Zavřít boční panel

Bezpečnost ve Francouzské Guyaně

Zdraví

Ačkoli výčet potenciálních tropických chorob může v návštěvníkovi vzbudit obavy, je pravdou, že Francouzská Guyana je jednou z nejzdravějších zemí Jižní Ameriky. Kohoutková voda je pitná a při koupání v řekách a potocích nehrozí nákaza bilharzií.

Země je malarickou oblastí – antimalarika jsou nezbytností zejména v případě výletů do pralesů a k řekám. Malárie je rozšířena hlavně podél řek Maroni a Oyapock. Vzhledem k nezanedbatelnému počtu komárů je vhodné s sebou přibalit repelent, triko s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty na večer. Vedle žluté zimnice a dalších nemocí (viz kapitola očkování) hrozí i nákaza dengue a virem zika.

Riziko kousnutí hadem, pavoukem či škorpiónem je nízké. Jediná agresivní zvířata jsou mravenci a komáři. Lékárny jsou dobře zásobeny.

Velkým rizikem jsou silné podmořské proudy a prudké odlivové proudy na mořské hladině. Prudké slunce vyžaduje opalovací krém s vysokým UV faktorem a vhod přijde i pokrývka hlavy.

Kriminalita

Zvýšenou pozornost vyžadují místní trhy (hlavně v Cayenne), kde se pohybují kapsáři. Nenechávat cennosti na pláži ani v autě je samozřejmostí.

Riziko katastrofy

Díky stabilnímu rovníkovému klimatu zde nehrozí cyklony. K zemětřesení tu nedochází.

Elektřina a internet

Elektrické napětí 220V, 50 hz, zástrčky francouzské

Internetové kavárny – v Cayenne, Kourou, Saint-Laurent, ve větších městech dostupná Wifi.

Důležité kontakty

Francouzské velvyslanectví v ČR: Velkopřevorské nám. 2, Praha 1, tel.: 251 17 17 11

Velvyslanectví ČR v Paříži: 15, avenue Charles Floquet, 75007 Paris 7, tel.:+33 1 40651300 

  • Nouzové volání: 112
  • Policie: 17
  • Záchranná služba: 15
  • Hasiči: 18
  • Mezinárodní předvolba +594 – pevná linka, +694 – mobilní telefon

Zelený ráj a peklo Amazonie

Francouzská Guyana (La Guyane) – největší francouzský zámořský departement a zároveň i jediný departement, který se nachází na jihoamerickém kontinentě, je součástí EU (nikoli Schengenu). Na jihu a východě sousedí s Brazílií, na západě se Surinamem, sever území je omýván Atlantikem. 

Francouzská Guyana představuje opravdový ráj pro dobrodruhy a milovníky přírody, jimž nabízí především autentické setkání s Amazonií. Nejméně osídlená země Jižní Ameriky, z velké části pokrytá pralesy, je domovem pestré fauny – spatříte tu lenochody, kajmany, mírumilovné tapíry, uslyšíte vřískající opice i vzácné papoušky. A navíc, kdo by se nechtěl podívat na neblaze proslulé Ďábelské ostrovy, které se staly dějištěm příběhu nezlomného Motýlka – Henriho Charriera ve filmové adaptaci tak výtečně ztvárněného Stevem McQueenem.

Průvodce pro tebe napsal Libuše Radová
Víza
Na občanku
Území je součástí EU, doporučujeme však mít i cestovní pas.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
srpen-listopad
Velké horko, vysoká vlhkost a krátké období sucha.
Více o počasí
Letenky od
20 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objevují málo, hlavně z Paříže.
Akční nabídky

Praktické tipy do Francouzské Guyany

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu