Samotní obyvatelé Paříže nejvíce kombinují dopravu metrem, pěšky nebo na kole. To samé platí i pro návštěvníky města. Stačí se dopravit od místa ubytování k některému ze záchytných bodů v centru a nadále pokračovat pěšky. Vhodné je si město rozdělit na části, například pravý a levý břeh řeky Seiny a každý den projít danou část.

Městskou hromadnou dopravu v Paříži zajišťuje společnost RATP, která provozuje metro, vlaky RER, vlaky Transilien, autobusy, tramvaje a lanovou dráhu na Montmartre.

 • Detailní informace poskytne oficiální web ratp.fr

Jízdenky na MHD

Jízdenky můžete koupit skoro na každém rohu. Prodávají se v trafikách nebo častěji v automatech umístěných ve všech stanicích metra, vlaků RER i Transilien, na zastávkách tramvají a na některých zastávkách autobusů. V automatech můžete platit kartou nebo mincemi a v novějších typech i bankovkami. Pamatujte, že jízdenky mají magnetický proužek, proto není vhodné je umisťovat v peněžence poblíž platebních karet.

Stejné lístky platí na všechny druhy dopravních prostředků, tj. metro, vlaky, autobusy, tramvaje i lanovku na Montmartre. O detailech jednotlivých druhů dopravy se dočtete níže nebo na oficiálním webu pařížské MHD: www.ratp.fr/en.

Nabídka jízdenek je poměrně široká a jejich nákup vyžaduje trochu přemýšlení nad tím, kolikrát v Paříži MHD využijete a kam všude budete jezdit. Nejprve je nutné vysvětlit systém zón.

Zóny MHD v Paříži

Paříž a její okolí je rozdělené do 5 zón, čím vyšší zóna, tím více budete platit za jízdenku.

 • 1. zóna – historické jádro Paříže
 • 2. zóna – těsné okolí Paříže (například Vincennes)
 • 3. zóna – širší okolí Paříže (např. La Défense, Saint Denis)
 • 4. zóna – vzdálenější místa od centra (např. letiště Orly, zámek Versailles či letecké muzeum v Le Bourget)
 • 5. zóna – nejvzdálenější místa od centra (např. letiště CDG, zámek Fontainebleau či Disneyland Paris)
 • Mapa zón MHD v Paříži

Jednorázové jízdenky

Jednorázové lístky na MHD jsou označovány jako ticket t+ a platí:

 • na metro, autobusy, tramvaje a lanovku na Montmartre bez ohledu na zóny (výjimkou jsou linky bus 350 a 351 z letiště CDG, kde platí speciální tarif tří jízdenek ticket t+ pro cestu do centra), 
 • na vlaky RER pouze v zóně 1.

Jednoznačné to není ani s časovou platností jízdenky. Na každý druh dopravy je vymezena jiná doba platnosti. Na lístek ticket t+ lze libovolně přestupovat, avšak pouze mezi určitými dopravními prostředky:

 • Platnost 120 minut: jízda metrem nebo vlakem RER, případně přestup metro/metro, metro/RER nebo RER/RER
 • Platnost 90 minut: jízda autobusem nebo tramvají, případně přestup bus/bus, tram/tram nebo bus/tram
 • Na jednu jízdenku nelze přestoupit z autobusu či tramvaje na metro nebo vlak RER

Ceny jízdenek ticket t+ jsou následující:

 • 1,90 EUR jedna jízdenka koupená v automatu nebo trafice
 • 2 EUR jedna jízdenka koupená u řidiče autobusu (ta však není přestupní!)
 • 16,90 EUR zvýhodněná cena za karnet 10 jízdenek (pro děti od 4 do 10 let za 8,65 EUR)

Oblíbená je především varianta karnetu 10 jízdenek, která se vyplatí především tehdy, pokud ve městě trávíte více dní, ale zároveň chcete především chodit pěšky a MHD využívat jen příležitostně. Pokud přiletíte na letiště CDG a budete z něj odlétat, počítejte, že jen na cestu z/na letiště padne 6 jízdenek ticket t+. Z letiště Orly pak do centra Paříže stačí při kombinaci tramvaj + metro 2 jízdenky ticket t+.

Pokud se vypravíte za hranice zóny 1 vlaky RER, musíte si ve stanici koupit klasickou vlakovou jízdenku z bodu A do bodu B. Pokud za hranice zóny 1 (resp. 3, do které se běžně dostanete metrem na lístky ticket t+) vypravíte jednou, rozhodně se nevyplatí řešit žádné vícedenní nadstavbové jízdenky pro další zóny (viz níže) a bude výhodnější koupit jednorázový lístek. 

Například jedna cesta z Paříže do Versailles vyjde na 3,65 EUR.

Jedno- a vícedenní jízdenky

Existují v zásadě 4 varianty celodenních nebo vícedenních jízdenek, každá má své výhody a nevýhody a vždy je nutné dopředu propočítat, kam se vlastně chcete vypravit a jak často po Paříži cestovat.

Lístek Mobilis

Nejlevnější variantou je jízdenka Mobilis, která je k zakoupení ve všech automatech dopravního podniku RATP. Na lístek musíte napsat propiskou svoje jméno a datum, ve které chcete jezdit. Platí pouze v jeden kalendářní den, neexistuje vícedenní varianta.

 • Zóny 1-2: 7,50 EUR
 • Zóny 1-3: 10 EUR

Jízdenka je vhodná pro krátkodobou návštěvu Paříže, kdy chcete poznat historické jádro na maximum a městskou dopravou pojedete více než 4x (jinak se více vyplatí užití jednorázových lístků ticket t+).

Paris Visite Pass

Nejčastěji využívanými jedno- nebo vícedenními jízdenkami jsou jednoznačně lístky Paris Visite. Kromě neomezeného cestování všemi druhy pařížské MHD v dané zóně poskytuje jízdenka Paris Visite i zajímavé slevy na vstupy do některých památek (například 25% na Vítězný oblouk, věž Montparnasse, muzeum Grévin nebo zlevněné vstupné do Versailles). 

Paris Visite se vyplatí koupit v případě, že plánujete využívat MHD na maximum možného a neradi chodíte dlouhé trasy pěšky. 

Pro zóny 1-3

 • 1 den: 13,20 EUR (děti od 4 do 11 let 6,60 EUR)
 • 2 dny: 21,50 EUR (děti od 4 do 11 let 10,80 EUR)
 • 3 dny: 29,40 EUR (děti od 4 do 11 let 14,70 EUR)
 • 5 dní: 42,20 EUR (děti od 4 do 11 let 21,10 EUR)

Pro zóny 1-5

Rozšířený lístek pro zóny 1-5 si kupte pouze v případě, že podniknete v rámci platnosti jízdenky alespoň 3 cesty do zón 4 a 5. V praxi se tak tyto jízdenky vyplatí jen velmi malému počtu lidí, a to ani v případě, že využijete cestu z/na letiště (levněji vyjde si koupit separátní jízdenku a k ní případně dokoupit Paris Visite Pass pro zóny 1-3.

 • 1 den: 27,80 EUR (děti od 4 do 11 let 13,90 EUR)
 • 2 dny: 42,20 EUR (děti od 4 do 11 let 21,10 EUR)
 • 3 dny: 59,20 EUR (děti od 4 do 11 let 29,60 EUR)
 • 5 dní: 72,40 EUR (děti od 4 do 11 let 36,20 EUR)

Jízdenky Paris Visite zakoupíte ve všech automatech na stanicích metra, vlaků, tramvají i významných zastávkách autobusů. Na lístek si propiskou musíte napsat jméno a data, ve kterých chcete lístek užívat.

Lístek platí vždy od 0:00 prvního dne platnosti do 24:00 posledního dne. Pokud si například v pondělí ve 20:00 zakoupíte 3-denní lístek, platí pouze do středy 24:00, nikoliv 72 hodin.

Navigo Pass

Ačkoliv kartička Navigo je primárně určená pro místní, kdy se vyplňují kompletní osobní údaje, existuje "odlehčená verze" Navigo Découverte, ke které potřebujete pouze fotografii pasového formátu (přineste si vlastní z domova) a vyplnění jména.

Navigo se prodává pouze v týdenní formě (+ měsíční a roční) s tím, že platí vždy od pondělí 0:00 do neděle 24:00. Nejpozději si na aktuální týden můžete Navigo koupit vždy ve čtvrtek s tím, že bude platné jen do neděle. Pokud přiletíte v pátek, sobotu či neděli, karta vám bude platit až od nejbližšího pondělí. 

 • Platí pro všechny zóny 1-5 (tedy i pro cesty z/na obě letiště)
 • Platí pro všechny druhy dopravy
 • Cena je 22,80 EUR + 5 EUR za kartu, celkem 29,80 EUR

Navigo koupíte pouze u přepážky, nikoliv v automatu. Prodávají se jak v u pokladny dopravního podniku RATP, tak u pokladen francouzských drah SNCF, včetně letiště CDG a Orly. Při koupi musíte předložit fotografii a občanský průkaz.

Karta Navigo je zdaleka nejvýhodnější časovou jízdenkou, pokud chcete cestovat MHD po Paříži i mimo ní na maximum. Velkou výhodou je fakt, že platí pro všechny zóny, naopak nevýhodou skutečnost, že pokud dorazíte o víkendu, karta vám bude platit až od následujícího týdne.

Slevové karty 

Paříž nabízí několik slevových karet a pasů, kde v ceně máte dopravu MHD, vstupy a různé slevy. Nejdříve však zvažte, jak často budete jezdit MHD a kolik toho chcete navštívit, a podle toho si vyberte danou kartu nebo pas.  

Detailně všechny typy turistických slevových karet rozebíráme v kapitole "Aktivity".

Nejvýhodnější poměr ceny ku výkonu nabízí karta Paris City Pass se vstupy zdarma do 40 muzeí a galerií, desítek památek, slevy v obchodech, plavbu po Seině a také neomezené cestování v zónách 1 až 3. 

 • 2 dny: 104,90 EUR
 • 3 dny: 124,90 EUR
 • 5 dní: 184,90 EUR

Vyhledávače spojení a aplikace

Najděte si trasu z konkrétní zastávky do vašeho cíle jednoduše bez složitého hledání v mapách a jízdních řádech. Využít můžete několik webů pro vyhledávání spojení. 

Metro a vlaky RER v Paříži

Nejlepším a nejčastěji využívaným dopravním prostředkem je pařížské metro. Existují zde 2 druhy železniční dopravy. Metro, jaké známe my, je označeno písmenem M nad vstupem do stanice. Jen se nelekejte, že občas některé železnice metra vedou nad povrchem a venku, ty se však nachází na okraji centra a dál. Druhým systémem jsou vlaky RER, které spojují více města okolo Paříže s centrem, ale jsou využitelné i pro samotný pohyb po Paříži. Mají také delší rozestupy mezi zastávkami. 

Metro

Metro má celkem 16 linek, v provozu je od 5:00 do 1:15 hod. a vlaky jezdí v intervalech pár minut (2–10 minut), což je zobrazeno na tabulích na každé stanici. Najdete tu hodně přestupních stanic, kde se spojují i více než 2 linky. Pro ně jsou typické delší přestupy, kdy musíte kus ujít. Nemusíte se však bát, že byste se v nich nevyznali. Linky jsou rozlišené jak barevně, tak čísly, proto je vhodné mít stále při sobě mapu metra. Důležité je pro vás zvolit správné nástupiště ve stanici. Linky se rozlišují podle cílových stanic a čísla. Jedním z vedlejších důvodů, proč také zkusit jet metrem, jsou jeho některé unikátní stanice a vstupy, které umělecky a architektonicky vyčnívají. Jedinou nevýhodou metra se může stát jeho přeplněnost, jelikož je místními velmi využíváno.

Jízdenku potřebujete před vstupem do metra, kde jsou umístěny automatické brány, kam strčíte jízdenku a až vyjde ven, tak si ji vezmete zpět a schováte si pro případnou inspekci. V některých stanicích potřebujete jízdenku i pro výstup a vždy pro přestup mezi metrem a vlakem RER! 

Pokud používáte plastovou kartičku (například Navigo), stačí přiložit k fialové čtečce u turniketu a ten se sám otevře.

Zajímavý je i fakt, že pařížské metro jezdí na gumových kolech.

Vlaky RER a Transilien

Jedná se o vlaky, které slouží k rychlé dopravě z různých předměstí Paříže do centra, ale můžete je využít i pro rychlý pohyb po městě.

Obecně vzato linky, které jsou označené jako RER, začínají mimo Paříž, projedou jejím centrem a pokračují mimo město na druhou stranu. Transilien jsou pak vlaky, které začínají na některém z velkých pařížských nádražích a jedou paprskovitě vždy jen jedním směrem mimo město. Jako turisté se s těmito linkami příliš nesetkáte.

RER má celkem 5 linek (označené písmeny A, B, C, D a E a rozlišené barevně) a dostanete se s ním do více odlehlých částí města a na letiště. Jestli plánujete návštěvu zámku Versailles, stane se linka C vaším vhodným dopravním prostředkem.

Transilien jsou pak označeny písmeny H, J, K, L, N, P, R a U.

Mapa metra a RER v Paříži

Pro základní orientaci je vhodné mít při sobě vždy mapu metra. Najdete je také rozmístěné po celé Paříži na všech stanicích metra i autobusů. 

Nejpřehledněji zpracovanou mapu metra a vlaků RER v Paříži má oficiální web dopravního podniku RATP. Mapy si můžete i stáhnout ve formátu pdf.

Autobusy

V autobusové dopravě v Paříži bývá často poměrně zmatek. Existuje zde totiž hned několik dopravců.

Autobusy RATP

Tím hlavním je pařížský dopravní podnik RATP, který provozuje i metro, vlaky a tramvaje. Jeho autobusy jsou zeleno-bílé a platí na ně všechny jízdenky MHD.

Méně využívaným dopravním prostředkem jsou autobusy. Celkem čítají 58 linek po celém městě a jeho okolí. Ačkoliv autobusy nejsou hlavním prostředkem dopravy, určitě se nebojte jejich síť využít. Zastávky jsou přehledně značené a intervaly mezi spoji dané linky se pohybují od 8 do 15 minut. Autobus vždy dříve či později zastaví u stanice metra nebo RER a může tak dobře posloužit pro přiblížení se při únavě z pěší chůze. 

Nastupuje se vždy pouze předními dveřmi, u kterých si označíte jízdenku, případně ukážete řidiči, pokud máte již označenou vícedenní. Často však řidiči jízdenku vidět nechtějí, ovšem kontroly revizorů jsou zde poměrně časté. Jednorázovou jízdenku si můžete u řidiče i koupit, ovšem mějte připravenou vždy přesnou sumu.

Běžné jízdenky MHD "ticket t+" platí (na rozdíl od vlaků RER a Transilien) i na jízdy z města, jen si jich musíte označit více najednou, například pro cestu na letiště je třeba si označit 3 jízdenky t+.

Ostatní autobusy

U ostatních dopravců neplatí běžné jízdenky na MHD a ani turistické slevové karty, musíte se vždy koupit separátní jízdenky.

Máte možnost svézt se velmi rozšířenými turistickými dvoupatrovými autobusy, které vás svými 4 linkami provedou po těch nejdůležitějších místech. Nazývají se se Paris L´Opentour Bus (oficiální web). Jízdenka pro dospělého na 1 den vyjde na 31 EUR a na 2 dny 36 EUR, pro děti na 1 den 16 EUR a na 2 dny 19 EUR. Jejich výhodou jsou zastávky na turistických místech, kde fungují také informační tabule a nastupovat do autobusu a vystupovat z něj můžete v průběhu dne, jak chcete. 

Další autobusové společnosti zajišťují především alternativní dopravu na pařížská letiště. Jedná se o autobusy Le Bus Direct, RoissyBus (linka 352) a OrlyBus. Jejich výhody jsou však značně diskutabilní, jelikož vás za cenu vyšší než vlak dopraví do centra pomaleji. 

Tramvaje 

Dalším méně využívaným dopravním prostředkem jsou tramvaje, které jezdí okolo centra Paříže a na jejích předměstích. Mají pouze 10 linek označených T1–T10. V současné době probíhá výstavba dalších 4 nových linek opět mimo centrum města. Při vstupu do tramvaje je nutné označit svou jízdenku, nastupovat se může všemi dveřmi. Všechny tramvajové zastávky jsou vybaveny automatem na jízdenky.

Pokud se někam potřebujete dopravit v noci, vhodnou volbou se stanou taxíky nebo jiné podobné služby, které jsou přes noc levnější než přes den. Ale zvažte svoji cestu dobře, i tak se nejedná o nejlevnější dopravní prostředek. 

Pěšky 

Jako všude platí, že nejlepším způsobem pro pohyb po městě je chůze. Ulice v Paříži jsou poměrně čisté, široké, ale mohou být plné dalších chodců, hlavně na turistických místech. Jelikož se v centru většina památek a zajímavostí vyskytuje kousek od sebe, není potřeba využívat MHD. Samotné centrum je rovinaté, kopce najdete na Montmartru nebo směrem k Vítěznému oblouku, takže se ani nezpotíte.  

Kolo 

Velmi dobrou alternativou pro pohyb po městě vedle chůze a MHD je kolo. Velkou výhodou v tomto směru je fakt, že Paříž je (až na čtvrť Montmartre) rovinaté město a zároveň velmi přívětivé k cyklistům. Většina památek a atrakcí se nachází v rovině a cyklostezka podél řeky Seiny je velmi oblíbená i mezi místními. Celkem tu najdete několik společností zajištujících půjčovnu kol.  

Vélib je jedním z nejoblíbenějších díky své cenové dostupnosti. Stanoviště kol najdete po celém městě, většinou u stanic metra a na turistických místech. Na místě si zakoupíte půjčení kola v automatu pomocí kreditní karty nebo online na webu Vélib, případně v mobilní aplikaci (Google Play / Appstore).

Registrace na 1 den stojí 1,7 EUR (7 dní 8 EUR), kdy dostanete svůj kód a vyberete si PIN, který budete zadávat na stanici při vypůjčení kola. Dále se počítá doba jeho užívání, kdy prvních 30 minut máte zdarma, dalších 30 minut za 1 EUR, dalších 30 minut 2 EUR, tedy každých 30 minut navíc se cena zvyšuje o 1 EUR. Je to proto, že půjčení kol je vymyšlené na kratší čas, ne na celý den. Abyste se vyhnuli dražšímu pronajímání jednoho kola, místní praktikují jakousi hru. S prvním kolem dojedete do 30 minut k další půjčovní stanici, kde si kolo jednoduše vyměníte a pokračujete dále v čase do 30 minut k další stanici s jiným kolem, opět zdarma.

Lanovka Montmartre

Oblíbenou turistickou atrakcí je krátká pozemní lanová dráha ve čtvrti Montmartre, která vede ke známé bazilice Sacré-Coeur. Lanovka je dlouhý pouhých 108 metrů a během nich překoná výškový rozdíl 36 metrů. Na trase jezdí dvě kabiny na kolejích. 

Lanová dráha je v provozu denně od 6:00 do 0:45 a jezdí zhruba v intervalu 5 až 10 minut.

Jízdné je stejné jako ve všech jiných dopravních prostředcích RATP, platí zde i všechny výše popsané druhy jízdenek.

Noční doprava

Paříž vybízí k romantickým nočním procházkám, dlouhému posezení v baru, nebo prostě jen potřebujete být na letišti tak brzy, že ještě nejezdí běžné denní linky.

Noční dopravu v Paříži obstarává síť autobusových linek Noctilien s písmenem "N" a číslem. Každá z linek jezdí zhruba v intervalu 20 až 30 minut a jejich síť v centru je velmi hustá. 

V nočních autobusech platí stejné jízdenky jako v denních linkách, s výjimkou autobusů s trojciferným číslem linky, kde musíte označit pro jednu cestu hned dvě jízdenky ticket t+ (vícedenní jízdenky ale zde platí stejně). Při cestě z letiště CDG je nutno koupit 4 jízdenky ticket t+.

Taxi, Uber, Bolt, ...

Pařížské ulice brázdí tisíce taxíků, které by však z hlediska dopravy měly být až tou poslední volbou. Doprava v centru města je velmi hustá a v naprosté většině případů budete na místě rychleji a výrazně levněji metrem nebo vlakem RER. Nástupní sazba klasických taxíku je 2,75 EUR, za kilometr pak zaplatíte kolem 0,90 EUR přes den, resp. 1,20 EUR v noci. Při stání v kolonách se pak může počítat i hodinová sazba (kolem 30 EUR).

V Paříži také dobře fungují alternativní taxislužby Uber a Bolt. Stáhněte si jejich aplikace a přivolejte si auto kdykoliv a kdekoliv:

Doprava na letiště

Detailní informace o dopravě na pařížská letiště najdete v našich speciálních průvodcích letišti celého světa. Podívejte se na nejlevnější i nejrychlejší varianty spojení, jak dlouho se na letiště jede i na další praktické informace o počtu terminálů a rozmístění leteckých společností do jednotlivých budov.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 23 dny
Navrhni úpravu