Chvostan bělolící
Francouzská Guyana

Kultura a lidé %locative%

Historie

Pobřeží Francouzské Guyany objevil počátkem 15. stol. Francouz Vincent Pinon. Na začátku 17. stol. dochází k první kolonizaci, v roce 1643 je založeno Cayenne. Kolonizace naráží na silný odpor indiánských kmenů. Po krátkém období nadvlády Angličanů je území roku 1814 definitivně navráceno Francii. V roce 1848 je zrušeno otroctví a v roce 1946 se Francouzská Guyana stává zámořským departementem Francie.

Lidé

Obyvatelstvo představuje pestrou směsici etnik. Nejpočetnější skupinou jsou kreolové (míšenci) – potomci černých otroků, černoši „Les Marrons“ – potomci uprchlých černých otroků, běloši (hlavně metropolitní Francouzi), Surinamci, Asiati (Číňané a Laosané) a Indiáni. Většina obyvatel žije na pobřeží a podél řek. 

Ve Francouzské Guyaně žije asi 42x méně obyvatel než v ČR.

Svátky

Kromě i u nás běžných státních svátků – Nový rok, Velikonoční pondělí, Svátek práce, Den vítězství, Svátek všech svatých a Vánoce, se slaví: 

  • Nanebevstoupení Páně – konec května nebo červen
  • Dobytí Bastily – 14. červenec
  • Nanebevzetí Panny Marie – 15. srpen
  • Den příměří 1918 – 11. listopad
  • Den zrušení otroctví – 10. červenec

Poznámka: Běžná otevírací doba obchodů je od pondělí do pátku, 8:00–12:00 hodin a 14:30–17:00 hodin. Ve středu odpoledne je zavřeno. Čínské obchody mají delší otevírací dobu a fungují i v neděli dopoledne. Hypermarket Cora v Cayenne je též otevřen i v neděli dopoledne.

Kultura

Typická kreolská a francouzská koloniální architektura je k vidění zejména v Cayenne. Kreolskou keramiku nabízí obchody se suvenýry, indiánské výrobky je nejlepší koupit v Sinnamary, textilie laoských Hmongů jsou k dostání v městečku Cocoa i na trzích v Cayenne.

Jazyk

Úředním jazykem je francouzština. Běžně se užívá guayanská kreolština – jazyk podobný francouzštině s množstvím slov přejatých z afrických jazyků. Uslyšíte tu i čínštinu, jazyky hmong, taki-taki a indiánské dialekty. Na rozdíl od ostatních francouzských zámořských departementů, kde se bez základní znalosti francouzštiny neobejdete, ve Francouzské Guyaně si občas vystačíte s angličtinou či portugalštinou.

Turismus

Francouzská Guyana jakožto zámořský departement Francie se těší poměrně vysoké životní úrovni; cenová hladina je tu nejvyšší v celé Jižní Americe. Turismus v posledních letech doznal rychlého rozvoje, přesto země patří k těm málo navštěvovaným. Hotely a restaurace vyšších kategorií jsou soustředěny hlavně na pobřeží (Cayenne a okolí).

Geografie

Francouzská Guyana leží v severovýchodní části Jižní Ameriky. Její hranici se Surinamem tvoří řeka Maroni, z jihu ji od Brazílie dělí hory Tamuc-Humac a  řeka Oyapoque, 

Více než 80 % země pokrývají tropické deštné pralesy. Při pobřeží rostou mangrovníky a sporadicky se vyskytují savany. Většinu území tvoří močálovitá pobřežní nížina. Nejdůležitější řekou je řeka Maroni, která tvoří hranici se Surinamem. Součástí Francouzské Guyany jsou Ostrovy spásy a menší ostrůvky jihozápadně od Cayenne.

Rozloha celého území je jen o málo větší než Česko a téměř identická s Rakouskem.

Chystáš se do Francouzské Guyany?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.