Paříž

Metro v Paříži

Nejlepším a nejčastěji využívaným dopravním prostředkem je pařížské metro. Existují zde 2 druhy železniční dopravy. Metro, jaké známe my, je označeno písmenem M nad vstupem do stanice. Jen se nelekejte, že občas některé železnice metra vedou nad povrchem a venku, ty se však nachází na okraji centra a dál.

Druhým systémem jsou vlaky RER, které spojují více města okolo Paříže s centrem, ale jsou využitelné i pro samotný pohyb po Paříži. Mají také delší rozestupy mezi zastávkami. 

Pařížské metro

Metro má celkem 16 linek, v provozu je od 5:00 do 1:15 hod. a vlaky jezdí v intervalech pár minut (2–10 minut), což je zobrazeno na tabulích na každé stanici. Najdete tu hodně přestupních stanic, kde se spojují i více než 2 linky. Pro ně jsou typické delší přestupy, kdy musíte kus ujít. Nemusíte se však bát, že byste se v nich nevyznali. Linky jsou rozlišené jak barevně, tak čísly, proto je vhodné mít stále při sobě mapu metra. 

Důležité je pro vás zvolit správné nástupiště ve stanici. Linky se rozlišují podle cílových stanic a čísla. Jedním z vedlejších důvodů, proč také zkusit jet metrem, jsou jeho některé unikátní stanice a vstupy, které umělecky a architektonicky vyčnívají. Jedinou nevýhodou metra se může stát jeho přeplněnost, jelikož je místními velmi využíváno.

Zajímavý je i fakt, že některé linky pařížského metra jezdí na gumových kolech.

Vlaky RER a Transilien

Jedná se o vlaky, které slouží k rychlé dopravě z různých předměstí Paříže do centra, ale můžete je využít i pro rychlý pohyb po městě.

Obecně vzato linky, které jsou označené jako RER, začínají mimo Paříž, projedou jejím centrem a pokračují mimo město na druhou stranu. Transilien jsou pak vlaky, které začínají na některém z velkých pařížských nádražích a jedou paprskovitě vždy jen jedním směrem mimo město. Jako turisté se s těmito linkami příliš nesetkáte.

RER má celkem 5 linek (označené písmeny A, B, C, D a E a rozlišené barevně) a dostanete se s ním do více odlehlých částí města a na letiště. Jestli plánujete návštěvu zámku Versailles, stane se linka C vaším vhodným dopravním prostředkem.

Transilien jsou pak označeny písmeny H, J, K, L, N, P, R a U.

Jízdenky na metro

V Paříži existuje velké množství jízdenek, které detailně popisujeme v kapitole Doprava. Obecně je město rozděleno do několika zón, přičemž pro zóny 1–3 stačí jedna jízdenka a pro vyšší zóny další. Naprostá většina památek a zajímavostí se nachází v zónách 1–3, ale třeba obě pařížská letiště nebo zámek Versailles už jsou mimo.

Nejlevnější celodenní lístek pro zóny 1–3 se jmenuje Mobilis a vyjde na 10 EUR. Nevyplatí se tak kupovat jednodenní Paris Visite Pass za 12 EUR, který je více promovaný, avšak přidaná hodnota je nulová oproti jízdence Mobilis.

Jízdenka na 2 dny (Paris Visite) vyjde na 19,50 EUR, na 3 dny stojí 26,65 EUR na 5 dní 38,35 EUR

Pro cestu z letiště CDG i Orly musíte využít jízdenky pro 5. zónu. Je tak třeba si spočítat, zda se vám vyplatí celodenní dražší lístek pro zóny 1–5 (nejlevněji ve formě Navigo Pass za 22,80 EUR) nebo jednosměrná jízdenka do centra od 5,70 EUR autobusem, resp. vlakem za 10,30 EUR a následně celodenní Mobilis jen pro centrum za 10 EUR...

Jak označit jízdenku

Jízdenku potřebujete před vstupem do metra, kde jsou umístěny automatické brány, kam strčíte lístek a až vyjde ven, tak si ho vezmete zpět a schováte si pro případnou inspekci. V některých stanicích potřebujete jízdenku i pro výstup a vždy pro přestup mezi metrem a vlakem RER! Jízdenku tak nikdy nevyhazujte, dokud úplně neopustíte metro.

Pokud používáte plastovou kartičku (například Navigo), stačí přiložit k fialové čtečce u turniketu a ten se sám otevře.

Mapa metra a RER v Paříži

Pro základní orientaci je vhodné mít při sobě vždy mapu metra. Najdete je také rozmístěné po celé Paříži na všech stanicích metra i autobusů. 

Nejpřehledněji zpracovanou mapu metra a vlaků RER v Paříži má oficiální web dopravního podniku RATP. Mapy si můžete i stáhnout ve formátu pdf.

Chystáš se do Paříže?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 09. 2022

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Štěpán Koutský
před měs

chci papírovou mapu stanic pařížského metra

Avatar uživatele Jan Lupač
Jan Lupač
před měs

Tak bych si to vytisknul? 🤷‍♂️

Avatar uživatele
David Eiselt
před měs

Ani nevím kde a kdy jsem naposledy viděl papírovou mapu na stanicích metra... Ale zkusit se to dá vždycky na informačním stánku.