Paříž

Co dělat v Paříži

Město módy a nákupů  

Jestli máte rádi módu a nákupy všeho druhu, budete si připadat jak v nebi. Najdete tu mnoho obchodů luxusních světoznámých značek a mnoho jiného. Nejvíce jich však uvidíte v centru, na ulici Champs Élysées a v obchodních domech jako Galerie Lafayette nebo Le Bon Marché. Pokud chcete udělat svým nákupem dobrý skutek, běžte do obchodu Merci, jehož veškerý zisk jde na charitu a pomoc dětem. Něco odlišného je místní bleší trh Marché aux Puces de Saint-Ouen, který patří k těm největším na světě.

Památky

Pro co se nejvíce jezdí do Paříže, a čemu se rozhodně nevyhnete, jsou památky, které jsou roztroušeny po celém městě. Objevovat můžete krásné katedrály a kostely nebo i synagogu a mešitu. Uvidíte zde čtvrti plné krásných paláců se skrytými zahradami a domy na kopci Montmartre. Jestli se nebojíte, můžete objevovat hřbitovy, kde jsou pochovány známé osobnosti z celého světa, nebo katakomby.

Jaké jsou nejznámější pařížské památky? Určit pořadí je velmi těžké, ale mezi nejnavštěvovanější rozhodně patří:

Muzea a galerie 

Pokud budete v Paříži, skoro povinností je navštívit alespoň jedno muzeum nebo galerii. Proslulá světoznámá a jedinečná umělecká sbírka v Louvru je něco, kam se musí každý alespoň jednou podívat. Ovšem najdete tu nespočet dalších muzeí a galerií všeho druhu. Například muzeum armády v Invalidovně, výstavy v paláci Grande a Petit, současné umění v Nadaci Louis Vuitton, muzeum d´Orsay s impresionismem, moderní umění v Pompidou nebo muzeum voskových figurín Grévin.

Není však v našich silách na tomto místě vyjmenovat desítky pařížských muzeí, na jejich seznam se podívejte například na tomto odkazu.

Podívejte se na stránku slevové turistické karty, se kterými budete mít vstup do muzeí a galerií výhodnější.

Parky a jízda na kole

Mnoho ulic v Paříži je lemováno krásnými stromy, a navíc je tu hodně parků a zahrad, některé jsou skryté na nádvoří paláců a domů. Jen před samotným Louvrem a kolem Eiffelovy věže najdete různé krásné parky. Příroda vám tak opravdu chybět ve městě nebude. Největší 2 parky jsou Bois de Vincennes a Bois de Boulogne, kde najdete klid a uvidíte i mnoho zajímavostí.  

Město je jak stvořené pro jízdu na kole, protože až na výjimky mimo centrum, všude vede rovina. Mezi místními je kolo oblíbeným dopravním prostředkem a turisté využívají mnoho služeb půjčování kol, alespoň na malou projížďku. Mezi oblíbené trasy patří náplavka podél řeky Seiny, podél kanálu Saint Martin a samozřejmě projížďky velkými parky. 

V Paříži fungují 2 velké aplikace na sdílení kol, jejichž stanoviště najdete rozeseté po celém městě:

Ceny u společnosti Velib' jsou pro ty, kteří nejsou předplatiteli stanoveny takto:

  • 0-30 minut jízdy: 1 EUR
  • 30-60 minut jízdy: + 1 EUR navíc
  • každých dalších 30 minut jízdy: + 1 EUR navíc

Posezení v kavárnách a vinárnách

Jako pro celou Francii, tak i pro Paříž je typická speciální gastronomie a vinařství. Francouzskou kuchyni můžete ochutnávat v luxusních restauracích s hvězdičkami Michelin, ale i v tradičních bistrech. Velmi oblíbené jsou boulangerie, tedy pekařství, a jejich slavné croissanty nebo patisserie, což jsou cukrárny. Mezi nejstarší cukrárny v Paříži stojí za zmínku Ladurée, kde se zrodily slavné makronky.

Jen pro zajímavost, v Paříži najdete 10 restaurací se třemi michelinskými hvězdami, 17 restaurací se dvěma hvězdami a hned 100 podniků s jednou hvězdou. Jejich seznam najdete na webu viamichelin.com.

Všude po celém centru pak narazíte na malé kavárničky s posezením venku. Mezi nejlepší čtvrti, kde se sedí dlouho do noci, patří Montmartre a studentská Latinská čtvrť kolem univerzity Sorbonne.

Pařížané si skoro neumějí představit den bez sklenky dobrého vína, a proto tu najdete opravdu hodně dobrých vináren a stylových barů Bars à vin. To samé platí i pro dobrou kávu, která pro místní tvoří nedílnou součástí dne.  

Jestli chcete vyrazit na místní trhy, najdete jich tu hned několik a v sezoně se velmi často konají pouliční trhy. Ovšem hlavní krytou tržnicí je Le marché couvert Beauvau, kde seženete místní produkty. Další krytá tržnice Marché couvert Saint-Quentin nabízí místní čerstvé potraviny. 

 

Zábava nejen pro děti 

Město je vhodné i pro rodinné dovolené. Skoro všude je do 18 let a pro studenty do 26 let vstupné zdarma, čímž výrazně ušetříte. V řadě muzeí se konají doprovodné programy pro děti, více informací vždy zjistíte na oficiálních stránkách. Velmi zajímavé je muzeum vědy Cité des sciences, které bylo přímo vytvořeno pro malé návštěvníky a ani rodiče se tu nebudou nudit. Co však nejvíce nadchne děti, ale i dospělé, to je Disneyland kousek od Paříže. O něco dále se nachází ještě zábavný Asterix park, kde se vyřádí celá rodina na horských drahách i ve vodním parku.  

Řeka Seina 

Pokud se vydáte podél řeky, můžete vidět skoro všechna důležitá místa i pár zajímavostí. Navíc je celé pobřeží a náplavka krásně upravená, takže patří k těm nejkrásnějším procházkám v Paříži. Po cestě narazíte na katedrálu Notre Dame, Most umění (zde byly umístěny zámky zamilovaných), Louvre a egyptský obelisk, Most Alexandra III. a Invalidovnu, Eiffelovu věž nebo zmenšenou kopii sochy Svobody. Často narazíte na malé obchodníky, různé trhy a mnoho odpočinkových míst.

Vyhlídkové plavby

Velmi oblíbenou atrakcí hlavně mezi turisty jsou vyhlídkové plavby po řece Seině. Jednou z největších společností, která je pořádá, je Bataeux-Mouches a užijete si krásných 70 minut. Více informací k vidění zde: www.bateaux-mouches.fr/en

  • 14 EUR dospělí nad 12 let
  • 6 EUR děti od 4 do 12 let
  • Zdarma děti do 4 let
  • Lístky můžete zakoupit online

Podobné ceny nabízí většina společností zabývajících se plavbami po řece Seině.

Rádi byste romantickou plavbu po řece Seine povznesli ještě o úroveň výš? Pak si spolu s lodním lístkem zakupte i večeři, oběd nebo brunch. Jídlo bude servírováno přímo během plavby. Ceny večeří startují na 79 EUR, brunch pak pořídíte za 55 EUR.

Moderní architektura 

Město není jen o historii a památkách, ale do popředí se dostává též moderní architektura. V centru města můžete obdivovat galerii Pompidou, stanici metra Les Halles, skleněnou pyramidu u Louvru nebo domy na ulici Champs Élysées. Vedle centra stojí za zmínku mrakodrap Montparnasse, Nadace Louis Vuitton a za řekou moderní čtvrť La Défense se známým La Grande Arche.

Výhledy a vyhlídky

Přestože Paříž patří k rovinatým městům, i tak si tu můžete užít spektakulární vyhlídky s doslova světovými panoramaty. Kdo by nechtěl mít nejlepší fotku Eiffelovky nebo mít Paříž jako na dlani? Kde jsou nejlepší a nejkrásnější vyhlídky na Paříž a Eiffelovu věž?

Výhledy zdarma

Nejlepší jsou ta místa, kam nemusíte platit, to je jasná věc. Mezi nejvíce ikonická patří náměstí Trocadéro naproti Eiffelovce přes řeku Seinu, kde se vám naskytne úchvatný pohled na věž, řeku a v pozadí i kupoli Invalidvony.

Legendárním místem je také park Champ de Mars (Martova pole) přímo pod patou Eiffelovy věže. Právě tady si vyfotíte známé fotky, kde Eiffelovku držíte za špičku.

Pokud máte rádi nadhled, vypravte se k bazilice Sacré Coeur, která stojí na jediném opravdovém kopci v Paříži. Ze slavného schodiště se vám naskytne pohled na celé město.

Vyhlídky z věží a budov

Samozřejmě tou nejznámější vyhlídkou v Paříži a dost možná i na celém světě je ta z Eiffelovky, nejvyšší stavby v celé Francii, ze které se vám naskytne 360° na celé město. Má ale samozřejmě jednu zásadní nevýhodu: neuvidíte samotnou Eiffelovu věž...

Pokud chcete mít výhled z co nejvyššího bodu a zároveň Eiffelovku vidět, vypravte se na mrakodrap Tour Montparnasse. Zlí jazykové navíc tvrdí, že výhled odsud je nejlepší právě proto, že není vidět samotný mrakodrap, který je v očích Pařížanů ošklivou stavbou.

Trochu neotřelý pohled s výhledem na 8 km dlouhou třídu Axe historique nabídne střecha Grande Arche v moderní čtvrti La Défense.

Výlety po okolí  

Pokud navštěvujete Paříž už po několikáté nebo máte k dispozici více dní, můžete podniknout řadu výletů do širšího okolí. Mezi nejoblíbenější výlety patří cestování po zámcích v okolí Paříže. Některé z nich jsme si představili už v kapitole "Co vidět", tedy ty, které jsou přímo v aglomeraci Paříže (zámek Versailles a zámek Vincennes). I za jejími hranicemi, řekněme do 100 km, jich najdete mnohem více, za to však s méně turisty. Pojďme se podívat na ty nejkrásnější z nich, vybíráme jen velké a známé zámky, menších zámečků najdeme v Paříží a okolí desítky až stovky...

Zámky v okolí Paříže

Pierrefonds – Château de Pierrefonds je mohutný středověký hrad působící na první pohled monumentálně a zároveň kouzelně. Postaven byl v letech 1393 až 1407 a tvoří dominantu celého regionu Pierrefonds. 

Vstupenka stojí 8 EUR (děti a studenti do 26 let zdarma) a otevřeno je denně od 9:30 do 18:00, viz oficiální web.

Z Paříže sem vyrazte na celodenní výlet. Nejprve dojeďte vlakem do města Compiegne (jezdí se z nádraží Paris Nord a zpáteční jízdenka stojí 32 EUR), z Compiegne do Pierrefonds pak jezdí autobusy linky 27 a 27/28 s cenou 1 EUR za jeden směr.

Compiegne – Výše zmíněný zámek Pierrefonds ideálně v jednom výletu zkombinujete se Château de Compiègne ve stejnojmenném městě, přes které byste do Pierrefonds stejně museli. Zámek byl původně postaven ve 14. století, do dnešní budovy přebudován v 19. století Napoleonem. 

Vstupenka stojí 7,50 EUR (děti a studenti do 26 let zdarma), viz oficiální web. Doprava vlakem je shodná s výše zmíněným zámkem Pierrefonds.

Vaux-le-Vicomte – Château de Vaux-le-Vicomte leží v malebné oblasti Brie poblíž Melunu a je ideálním místem pro výlet. Zámek je vystavěn ve stylu barokního klasicismu v letech 1630 - 1661) a je obklopen nádhernými zahradami. Patří k nejznámějším a nejkrásnějším zámkům v okolí Paříže.

Vstupné stojí 14,90 EUR, do zahrad pak pouze 8 EUR. Studenti slevu nemají. Pokud se sem vydáte v sobotu, zaplatíte 19,90 EUR, resp. jen 15 EUR do zahrad. Otevřeno je denně kromě pondělí (kdy je zavřeno) od 12:00 do 18:00, v sobotu až do 22:00, viz oficiální web zámku. Informace o dopravě se dočtete rovněž na webu zámku.

Fontainebleau – Jeden z nejznámějších a největších francouzských zámků najdete 60 km jižně od Paříže v krásné zalesněné krajině. Své počátky datuje až do 12. století, do současné renesanční podoby se už coby královský palác dostal v 16. století zásluhou Ludvíka XIV. Zámek je zapsán na seznamu UNESCO. Ačkoliv zvenčí působí i přes svoji rozlehlost nenápadně, zevnitř vás uchvátí bohatě zdobenými interiéry.

Vstupné stojí 12 EUR, pro studenty do 26 let a děti zdarma. Otevřeno je denně 9:30–18:00 (v zimě jen do 17:00). Více na oficiálním webu.

Z Paříže se sem dostanete regionálním vlakem linky R ze stanice Gare de Lyon. Vystupte v zastávce Fontainebleau-Avon, k zámku pak půjdete ještě asi 1,5 km lesem, který zámku náleží, případně můžete popojet přímo k hlavnímu vchodu místním autobusem linky 1. Jízdenka na vlak z Paříže stojí 9 EUR jedním směrem.

Disneyland Paris

Mimořádně populární je svět plný atrakcí, zážitků, představení a zábavy – pařížský Disneyland. Detailní informace o cenách vstupenek, dopravě či ubytování najdete v samostatné kapitole Disneyland Paříž.

Chystáš se do Paříže?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 14. 12. 2021
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Barbora
před 27 dny

Zdravím, prosím o radu. Některá muzea (Louvre, Musée d´Orsay...) mají 1.neděli v měsíci vstup zdarma. Online nákup lístků, který je skoro všude nutný, však nákup gratis vstupenky pro všechny nenabízí. Znamená to, že v 1.neděli v měsíci musím vystát frontu a o lístky zdarma si říct? Např. na webu Louvru jsou totiž vstupenky na 1.neděli v měsíci za plnou cenu. Děkuji.