Paříž

Jak se dostat do Paříže

Do Paříže se dostanete několika způsoby, záleží, co vám vyhovuje více a jaké máte preference. Vzhledem ke vzdálenosti vzdušnou čarou téměř 900 km od Prahy je zdaleka nejrychlejším i nejpohodlnější cesta letadlem, která často vyjde i nejlevněji. Přímé spojení do Paříže ale nabízí i autobusoví dopravci a vyrazit můžete samozřejmě i autem.

Letecky

Rozhodně nejpohodlnějším a nejrychlejším způsobem dopravy do Paříže je cesta letadlem. Nachází se zde hned 3 mezinárodní letiště a často sem přiletíte v rámci přestupu na letech po celém světě. Pro informaci o vzdálenosti letiště z centra, dopravě do města nebo ubytování v blízkosti klikněte na název letiště níže.

Paříž je jednou z mála evropských destinací, do které se ceny zpáteční letenek příliš neliší při odletu z Prahy, ani z okolních letišť. Běžně pořídíte zpáteční letenku do Paříže mezi 3 500 a 5 000 Kč, velmi záleží na tom, v jakých dnech v týdnu poletíte. Víkendové lety bývají obvykle nejdražší, stejně jako cesty okolo státních svátků.

Většinou nejlevnější letenky nabídne společnost Transavia na letiště Orly (létá pouze z Prahy), a to často v rozmezí 1 800 až 2 500 Kč.

Akční letenky s cenou nižší než 1 500 Kč za zpáteční cestu se do Paříže objevují naprosto výjimečně a když, tak pouze od společnosti Ryanair na vzdálené letiště Beauvais, ze kterého je však doprava do centra Paříže zdaleka nejdražší (viz info na odkazu výše).

Kde a jak koupit letenky

Nákup letenek do Paříže provádějte přímo přes web jednotlivých aerolinek. Pokud však nechcete proklikávat pět různých webů, lze ceny srovnat a následně i koupit letenky přímo náš vyhledávač:

Detailní informace o tom, kdy kupit letenky do Paříže, kolik stojí, z jakých měst v Česku a okolí do Paříže létají přímé lety nebo jaká je doba letu, najdete na naší stránce Letenky do Paříže.

Autobusem 

Pokud vám nevadí delší cesta autobusem, můžete tak trochu ušetřit na dopravě. Zpáteční jízdenky z Prahy či Plzně totiž startují už na 1 100 Kč, běžně se pak pohybují kolem 2 000 Kč. Výhodou cen u autobusové dopravy je fakt, že jsou relativně stabilní na všechny dny v roce, na rozdíl od letenek, které výrazně kolísají dle obsazenosti letadlem.

Přímé spojení Česka a Paříže zajišťují dvě autobusové společnosti:

  • Regiojetbez přestupu jezdí z Prahy a Plzně 2-3x týdně. Nejlevnější zpáteční jízdenky startují vždy na 1 100 Kč (599 Kč za jednosměrnou cestu). V průběhu zimy se navíc pravidelně objevují akce 1+1 jízdenka zdarma. Jízdenky rezervujte vždy online přes web regiojet.cz. Cesta zabere 13,5 hodiny a jezdí se vždy přes noc.
  • Flixbusbez přestupu jezdí jen z Prahy 2x týdně, buď přes den nebo přes noc. Obvykle však u Flixbusu neseženete levnější jízdenky než 999 Kč jednosměrně. Cesta trvá 14 hodin, ovšem dejte pozor při vyhledávání, v rámci "přímého" spoje se často nabízí i linka s jízdní dobou přes 20 hodin, která jede přes Švýcarsko. Jízdenky kupujte vždy online přes web flixbus.cz.

Mezinárodní autobusové nádraží, kam jezdí spoje Regiojetu i Flixbusu se jmenuje "Gare Routiere Paris Bercy-Seine" a najdete ho v podzemní části ulice Quai de Bercy. Vchod na nástupiště je poněkud skrytý a najdete ho ve velkém parku Parc de Bercy poblíž mostu pro pěší Passerelle Simone de Beauvoir, přesně v těchto místech. Nejbližší stanice metra je "Bercy", kde zastavují linky 6 a 14, od východu se však projdete ještě asi 350 až 400 metrů parkem.

Paříž má také velmi dobrou vnitrostátní autobusovou dopravu, která je často mnohem levnější (ovšem výrazně pomalejší) než jízda vlakem. Nejširší vnitrostátní autobusové spojení zajišťují společnosti Flixbus a Blablabus (dříve Ouibus).

Vlakem

Přímé vlakové spojení Praha – Paříž dnes už neexistuje. Máte však možnost se 2 přestupy v Německu, nejčastěji v Berlíně a Duisburgu, případně v Mnichově a Mannheimu. Cesta je ale vhodná spíše pro železniční nadšence, jelikož i s přestupy trvá přes 16 hodin a nejlevněji se cena za jízdu do Paříže pohybuje okolo 2 000 Kč, celkově se zpáteční cestou kolem 4 000 Kč. Je nutné zakoupit si jízdenku dopředu a zvolit vhodnou kombinaci vlaků, ovšem nelze zakoupit online jízdenka na celou trasu z Prahy. Nejvýhodněji vyjde koupě separátní jízdenky přes eshop ČD z Prahy do Berlína či Mnichova a následně dál do Paříže přes eshop Deutsche Bahn.

V Paříži se nachází několik vlakových nádraží, ale ani jedno není centrální a nemají mezi sebou dobré dopravní spojení. Nejdůležitější jsou Gare du Nord, Gare de Lyon, Gare de l´Este a Gare d´Austerlitz. Nabízí však řadu mezinárodních spojení, například s Belgií, Nizozemskem, Německem, Velkou Británií, Španělskem či Itálií. Zároveň je v celé Francii dobře rozvinutá železniční doprava, takže se můžete po Francii přepravovat snadno a rychle. Nevýhodou se ovšem může zdát dražší cena jízdenek.

Jízdenky z Paříže na vnitrostátní i mezinárodní spoje do Belgie, Nizozemí, Německa či Španělska rezervujte na webu francouzských drah oui.sncf.fr.

Vlakem do Londýna pod kanálem La Manche

Velmi zajímavou možností, jak se dostat do Paříže, je dnes již legendární rychlovlak Eurostar tunelem Eurotunnel pod kanálem La Manche, který spojuje francouzskou metropoli s Londýnem.

Vlaky Eurostar překonají vzdálenost přes 460 km za 2 a čtvrt hodiny na svoji cestu se vydávají každé dvě hodiny. Jednosměrné jízdenky startují na ceně 57 EUR při koupi alespoň tři týdny v předstihu. S blížícím se datem odjezdu lístky stoupají až na hodnoty kolem 140 EUR.

Nejpřehledněji zakoupíte jízdenky přes britský web thetrainline.comkde jsou ceny jízdenek identické jako na webu Eurostaru.

Autem

Cesta do Paříže autem je relativně pohodlná a vlastně celou dobu jedete jen po dálnici.

Nejrychlejší cesta z Prahy do Paříže autem vede po dálnici D5 na Rozvadov, následně přes Německo po trase Norimberk – Mannheim – Saarbrücken, kde překročíme hranici do Francie a přes Méty a Remeš dorazíme do francouzského hlavního města. Celá trasa měří 1 053 km a dle dopravní situace pojedete 10,5 až 12,5 hodiny.

A proč jet vlastně do Paříže autem? Po cestě minete mnoho zajímavostí, které můžete navštívit, například si zajet do Lucemburska nebo navštívit město Remeš ve Francii. Z malého výletu do Paříže tak může vzniknout hezký roadtrip.

Dálniční poplatky a mýto

Při průjezdu Německem se zatím dálniční poplatky stále neplatí, podle posledních zpráv však jen do října 2020. O aktuálních cenách zde budeme informovat. 

Ve Francii se pak za dálnice platí systémem mýtného. Platí se vždy při průjezdu konkrétního úseku u mýtné brány, přičemž přijímány jsou platby kartou i v hotovosti. Pokud pojedete nejkratší cestou od německé hranice do Paříže po dálnici, čeká vás celkový poplatek ve výši 30,70 EUR v jednom směru (aktuální pro rok 2020). 

Výši ceny si můžete spočítat na oficiálním kalkulátoru francouzských dálnic autoroutes.fr.

Ceny benzínu a parkování

Po cestě vás nejlevnější benzin čeká u nás, v Německu je pak v průměru asi o 5 Kč dražší než v ČR, ve Francii o 7 až 9 Kč dražší. Pokud pojedete autem s průměrnou spotřebou 7 litrů na 100 km, za celou cestu tam zaplatíte zhruba 2 600 Kč v jednom směru.

Téměř nikde v Paříži se nedá legálně parkovat zdarma. Parkování na ulici stojí od 2,40 EUR na hodinu v okrajových částech po 4 EUR na hodinu v centru, je tedy ideální sehnat hotel či ubytování, které parkování nabízí. Alternativou je mnoho parkovacích domů, kde zaplatíte za 4denní stání kolem 70 až 80 EUR. Srovnat ceny parkovacích domů můžete například na webu parclick.com.

Zájezdy do Paříže

I do Paříže se můžete vypravit s cestovní kanceláří, pokud se necítíte na samostatné zařizování cesty. Je ovšem nutno zdůraznit, že při zájezdu s cestovkou vždy zaplatíte minimálně o 15 až 20% více než při individuální cestě.

České cestovky nabízejí nejvíce 4-5 denní zájezdy do Paříže, ovšem ty nejlevnější z nich, které začínají na částkách okolo 2 500 Kč, jsou beze stravy a autobusem. V reálu tak v Paříži strávíte 2 dny po noční 14-hodinové cestě, často v nejlevnějších hotelech typu F1. 

Oblíbené jsou i extra krátké jednodenní zájezdy (noc cest tam, den pobytu a noc cesta zpět) nebo zájezdy do Paříže spojené s návštěvou Disneylandu.

Chystáš se do Paříže?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 09. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.