Chvostan bělolící
Francouzská Guyana

Doprava ve Francouzské Guyaně

Jak do Francouzské Guyany

Mezinárodní letiště Félixe Eboué se nachází 15 km jihozápadně od hlavního města – Cayenne. Pravidelné lety Air France a Air Caraibes létají zpravidla z pařížského letiště Orly. Let trvá 8–9 hodin. Země má přímé i spojení s francouzskými zámořskými departementy Martinique a Guadeloupe v Antilách nebo s Brazílií.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejlepší způsob dopravy je auto. Podél pobřeží vede kvalitní silnice. N1 spojuje Cayenne a Saint-Laurent. N2 vede z letiště na jih do Oyapoque. Většina ostatních cest je prašná a vhodná pro džípy. Vnitrozemí je díky neprostupné džungli často dostupné jen letecky či lodí nebo po nezpevněných cestách. Kanystry s benzinem a náhradní pneumatiky jsou nezbytností.

Půjčení auta

Půjčovny aut najdete zejména na mezinárodním letišti Felixe Eboué, v Kourou a St-Laurent. V průměru počítejte s 350 eur/týden. Více viz předchozí odstavec.

Autobusy

Autobusové linky operují mezi Cayenne, Kourou, Saint-Laurent, Sinnamary a Iracoubo. Dopravu provozují společnosti CACL a L´Agglobus. Spojení Cayenne s okolím zajišťují pravidelné autobusové linky společnosti SMTC. Jízdné 1,10 eur, carnet 9,30 eur. Výše jízdného závisí na vzdálenosti. 

Stejné ceny jízdného mají i minibusy a kolektivní taxi pro 9 osob, které vyjíždějí až po naplnění. Pevný jízdní řád nemají. V Cayenne mají stanoviště u kanálu Laussat. Příklad ceny jízdného: Cayenne – Kourou 10 eur. 

Říční doprava

Do vnitrozemí se lze dostat většinou jen lodí či letadlem. Říční dopravu zajišťují pirogy, které pojmou až 14 lidí a jsou řízeny 2 lodivody. Několikadenní výlety lze objednat přes místní cestovní kanceláře. Pirogy zároveň slouží i jako říční taxi: S. L. M. – Maroni

Železniční doprava zde neexistuje.

Vnitrostátní lety

Vnitrostátní lety provozuje Air Guyane. Například cena zpáteční letenky Cayenne – Saint-Laurent – cca 170 eur.

Chystáš se do Francouzské Guyany?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.