Paříž

Doprava v Paříži

Samotní obyvatelé Paříže nejvíce kombinují dopravu metrem, pěšky nebo na kole. To samé platí i pro návštěvníky města. Stačí se dopravit od místa ubytování k některému ze záchytných bodů v centru a nadále pokračovat pěšky. Vhodné je si město rozdělit na části, například pravý a levý břeh řeky Seiny a každý den projít danou část.

Městskou hromadnou dopravu v Paříži zajišťuje společnost RATP, která provozuje metro, vlaky RER, vlaky Transilien, autobusy, tramvaje a lanovou dráhu na Montmartre.

  • Detailní informace poskytne oficiální web ratp.fr

Jízdenky na MHD

Jízdenky můžete koupit skoro na každém rohu. Prodávají se v trafikách nebo častěji v automatech umístěných ve všech stanicích metra, vlaků RER i Transilien, na zastávkách tramvají a na některých zastávkách autobusů. V automatech můžete platit kartou nebo mincemi a v novějších typech i bankovkami. Pamatujte, že jízdenky mají magnetický proužek, proto není vhodné je umisťovat v peněžence poblíž platebních karet.

Stejné lístky platí na všechny druhy dopravních prostředků, tj. metro, vlaky, autobusy, tramvaje i lanovku na Montmartre. O detailech jednotlivých druhů dopravy se dočtete níže nebo na oficiálním webu pařížské MHD: www.ratp.fr/en.

Nabídka jízdenek je poměrně široká a jejich nákup vyžaduje trochu přemýšlení nad tím, kolikrát v Paříži MHD využijete a kam všude budete jezdit. Nejprve je nutné vysvětlit systém zón.

Zóny MHD v Paříži

Paříž a její okolí je rozdělené do 5 zón, čím vyšší zóna, tím více budete platit za jízdenku.

  • 1. zóna – historické jádro Paříže
  • 2. zóna – těsné okolí Paříže (například Vincennes)
  • 3. zóna – širší okolí Paříže (např. La Défense, Saint Denis)
  • 4. zóna – vzdálenější místa od centra (např. letiště Orly, zámek Versailles či letecké muzeum v Le Bourget)
  • 5. zóna – nejvzdálenější místa od centra (např. letiště CDG, zámek Fontainebleau či Disneyland Paris)
  • Mapa zón MHD v Paříži

Jedno- a vícedenní jízdenky

Existují v zásadě 4 varianty celodenních nebo vícedenních jízdenek, každá má své výhody a nevýhody a vždy je nutné dopředu propočítat, kam se vlastně chcete vypravit a jak často po Paříži cestovat.

Lístek Mobilis

Nejlevnější a nejvýhodnější variantou je jízdenka Mobilis, která je k zakoupení ve všech automatech dopravního podniku RATP. Na lístek musíte napsat propiskou svoje jméno a datum, ve které chcete jezdit. Platí pouze v jeden kalendářní den, neexistuje vícedenní varianta.

  • Zóny 1-2: 8,45 EUR
  • Zóny 1-3: 11:30 EUR

Jízdenka je vhodná pro krátkodobou návštěvu Paříže, kdy chcete poznat historické jádro na maximum a městskou dopravou pojedete více než 4x.

Paris Visite Pass

Nejčastěji využívanými jedno- nebo vícedenními jízdenkami jsou jednoznačně lístky Paris Visite. Kromě neomezeného cestování všemi druhy pařížské MHD v dané zóně poskytuje jízdenka Paris Visite i zajímavé slevy na vstupy do některých památek (například 25% na Vítězný oblouk, věž Montparnasse, muzeum Grévin nebo zlevněné vstupné do Versailles). 

Paris Visite se vyplatí koupit v případě, že plánujete využívat MHD na maximum možného a neradi chodíte dlouhé trasy pěšky. 

Pro zóny 1-3

  • 1 den: 13,55 EUR (děti od 4 do 11 let 6,75 EUR) – oproti výše uvedené jízdence Mobilis se nevyplatí! Jediná výhoda jsou slevy do muzeí "druhé kategorie"
  • 2 dny: 22,05 EUR (děti od 4 do 11 let 11 EUR)
  • 3 dny: 30,10 EUR (děti od 4 do 11 let 15,05 EUR)
  • 5 dní: 43,30 EUR (děti od 4 do 11 let 21,65 EUR)

Pro zóny 1-5

Rozšířený lístek pro zóny 1-5 si kupte pouze v případě, že podniknete v rámci platnosti jízdenky alespoň 3 cesty do zón 4 a 5. V praxi se tak tyto jízdenky vyplatí jen velmi malému počtu lidí, a to ani v případě, že využijete cestu z/na letiště (levněji vyjde si koupit separátní jízdenku a k ní případně dokoupit Paris Visite Pass pro zóny 1-3.

  • 1 den: 28,50 EUR (děti od 4 do 11 let 14,25 EUR)
  • 2 dny: 43,30 EUR (děti od 4 do 11 let 21,65 EUR)
  • 3 dny: 60,70 EUR (děti od 4 do 11 let 30,35 EUR)
  • 5 dní: 74,30 EUR (děti od 4 do 11 let 33,15 EUR)

Jízdenky Paris Visite zakoupíte ve všech automatech na stanicích metra, vlaků, tramvají i významných zastávkách autobusů. Na lístek si propiskou musíte napsat jméno a data, ve kterých chcete lístek užívat.

Lístek platí vždy od 0:00 prvního dne platnosti do 24:00 posledního dne. Pokud si například v pondělí ve 20:00 zakoupíte 3-denní lístek, platí pouze do středy 24:00, nikoliv 72 hodin.

Navigo Pass

Ačkoliv kartička Navigo je primárně určená pro místní, kdy se vyplňují kompletní osobní údaje, existuje "odlehčená verze" Navigo Découverte, ke které potřebujete pouze fotografii pasového formátu (přineste si vlastní z domova) a vyplnění jména.

Navigo se prodává v celodenní a týdenní formě s tím, že celodenní platí jen v kalendářní den a týdenní platí vždy od pondělí 0:00 do neděle 24:00. Nejpozději si na aktuální týden můžete Navigo koupit vždy ve čtvrtek s tím, že bude platné jen do neděle. Pokud přiletíte v pátek, sobotu či neděli, karta vám bude platit až od nejbližšího pondělí. Vyplatí se vám celodenní Navigo, pokud budete cestovat i mimo zóny 1-3, ve kterých se nachází většina památek (například do Versailles).

  • Platí pro všechny zóny 1-5 (tedy i pro cesty z/na obě letiště)
  • Platí pro všechny druhy dopravy
  • Cena týdenního je 30 EUR + 5 EUR za kartu, celkem 35 EUR

Navigo koupíte pouze u přepážky, nikoliv v automatu. Prodávají se jak v u pokladny dopravního podniku RATP, tak u pokladen francouzských drah SNCF, včetně letiště CDG a Orly. Při koupi musíte předložit fotografii a občanský průkaz.

Karta Navigo je zdaleka nejvýhodnější časovou jízdenkou, pokud chcete cestovat MHD po Paříži i mimo ní na maximum. Velkou výhodou je fakt, že platí pro všechny zóny, naopak nevýhodou skutečnost, že pokud dorazíte o víkendu, karta vám bude platit až od následujícího týdne.

Jednorázové jízdenky

Jednorázové lístky na MHD jsou označovány jako ticket t+ a platí:

  • na metro, autobusy, tramvaje a lanovku na Montmartre bez ohledu na zóny
  • na vlaky RER pouze v zóně 1.

Jednoznačné to není ani s časovou platností jízdenky. Na každý druh dopravy je vymezena jiná doba platnosti. Na lístek ticket t+ lze libovolně přestupovat, avšak pouze mezi určitými dopravními prostředky:

  • Platnost 120 minut: jízda metrem nebo vlakem RER, případně přestup metro/metro, metro/RER nebo RER/RER
  • Platnost 90 minut: jízda autobusem nebo tramvají, případně přestup bus/bus, tram/tram nebo bus/tram
  • Na jednu jízdenku nelze přestoupit z autobusu či tramvaje na metro nebo vlak RER

Ceny jízdenek ticket t+ jsou následující:

  • 2,10 EUR jedna jízdenka koupená v automatu nebo trafice
  • 2,50 EUR jedna jízdenka koupená u řidiče autobusu (ta však není přestupní!)
  • zvýhodněný carnet 10 jízdenek byl zrušen

Pokud se vypravíte za hranice zóny 1 vlaky RER, musíte si ve stanici koupit klasickou vlakovou jízdenku z bodu A do bodu B. Pokud za hranice zóny 1 (resp. 3, do které se běžně dostanete metrem na lístky ticket t+) vypravíte jednou, rozhodně se nevyplatí řešit žádné vícedenní nadstavbové jízdenky pro další zóny (viz níže) a bude výhodnější koupit jednorázový lístek. 

Například jedna cesta z Paříže do Versailles vyjde na 4,10 EUR.

Kde koupit jízdenky

Lístky koupíte nejsnáze v automatech, které jsou rozmístěny na všech stanicích metra, vlaků a tramvají a i na nejvýznamnějších zastávkách autobusů. V automatech lze platit hotovostí i kartou. 

Alternativně lze použít aplikaci Bonjour RATP, kde je třeba se zaregistrovat a projít celým procesem instalace včetně instalování přidružené aplikace Ticket Sans Contact, která se nainstaluje automaticky a vůbec ji nemusíte otevírat. Výraznou nevýhodou aplikace Bonjour je fakt, že přes ní nelze koupit nejvýhodnější celodenní jízdenku Mobilis pro zóny 1–3, ale pouze méně výhodný Navigo Pass.

Slevové karty 

Paříž nabízí několik slevových karet a pasů, kde v ceně máte dopravu MHD, vstupy a různé slevy. Nejdříve však zvažte, jak často budete jezdit MHD a kolik toho chcete navštívit, a podle toho si vyberte danou kartu nebo pas.  

Detailně všechny typy turistických slevových karet rozebíráme v kapitole Turistické slevové karty.

Nejvýhodnější poměr ceny ku výkonu nabízí karta Paris City Pass se vstupy zdarma do 40 muzeí a galerií, desítek památek, slevy v obchodech, plavbu po Seině a také neomezené cestování v zónách 1 až 3. 

  • 2 dny: 109,90 EUR
  • 3 dny: 129,90 EUR
  • 5 dní: 189,90 EUR

Vyhledávače spojení a aplikace

Najděte si trasu z konkrétní zastávky do vašeho cíle jednoduše bez složitého hledání v mapách a jízdních řádech. Využít můžete několik webů pro vyhledávání spojení. 

Metro a RER

Metro doplněné o rychlejší vlaky RER je nejrychlejším a nejčastěji využívaným prostředkem. Mnoho cestovatelů při svém pobytu ani jednou nepoužije autobus či tramvaj prostě proto, že metrem nebo vlakem se dostanete naprosto všude. Rychle a docela přehledně.

Protože je metro zdaleka nejvýznamnějším dopravním prostředkem v Paříži, detailní informace jsme zpracovali do samostatné kapitoly Metro v Paříži

Autobusy

V autobusové dopravě v Paříži bývá často poměrně zmatek. Existuje zde totiž hned několik dopravců.

Autobusy RATP

Tím hlavním je pařížský dopravní podnik RATP, který provozuje i metro, vlaky a tramvaje. Jeho autobusy jsou zeleno-bílé a platí na ně všechny jízdenky MHD.

Méně využívaným dopravním prostředkem jsou autobusy. Celkem čítají 58 linek po celém městě a jeho okolí. Ačkoliv autobusy nejsou hlavním prostředkem dopravy, určitě se nebojte jejich síť využít. Zastávky jsou přehledně značené a intervaly mezi spoji dané linky se pohybují od 8 do 15 minut. Autobus vždy dříve či později zastaví u stanice metra nebo RER a může tak dobře posloužit pro přiblížení se při únavě z pěší chůze. 

Nastupuje se vždy pouze předními dveřmi, u kterých si označíte jízdenku, případně ukážete řidiči, pokud máte již označenou vícedenní. Často však řidiči jízdenku vidět nechtějí, ovšem kontroly revizorů jsou zde poměrně časté. Jednorázovou jízdenku si můžete u řidiče i koupit, ovšem mějte připravenou vždy přesnou sumu.

Ostatní autobusy

U ostatních dopravců neplatí běžné jízdenky na MHD a ani turistické slevové karty, musíte se vždy koupit separátní jízdenky.

Máte možnost svézt se velmi rozšířenými turistickými dvoupatrovými autobusy, které vás svými 4 linkami provedou po těch nejdůležitějších místech. Nazývají se se Paris L´Opentour Bus (oficiální web). Jízdenka pro dospělého na 1 den vyjde na 31 EUR a na 2 dny 36 EUR, pro děti na 1 den 16 EUR a na 2 dny 19 EUR. Jejich výhodou jsou zastávky na turistických místech, kde fungují také informační tabule a nastupovat do autobusu a vystupovat z něj můžete v průběhu dne, jak chcete. 

Další autobusové společnosti zajišťují především alternativní dopravu na pařížská letiště. Jedná se o autobusy, RoissyBus a OrlyBus. Jejich výhody jsou však značně diskutabilní, jelikož vás za cenu vyšší než vlak dopraví do centra pomaleji. 

Tramvaje 

Dalším méně využívaným dopravním prostředkem jsou tramvaje, které jezdí okolo centra Paříže a na jejích předměstích. Mají pouze 10 linek označených T1–T10. V současné době probíhá výstavba dalších 4 nových linek opět mimo centrum města. Při vstupu do tramvaje je nutné označit svou jízdenku, nastupovat se může všemi dveřmi. Všechny tramvajové zastávky jsou vybaveny automatem na jízdenky.

Pokud se někam potřebujete dopravit v noci, vhodnou volbou se stanou taxíky nebo jiné podobné služby, které jsou přes noc levnější než přes den. Ale zvažte svoji cestu dobře, i tak se nejedná o nejlevnější dopravní prostředek. 

Pěšky 

Jako všude platí, že nejlepším způsobem pro pohyb po městě je chůze. Ulice v Paříži jsou poměrně čisté, široké, ale mohou být plné dalších chodců, hlavně na turistických místech. Jelikož se v centru většina památek a zajímavostí vyskytuje kousek od sebe, není potřeba využívat MHD. Samotné centrum je rovinaté, kopce najdete na Montmartru nebo směrem k Vítěznému oblouku, takže se ani nezpotíte.  

Kolo 

Velmi dobrou alternativou pro pohyb po městě vedle chůze a MHD je kolo. Velkou výhodou v tomto směru je fakt, že Paříž je (až na čtvrť Montmartre) rovinaté město a zároveň velmi přívětivé k cyklistům. Většina památek a atrakcí se nachází v rovině a cyklostezka podél řeky Seiny je velmi oblíbená i mezi místními. Celkem tu najdete několik společností zajištujících půjčovnu kol.  

Vélib je jedním z nejoblíbenějších díky své cenové dostupnosti. Stanoviště kol najdete po celém městě, většinou u stanic metra a na turistických místech. Na místě si zakoupíte půjčení kola v automatu pomocí kreditní karty nebo online na webu Vélib, případně v mobilní aplikaci (Google Play / Appstore).

Registrace na 1 den stojí 1,7 EUR (7 dní 8 EUR), kdy dostanete svůj kód a vyberete si PIN, který budete zadávat na stanici při vypůjčení kola. Dále se počítá doba jeho užívání, kdy prvních 30 minut máte zdarma, dalších 30 minut za 1 EUR, dalších 30 minut 2 EUR, tedy každých 30 minut navíc se cena zvyšuje o 1 EUR. Je to proto, že půjčení kol je vymyšlené na kratší čas, ne na celý den. Abyste se vyhnuli dražšímu pronajímání jednoho kola, místní praktikují jakousi hru. S prvním kolem dojedete do 30 minut k další půjčovní stanici, kde si kolo jednoduše vyměníte a pokračujete dále v čase do 30 minut k další stanici s jiným kolem, opět zdarma.

Lanovka Montmartre

Oblíbenou turistickou atrakcí je krátká pozemní lanová dráha ve čtvrti Montmartre, která vede ke známé bazilice Sacré-Coeur. Lanovka je dlouhý pouhých 108 metrů a během nich překoná výškový rozdíl 36 metrů. Na trase jezdí dvě kabiny na kolejích. 

Lanová dráha je v provozu denně od 6:00 do 0:45 a jezdí zhruba v intervalu 5 až 10 minut.

Jízdné je stejné jako ve všech jiných dopravních prostředcích RATP, platí zde i všechny výše popsané druhy jízdenek.

Noční doprava

Paříž vybízí k romantickým nočním procházkám, dlouhému posezení v baru, nebo prostě jen potřebujete být na letišti tak brzy, že ještě nejezdí běžné denní linky.

Noční dopravu v Paříži obstarává síť autobusových linek Noctilien s písmenem "N" a číslem. Každá z linek jezdí zhruba v intervalu 20 až 30 minut a jejich síť v centru je velmi hustá. 

V nočních autobusech platí stejné jízdenky jako v denních linkách, s výjimkou autobusů s trojciferným číslem linky, kde musíte označit pro jednu cestu hned dvě jízdenky ticket t+ (vícedenní jízdenky ale zde platí stejně).

Taxi, Uber, Bolt, ...

Pařížské ulice brázdí tisíce taxíků, které by však z hlediska dopravy měly být až tou poslední volbou. Doprava v centru města je velmi hustá a v naprosté většině případů budete na místě rychleji a výrazně levněji metrem nebo vlakem RER. Nástupní sazba klasických taxíku je 2,75 EUR, za kilometr pak zaplatíte kolem 0,90 EUR přes den, resp. 1,20 EUR v noci. Při stání v kolonách se pak může počítat i hodinová sazba (kolem 30 EUR).

V Paříži také dobře fungují alternativní taxislužby Uber a Bolt. Stáhněte si jejich aplikace a přivolejte si auto kdykoliv a kdekoliv:

Doprava na letiště

Detailní informace o dopravě na pařížská letiště najdete v našich speciálních průvodcích letišti celého světa. Podívejte se na nejlevnější i nejrychlejší varianty spojení, jak dlouho se na letiště jede i na další praktické informace o počtu terminálů a rozmístění leteckých společností do jednotlivých budov.

Chystáš se do Paříže?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 27. 06. 2023

9 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.