantského oceánu v Lurdách poměrně často prší, o něco málo víc než v Česku. 

Sezóny a kdy vyrazit

Cestu plánujte podle toho, co v Lurdách chcete dělat. Poutníci můžou vyrazit v kterémkoli ročním období, počasí v tomto směru nikdy nebude určující, avšak v zimě je poměrně hodně hotelů přímo ve městě zavřených. Nejvyšší sezónou jsou Velikonoce, kdy jsou Lurdy nacpané k prasknutí, a pokud plánujete cestu v tomto období, ubytování zařizujte s co největším předstihem. 

Milovníci pěší turistiky nebo horské cyklistiky by měli návštěvu plánovat od konce dubna do konce září. A konečně milovníci zimních sportů se budou z nejlepších podmínek těšit od poloviny prosince do poloviny března.

Skvělé akce do Lurd

ušetříš až 38%
Akce starší 2 týdnů
1 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu