Průvodce státem
Francouzská Guyana
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava ve Francouzské Guyaně

Jak do Francouzské Guyany

Mezinárodní letiště Félixe Eboué se nachází 15 km jihozápadně od hlavního města – Cayenne. Pravidelné lety Air France a Air Caraibes létají zpravidla z pařížského letiště Orly. Let trvá 8–9 hodin. Země má přímé i spojení s francouzskými zámořskými departementy Martinique a Guadeloupe v Antilách nebo s Brazílií.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejlepší způsob dopravy je auto. Podél pobřeží vede kvalitní silnice. N1 spojuje Cayenne a Saint-Laurent. N2 vede z letiště na jih do Oyapoque. Většina ostatních cest je prašná a vhodná pro džípy. Vnitrozemí je díky neprostupné džungli často dostupné jen letecky či lodí nebo po nezpevněných cestách. Kanystry s benzinem a náhradní pneumatiky jsou nezbytností.

Silnice v džungli

Půjčení auta

Půjčovny aut najdete zejména na mezinárodním letišti Felixe Eboué, v Kourou a St-Laurent. V průměru počítejte s 350 eur/týden. Více viz předchozí odstavec.

Autobusy

Autobusové linky operují mezi Cayenne, Kourou, Saint-Laurent, Sinnamary a Iracoubo. Dopravu provozují společnosti CACL a L´Agglobus. Spojení Cayenne s okolím zajišťují pravidelné autobusové linky společnosti SMTC. Jízdné 1,10 eur, carnet 9,30 eur. Výše jízdného závisí na vzdálenosti. 

Stejné ceny jízdného mají i minibusy a kolektivní taxi pro 9 osob, které vyjíždějí až po naplnění. Pevný jízdní řád nemají. V Cayenne mají stanoviště u kanálu Laussat. Příklad ceny jízdného: Cayenne – Kourou 10 eur. 

Říční doprava

Do vnitrozemí se lze dostat většinou jen lodí či letadlem. Říční dopravu zajišťují pirogy, které pojmou až 14 lidí a jsou řízeny 2 lodivody. Několikadenní výlety lze objednat přes místní cestovní kanceláře. Pirogy zároveň slouží i jako říční taxi: S. L. M. – Maroni

Železniční doprava zde neexistuje.

Vnitrostátní lety

Vnitrostátní lety provozuje Air Guyane. Například cena zpáteční letenky Cayenne – Saint-Laurent – cca 170 eur.

Zelený ráj a peklo Amazonie

Francouzská Guyana (La Guyane) – největší francouzský zámořský departement a zároveň i jediný departement, který se nachází na jihoamerickém kontinentě, je součástí EU (nikoli Schengenu). Na jihu a východě sousedí s Brazílií, na západě se Surinamem, sever území je omýván Atlantikem. 

Francouzská Guyana představuje opravdový ráj pro dobrodruhy a milovníky přírody, jimž nabízí především autentické setkání s Amazonií. Nejméně osídlená země Jižní Ameriky, z velké části pokrytá pralesy, je domovem pestré fauny – spatříte tu lenochody, kajmany, mírumilovné tapíry, uslyšíte vřískající opice i vzácné papoušky. A navíc, kdo by se nechtěl podívat na neblaze proslulé Ďábelské ostrovy, které se staly dějištěm příběhu nezlomného Motýlka – Henriho Charriera ve filmové adaptaci tak výtečně ztvárněného Stevem McQueenem.

Průvodce pro tebe napsal Libuše Radová
Víza
Na občanku
Území je součástí EU, doporučujeme však mít i cestovní pas.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
srpen-listopad
Velké horko, vysoká vlhkost a krátké období sucha.
Více o počasí
Letenky od
20 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objevují málo, hlavně z Paříže.
Akční nabídky

Praktické tipy do Francouzské Guyany

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu