Průvodce státem
Francouzská Guyana
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny ve Francouzské Guyaně

Aktuální kurz 1 € = 25.91 Kč

Měna

Platí se eurem. Mince jsou raženy v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 eur. Bankovky v hodnotách 5, 10, 50, 100, 200 a 500 eur.

Euro

Směnárny a platba kartou

Bankomaty jsou dostupné ve městech. Vzhledem k velmi malému osídlení země je dobré mít dostatek hotovosti, neboť při platbě nižších částek menší podniky karty často neakceptují. Kreditní karta je nutná v případě pronájmu auta. 

Kolik co stojí

Francouzská Guyana sice leží v Jižní Americe, nicméně cenově se nachází úplně jinde.

Ceny jsou v průměru o 20–30 % vyšší než v metropolitní Francii. Pokud jde o potraviny, dražší jsou zejména mléčné výrobky – jogurty, sýry, naopak levněji pořídíte tropické ovoce a ryby. Ovoce, zeleninu a ryby se vyplatí kupovat na trhu (v Cayenne se nejlevněji nakupuje ve středu).

Příklady cen:

 • Balená voda v supermarketu (1,5l) – 1,30 eur 
 • Džus Royal (1 l) – 2,50 eur
 • Mléko (1 l) – 2 eur 
 • Máslo (250 g) – 2,50 eur 
 • Tavený sýr „Smějící se kráva“ (24 ks) – 5 eur
 • Bageta – 0,70 eur, croissant – 0,90 eur, chleba – 2 eur
 • Maracuja – 2,50 eur
 • Ryby na trhu – 4 eur/kg
 • Průměrné jídlo v restauraci – hlavní chod 20 eur
 • Litr benzinu – SP 95 – 1,65 eur
 • Litr nafty – 1,53 eur

Spropitné a smlouvání

Většina cen za služby již zahrnuje spropitné. Není tedy povinné, ale vždy vítané. 

Smlouvání je možné především na trzích.

Jak ušetřit

Nejlepší variantou je cestovat mimo hlavní sezonu a svátky, spoléhat na vlastní stravování a stravovat se jako místní. Ovoce a zeleninu lze dobře nakoupit na trzích, které se obvykle konají 3x týdně (středa, pátek, sobota) – v Cayenne. Koncem suché sezóny nekupovat drahé ovoce, například hrušky a rajčata se v tuto dobu prodávají za 8 eur/kg. Voda z kohoutku je pitná, slanější chuti, je zbytečné utrácet za balenou vodu. 

Při výběru dopravy nejlevněji vychází cestování autobusem či kolektivním taxi. Ubytování je vhodné si zajistit s dostatečným předstihem, hledat nocleh na poslední chvíli se nevyplácí. Vyhnout se turistickým resortům je samozřejmostí.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Hlavní sezona – cena za pokoj, celodenní stravu a dopravu pro 1 osobu.

Nízkorozpočtový cestovatel si pronajme pokoj v nejlevnějším hotelu se společným příslušenstvím, ten nepořídíte pod 30 eur. Na venkově lze spát ve vlastní hamace, případně si ji zapůjčit za 5 eur. Stanovaní se nedoporučuje kvůli agresivním mravencům. Doprava se uskuteční autobusem či autostopem (podél pobřeží), stravování bude mít vlastní – nákup na trzích u Hmongů, levná asijská bistra.

Zlatá střední cesta zahrnuje pokoj v hotelu střední kategorie se samostatným příslušenstvím cca 80–100 eur, jídlo v nejlevnějších restauracích – max. 40 eur, pronájem malého auta – 350  eur/týden. Celkové náklady se budou pohybovat kolem 490 eur/týden.

Luxusní varianta obsahuje pokoj v hotelu vyšší kategorie (zejména v turistických střediscích) – cca 200 eur, stravování v odpovídajících restauracích – nad 80 eur, tato kategorie cestovatelů zřejmě nebude hledat informace na tomto portálu.

V průměru je třeba počítat s denním rozpočtem až 150 eur na osobu/den.

Zelený ráj a peklo Amazonie

Francouzská Guyana (La Guyane) – největší francouzský zámořský departement a zároveň i jediný departement, který se nachází na jihoamerickém kontinentě, je součástí EU (nikoli Schengenu). Na jihu a východě sousedí s Brazílií, na západě se Surinamem, sever území je omýván Atlantikem. 

Francouzská Guyana představuje opravdový ráj pro dobrodruhy a milovníky přírody, jimž nabízí především autentické setkání s Amazonií. Nejméně osídlená země Jižní Ameriky, z velké části pokrytá pralesy, je domovem pestré fauny – spatříte tu lenochody, kajmany, mírumilovné tapíry, uslyšíte vřískající opice i vzácné papoušky. A navíc, kdo by se nechtěl podívat na neblaze proslulé Ďábelské ostrovy, které se staly dějištěm příběhu nezlomného Motýlka – Henriho Charriera ve filmové adaptaci tak výtečně ztvárněného Stevem McQueenem.

Průvodce pro tebe napsal Libuše Radová
Víza
Na občanku
Území je součástí EU, doporučujeme však mít i cestovní pas.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
srpen-listopad
Velké horko, vysoká vlhkost a krátké období sucha.
Více o počasí
Letenky od
20 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objevují málo, hlavně z Paříže.
Akční nabídky

Praktické tipy do Francouzské Guyany

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu