Průvodce státem
Francouzská Guyana
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé ve Francouzské Guyaně

Historie

Pobřeží Francouzské Guyany objevil počátkem 15. stol. Francouz Vincent Pinon. Na začátku 17. stol. dochází k první kolonizaci, v roce 1643 je založeno Cayenne. Kolonizace naráží na silný odpor indiánských kmenů. Po krátkém období nadvlády Angličanů je území roku 1814 definitivně navráceno Francii. V roce 1848 je zrušeno otroctví a v roce 1946 se Francouzská Guyana stává zámořským departementem Francie.

Ruiny Ile Royale

Lidé

Obyvatelstvo představuje pestrou směsici etnik. Nejpočetnější skupinou jsou kreolové (míšenci) – potomci černých otroků, černoši „Les Marrons“ – potomci uprchlých černých otroků, běloši (hlavně metropolitní Francouzi), Surinamci, Asiati (Číňané a Laosané) a Indiáni. Většina obyvatel žije na pobřeží a podél řek. 

Ve Francouzské Guyaně žije asi 42x méně obyvatel než v ČR.

Svátky

Kromě i u nás běžných státních svátků – Nový rok, Velikonoční pondělí, Svátek práce, Den vítězství, Svátek všech svatých a Vánoce, se slaví: 

  • Nanebevstoupení Páně – konec května nebo červen
  • Dobytí Bastily – 14. červenec
  • Nanebevzetí Panny Marie – 15. srpen
  • Den příměří 1918 – 11. listopad
  • Den zrušení otroctví – 10. červenec

Poznámka: Běžná otevírací doba obchodů je od pondělí do pátku, 8:00–12:00 hodin a 14:30–17:00 hodin. Ve středu odpoledne je zavřeno. Čínské obchody mají delší otevírací dobu a fungují i v neděli dopoledne. Hypermarket Cora v Cayenne je též otevřen i v neděli dopoledne.

Kultura

Typická kreolská a francouzská koloniální architektura je k vidění zejména v Cayenne. Kreolskou keramiku nabízí obchody se suvenýry, indiánské výrobky je nejlepší koupit v Sinnamary, textilie laoských Hmongů jsou k dostání v městečku Cocoa i na trzích v Cayenne.

Jazyk

Úředním jazykem je francouzština. Běžně se užívá guayanská kreolština – jazyk podobný francouzštině s množstvím slov přejatých z afrických jazyků. Uslyšíte tu i čínštinu, jazyky hmong, taki-taki a indiánské dialekty. Na rozdíl od ostatních francouzských zámořských departementů, kde se bez základní znalosti francouzštiny neobejdete, ve Francouzské Guyaně si občas vystačíte s angličtinou či portugalštinou.

Turismus

Francouzská Guyana jakožto zámořský departement Francie se těší poměrně vysoké životní úrovni; cenová hladina je tu nejvyšší v celé Jižní Americe. Turismus v posledních letech doznal rychlého rozvoje, přesto země patří k těm málo navštěvovaným. Hotely a restaurace vyšších kategorií jsou soustředěny hlavně na pobřeží (Cayenne a okolí).

Geografie

Francouzská Guyana leží v severovýchodní části Jižní Ameriky. Její hranici se Surinamem tvoří řeka Maroni, z jihu ji od Brazílie dělí hory Tamuc-Humac a  řeka Oyapoque, 

Více než 80 % země pokrývají tropické deštné pralesy. Při pobřeží rostou mangrovníky a sporadicky se vyskytují savany. Většinu území tvoří močálovitá pobřežní nížina. Nejdůležitější řekou je řeka Maroni, která tvoří hranici se Surinamem. Součástí Francouzské Guyany jsou Ostrovy spásy a menší ostrůvky jihozápadně od Cayenne.

Rozloha celého území je jen o málo větší než Česko a téměř identická s Rakouskem.

Zelený ráj a peklo Amazonie

Francouzská Guyana (La Guyane) – největší francouzský zámořský departement a zároveň i jediný departement, který se nachází na jihoamerickém kontinentě, je součástí EU (nikoli Schengenu). Na jihu a východě sousedí s Brazílií, na západě se Surinamem, sever území je omýván Atlantikem. 

Francouzská Guyana představuje opravdový ráj pro dobrodruhy a milovníky přírody, jimž nabízí především autentické setkání s Amazonií. Nejméně osídlená země Jižní Ameriky, z velké části pokrytá pralesy, je domovem pestré fauny – spatříte tu lenochody, kajmany, mírumilovné tapíry, uslyšíte vřískající opice i vzácné papoušky. A navíc, kdo by se nechtěl podívat na neblaze proslulé Ďábelské ostrovy, které se staly dějištěm příběhu nezlomného Motýlka – Henriho Charriera ve filmové adaptaci tak výtečně ztvárněného Stevem McQueenem.

Průvodce pro tebe napsal Libuše Radová
Víza
Na občanku
Území je součástí EU, doporučujeme však mít i cestovní pas.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
srpen-listopad
Velké horko, vysoká vlhkost a krátké období sucha.
Více o počasí
Letenky od
20 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objevují málo, hlavně z Paříže.
Akční nabídky

Praktické tipy do Francouzské Guyany

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu