Paříž

39 míst co vidět v Paříži

Invalidovna

Invalidovna v Paříži

Rozsáhlý komplex budov s hlavním Dómem a jeho typickou zlatou kupolí vás určitě ohromí. Původně tento komplex založil král Ludvík XIV. v roce 1671 jako domov pro válečné veterány a jako vojenskou nemocnici. Z čehož je odvozen dnešní název – Hôpital des invalides neboli nemocnice pro invalidy.

Dominantní kostel s kupolí je považován za vrchol francouzské barokní architektury a vzorem se jim stala bazilika sv. Petra v Římě. Dnes se v prostorách nachází domov důchodců, nemocnice a nově vojenské muzeum francouzské armády (Musée de l´Armée). Najdete tu hrobky významných osobností, mezi nimiž nejvíce pozornosti vzbuzuje hrobka slavného Napoleona Bonaparta v kryptě pod dómem. Muzeum vojenství a armády bylo umístěno do prostor Invalidovny po roce 1871.

Vstupné a otevírací doba

Muzeum je otevřené denně v čase 10:00–18:00 hod.

Vstupné zahrnuje prostory na stálé a dočasné výstavy, kostel Dóm a hrobku Napoleona.

Cena pro dospělého činí 14 EUR, studenti do 26 let s průkazem mají vstupné zadarmo, ale pokud budou chtít navštívit dočasné výstavy, musí si zakoupit vstupenku za 5 EUR. Držitelé Paris Museum Pass mají vstup zadarmo.

Vstupenky zakoupíte na místě, případně bez front online na oficiálním webu, v tomto případě je však nutné vybrat přesný čas návštěvy.

Muzeum pořádá aktivity a workshopy pro děti, mládež a dospělé. U nich je nutná rezervace dopředu na oficiálních stránkách.

Jak se sem dostat

Invalidovnu najdete kousek od pobřeží řeky Seiny, odkud vede protáhlý park. Do muzea vedou 2 vchody – od řeky vchod Esplanade a z druhé strany Vauban. Jezdí sem metro linky 8 a vystoupit můžete na několika stanicích – La Tour-Maubourg nebo Invalides. Další linku metra tvoří číslo 13 se stanicemi Varenne a Invalides. Na stanici Invalides (nachází se u řeky) se dostanete také vlakem RER linky C. V okolí leží dále řada autobusových zastávek s názvem Invalides nebo Varennes.

Chystáš se do Paříže?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 25. 05. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.